Jak ciąć róże?

Cięcie róż to jeden z podstawowych zabiegów, ważnych w uprawie tych krzewów. Zasady cięcia róż nie są bardzo skomplikowane, warto jednak wiedzieć, że sposób cięcia należy dostosować do rodzaju róż, jakie rosną w naszym ogrodzie. Oto jak ciąć róże z poszczególnych grup, zdjęcia z przykładami, omówienie techniki cięcia i wybór najlepszego terminu cięcia róż - nasz praktyczny poradnik przycinania różanych krzewów.

jak ciąć róże
Warto dowiedzieć się jak ciąć róże, jeśli chcemy aby krzewy obficie kwitły i miały ładny pokrój

W każdym ogrodzie, zarówno większym i tym najmniejszym, powinno znaleźć się miejsce chociażby dla jednego krzewu róży - królowej rabat. Obecnie na rynku ogrodniczym pojawiło się bogactwo różnych odmian, wydających kwiaty w prawie wszystkich barwach tęczy. Każdy, nawet najbardziej wymagający miłośnik ogrodnictwa znajdzie teraz coś dla siebie. Kiedy już zdecydujemy się, że to właśnie ta odmiana upiększy naszą działkę pozostaje tylko zakup i posadzenie w wybranym wcześniej miejscu w ogrodzie.

Jednak żeby różane krzewy cieszyły nas swoimi pięknymi kwiatami oraz przyjemnym zapachem, musimy pamiętać o ich odpowiedniej pielęgnacji. Jednym z podstawowych zabiegów, który jest niezbędny przy uprawie większości odmian, jest prawidłowe cięcie róż. Chodzi tutaj nie tylko o odpowiednie skrócenie pędów tuż po posadzeniu rośliny na miejsce stałe, ale także późniejsze ukształtowanie struktury krzewu, dzięki czemu róże będą rokrocznie niezawodnie kwitły i zdobiły nasz ogród.

Pozytywne skutki cięcia róż to także dopuszczenie do wnętrza krzewów więcej światła i powietrza dzięki czemu rośliny będą rzadziej chorować a ich pielęgnacja będzie dużo łatwiejsza. By cięcie przyniosło zamierzone efekty musimy pamiętać o kilku prostych, lecz niezbędnych zasadach odnoszących się nie tylko do terminu wykonania zabiegu, ale także sposobu jego wykonania. A zatem jak przycinać róże aby osiągnąć te wszystkie korzyści?

jak ciąć róże
Cięcie róż wykonujemy na wysokości około 20-30cm

Cięcie róż - zasady ogólne

Po pierwsze...

Główna zasada podczas cięcia każdej róży to gładka, równa i możliwie najmniejsza powierzchnia rany oraz jej odpowiednia odległość od najniższego pąka. Róże są roślinami delikatnymi, bardzo podatnymi na choroby grzybowe dlatego cięcie róż przeprowadzamy zawsze dobrze naostrzonymi sekatorami i staramy się podczas wykonywania tego zabiegu nie ranić ani nie miażdżyć pędów.

Róże tniemy zwykle w odległości od 0,5 do 0,8 cm od ostatniego zdrowego pąka, płasko lub lekko skośnie. Jeśli na pędzie występują brunatne przebarwienia, pęknięcia lub zrakowacenia, cięcie przeprowadzamy niżej, nad najwyższym zdrowym pąkiem, z którego wyrosną potem silne pędy obsypane kwiatami.

jak ciąć róże
Cięcie wykonujemy na wysokości ok. 0,5 cm nad oczkiem

Po drugie...

Kolejna bardzo ważna sprawa to kierunek wyrastania pąka, nad którym wykonamy cięcie. Najlepiej, żeby był on skierowany na zewnątrz krzewu. Pędy rosnące do środka zagęszczają silnie pokrój, ocierają się o siebie powodując rany oraz słabiej kwitną.

Jeśli poniżej miejsca szczepienia pojawiają się silne długie pędy nie należące do odmiany szlachetniej musimy je także usunąć, by z czasem nie zdominowały całej rośliny.

Po trzecie...

Każdą, nawet najmniejszą powstałą ranę po cięciu należy zasmarować maścią ogrodniczą lub farbą emulsyjną z dodatkiem fungicydu, takiego jak np. Topsin M 500 SC. Jeśli mamy wiele krzewów lub cięcie było bardzo silne, a roślina jest nadal okazała, to można także przeprowadzić oprysk jednym z ogólnie dostępnych środków grzybobójczych. Dzięki temu będziemy mieć gwarancję, że przez zranienia po cięciu róż nie będą wnikać do wnętrza pędów chorobotwórcze mikroorganizmy.

Po czwarte...

