Stihl Cash Back

Cykoria sałatowa - uprawa, pędzenie, potrawy z cykorii

Cykoria sałatowa, podobnie jak sałata, jest warzywem liściowym. Od bardziej popularnej sałaty, cykoria jest jednak znacznie bogatsza w substancje odżywcze, a jej korzenie nadają się do pędzenia zimą. Dzięki temu cykoria stanowi doskonałe uzupełnienie diety w okresie, kiedy brakuje nam witamin ze świeżych warzyw. Zobacz jak wygląda uprawa cykorii, pędzenie cykorii zimą oraz sprawdź jak smakuje sałatka i inne potrawy z cykorii!

cykoria sałatowa
Cykoria sałatowa ma szerokie zastosowanie w kuchni

Uprawa cykorii sałatowej

Za uprawą cykorii sałatowej przemawiają nie tylko walory odżywcze tego warzywa ale też fakt, iż główki cykorii dostępne w sklepach zimą są dość drogie i nie zawsze najlepszej jakości. Cykoria sałatowa jest warzywem dwuletnim. Uprawiamy ją z wysiewu nasion. W pierwszym roku cykoria tworzy rozetę liści i zgrubiały korzeń (nieco podobny do korzenia pietruszki). Korzenie te wykorzystuje się zimą do pędzenia.

Wymagania cykorii, miejsce uprawy
Cykoria sałatowa nie ma wysokich wymagań cieplnych i z powodzeniem możesz uprawiać ją na działce. Uprawa cykorii najlepiej udaje się na stanowisku z glebą próchniczą, przepuszczalną, o odczynie obojętnym. Gleba powinna być żyzna ale nie należy jej nawozić obornikiem tuż przed siewem.

Wysiew nasion cykorii
Aby otrzymać korzenie do pędzenia cykorii zimą, nasiona cykorii wysiej pod koniec maja lub na początku czerwca. Nasiona wysiej na głębokość około 1,5 cm. Najlepiej punktowo, co 8 do 10 cm. Między rzędami odstępy 30 do 40 cm. Wówczas dwugramowa paczka nasion wystarczy na obsianie do 10 m² grządki.

Podlewanie i nawożenie cykorii
W okresie wzrostu zapotrzebowanie cykorii sałatowej na wodę jest duże. Rośliny trzeba regularnie nawadniać, szczególnie w okresie suszy. Odwdzięczą się znacznie większym plonem. Poza tym pamiętaj też o odchwaszczaniu i spulchnianiu międzyrzedzi. Korzystne będzie też nawożenie. Stosuj nawóz wieloskładnikowy, np. Azofoskę, w ilości 200 do 300 gram Azofoski na 10 m². Osoby unikające stosowania nawozów mineralnych mogą nawozić nawozami naturalnymi, takimi jak biohumus.

Pędzenie cykorii sałatowej

Korzenie do pędzenia cykorii można zbierać od końca września do późnej jesieni. Do przechowywania i pędzenia najlepiej nadają się korzenie o średnicy 3 do 5 cm i długości 18 do 20 cm. Od korzeni odetnij liście (liście środkowe można spożywać) tak aby pozostało przy korzeniu tylko około 2 cm nasady liścia. Jeżeli od korzenia głównego odrastają korzenie boczne, to też należy je odciąć.

Jeżeli nie pędzisz korzeni od razu, przechowaj je w chłodnym pomieszczeniu zabezpieczonym przed mrozem. Wymagana jest wysoka wilgotność powietrza (ponad 90%). Korzenie muszą być ułożone płasko w skrzyneczkach z wilgotnym piaskiem.

Pędzenie cykorii można przeprowadzać sukcesywnie w ciągu zimy. Doniczki wypełnij ziemią kompostowaną lub pobraną z ogródka. W doniczce o średnicy 24 cm możesz umieścić 3 korzenie. Włóż je pionowo i dopełnij doniczki ziemią, tak aby resztki liści wystawały nad ziemię. Doniczki umieść w ciemnym pomieszczeniu (najlepiej bez dostępu światła), w temp. 10 do 20°C i dbaj aby ziemia była cały czas wilgotna.

