Stihl Cash Back

Czosnek ozdobny - uprawa, odmiany, sadzenie

Czosnek ozdobny to roślina cebulowa o bardzo ciekawych kwiatostanach. U części odmian są to wręcz ogromne, kuliste kwiatostany na szczycie wysokiej łodygi, co sprawia, że od razu przykuwają uwagę. Zobacz jakie są najlepsze gatunki i odmiany ogrodowe czosnku, jak wygląda sadzenie cebul czosnku i kiedy najlepiej to zrobić oraz jak wygląda dalsza pielęgnacja i uprawa czosnku ozdobnego.

czosnek olbrzymi
Jednym z najbardziej efektownych gatunków czosnku ozdobnego jest czosnek olbrzymi (Allium giganteum)

Czosnek ozdobny - gatunki i odmiany ogrodowe

Czosnki ozdobne to byliny cebulowe pochodzące z różnych stron świata. Wiele z nich odznacza się mrozoodpornością, więc nadają się do uprawy gruntowej w naszym klimacie. Cykl uprawy czosnku ozdobnego jest podobny jak u innych roślin cebulowych, które kwitną wiosną. Warto go sadzić, bo to roślina modna, pięknie pachnąca, barwna, z bardzo dekoracyjnymi kwiatostanami.

Czosnek ozdobny tworzy pojedyncze, rynienkowate lub płaskie i wąskie liście. Spośród liści wyrasta pojedynczy, rurkowaty pęd (zwany głąbikiem). Na szczytach pędów pojawiają się duże kuliste kwiatostany. W zależności od odmiany, kwiatostany mogą różnić się wielkością i barwą.

czosnek białawy
Czosnek białawy (Allium christophii) tworzy kuliste kwiatostany o średnicy 20 cm. W każdej kuli jest ponad 50 gwiazdkowatych kwiatków

Jednym z najbardziej efektownych gatunków czosnku jest czosnek olbrzymi (Allium giganteum). Może osiągać wysokość od około 1 do 1,5 m. Liście równowąskie, niebieskozielone. W czerwcu pojawiają się jasnofioletowe lub różowofioletowe kwiaty zebrane w zbite i gęste, kuliste baldaszki o średnicy 12 cm. Kwitnienie może trwać do sierpnia. Po ścięciu kwiatostany długo pozostają świeże, przez co roślina chętnie jest uprawiana także na kwiat cięty.

Jeszcze większe kwiatostany może tworzyć czosnek białawy (Allium christophii). Jego gwiazdkowate, srebrzystofioletowe lub srebrzystoróżowe kwiaty są zebrane w kwiatostany o średnicy nawet 20 cm. Gatunek ten pochodzi z Iranu i Indii, gdzie dorasta do ponad metra. W naszym klimacie zazwyczaj osiąga wys. nie więcej jak 0,5m.

Innym, popularnie uprawianym gatunkiem, jest czosnek południowy (Allium moly). Tworzy mniejszych rozmiarów kwiatostany (średnica 5 do 8 cm) ale za to kwitnie już od kwietnia. Baldaszki są nieco luźniejsze. Kwiaty błyszczące, koloru żółtego. Osiąga wysokość do 40 cm.

To oczywiście tylko przykłady czosnków ozdobnych, które możemy uprawiać w naszych ogrodach. Do wyboru mamy sporo gatunków, występujących w licznych odmianach ogrodowych. Znajdą się tutaj rośliny do uprawy na rabatach, w ogrodach skalnych, a nawet do pojemników na balkony i tarasy. Godny szczególnej uwagi jest czosnek niedźwiedzi, który poza walorami ozdobnymi, posiada jadalne liście, cenione jako surowiec zielarski, przyprawa kuchenna i dodatek do sałatek.

Czosnek niedźwiedzi - zastosowanie, uprawa, kiedy zbierać
Czosnek niedźwiedzi jest cenionym surowcem zielarskim o działaniu bakteriobójczym i dobroczynnym wpływie na układ krwionośny oraz trawienny. Zastosowanie ma też w kuchni jako przyprawa i dodatek do wielu potraw. Zobacz, co jeszcze można z nim zrobić, jak wygląda uprawa czosnku niedźwiedziego w ogrodzie oraz w doniczce i gdzie kupić czosnek niedźwiedzi do posadzenia na działce. Więcej...