Ogólnie przyjmuje się, że podstawowe cięcie róż po posadzeniu nowych krzewów przeprowadza się wiosną, w połowie kwietnia, gdy pąki są już nabrzmiałe. W tym terminie nie występuje już niebezpieczeństwo wystąpienia silniejszych przymrozków, które mogły by uszkodzić szczytowe pąki leżące najbliżej miejsca cięcia. Uszkodzenie mrozowe pąków wiązało by się z koniecznością powtórzenia zabiegu, gdyż w innym przypadku zamierające tkanki były by miejscem wnikania chorobotwórczych grzybów powodujących zasychanie całych krzewów.

jak ciąć róże
Pęd, który przetrwał zimę, nie musi być zielony na zewnątrz. Wystarczy, że jest białawo-zielony wewnątrz

jak ciąć róże
Pęd zmarznięty. Powinniśmy spróbować ciąć niżej by dojść do miejsca, w którym pęd jest żywy

Jak ciąć poszczególne grupy róż?

Nowe, młode krzewy róż tniemy silnie, zmniejszając w ten sposób liczbę pędów i liści - ma to za zadanie zmniejszenie transpiracji, oraz powoduje lepsze ukorzenienie się roślin. Przez redukcję części nadziemnych zachowujemy równowagę korzenie - pędy, co w bardzo dużym stopniu przyspiesza przyjęcie się krzewów na nowym miejscu i zapobiega ich zamieraniu w czasie długotrwałych okresów letniej suszy.

Przycinanie róż wiosną - zobacz FILM !!!
W jakim terminie rozpocząć wiosenne przycinanie róż? Jak rozpoznać przemarznięte pędy róż i w jakich miejscach dokonać ich przycięcia? Jaka jest prawidłowa technika przycinania róż? Czy każdą różę możemy ciąć na wiosnę? Odpowiedzi na te wszystkie pytania na krótkim filmie o wiosennym przycinaniu róż. Więcej...

Cięcie róż w następnych latach po posadzeniu uzależnione jest od tego jakie róże uprawiamy w swoim ogrodzie. Inaczej będziemy skracać pędy w przypadku parkowych i pnących, a inaczej na krzewach odmian wielkokwiatowych i róż piennych.

Róże wielkokwiatowe, należące moim zdaniem do najpiękniejszej z wszystkich grup uprawianych w ogrodach, tniemy na dwa sposoby. Ma to na celu przedłużenie kwitnienia pojedynczego krzewu. Tnąc wiosną silnie na 3-4 oczka kwitnienie będzie opóźnione o około 2 tygodnie, lecz pojawią się piękne, duże kwiaty osadzone pojedynczo na pędach - doskonałe na bukiet imieninowy lub do flakonu jako zieleń cięta. Natomiast jeśli zastosujemy słabsze cięcie pozostawiając na pędzie powyżej 7 oczek, kwitnienie będzie wczesne, ale kwiaty mniejsze i osadzone po kilka. Obydwa rodzaje cięcia możemy wykonać na jednym krzewie. Wówczas róża będzie kwitła długo i wytrwale.

Róże pienne, czyli różane krzewy szczepione na pniu, tak ostatnio popularne, tniemy ostrożnie, pamiętając by zachować odpowiedni kształt korony. Jeśli odmiana szlachetna należy do grupy róż wielkokwiatowych tniemy co roku silnie, pozostawiając po 3 do 4 pąki na każdym pędzie. Natomiast jeśli mamy odmianę z grupy róż pnących zaszczepioną na wysokim pniu to trzeba najpierw sprawdzić czy kwitnie ona na pędach tegorocznych czy ubiegłorocznych. Jeśli kwiaty pojawiają się na starszych pędach po silnym przycięciu takiej rośliny kwitnienie będzie bardzo skąpe lub w ogóle nie nastąpi.

Róże rabatowe, do których należy ogrom odmian dostępnych na rynku, tniemy w sposób podobny do opisanego przy skracaniu pędów róż wielkokwiatowych, z tą różnicą, że zostawiamy na każdym pędzie przynajmniej 6 do 7 pąków. Liczba pędów tworzących krzew w tym przypadku może się wahać między 5 a 10.

jak ciąć róże
Krzew róży wiosną po przycięciu

Róże pnące, to piękne rośliny znajdujące szerokie zastosowanie na działkach. Właściciele ogrodów używają ich jako osłon nieestetycznych miejsc, parawanów dzielących przestrzeń lub żywych ogrodzeń tworząc z nich żywopłoty. W tej grupie odmian występuje kolejny wewnętrzny podział na odmiany nie powtarzające kwitnienie (tzw. ramblersy) oraz odmiany dające kwiaty powtórnie późnym latem.

