Stihl Cash Back

Czarnuszka damasceńska - zastosowanie i uprawa

Czarnuszka damasceńska (Nigella damascena) jest łatwą w uprawie rośliną jednoroczną, o charakterystycznych, delikatnych kwiatach w pięknym niebieskim kolorze. Może przyjmować także inne kolory, a przy tym jest miododajna. Skrywa w sobie też właściwości lecznicze. Dowiedz się więcej jakie jest zastosowanie czarnuszki damasceńskiej, a także jak wygląda uprawa czarnuszki damasceńskiej w ogrodzie.

Czarnuszka damasceńska
Czarnuszka damasceńska - Nigella damascena
Fot. pixabay

Czarnuszka damasceńska - opis wyglądu i właściwości

Czarnuszka damasceńska to roślina jednoroczna z rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae). Dorasta do 70 cm i tworzy wzniesione do góry, gęsto ulistnione pędy. Czarnuszka damasceńska jest gatunkiem pokrewnym z czarnuszką siewną, jednak jest od niej nieco wyższa, ma inny pokrój, a kwiaty czarnuszki damasceńskiej są większe i pachnące.

Czarnuszka damasceńska najczęściej uprawiana jest w odmianach bieli lub błękitu. Kwitnie ona przez okres stosunkowo krótki (od maja do sierpnia) ale jej ulistnienie sprawia, że roślina ta jest sama w sobie dekoracyjna. Torebki nasienne czarnuszki także są ozdobne, a po wysuszeniu wykorzystuje się je w nowoczesnych kompozycjach na suche bukiety, do tego po roztarciu pachną landrynkami.

Poza typowym gatunkiem czarnuszki damasceńskiej występują także mieszańce o kwiatach pełnych. Najbardziej znana odmiana to czarnuszka damasceńska 'Miss Jekyll' o pełnych kwiatach w kolorze niebieskim, białym i ciemnofioletowym.

Czarnuszka damasceńska - zastosowanie

W ogrodzie czarnuszka damasceńska może być stosowana na rabatach mieszanych z innymi kwiatami jednorocznymi lub do tworzenia obwódek. Kwiaty czarnuszki damasceńskiej długo zachowują świeżość w wodzie, przez co zastosowanie znalazła także w florystyce.

Czarnuszka damasceńska
Czarnuszka damasceńska w czasie kwitnienia
Fot. Kaldari, public domain, Wikimedia Commons

Zastosowanie czarnuszki damasceńskiej odnajdziemy także w medycynie. Do celów leczniczych używa się nasion czarnuszki, zawierających związki steroidowe, saponiny trójterpenowe, kumaryny, olejek eteryczny i kwasy tłuszczowe. Zarówno nasiona jak i wytwarzane z nich wyciągi wykazują działania przeciwbakteryjne, moczopędne i żółciopędne. Po czarnuszkę damasceńską powinny sięgnąć młode mamy, gdyż zwiększa ona laktację, a także kobiety, które mają problemy z nieregularnymi miesiączkami.

Czarnuszka damasceńska owoc
Owoc czarnuszki damasceńskiej nadaje się do suszenia
Fot. Rob Hille, public domain, Wikimedia Commons

Czarnuszka damasceńska - uprawa

Nasiona czarnuszki damasceńskiej wysiewa się wprost do gruntu wczesną wiosną (marzec-kwiecień) w rzędy co 30-40cm. Wschody następują po dwóch tygodniach (zbyt gęste wschody przerywamy). Roślina ta często rozmnaża się też samorzutnie przez samosiew.

Uprawiając czarnuszkę damasceńską należy zapewnić roślinie słoneczne stanowisko, a także glebę zasobną, niezbyt zwięzłą, ale i nie lekką, o dużej zawartości wapnia. Pod względem nawożenia czarnuszka damasceńska nie jest rośliną wymagającą, wystarczy jej kilka dawka nawożenia przed kwitnieniem oraz w trakcie kwitnienia, dzięki czemu kwitnienie będzie bardziej obfite.

Warto wiedzieć!
Jeżeli nie uprawiamy czarnuszki dla jej owoców, a jedynie dla kwiatów, to po przekwitnięciu należy je usuwać. Dzięki temu przedłużymy okres jej kwitnienia (roślina ponownie wytworzy nowe kwiaty zamiast koncentrować się na tworzeniu owoców).

W okresie wzrostu czarnuszki damasceńskiej ważne jest, aby ją regularnie odchwaszczać i nawadniać.

Przeczytaj również:

Kwiaty ogrodowe wieloletnie długo kwitnąceKwiaty ogrodowe wieloletnie długo kwitnące
Kwiaty ogrodowe wieloletnie długo kwitnące sprawią, że rabata kwiatowa będzie wypełniona barwnymi kwiatostanami niemal przez cały sezon od wiosny do jesieni. Oto nasze zestawienie - 20 najlepszych wieloletnich kwiatów ogrodowych o długim terminie kwitnienia, które ozdobią rabaty w Twoim ogrodzie od maja do października! Więcej...

Kwiaty na skalniak długo kwitnąceKwiaty na skalniak długo kwitnące
Chcesz aby Twój skalniak był atrakcyjny cały sezon, od wiosny do jesieni? Oto warte polecenia kwiaty na skalniak długo kwitnące, które zachwycają swą urodą przez wiele miesięcy. Te 10 roślin sprawi, że twój skalniak będzie cały obsypany kwiatami! Więcej...

Opracowano na podstawie: Lewkowicz-Mosiej T., Leksykon roślin leczniczych, Świat Książki; Rumińska A., Leksykon roślin leczniczych, PWRiL, Warszawa 1990.