Cytryna zwyczajna - wartości odżywcze, uprawa w doniczce
Cytryna zwyczajna jest efektownym drzewkiem cytrusowym na balkon i do mieszkania. Ciepłolubna roślina w naszych warunkach nie przeżyje zimy w ogrodzie, ale doskonale radzi sobie we wnętrzach. Dowiedz się jak wygląda uprawa cytryny zwyczajnej w doniczce oraz jakie wartości odżywcze mają jej smaczne owoce. Podpowiadamy także jak przezimować cytrynę w domu.
Cytryna zwyczajna - Citrus limon
Fot. pixabay
Jak wygląda cytryna zwyczajna
Cytryna zwyczajna (Citrus limon) jest jedną z popularniejszych roślin cytrusowych. Do domów polecana jest zwłaszcza cytryna skierniewicka (Citrus limon var. ponderosa) nazywana także cytryną Ponderosa. Jest to karłowe, zimozielone drzewko cytrusowe rodzące jadalne owoce. Jej największą zaletą jest szybkie wejście w okres kwitnienia i owocowania.
Drzewko cytrynowe dorasta do wysokości od 1,5 do 3 m i ma gęsty, regularny pokrój. Ciemnozielone, błyszczące liście i pachnące kwiaty cytryny są równie dekoracyjne co owoce. Kremowe kwiaty cytryny zwyczajnej mogą rozwijać się przez cały rok, chociaż najwięcej pojawia się ich wiosną. Roślina jest samopylna. Żółte owoce cytryny są pachnące i w zależności od odmiany mogą mieć skórkę cienką lub grubą i bruzdowaną.
Cytryna zwyczajna - Citrus limon
Fot. depositphotos
Cytryna zwyczajna - wartości odżywcze
Owoce cytryny zwyczajnej nie uchodzą za zbyt smaczne, ale mają bogaty skład i cenne wartości odżywcze korzystne dla naszego zdrowia. Cytryna w 100 g zawiera tylko 22 kalorie a o jej wartości odżywczej decyduje wysoka zawartość: sodu (1 mg), potasu (163 mg), wapnia (6 mg), magnezu (6 mg) i witaminy C (39 mg).
Właściwości lecznicze cytryny polegają na eliminowaniu toksyn, działaniu bakteriobójczym i wzmacnianiu organizmu.
Cytryna zwyczajna - uprawa w doniczce
Cytryna zwyczajna jest drzewkiem cytrusowym doskonale nadającym się do uprawy w domu i na balkonie. Jeżeli zależy nam na uzyskaniu owoców, to pamiętajmy, że drzewko cytrynowe wyhodowane z nasion bardzo rzadko kwitnie i raczej nie wydaje owoców. Dlatego do uprawy w doniczce wybierzmy sadzonki cytryn uzyskane przez sadzonkowanie lub szczepienie.
Cytryna zwyczajna - przesadzanie
Po zakupie drzewka cytrynowego należy niezwłocznie przesadzić je do dużej doniczki wypełnionej żyznym, próchniczym i przepuszczalnym podłożem. Doskonale sprawdzi się gotowa ziemia do cytrusów dostępna w sklepach ogrodniczych i kwiaciarniach. Młode okazy należy przesadzać wiosną każdego roku do doniczek większych o 10-15 cm, natomiast starsze rośliny wystarczy przesadzać co 2-3 lata.
Cytryna zwyczajna - Citrus limon
Fot. pixabay
Cytryna zwyczajna - stanowisko uprawy
Donicę z cytryną zwyczajną ustawiamy w miejscu ciepłym, osłoniętym od przeciągów oraz bardzo widnym. Jest gatunkiem ciepłolubnym, dlatego nie można jej narażać na temperatury poniżej 0°C. Pod koniec maja dobrze jest wystawić drzewko cytrynowe na zewnątrz, na balkon, taras lub do ogrodu. Wybieramy miejsce zaciszne o rozproszony świetle, gdyż zbyt ostre promienie słoneczne mogą poparzyć liście. Im bardziej słoneczna wystawa, tym częściej trzeba rośliny zraszać, bo w przeciwnym razie zostaną łatwo zaatakowane przez przędziorki.
Cytryna zwyczajna - pielęgnacja
Pielęgnacja drzewka cytrynowego w czasie wegetacji polega na regularnym zraszaniu i podlewaniu, tak by ziemia była stale wilgotna, ale nie przelana. Najlepsza będzie woda miękka i odstana, gdyż twarda woda z dużą zawartością wapnia hamuje pobieranie przez roślinę żelaza. Co dwa tygodnie należy nawozić cytrynę płynnym nawozem uniwersalnym lub nawozem dedykowanym cytrusom.
Cytryna zwyczajna - Citrus limon
Fot. pixabay
Po przezimowaniu w odpowiednich warunkach cytryna zakwita zazwyczaj wiosną. W okresie kwitnienia warto nieco pomóc roślinie potrząsając delikatnie gałązkami, żeby pyłek dostał się na znamię słupka. Można także przenieść go za pomocą miękkiego pędzelka.
U zbyt młodych roślin zawiązki owoców bardzo często opadają. Liczy się, że potrzeba ok. 8 dużych liści do wyżywienia jednego owocu, dlatego małych drzewek cytrynowych nie warto dopuszczać do owocowania, ponieważ hamuje się w ten sposób ich wzrost i rozwój.
Cytryna zwyczajna - przycinanie
Cytryna zwyczajna uprawiana w doniczce nie osiąga dużych rozmiarów i nie wymaga przycinania, żeby kwitnąć i owocować. Jeżeli jednak zaistnieje taka konieczność drzewko cytrynowe najlepiej przycinać w okresie spoczynku (najlepiej pod koniec zimy, tuż przed rozpoczęciem wiosennego wzrostu) tnąc jednorazowo około 1/3 długości pędów.
Jeżeli nasza roślina jest szczepiona na pniu i chcemy zachować regularny, kulisty pokrój korony cytrynowego drzewka, to musimy co roku usuwać pędy wyrastające z podkładki, poniżej miejsca szczepienia.
Cytryna zwyczajna - Citrus limon
Fot. pixabay
Jak przezimować cytrynę
Do prawidłowego rozwoju cytryna zwyczajna powinna w okresie od listopada do stycznia przechodzić stan spoczynku. W tym czasie powinno się zapewnić roślinie bardzo widne miejsce i temperaturę w przedziale 5°C-12°C. W czasie zimowego spoczynku zaprzestajemy nawożenia oraz podlewania drzewka. Jeżeli cytryna ma w tym czasie zbyt ciepło to wiosną nie zakwitnie lub kwitnienie będzie słabe. Może także w nieodpowiednich warunkach zrzucić liście. W takiej sytuacji należy regularnie, ale oszczędnie ją podlewać do momentu aż rozwinie nowe liście.
Przeczytaj również:
- Jak wyhodować cytrynę z pestki?
- Rośliny doniczkowe o ozdobnych owocach
- Rośliny śródziemnomorskie na taras. Nazwy i zdjęcia
- Kalamondyna - uprawa w domu, przycinanie, choroby
Opracowano na podstawie:
1. A. Mika, Cytryna w domu w Działkowiec 11/2017, s. 32-33;
2. K. Mynett, Rośliny doniczkowe w mieszkaniu, PWiWPCiL Chemil, Warszawa 1990, s. 66-67;
3. M. Ulczycka-Walorska, Cytrusy w domu w Działkowiec 1/2015, s. 40-41.