Stihl Cash Back

Pielęgnacja roślin doniczkowych jesienią i zimą

Pielęgnacja roślin doniczkowych jesienią i zimą wygląda nieco inaczej niż w czasie sezonu wegetacyjnego i może sprawiać więcej trudności. Wiele roślin doniczkowych w tym okresie cierpi z powodu niedostatku światła oraz zbyt ciepłego i suchego powietrza w ogrzewanych mieszkaniach. Jak im pomóc i jak zapewnić najlepsze warunki dla roślin doniczkowych jesienią i zimą?

Pielęgnacja roślin doniczkowych jesienią i zimą
Pielęgnacja roślin doniczkowych jesienią i zimą - zakurzone liście warto przecierać miękką, lekko wilgotną ściereczką. Pamiętajmy jednak, że nie dla każdej rośliny zabieg ten jest korzystny.

Okres jesienno-zimowy jest najtrudniejszym do przetrwania dla kwiatów domowych. Zgodnie z naturalnymi wymaganiami roślin, powinny one w tym okresie wejść w stan spoczynku. Aby im to umożliwić, wraz z ograniczeniem ilości docierającego światła, powinniśmy obniżyć temperaturę w pomieszczeniach, w których przebywają rośliny, ograniczyć ich podlewanie i zrezygnować z nawożenia.

Zapewnienie roślinom odpowiednich warunków może okazać się jednak dosyć trudne. Jeżeli nie możemy zapewnić roślinom najbardziej odpowiednich dla nich warunków, powinniśmy spróbować chociaż nieco pomóc im przetrwać ten okres. Ważnym elementem będzie tu uzyskanie równowagi pomiędzy czynnikami mającymi wpływ na kondycję roślin.

Jak najwięcej światła dla roślin doniczkowych

Pierwszym takim czynnikiem jest światło. Jesienią dzień ulega skróceniu i ilość światła docierająca do naszych mieszkań staje się znacznie mniejsza, niż w sezonie letnim. Może się ona okazać niewystarczająca dla wielu roślin doniczkowych. Konsekwencją będzie utrata liści, a nawet zamieranie całej rośliny. Najmniej odporne na niedobory światła są rośliny o liściach jasnych i pstrych.

Aby zapewnić roślinom jak najwięcej światła, warto umieścić je blisko jego źródła, czyli w okolicy okna. Lepiej oświetlone są pomieszczenia z oknami od strony południowo-wschodniej, może więc się zdarzyć iż rośliny trzeba będzie przenieść. Zwróćmy też uwagę na fakt, iż wiele promieni słonecznych zabierają firanki. Dla dobra roślin, warto okno całkowicie odsłonić.

Czynnikiem utrudniającym docieranie światła do rośliny może być również kurz osadzający się na liściach. Dlatego pielęgnacja roślin doniczkowych jesienią wymaga aby dokładnie je odkurzyć. Rośliny, które możemy przenieść, odkurzamy w łazience, stosując prysznic z letniej wody. Liście większych roślin, których nie możemy przenosić, przecieramy wilgotną, miękką szmatką. Ale uwaga - liści pokrytych włoskami, kutnerem, czy też woskowym nalotem, nie wolno przecierać ani szmatką ani gąbką.

Kwiaty doniczkowe kwitnące zimąKwiaty doniczkowe kwitnące zimą
Zimową porą, gdy większość czasu spędzamy w mieszkaniu, a za oknem niewiele roślin kwitnie, pojawia się alternatywa w postaci kwitnących zimą kwiatów doniczkowych. Niektóre z nich właśnie zimową porą wiodą prym i swoją oryginalnością przykuwają wzrok. Oto 7 wspaniałych roślin, które wypełnią Twój dom kolorowymi kwiatami w zimie! Więcej...

Rośliny doniczkowe szczególnie źle reagujące na niedobory w nasłonecznieniu, takie jak np. wszystkie cytrusy, hibiskus, monstera, dracena, diffenbachia, anturium, szeflera i filodendron, warto dodatkowo doświetlać. Musimy przy tym pamiętać, że doświetlanie roślin doniczkowych wymaga użycia specjalnych lamp, które emitują światło czerwone i niebieskie, sprzyjające procesom fotosyntezy u roślin.

