Stihl Cash Back

Paproć drzewiasta, Dicksonia antarctica - uprawa w Polsce

Dicksonia antarctica to paproć drzewiasta pochodząca z lasów strefy tropikalnej, która u nas może być uprawiana w oranżeriach i ogrodach zimowych. Roślina te posiada ulistnienie charakterystyczne dla paproci, jednak z biegiem lat tworzy też pień, przypominając z wyglądu palmę. Zobacz jak wygląda uprawa paproci drzewiastej w Polsce i jakiej pielęgnacji wymaga ta roślina.

Dicksonia antarctica, paproć drzewiasta
Dicksonia antarctica - paproć drzewiasta

Paproć drzewiasta - opis, charakterystyka

Paprocie to ogromnie zróżnicowana grupa roślin, ceniona w ogrodach dzięki możliwości zastosowania w miejscach zacienionych. Można je uprawiać nie tylko na rabatach, ale także i w pojemnikach oraz w domu jako rośliny doniczkowe. Typowe dla nich są liście podzielone na charakterystyczne blaszki, które za młodu mają formę pastorału.

U większości paproci uprawianych dziś w ogrodach i mieszkaniach, liście wyrastają tuż nad ziemią, wprost z kłączy pokrytych łuskami. Nieco inaczej jest w przypadku paproci drzewiastych. Ich liście również wyrastają z kłączy, jednak w kolejnych latach, po opadających dolnych liściach, pozostają kolejne warstwy łusek. W efekcie tego kłącze zaczyna przypominać coraz wyższy pień, na szczycie którego znajdują się parasolowato rozpostarte liście. Wówczas paproć nabiera niezwykle egzotycznego wyglądu.

Pierwsze paprocie drzewiaste pojawiły się na Ziemi w okresie geologicznym zwanym dewonem, a dokładniej w środkowym dewonie, około 390-360 milionów lat temu. Były one poprzedniczkami "zwykłych" paproci, jakie dziś spotykamy. Na szczęście w lasach tropikalnych niektóre gatunki paproci drzewiastych przetrwały do dziś.Paprocie drzewiaste, choć wyglądają bardzo wyjątkowo, nie są zbyt popularnymi roślinami doniczkowymi. A to zapewne dlatego że jeszcze do niedawna były w Polsce niemal nie do zdobycia. To na szczęście się zmieniło.

Jedną z najwspanialszych paproci drzewiastych, jakie możesz dziś zdobyć, jest Dicksonia antarctica. Roślina ta pochodzi z lasów strefy tropikalnej i subtropikalnej środkowej Ameryki, Nowej Zelandii i Australii. Diksonia doskonale nadaje się do oranżerii, ogrodów zimowych i szklarni, choć można również spróbować uprawy po prostu w mieszkaniu. Na lato możesz ją wystawić na taras lub balkon.

Jeżeli zapewnisz jej odpowiednie warunki, po wielu latach osiągnie spore rozmiary. W warunkach naturalnych diksonia osiąga do 6 metrów wysokości, a zebrane w szczytową rozetę liście, mogą osiągać długość od 1,2 do nawet ponad 2 metrów. U starszych roślin liście zakrzywiają się ku dołowi. Rośliny te jednak rosną wzwyż dość powoli, dlatego też nie musisz się obawiać, że roślina uprawiana w mieszkaniu zbyt szybko osiągnie duże rozmiary. Po 20 latach uprawy pień osiąga około 75 cm wysokości.

Właśnie takiej wysokości kłącza można zamówić przez internet (to chyba najłatwiejszy sposób na ich pozyskanie). Można też kupić nasiona ale na uzyskanie rośliny z pniem trzeba będzie wówczas czekać kilka lat.

Paprocie doniczkowe - pielęgnacja i polecane gatunkiPaprocie doniczkowe - pielęgnacja i polecane gatunki
Wybór gatunków paproci doniczkowych jest bardzo szeroki, jednak nie wszystkie dobrze znoszą warunki panujące w mieszkaniach. Poznaj najlepsze paprocie do uprawy domowej i zobacz jak powinna wyglądać pielęgnacja paproci doniczkowych aby przez wiele lat zdobiły je soczyście zielone, zdrowe liście! Więcej...

Dicksonia antarctica - uprawa w Polsce

Rośliny są dostarczane zazwyczaj w postaci zasuszonych kłączy, dzięki czemu przetrwają podróż. Otrzymane kłącze posadź w ziemi i zacznij regularnie podlewać. Wówczas wypuści ono wspaniałe, zielone liście.

Paproć drzewiastą sadzi się w ziemi z dodatkiem grubego piasku, kompostu i rozdrobnionej kory w proporcji 1:2:3:1. W warunkach naturalnych diksonie zajmują dolne piętro lasów, rosną więc raczej w półcieniu. W mieszkaniu możesz im zapewnić stanowisko jasne ale nie bezpośrednio nasłonecznione.

Właściwa do uprawy paproci drzewiastej jest standardowa temp. pokojowa ale nie powinna ona wzrastać powyżej 24°C (zwracamy na to uwagę szczególnie posiadaczom nagrzewających się latem oranżerii). Zimą roślina znosi spadki temp. do 7°C, choć niektóre źródła podają, że może znieść spadki tmp. nawet do -10°C. Tak czy inaczej, w naszym klimacie rośliny te nie nadają się do uprawy jako paprocie ogrodowe. Na zewnątrz mogą być wystawiane tylko sezonowo.

Podlewanie paproci drzewiastej powinno być wykonywane regularnie. Gleba powinna być umiarkowanie wilgotna i nie może wysychać pomiędzy kolejnymi podlewaniami. Ponieważ wytwarzany z czasem pień, jest w zasadzie korzeniem paproci, należy go zabezpieczać przed wysuszeniem poprzez zraszanie wodą. Jest to konieczne szczególnie podczas upałów oraz jeżeli wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym uprawiasz diksonię, jest zbyt mała (np. w mieszkaniach w okresie grzewczym). W okresie grzewczym donice z paprociami dobrze jest też postawić na tackach wypełnionych drobnymi kamykami i polanymi wodą. Woda odparowująca z tacek będzie nawilżać powietrze wokół paproci.

Nawożenie dicksonii konieczne jest w okresie wzrostu. Od wiosny do jesieni co 2 lub 3 tygodnie diksonię podlewaj nawozem płynnym o wysokiej zawartości azotu.

Jeżeli wiosną następnego roku zauważysz, że korzenie paproci wypełniły donicę, trzeba wymienić donicę na nieco większą. Gdy jednak po kilku latach uznasz, że diksonia osiąga zbyt duże rozmiary do Twojego mieszkania, zaprzestań wymiany donic na większe, a wymieniaj jedynie wierzchnią warstwę gleby, co zachamuje dalszy wzrost rośliny.

Mam nadzieję, że uprawa tej niezwykłej paproci drzewiastej sprawi Ci wiele satysfakcji, a jej ogromne, parasolowato rozpostarte na wierzchołku pnia liście, zachwycą niejednego gościa w Twoim domu!

Przeczytaj również:

ciekawe rośliny egzotyczneCiekawe rośliny egzotyczne
Bezkolczasty kaktus, z którego produkowano narkotyki, bambus, który urósł ponad 1 m w ciągu doby i owoce, które smakują jak lody. To tylko niektóre ciekawe rośliny egzotyczne, które przedstawiono na wystawie "Rośliny egzotyczne - prawdy i mity". Zapraszamy na relację z wystawy, która odbyła się w łódzkiej palmiarni w ostatni weekend stycznia 2013. Więcej...

palma kokosowaPalma kokosowa - uprawa w domu, pielęgnacja, choroby
Palma kokosowa to prawdziwa ciekawostka wśród roślin doniczkowych, jednak dość rzadko spotykana. Uwagę przyciągają efektowne liście tej rośliny i wyniosły pokrój. Palma kokosowa uprawiana w domu sprawia jednak często problemy i nie jest zbyt żywotna. Dlaczego tak się dzieje? Zobacz jak wygląda uprawa palmy kokosowej w domu oraz jak uniknąć najczęściej popełnianych błędów w pielęgnacji tej palmy. Więcej...

daktylowiec, palma daktylowaDaktylowiec, palma daktylowa - pielęgnacja i uprawa w domu, choroby
Palma daktylowa lub inaczej daktylowiec jest rośliną chętnie uprawianą w naszych domach. Ceniona jest za niezwykle egzotyczny, tropikalny wygląd. Warto jednak wiedzieć, że nie każdy daktylowiec nadaje się do uprawy w domu, a pielęgnacja tej palmy może sprawić sporo kłopotu. Zobacz który daktylowiec jest najlepszy do uprawy w domu, jak wygląda uprawa takiej palmy w warunkach domowych oraz jakie choroby mogą zagrażać palmie daktylowej. Więcej...

Opracowano na podstawie: Wielka Ilustrowana Encyklopedia Roślin Ogrodowych, Reader's Digest, Warszawa 2004, s. 451, oraz J. Courtier i G. Clarke, Kwiaty w Domu, Reader's Digest, Warszawa 1998, s. 159. Fot. Adrian Pingstone, zdjęcie dostęne jako własność publiczna (public domain), źródło: Wikimedia Commons.