Stihl Cash Back

Przycinanie róż. Jak i kiedy przycinać róże?

Przycinanie róż to jeden z podstawowych zabiegów w uprawie tych krzewów. Zasady cięcia róż nie są bardzo skomplikowane, warto jednak wiedzieć, że sposób cięcia należy dostosować do rodzaju róż, jakie rosną w naszym ogrodzie. Wyjaśniamy jak przycinać róże z poszczególnych grup. Instrukcję cięcia uzupełniają zdjęcia z przykładami, omówienie techniki cięcia i podpowiedzi co do terminu przycinania róż. Przeczytaj ten praktyczny poradnik przycinania róż w ogrodzie!

jak ciąć róże
Zobacz jak i kiedy przycinać róże aby zdrowo rosły i obficie kwitły

Jeśli chcemy aby różane krzewy cieszyły nas swoimi pięknymi kwiatami oraz przyjemnym zapachem, musimy pamiętać o ich odpowiedniej pielęgnacji. Jednym z podstawowych zabiegów, który jest niezbędny przy uprawie większości odmian, jest prawidłowe przycinanie róż. Chodzi tutaj nie tylko o odpowiednie skrócenie pędów tuż po posadzeniu rośliny na miejsce stałe, ale także późniejsze ukształtowanie struktury krzewu, dzięki czemu róże będą co roku niezawodnie kwitły i zdobiły nasz ogród.

Poza uzyskaniem bujnego kwitnienia, celem przycinania róż jest także dopuszczenie do wnętrza krzewów większej ilości światła i powietrza. Dzięki temu róże będą rzadziej chorować, a ich pielęgnacja będzie dużo łatwiejsza. By cięcie róż przyniosło zamierzone efekty, musimy pamiętać o kilku prostych, lecz niezbędnych zasadach odnoszących się nie tylko do terminu wykonania zabiegu, ale także sposobu jego wykonania. A zatem jak przycinać róże aby osiągnąć te wszystkie korzyści?

jak ciąć róże
Cięcie róż wykonujemy na wysokości około 20-30cm

Jak przycinać róże - zasady ogólne

Główna zasada podczas przycinania róż to gładka, równa i możliwie najmniejsza powierzchnia rany oraz jej odpowiednia odległość od najniższego pąka. Róże są roślinami delikatnymi, bardzo podatnymi na choroby grzybowe dlatego cięcie róż przeprowadzamy zawsze dobrze naostrzonymi sekatorami i staramy się podczas wykonywania tego zabiegu nie ranić ani nie miażdżyć pędów.

Róże przycina się zwykle w odległości od 0,5 do 0,8 cm od ostatniego zdrowego pąka, płasko lub lekko skośnie. Jeśli na pędzie występują brunatne przebarwienia, pęknięcia lub zrakowacenia, cięcie przeprowadzamy niżej, nad najwyższym zdrowym pąkiem, z którego wyrosną potem silne pędy obsypane kwiatami.

jak ciąć róże
Przycinanie róży wykonujemy na wysokości ok. 0,5 cm nad oczkiem

Kolejna bardzo ważna sprawa to kierunek wyrastania pąka, nad którym wykonamy cięcie. Najlepiej, żeby był on skierowany na zewnątrz krzewu, bo potem w tym kierunku będą wyrastać nowe pędy. Pędy rosnące do środka zagęszczają silnie pokrój, ocierają się o siebie powodując rany oraz słabiej kwitną.

Jeśli poniżej miejsca szczepienia pojawiają się silne długie pędy nie należące do odmiany szlachetniej, a wyrastające z podkładki, musimy je także przyciąć, by z czasem nie zdominowały całej rośliny.

Każdą, nawet najmniejszą ranę powstałą po przycięciu roży należy zasmarować maścią ogrodniczą lub farbą emulsyjną z dodatkiem fungicydu, takiego jak np. Topsin M 500 SC. Jeśli mamy wiele krzewów róż lub cięcie było bardzo silne, a roślina jest nadal okazała, to można także przeprowadzić oprysk jednym z ogólnie dostępnych środków grzybobójczych. Dzięki temu będziemy mieć gwarancję, że przez zranienia po cięciu róż nie będą wnikać do wnętrza pędów chorobotwórcze mikroorganizmy.