żarówka LED do doświetlania roślin

Temperatura jesienią i zimą

Kolejnym czynnikiem, na jaki musimy zwrócić uwagę jest temperatura. Aby zachować proporcje pomiędzy czynnikami wpływającymi na kondycję roślin, konieczne jest, wraz ze zmniejszeniem ilości docierającego do roślin światła, obniżenie również temperatury powietrza w pomieszczeniach, w których przebywają rośliny. W praktyce jest to dosyć trudne, gdyż nie można wymagać abyśmy obniżyli temperaturę w pomieszczeniach mieszkalnych do 16 czy 18°C. Jeżeli nie możemy przenieść roślin do chłodniejszych pomieszczeń, pewnym rozwiązaniem okaże się umieszczenie roślin w okolicy okien lub na parapetach, gdyż dzięki nieszczelnościom występującym w oknach, w tych okolicach będzie nieco chłodniej (o ile również pod oknem nie znajduje się kaloryfer). Należy jednak pamiętać, iż nagłe ochłodzenia do których może dość podczas otwierania okna w celu przewietrzenia, mogą roślinom zaszkodzić. Dlatego też na czas wietrzenia rośliny odsuwamy od otwieranego okna.

Podlewanie roślin doniczkowych jesienią i zimą

Następnym czynnikiem, który powinniśmy regulować, jest woda. Jesienią i zimą zapotrzebowanie roślin na wodę maleje, należy zatem ograniczyć podlewanie roślin. Rośliny podlewamy nie częściej jak raz na dwa tygodnie, dopiero gdy ziemia jest sucha, pamiętając iż w tym okresie nadmiar wody bywa bardziej szkodliwy, niż jej niedostatek.

Dobrze jest również zwrócić uwagę na wilgotność powietrza, nie tylko ze względu na zdrowie roślin, ale również i nasze własne. Tutaj mogą pomóc elektryczne nawilżacze powietrza, pojemniki wieszane na kaloryferach lub chociaż wilgotny ręcznik położony na kaloryferze. Dobrym pomysłem jest ustawianie doniczek z roślinami na szerokich, płaskich podstawkach wypełnionych drobnymi kamykami. Do podstawek nalewa się wodę, która następnie będzie z nich parować. Wielu roślinom będzie też sprzyjać spryskiwanie liści rozproszoną wodą. Nawilżanie szczególnie jest ważne na początku okresu grzewczego, gdyż z czasem rośliny nieco przywykną do bardziej suchego powietrza.

pleśń w doniczce z kwiatamiPleśń w doniczce z kwiatami - zwalczanie
Pleśń w doniczce powodują grzyby, które ograniczają dostęp wody do korzeni jak również obniżają atrakcyjność rośliny. Niestety pleśń w doniczce z kwiatami jest częstym zjawiskiem na naszych parapetach. Dlatego należy wiedzieć jak walczyć z pleśnią i co robić żeby jej unikać. Dowiedz się więcej o metodach zwalczania pleśni w doniczkach z kwiatami i z jakim innym problemem jest ona często mylona. Więcej...

Szkodniki roślin doniczkowych jesienią i zimą

Ze względu na zbyt suche powietrze w okresie grzewczym, oraz ogólne osłabienie kondycji roślin, bywają one często atakowane przez szkodniki roślin doniczkowych, takie jak przędziorki i czerwce. Do czerwców zaliczamy wełnowce, tarczniki i miseczniki, jest ich zatem całkiem sporo. Gdy pojawią się któreś z tych szkodników, warto zastosować preparat Sanium PIN. Preparat występuje w postaci pałeczek, które umieszczamy w ziemi. Pałeczki umieszczone w podłożu stopniowo uwalniają substancję czynną, która transportowana jest z sokami roślin do ich części nadziemnych, a następnie wchłaniana przez owady wysysające soki z rośliny.

