Ćma bukszpanowa - objawy, zdjęcia, zwalczanie, opryski

Ćma bukszpanowa to szkodnik, którego gąsienice masowo objadają liście bukszpanów, prowadząc nieraz do całkowitego ogołocenia krzewów. To sprawia, że zwalczanie ćmy bukszpanowej staje się koniecznością. Zobacz jak rozpoznać objawy żerowania ćmy na bukszpanach, w czym pomogą zdjęcia, a także jakimi sposobami można szkodnika się pozbyć. Podpowiadamy najlepsze opryski na ćmę bukszpanową!

ćma bukszpanowa
Ćma bukszpanowa: (1) krzewy uszkodzone przez ćmę, (2) gąsienica, (3) dorosły motyl

Ćma bukszpanowa (Cydalima perspectalis) to inwazyjny gatunek motyla, którego gąsienice masowo objadają liście bukszpanów, powodując ogołacanie całych roślin, a w efekcie ich zamieranie i usychanie. Gąsienice silnie uszkadzają bukszpan wiecznie zielony ale mogą przebywać też na innych gatunkach bukszpanów.

Ćma bukszpanowa pochodzi z Azji, zaś w Europie po raz pierwszy jej obecność stwierdzono w 2006 w Niemczech (prawdopodobnie przywędrowała wraz z importowanymi sadzonkami). Jej inwazji na kolejne kraje europejskie sprzyja ocieplanie się klimatu. W Polsce szkodnik jest obserwowany od 2012 roku, zaś masowo pojawia się od 2015. Latem 2018 mieliśmy już prawdziwą inwazję ćmy bukszpanowej, która pojawiła się masowo w wielu rejonach kraju.

Ćma bukszpanowa - opis objawów i zdjęcia

Objawy żerowania ćmy bukszpanowej to poobgryzane brzegi liści, a potem całe liście bukszpanów. W efekcie roślina może zostać nawet całkowicie ogołocona z liści, co prowadzi do jej obumierania. Czasem usychają pojedyncze pędy, a przy licznej inwazji szkodnika - tracone są całe szpalery bukszpanów.

Jak wygląda ćma bukszpanowa? Dorosłe motyle mogą mieć skrzydła białe z brązową obwódką lub jasnobrązowe, z fioletowym połyskiem i białą, półksiężycowatą plamą. Rozpiętość skrzydeł do 4 cm. Dorosłe osobniki mogą latać od kwietnia do września, a przy ciepłej pogodzie - nawet do października. Samice składają jaja na spodniej stronie liści bukszpanów, w środkowej części korony krzewu.

ćma bukszpanowa
Ćma bukszpanowa - dorosły motyl o białych skrzydłach
Fot. AnRo0002, CC0, Wikimedia Commons

ćma bukszpanowa
Ćma bukszpanowa - odmiana o brązowym zabarwieniu skrzydeł
Fot. Nagy Sándor, CC BY 3.0, Wikimedia Commons

Szkodliwe dla bukszpanu są larwy ćmy bukszpanowej - osiągające do 4 cm długości zielone gąsienice z podłużnymi ciemnymi paskami. Żerują najliczniej w środku krzewu, objadając jego liście. Młode gąsienice obgryzają brzegi liści, a starsze zjadają już całe liście. Ich obecności towarzyszą oprzędy jedwabnych nici.

ćma bukszpanowa
Larwa ćmy żerująca na bukszpanie
Fot. Membeth, CC0, Wikimedia Commons

ćma bukszpanowa
Żerująca gąsienica i widoczne drobne niteczki oprzędu
Fot. I.Sáček, senior, CC0, Wikimedia Commons

Zwalczanie ćmy bukszpanowej

Zwalczanie ćmy bukszpanowej jest dość trudne, gdyż szkodnik jest bardzo inwazyjny, a ponieważ stanowi problem dopiero od kilku lat, nie opracowano jeszcze skutecznych metod jego eliminacji.

W ogrodach przydomowych musimy ręcznie zbierać gąsienice lub otrzepywać je z krzewów bukszpanu po uprzednim rozłożeniu pod krzewami folii. Zebrane gąsienice należy od razu zniszczyć, najlepiej spalić.

ćma bukszpanowa
Uszkodzony bukszpan i oprzęd pozostawiony przez gąsienice
Fot. I.Sáček, senior, CC0, Wikimedia Commons

Obserwację bukszpanu pod kątem występowania ćmy bukszpanowej prowadzimy już od kwietnia i kontynuujemy aż do września. Pamiętajmy, iż nie wystarczy obejrzeć krzewów z zewnątrz. Należy rozchylić ich gałązki i zajrzeć do wnętrza korony, gdyż to właśnie tam najliczniej mogą występować gąsienice. Gdy tylko je dostrzeżemy, trzeba natychmiast rozpocząć zwalczanie ćmy bukszpanowej, bo szkodnik namnaża się i niszczy krzewy bardzo szybko.