Czosnek ozdobny - sadzenie i uprawa

Sadzenie czosnku ozdobnego
Cebulki czosnku ozdobnego sadzi się do gruntu jesienią - pod koniec września i w październiku. Umieszczamy je w glebie na takiej głębokości, aby cebulę przykrywała warstwa ziemi równa dwu krotności średnicy cebuli. Mogą rosnąć w tym samym miejscu przez wiele lat. Można jednak wykopywać co 3 - 4 lata i sadzić w innym miejscu, aby zapobiec zagęszczaniu się cebul. Najbardziej odpowiednią porą na takie zabiegi, będzie czas po zakończeniu wegetacji roślin - początek lata.

czosnek południowy
Żółte baldaszki czosnku południowego (Allium moly) są znacznie luźniejsze i mniejsze. Kwitnie za to już od kwietnia aż do sierpnia

Uprawa czosnku ozdobnego
Gleba, na której uprawiamy czosnek ozdobny, powinna być przepuszczalna, najlepiej piaszczysto-gliniasta, o odczynie zbliżonym do obojętnego, a stanowisko słoneczne (w półcieniu wiatostany czosnku będą mniej okazałe). W czasie suszy oraz intensywnego wzrostu, rośliny powinno się obficie podlewać. Warto także zasilać kompostem lub nawozami wieloskładnikowymi, pamiętając jednak aby nie przenawozić czosnku azotem.

Dzięki ogromnej różnorodności i małym wymaganiom uprawowym, czosnek ozdobny zyskuje coraz więcej zwolenników. Można go wykorzystywać do nasadzeń różnego typu. Wysokie okazy nadają się na obwódki, natomiast niskie egzemplarze dobrze sprawdzają się w ogrodach skalnych. W bukieciarstwie natomiast ścięte kwiatostany czosnku wykorzystywane są jako wspaniała ozdoba suszonych kompozycji.

Uwaga! Pamiętajmy o ścinaniu przekwitających kwiatostanów czosnku ozdobnego. Chociaż kwiatostany czosnków są piękne nawet wtedy, gdy przekwitają, to trzeba je ścinać. Pozostawienie ich na rabatach, spowoduje osłabienie cebulek i dużo słabsze kwitnienie w następnym roku.

Przeczytaj również:

Kwiaty cebulowe sadzone wiosnąKwiaty cebulowe sadzone jesienią
Kwiaty cebulowe sadzone jesienią to grupa wspaniałych roślin ogrodowych, które swoimi kwiatami ubarwią nasz ogród już od wczesnej wiosny. Są wśród nich jednak wyjątki, które zakwitną już tej samej jesieni! Zobacz jak przygotować się do sadzenia kwiatów cebulowych, jak wykonać sadzenie i na jakiej głębokości oraz jakie są wymagania poszczególnych gatunków kwiatów cebulowych sadzonych jesienią. Więcej...

sadzenie roślin cebulowychSadzenie roślin cebulowych
Podczas urządzania ogrodu, koniecznie uwzględnijmy rabatę z roślinami cebulowymi. Pod pojęciem roślin cebulowych kryją się nie tylko rośliny, których częścią podziemną jest cebula, ale też rośliny posiadające bulwy korzeniowe i kłącza. Wybór rozmaitych odmian i gatunków jest tu bardzo duży i do każdego typu ogrodu, znajdzie się coś odpowiedniego. Zobacz jak wykonać sadzenie roślin cebulowych i kiedy należy sadzić cebulki. Więcej...

Czosnek - sadzenie, uprawa na działce, choroby
Czosnek to jedno z popularniejszych warzyw cebulowych, cenione za swój smak i wartości odżywcze, a także właściwości lecznicze. Ogrodnikowi przydaje się też do przygotowywania naturalnych preparatów przeciw chorobom i szkodnikom roślin. Nic dziwnego więc, że tak wiele osób chce uprawiać czosnek na działce. Zobacz jak wygląda sadzenie i uprawa czosnku na działce oraz jakie choroby czosnku mogą zagrażać Twoim uprawom. Więcej...

Opracowano na podstawie: Mój piękny ogród, Nr,4/2009, s. 45, Dr. K. Wróblewska, Czosnki, Informacje TVP.