Jeżeli nie dysponujesz ciemnym pomieszczeniem, doniczki w posadzonymi korzeniami cykorii, możesz po prostu przykryć. Pamiętaj przy tym aby pod przykryciem było wystarczająco dużo miejsca na rosnącą główkę cykorii. Dobre przykrycie będą stanowiły doniczki plastikowe o takiej samej średnicy, jak doniczki z posadzonymi korzeniami. Jeżeli doniczki do przykrycia mają otwory, to należy je zasłonić, np. wykładając doniczkę folią aluminiową. Następnie doniczkę połóż do góry dnem, tak aby przykryć doniczkę z pędzonymi korzeniami.

Główki wyrastające z korzeni powinny być gotowe do spożycia po około miesiącu. Ścinaj je tuż nad ziemią.

Potrawy z cykorii

Aby jak najlepiej wykorzystać substancje odżywcze zgromadzone w biało-kremowych liściach cykorii, najlepiej spożywać je na surowo. Choć niektórzy przyrządzają także gotowane potrawy z cykorii. Liście cykorii sałatowej mają nieco cierpki, gorzkawy smak. Z tego względu spożywa się je w połączeniu z innymi składnikami. Są doskonałym dodatkiem do rozmaitych sałatek, którym nadają charakterystyczny posmak.

Sałatka z cykorii - przepis mojego dziadka
Ja sam nieraz zadziwiłem moich gości smakiem zimowej sałatki z cykorii. Aby przygotować taką sałatkę, zdejmuję liście z główki i starannie je myję. Liście nadpsute i twarde wnętrze główki trzeba wyrzucić. Gdy liście obeschną, kroję je w poprzek na cienkie plasterki. Dodaję pokrojoną w kostkę pomarańczę (1 pomarańcza na 2 cykorie) nieco rodzynek (warto je najpierw chwilę wymoczyć w gorącej wodzie aby zmiękły) i pokruszonych orzechów włoskich. Wszystko razem mieszam z majonezem. Można też doprawić, choć mi wystarcza tak jak jest. Mówię Ci... pycha! No i doskonałe źródło witamin w samym środku zimy :-)

Zobacz również:

sałatka z cykoriiSałatka z cykorii - przepis, foto-instrukcja
Przepis na sałtkę z cykorii - foto-relacja jak wykonać krok po kroku. Przepis na sałatkę znalazłem w zbiorach książkowych, które zostały po dziadkach. Była to książka kucharska ze zdrowymi daniami, stara, przykurzona, dokładnie jaka już nie pamiętam. Stała się dla mnie świadectwem, że już za czasów młodości moich dziadków cykoria znana nam była. Więcej...

Nasiona na kiełki - wartości odżywcze, jak kiełkować
Pod koniec zimy wielu amatorów ogrodnictwa i uprawy roślin wybiera się do sklepów ogrodniczych. Kupujemy rozmaite nasiona do przygotowywania rozsad i do wysiewu bezpośrednio do gruntu. Warto przy okazji zaopatrzyć się w specjalne nasiona na kiełki. W zimie, gdy brakuje nam świeżych warzyw, podkiełkowane nasiona rzodkiewki, brokuła czy kapusty doskonale uzupełnią niedobór witamin w naszej diecie. Zobacz jak kiełkować nasiona! Więcej...

zioła w domu - uprawa ziół w doniczkachZioła w domu - uprawa w doniczkach, jak sadzić, kiedy siać
Zioła w domu, uprawiane w doniczkach, to doskonały sposób aby świeże zioła mieć zawsze pod ręką. Szczególnie jeśli doniczki z ziołami ustawimy na parapecie w kuchni. Wówczas w każdej chwili można je dodać do potraw i cieszyć się ich smakiem i aromatem. Zobacz jak uprawiać zioła w domu, kiedy siać i sadzić zioła w doniczkach oraz które gatunki ziół są najlepsze do uprawy w doniczkach. Więcej...

Opracowano na podstawie: C. Brickell Wielka Encyklopedia Ogrodnictwa, Muza SA, Warszawa 1994, s. 327, oraz R. Papliński, Cykorie i endywie, Działkowiec, Nr 6/2004, s 46-48.