Promocja STIHL Wiosna 2025

Dobroczynek kalifornijski - jak wygląda, kiedy stosować, gdzie kupić

Dobroczynek kalifornijski to sprzymierzeniec ogrodników w biologicznej walce z przędziorkami i innymi szkodnikami wielu gatunków roślin. W bardzo łatwy sposób możemy go wprowadzić na nasze rośliny wieszając saszetki Spical Ulti-Mite. Zobacz, jak wygląda dobroczynek kalifornijski oraz kiedy go stosować. Podpowiadamy, gdzie kupić saszetki z dobroczynkiem aby jak najdłużej cieszyć się jego pomocą!

Dobroczynek kalifornijski
Dobroczynek kalifornijski oraz saszetki powieszone na roślinach
Fot. ©PoradnikOgrodniczy.pl

Ten artykuł możesz przeczytać albo obejrzeć materiał wideo. Ciąg dalszy artykułu pod materiałem wideo.

Dobroczynek kalifornijski - co to jest?

Dobroczynek kalifornijski (Neoseiulus californicus) to drapieżny roztocz z rodziny dobroczynkowatych (Phytoseiidae). Jego naturalny zasięg występowania obejmuje ciepłe strefy klimatyczne na całym świecie. Jest naturalnym wrogiem przędziorków ale też innych szkodników, żerujących na roślinach doniczkowych, szklarniowych i ogrodowych. Skutecznie ogranicza ich populację. Z tego względu wykorzystywany jest w biologicznej ochronie roślin a jego zastosowanie pozwala na ograniczenie chemicznych środków ochrony roślin.

Jak wygląda dobroczynek kalifornijski?

Dobroczynek kalifornijski to mikroskopijny roztocz, widoczny jedynie pod lupą. Ma owalne, półprzezroczyste i lekko spłaszczone ciało o długości 0,3-0,5 mm. W zależności od stadium rozwoju i spożywanego pokarmu, może mieć barwę od jasnobeżowej do pomarańczowej. Dorosłe osobniki mają osiem nóg, są bardzo aktywne i szybko przemieszczają się po roślinach w poszukiwaniu pokarmu. Larwy i nimfy mają jaśniejszy kolor i są jeszcze mniejsze.

Dobroczynek kalifornijski Neoseiulus californicus
Dobroczynek kalifornijski - Neoseiulus californicus
Fot. Dohtoruk, CC BY 4.0, Wikimedia Commons

Dobroczynek kalifornijski - co zwalcza

Dobroczynek kalifornijski zwalcza przede wszystkim:

Co istotne, dobroczynek kalifornijski potrafi przetrwać nawet przy dość niskiej liczebności szkodników, żywiąc się m.in. pyłkiem kwiatowym, dlatego jest tak skuteczny w długoterminowej ochronie roślin.

Dobroczynek kalifornijski atakuje przędziorka
Dobroczynek kalifornijski atakuje przędziorka
Fot. Dohtoruk, CC BY 4.0, Wikimedia Commons

Dobroczynek kalifornijski - temperatura

Dobroczynek kalifornijski jest roztoczem ciepłolubnym. Optymalna temperatura dla jego aktywności i rozwoju wynosi od 25-30°C. W temperaturach niższych, poniżej 15°C aktywność dobroczynka bardzo spada. Roztocz ten najszybciej rozwija się przy odpowiedniej wilgotności powietrza wynoszącej od 60-80%. Zbyt suche powietrze ogranicza jego rozwój i może spowodować zasychanie. Z tego względu stosuje się go głównie w domach, w szklarniach i w tunelach foliowych, gdzie panują bardziej stabilne warunki mikroklimatyczne niż na zewnątrz. Wymaga również określonych warunków przechowywania i transportu.

Dobroczynek kalifornijski - kiedy stosować

Dobroczynka można stosować profilaktycznie, przed pojawieniem się szkodników, zanim ich liczebność znacząco się powiększy (co jest zalecane) lub interwencyjnie, gdy widoczne będą objawy działania szkodników.