Warto wiedzieć!
Motyle ćmy bukszpanowej kierują się w kierunku źródeł światła, dlatego łatwo je zaobserwować w ogrodzie wieczorem, przy włączonej lampie.

Dobrym sposobem na wykrycie obecności ćmy bukszpanowej jest rozwieszanie pułapek feromonowych do odławiania dorosłych motyli. Pułapki służą głównie do sygnalizacji obecności szkodnika (przyciągają jedynie samce). Rozwieszając w ogrodzie większą liczbę pułapek możemy jednak znacząco ograniczyć liczebność ćmy. Eliminując samce za pomocą pułapek feromonowych sprawimy, że nie wszystkie jaja złożone przez samice zostaną zapłodnione. A zatem wylęgnie się mniej gąsienic.

ćma bukszpanowa
Pułapka feromonowa na ćmę bukszpanową
Fot. Membeth, CC0, Wikimedia Commons

Niestety w Polsce nie mamy jeszcze zarejestrowanych środków ochrony roślin do zwalczania ćmy bukszpanowej w ogrodach i uprawach amatorskich. Są natomiast preparaty dla użytkowników profesjonalnych (przeszkolonych w zakresie stosowania środków ochrony roślin).

Największą skuteczność wykazuje zakwalifikowany do stosowania w rolnictwie ekologicznym preparat LEPINOX PLUS. Zawiera on bakterię Bacillus thuringiensis, która infekuje gąsienice ćmy bukszpanowej, powodując ich śmierć w ciągu 3 dni. Niestety obecnie preparat ten jest dostępny tylko dla użytkowników profesjonalnych, a więc szkółkarzy czy plantatorów, a najmniejsze dostępne opakowanie to 1kg w cenie około 200 złotych.

W ogrodach krzewy bukszpanu możemy opryskiwać środkami do ogólnego zwalczania szkodników gryzących liście i wysysających soki z roślin, które będą też skuteczne przeciwko gąsienicom objadającym liście. Ponieważ jednak larwy ćmy bukszpanowej żerują ukryte wewnątrz krzewu i ciężko do nich dotrzeć z opryskiem, bardzo ważne jest aby użyć środka o działaniu systemicznym, takiego jak np. Polysect Bukszpan 005 SL Ultra lub Mospilan 20 SP

Działanie systemiczne oznacza, iż preparat jest szybko pobierany przez zielone części roślin i jest przemieszczany wraz z sokami po całej roślinie. Owady i gąsienice żywiące się sokami rośliny giną nawet, jeśli nie zostały bezpośrednio opryskane. Polysect Bukszpan 005 SL Ultra zapobiegnie też występowaniu innych szkodników bukpanu jak np. mszyce czy miodówka bukszpanowa.

Polecany preparat na szkodniki bukszpanu można zamówić w naszym sklepie. Aby zobaczyć ofertę, naciśnij grafikę poniżej.

polysect bukszpan

W przypadku braku dostępności preparatu Polysec Bukszpan 005 SL, warto sięgnąć po wspomniany już wyżej Mospilan 20 SP, który ma działanie niemal identyczne jak Polysect. W składzie Mospilan 20 SP znajduje się zresztą ta sama substancja czynna - acetamipryd.

sklep ogrodniczy

Zobacz również:

Żółte liście bukszpanu. Dlaczego bukszpan żółknie i jak go uratować?Żółte liście bukszpanu. Dlaczego bukszpan żółknie i jak go uratować?
Żółte liście bukszpanu psują estetykę tego popularnego krzewu, słynącego ze swojego gęstego pokroju i soczyście zielonego ulistnienia. Zobacz dlaczego bukszpan żółknie i jak uratować taką roślinę. Oto najlepsze sposoby na soczyście zielony bukszpan! Więcej...

bukszpan wieczniezielonyChoroby i szkodniki bukszpanu - opis, zdjęcia, zwalczanie
Bukszpan jest krzewem bardzo chętnie sadzonym w ogrodach oraz w pojemnikach na balkonach i tarasach. Dobrze znosi cięcie i pozwala się formować w rozmaite kształty, świetny jest na niskie żywopłoty obwódkowe. Czasem, jednak problemy mogą sprawiać choroby bukszpanu oraz żerujące na roślinie szkodniki bukszpanu. Zobacz jak je rozpoznać i poznaj nalepsze metody zwalczania chorób i szkodników bukszpanu! Więcej...

Przycinanie bukszpanu. Jak i kiedy przycinać bukszpanPrzycinanie bukszpanu. Jak i kiedy przycinać bukszpan?
Przycinanie bukszpanu pobudza ten krzew do zagęszczania się i tworzenia zwartego pokroju. Zobacz jak przycinać bukszpan, by szybko się zagęszczał i tworzył pożądane przez nas formy oraz jaki jest najlepszy termin przycinania bukszpanu. Oto wszystko co trzeba wiedzieć o przycinaniu bukszpanu! Więcej...