Nawożenie roślin doniczkowych jesienią i zimą

Często pojawia się tez pytanie: czy konieczne jest nawożenie roślin doniczkowych jesienią i zimą. Otóż ogólna zasada mówi, iż w tym okresie roślin nie należy nawozić w ogóle, gdyż powinny wejść w stan spoczynku. Jednakże z lektury tekstu umieszczonego wyżej, widać iż stworzenie roślinom warunków spoczynku jest fikcją, szczególnie ze względu na zbyt wysoką temperaturę panującą w ogrzewanych mieszkaniach. Skoro zatem zmuszamy rośliny do wegetacji, powinniśmy również je nawozić. Oczywiście nawożenie takie musi być znacznie mniej intensywne, niż to, które stosowaliśmy wiosną i latem. Możemy zastosować w niewielkich ilościach nawozy rozpuszczane w wodzie lub nawozy o przedłużonym działaniu, np. Osmocote. Oczywiście ewentualne nawożenie w tym okresie trzeba dopasować do indywidualnych potrzeb uprawianych gatunków.

Wiele gatunków uprawianych w naszych domach (szczególnie rośliny o pochodzeniu tropikalnym) będzie mogło w ten sposób przetrwać zimę, pamiętajmy jednak, iż niektóre rośliny bezwzględnie muszą przejść okres spoczynku i będziemy musieli przenieść je do chłodniejszych pomieszczeń, podlewać sporadycznie i w ogóle nie nawozić. Takiego traktowania wymagają min. pelargonie i fuksja.

Polecane nawozy oraz preparaty ochronne do pielęgnacji roślin doniczkowych w okresie jesienno-zimowym można zamówić w naszym sklepie. Gwarantujemy wysoką jakość produktu, szybką wysyłkę i niskie ceny. Aby zobaczyć ofertę, naciśnij przycisk poniżej.

Przeczytaj również:

Jak przezimować pelargonie
Pelargonie to najpopularniejsze rośliny balkonowe. Jeżeli nie chcemy pozbywać się pelargonii, które cieszyły nas swoimi kwiatami od wiosny do jesieni, musimy je odpowiednio zabezpieczyć na zimę. Poniższy artykuł krok po kroku wyjaśnia jak prawidłowo przezimować pelargonie. Jeżeli zrobimy to poprawnie, rośliny nie tylko zakwitną ponownie w przyszłym roku ale i będziemy mogli wyhodować z nich nowe sadzonki. Więcej...

rośliny balkonowe zimąRośliny balkonowe zimą
Balkony i tarasy zimą mogą również cieszyć nasze oczy choć odrobiną zieleni. Jednak zimujące na balkonach miniaturowe iglaki czy krzewy liściaste trzeba zabezpieczyć przed mrozem. Wrażliwe na mróz egzotyczne piękności okres zimowy muszą natomiast spędzać w pomieszczeniach zabezpieczonych przed mrozem. Pamiętajmy też, że nie wszystkie rośliny warto przechowywać do następnego roku. Więcej...

jak przezimować kwiaty cebulowe na balkonieJak przezimować kwiaty cebulowe na balkonie?
Kwiaty tradycyjnie polecane na balkony, takie jak pelargonie czy petunie, są wrażliwe na przymrozki i sadzi się je zazwyczaj dopiero pod koniec maja. Nasz balkon wcześniej nie musi jednak świecić pustkami, gdyż od początku wiosny mogą go zdobić kwitnące rośliny cebulowe. Najpierw będziemy jednak musieli zmierzyć się z przezimowaniem kwiatów cebulowych w balkonowych skrzynkach i donicach. Więcej...

Opracowano na podstawie: Maciej Mynett, Czy powinniśmy nawozić rośliny doniczkowe zimą?, Kwiaty, nr 4/99, s. 8, Zbigtniew Pindel, Kwiaty w mieszkaniu jesienią i zimą, Działkowiec, nr 11/03, s. 20 - 21, oraz Christopher Brickell, Wielka Encyklopedia Ogrodnictwa, Muza SA, Warszawa 1994, s. 446 - 447.