Ramblersy tniemy silnie co roku, usuwając przekwitnięte pędy oraz całą masę cienkich długich gałązek wyrastających u podstawy krzewu. Dla pobudzenia rozkrzewiania się możemy część pędów dwuletnich jedynie skrócić o połowę, co spowoduje zapełnienie luki po pozostałych wyciętych pędach. Silne cięcie w dolnych partiach jest konieczne w przypadku niektórych odmian (np. 'Dorothy Perkins') ponieważ są one bardzo podatne na mączniaka prawdziwego - chorobę grzybową róż, która rozwija się gdy liście pozostają przez dłuższy czas wilgotne.

Odmiany róż pnących powtarzające kwitnienie nie wymagają aż tak silnego cięcia. Wystarczy co 2 lub 3 lata usunąć najstarsze lub zbyt cienkie pędy nadmiernie zagęszczające krzew. Pędy przemarznięte lub z objawami choroby warto jednak usuwać każdej wiosny. Dbamy w ten sposób o dobrą zdrowotność roślin.

Róże parkowe tniemy zależnie od pochodzenia danej odmiany. Jeśli uprawiamy w ogrodzie stare odmiany powtarzające kwitnienie pochodzące od róż piżmowych lub burbońskich, to wiosną skracamy pędy o 1/3 lub o 2/3. Ma to na celu ich rozkrzewienie oraz zapewnienie długotrwałego kwitnienie w późniejszym czasie. Róże angielskie oraz odmiany nowoczesne powtarzające kwitnienie skracamy tylko o 1/3 długości oraz usuwamy pędy chore i przemarznięte.

U odmian kwitnących raz w roku, po kwitnieniu przeprowadzamy jedynie cięcie formujące oraz raz na 2 - 3 lata cięcie odmładzające, które ma pobudzić rośliny do tworzenia młodych, silnych pędów. Poza tym usuwamy wszystkie pędy uszkodzone, zmarznięte i chore.

Jak zakończyć cięcie róż?

W przypadku wszystkich odmian róże po cięciu warto zasilić nawozem wieloskładnikowym ze zwiększoną zawartością azotu, co wpłynie na powstawanie silnych, młodych pędów, oraz systematycznie podlewać, co spowoduje obfite, długotrwałe kwitnienie. Sprzęt wykorzystany do przycinania należy dokładnie umyć, odkazić w alkoholu lub roztworze środka grzybobójczego, a po osuszeniu dobrze naostrzyć i zakonserwować do czasu kolejnego użycia.

Życzę Ci drogi Czytelniku by różane krzewy cieszyły Cię swoimi kwiatami, a rośliny stały się prawdziwą ozdobą Twojego ogrodu!

Jak nabrać pewności w przycinaniu roślin?

Jeżeli nie masz pewności jak wykonać cięcie lub po prostu boisz się to robić, pomoże Ci fantastyczna książka „Szkoła cięcia”. Dzięki niej nabierzesz pewności w przycinaniu roślin i nauczysz się tak ciąć rośliny, aby rosły zgodnie z Twoimi oczekiwaniami. Po lekturze tej książki prawdopodobnie całkowicie zmieni się Twoje podejście do cięcia roślin!

Szkoła Cięcia

Przeczytaj również:

róże ogrodoweRóże ogrodowe - odmiany i uprawa
Róże są jednymi z najbardziej popularnych krzewów ogrodowych. Na świecie występuje ponad 200 dzikich gatunków róż oraz blisko 20 tys. odmian szlachetnych. Co sprawia, że jedne róże wspaniale kwitną i bujnie rosną, a inne niedomagają i łatwo zapadają na choroby? Poznaj sekrety uprawy róż oraz odmiany najlepsze do uprawy w ogrodzie. Więcej...

Pielęgnacja róż wiosną
Wiosna to okres wielu prac w ogrodzie różanym. W tym okresie odkrywamy rośliny zabezpieczone na zimę, sprawdzamy ich stan, rozpoczynamy nawożenie i przycinamy krzewy. Można też w ogrodzie posadzić nowe róże. Wybór ciekawych odmian ogrodowych jest ogromny. Oto dokładny opis poszczególnych zabiegów, związanych z pielęgnacją róż wiosną. Więcej...

sadzenie różSadzenie róż
Zalecaną porą sadzenia krzewów róż jest jesień. Krzewy sadzone o tej porze roku łatwiej się ukorzeniają i łatwiej będzie nam je przyciąć. Wiosną zaleca się jedynie sadzenie róż piennych, gdyż sadzone jesienią wymagają dosyć kłopotliwych zabiegów związanych z zabezpieczeniem ich przed mrozami. Zobacz jak wykonać sadzenie róż w ogrodzie. Więcej...