Dobroczynek kalifornijski
Saszetka z dobroczynkiem kalifornijskim
Fot. ©PoradnikOgrodniczy.pl

Dobroczynek kalifornijski jest ciepłolubny, dlatego nie stosuje się go zimą na zewnątrz. Do ogrodu można go wprowadzić w okresie wiosenno-letnim, od końca maja do września, gdy temperatura (także nocą) wynosi powyżej 15°C. Wyższe temperatury sprzyjają jego namnażaniu. W warunkach domowych i ogrzewanych szklarniach dobroczynka można stosować przez cały rok.

Dobroczynek kalifornijski - jak stosować

Dobroczynek kalifornijski dostępny jest w formie saszetek lub w butelkach zawierających osobniki we wszystkich stadiach rozwoju. Saszetkę zawiesza się na roślinie, co umożliwia stopniowe wychodzenie roztoczy, przez okres kilku tygodni. Saszetkę najlepiej zawiesić w miejscu osłoniętym od słońca i deszczu. Dobroczynka umieszczonego w butelce rozprowadza się bezpośrednio na liściach. Butelkę z dozownikiem należy najpierw obrócić i wstrząsnąć.

Ważne, aby przed i po wprowadzeniu dobroczynka nie stosować chemicznych środków ochrony roślin, które mogłyby go zniszczyć.

Dobroczynek kalifornijski
Saszetka z dobroczynkiem kalifornijskim
Fot. ©PoradnikOgrodniczy.pl

Dobroczynek kalifornijski - gdzie kupić

Dobroczynka kalifornijskiego można kupić w specjalistycznych sklepach ogrodniczych oraz u wybranych producentów i dystrybutorów zajmujących się biologiczną ochroną roślin. W dużych sieciach handlowych, takich jak Castorama, OBI czy Leroy Merlin, dobroczynek kalifornijski zazwyczaj nie jest dostępny ze względu na krótką datę trwałości (do 14 dni) oraz wymagania dotyczące przechowywania i transportu.

Saszetki z dobroczynkiem kalifornijskim powinny być przechowywane w odpowiedniej temperaturze (12-14°C) i w ciemnym miejscu. Tylko przechowywany w odpowiednich warunkach dobroczynek kalifornijski będzie skuteczny w walce z szkodnikami.

Dobroczynek kalifornijski
W zależności od warunków atmosferycznych, saszetki z dobroczynkiem pakujemy w koperty ochronne wraz z wkładem chłodzącym lub ogrzewającym
Fot. ©PoradnikOgrodniczy.pl

Z tego względu zachęcamy do zamawiania saszetek z dobroczynkiem kalifornijskiem w sklepie naszego poradnika. Gwarantujemy Państwu świeżość produktu i szybką dostawę kurierem. W zależności od warunków pogodowych, saszetki z dobroczynkiem pakujemy wraz z wkładem ogrzewającym (zimą) lub wkładem chłodzącym (latem, w czasie upałów), co gwarantuje że dobroczynki dotrą do Państwa w idealnym stanie. Aby przejść na stronę sklepu, naciśnij grafikę poniżej.

Dobroczynek kalifornijski

Dobroczynek kalifornijski a gruszowy - różnice

Dobroczynek kalifornijski i dobroczynek gruszowy to dwa gatunki drapieżnych roztoczy, bardzo pomocnych w biologicznej ochronie roślin. Główne różnice między nimi dotyczą optymalnych warunków rozwoju, zwalczanych szkodników i zastosowania:

  • Warunki rozwoju - dobroczynek kalifornijski jest ciepłolubny i preferuje wyższe temperatury w zakresie od 20-30°C. Dobroczynek gruszowy jest bardziej odporny i może być aktywny w niższych temperaturach. Uśpione roztocza aktywują się, gdy temperatura wzrasta powyżej 8°C.
  • Zwalczane szkodniki - dobroczynek kalifornijski jest bardzo skuteczny w zwalczaniu przędziorków. Dobroczynek gruszowy preferuje inne roztocza np. szpeciele i pordzewiacze ale żywi się też przędziorkami i wciornastkami.
  • Zastosowanie - dobroczynek kalifornijski najczęściej wykorzystywany jest w szklarniach, w uprawach pod osłonami oraz w domach np. w uprawie roślin doniczkowych. Dobroczynka gruszowego stosuje się przede wszystkim na zewnątrz - w sadach i ogrodach w uprawie drzew i krzewów owocowych, takich jak jabłoń, grusza, śliwa, malina czy winorośl.

Przeczytaj również: