Czyszczenie grilla. Jak i czym wyczyścić grill?

Grill znajdziemy prawie w każdym polskim ogródku, gdzie jest obowiązkowym elementem wyposażenia. Pieczenie na ruszcie stało się na przestrzeni lat formą rozrywki i relaksu, a jedzenie jednym z ulubionych. Choć grillowanie potraw to sama przyjemność, to czyszczenie grilla nie należy już do tak lubianych czynności. Jednak, aby grill długo i właściwie spełniał swoje funkcje, a przygotowane na nim potrawy były smaczne, musimy o niego odpowiednio dbać. Zobacz jak i czym wyczyścić grill i poznaj najlepsze domowe sposoby czyszczenia grilla!

czyszczenie grilla węglowego
Czyszczenie grilla warto wykonywać regularnie, po każdym jego użyciu

Bez względu na to, czy posiadamy tradycyjny grill węglowy, gazowy czy elektryczny - każdy typ grilla należy regularnie czyścić, najlepiej po każdym użyciu. Nie tylko ze względów estetycznych, ale również zdrowotnych. Pamiętajmy jednak, że sposób czyszczenia grilla należy dopasować do jego typu. Każdy rodzaj grilla czyścimy nieco inaczej.

Czyszczenie grilla węglowego

Jeżeli chcemy zachować grill w czystości, warto przede wszystkim zapobiegać jego zabrudzeniu. Dlatego polecane jest układanie grillowanych potraw na tackach aluminiowych lub zawijanie ich w folię aluminiową. Oprócz tego, że uchroni to ruszt przed zabrudzeniem, to również zapobiegnie kapaniu tłuszczu na palenisko. To ważne, gdyż podczas spalania tłuszczu wydziela się toksyczny dym, z którego toksyny mogą wnikać do grillowanych potraw. A zatem stosując tacki i folię aluminiową zadbamy nie tylko o czystość grilla ale i nasze zdrowie.

Przeczytaj również:

Zdrowe grillowanie. Co robić aby potrawy z grilla były zdrowsze?
Polacy już dawno zasmakowali w grillowanych kiełbaskach, rybach, czy wołowinie, zapominając jednak o kilku ważnych zasadach, których nieprzestrzeganie może zakończyć się problemami zdrowotnymi. Zobacz jak grillować smacznie i zdrowo! Więcej...

Po każdym pieczeniu należy starannie wyczyścić ruszt grilla, wypalając resztki jedzenia. Następnie, kiedy jest jeszcze ciepły, ale nie gorący, usuwamy pozostałe zanieczyszczenia za pomocą szczotki z włosiem ze stali nierdzewnej. Taka szczotka jest doskonała zarówno do czyszczenia żeliwnego, jak i stalowego rusztu. Jeżeli ruszt jest bardzo mocno zabrudzony i sama szczotka nie wystarcza, wykorzystajmy domowy sposób czyszczenia grilla, jakim jest użycie mieszanki wody z octem i mydłem.

Uwaga! Tłuszcz łatwiej usunąć, gdy grill nie jest jeszcze całkowicie schłodzony. Nie wolno jednak misy grilla zalewać wodą, gdy brykiet jeszcze się żarzy. Stosowanie takiej metody może prowadzić do rdzewienia grilla.

- Do oczyszczenia rusztu w grillu węglowym doskonale sprawdzą się ściereczki na rolce (np. ściereczki Light & Soft marki Vileda) - bardzo poręczne i łatwe w użyciu. Dzięki niezwykle chłonne, dlatego bez problemu zbiorą tłuszcz - lepiej niż używany często do tego celu ręcznik papierowy. Pamiętajmy również o dokładnym wyczyszczeniu misy na węgiel (po opróżnieniu zbiornika z zimnym popiołem) i obudowy urządzenia z zewnątrz.

Obudowę grilla warto przemywać regularnie, zaraz po wychłodzeniu, za pomocą zwykłej wody i zmywaka. Warto wybrać taki, który nie porysuje powierzchni, np. zmywak Pur Active z mocną, poliuretanową warstwą ścierną, która poradzi sobie nawet z największymi zabrudzeniami. Nie należy używać silnych środków, gdyż mogą uszkodzić lakierowaną powłokę grilla. Aby grill nie rdzewiał, po zakończeniu pracy wszystkie elementy obudowy i misy grilla trzeba dokładnie osuszyć ściereczkami z wiskozy - radzi Piotr Piecha, ekspert marki Vileda.

Warto wiedzieć!
Aby uniknąć silnych zabrudzeń grilla węglowego, używaj zamiast węgla kostki grillowe BBQ Brick, które nie wymagają użycia rozpałki, nie kruszą się i nie pozostawiają zabrudzeń na grillu.

BBQ Brick Target. Szybki i wygodny sposób na grilla!
BBQ Brick Target to szybki i wygodny sposób na grilla. Bez stosowania rozpałek, wydzielania niezdrowych toksyn, ognia i szorowania grilla po każdym użyciu. Zobacz jak fajne jest grillowanie z BBQ Brick i zostań mistrzem letniej kuchni! Więcej...

Czyszczenie grilla gazowego

Zanim rozpoczniemy czyszczenie grilla gazowego, koniecznie odłączmy zasilanie z gazem. Następnym krokiem jest rozłożenie grilla na części i umycie poszczególnych elementów. Tak jak w przypadku grilla węglowego, również w grillu gazowym najważniejsze jest staranne oczyszczenie rusztu. Resztki jedzenia zdrapujemy, wciągamy odkurzaczem, a drucianą szczotką usuwamy najcięższe zabrudzenia.

W grillu gazowym pod palnikami umiejscowiona jest specjalna taca – ociekacz, przez który do aluminiowej tacki spływa nadmiar soków i tłuszcz z grillowanych potraw. Tacę należy wysunąć i przemyć, ponieważ zalegający na niej tłuszcz może się zapalić. Jeśli grillowaliśmy już kilka razy, przemyjmy też szyny aromatyzujące, osłaniające palniki w grillach gazowych. Pamiętajmy również o wyczyszczeniu elementów doprowadzających gaz. Następnie wszystkie części musimy zmontować w całość, uruchomić i wysuszyć.

Aby grill gazowy służył nam długo i działał bez zarzutu raz do roku wskazane jest zaimpregnowanie rusztu olejem w sprayu. Jeśli chodzi o przechowywanie sprzętu, to koniecznie zabezpieczmy butlę z gazem - musi być szczelnie zakręcona i umieszczona w bezpiecznym, chłodnym i zacienionym pomieszczeniu w stabilnej pozycji.

czyszczenie grilla gazowego
Czyszczenie grilla gazowego

Czyszczenia grilla elektrycznego

Wśród wielu posiadaczy tego urządzenia panuje błędne przekonanie, że skoro na grillu elektrycznym piecze się bez użycia tłuszczu, a teflon to warstwa, do której nie przywiera jedzenie, nie ma potrzeby regularnego czyszczenia grilla elektrycznego.

Nic bardziej mylnego! Po każdym grillowaniu na płycie pozostaje niewidoczna warstwa tłuszczu lub resztki jedzenia. A każde następne użycie będzie powodować podgrzanie i spalanie pozostałości, które będą wpływać na jakość i smak przyrządzanej potrawy.

- Wybierając środki czyszczące i akcesoria do mycia płyty grilla elektrycznego musimy zwrócić uwagę, aby dobierać takie, które nie porysują teflonowej powierzchni i będą adekwatne do stopnia zabrudzenia płyty. Niewielkie zabrudzenia z płyty usuniemy miękką, zwilżoną wiskozową szmatką. Jeśli natomiast powierzchnia jest przypalona i mocno zatłuszczona użyjmy zmywaka, który nie rysuje delikatnych teflonowych powierzchni, np. Pur Active (posiada certyfikat DuPont). Można też wspomóc się specjalnym preparatem, który pomoże usunąć tłuste zabrudzenia - wyjaśnia Piotr Piecha.

Nie zapominajmy, że równie istotne jest prawidłowe przechowywanie grilla po zakończonym sezonie. Czyste urządzenie należy umieścić w suchym pomieszczeniu, gdzie bezpiecznie poczeka na następny rok.

Jak urządzić miejsce na grilla w ogrodzie
Coraz wyższe temperatury, śpiew ptaków za oknem, zieleń traw... To może oznaczać tylko jedno. Ciepła wiosna zbliża się do nas wielkimi krokami, a razem z nią zbliża się sezon grillowy. Lecz nie samym grillem człowiek żyje. Zastanawialiście się czy wasz ogród jest odpowiednio przygotowany do wielkiego grillowania z rodziną i znajomymi? Przedstawiamy kilka rad, jak odpowiednio urządzić takie miejsce. Więcej...

grill w ogrodzieGrill w ogrodzie - jaki kupić, jak zbudować, jak grillować
Coraz bardziej popularne staje się pieczenie mięsa na świeżym powietrzu, przy wykorzystaniu grilla, a grille ogrodowe stają się stałym elementem wyposażenia na naszych działkach. Zobacz jaki grill kupić do ogrodu oraz jak samemu zbudować grill w ogrodzie z kamienia lub cegły. Poznaj zasady bezpiecznego grillowania oraz przygotowywania zdrowych otraw na grillu ogrodowym. Więcej...