Kiedy przycinać róże?

Ogólnie przyjmuje się, że podstawowe przycinanie róż po posadzeniu przeprowadza się wiosną, w połowie kwietnia, gdy pąki są już nabrzmiałe. W tym terminie nie występuje już niebezpieczeństwo wystąpienia silniejszych przymrozków, które mogły by uszkodzić szczytowe pąki leżące najbliżej miejsca cięcia. Uszkodzenie mrozowe pąków wiązało by się z koniecznością powtórzenia zabiegu, gdyż w innym przypadku zamierające tkanki były by miejscem wnikania chorobotwórczych grzybów powodujących zasychanie całych krzewów.

jak ciąć róże
Pęd, który przetrwał zimę, nie musi być zielony na zewnątrz. Wystarczy, że jest białawo-zielony wewnątrz

jak ciąć róże
Pęd zmarznięty. Powinniśmy spróbować ciąć niżej by dojść do miejsca, w którym pęd jest żywy

Przycinanie róż nowo posadzonych

Nowe, młode krzewy róż tniemy silnie, zmniejszając w ten sposób liczbę pędów i liści. Ma to za zadanie zmniejszenie transpiracji, oraz powoduje lepsze ukorzenienie się roślin. Przez redukcję części nadziemnych zachowujemy równowagę korzenie - pędy, co w bardzo dużym stopniu przyspiesza przyjęcie się krzewów na nowym miejscu i zapobiega ich zamieraniu w czasie długotrwałych okresów letniej suszy.

Sposób przycinania róż w następnych latach po posadzeniu uzależniony jest od tego jakie róże uprawiamy w swoim ogrodzie. Inaczej będziemy skracać pędy w przypadku róż parkowych i pnących, a inaczej na krzewach odmian wielkokwiatowych i róż piennych.

jak ciąć róże
Krzew róży wiosną po przycięciu

Jak przycinać róże wielkokwiatowe?

Róże wielkokwiatowe, należące moim zdaniem do najpiękniejszej z wszystkich grup uprawianych w ogrodach, tniemy na dwa sposoby. Ma to na celu przedłużenie kwitnienia pojedynczego krzewu. Tnąc wiosną silnie na 3-4 oczka kwitnienie będzie opóźnione o około 2 tygodnie, lecz pojawią się piękne, duże kwiaty osadzone pojedynczo na pędach - doskonałe na bukiet imieninowy lub do flakonu jako zieleń cięta. Natomiast jeśli zastosujemy słabsze cięcie pozostawiając na pędzie powyżej 7 oczek, kwitnienie będzie wczesne, ale kwiaty mniejsze i osadzone po kilka. Obydwa rodzaje cięcia możemy wykonać na jednym krzewie. Wówczas róża będzie kwitła długo i wytrwale.

Jak przycinać róże pienne?

Róże pienne, czyli różane krzewy szczepione na pniu, tak ostatnio popularne, tniemy ostrożnie, pamiętając by zachować odpowiedni kształt korony. Jeśli odmiana szlachetna należy do grupy róż wielkokwiatowych tniemy co roku silnie, pozostawiając po 3 do 4 pąki na każdym pędzie. Natomiast jeśli mamy odmianę z grupy róż pnących zaszczepioną na wysokim pniu to trzeba najpierw sprawdzić czy kwitnie ona na pędach tegorocznych czy ubiegłorocznych. Jeśli kwiaty pojawiają się na starszych pędach po silnym przycięciu takiej rośliny kwitnienie będzie bardzo skąpe lub w ogóle nie nastąpi.

Jak przycinać róże rabatowe?

Róże rabatowe, do których należy ogrom odmian dostępnych na rynku, tniemy w sposób podobny do opisanego przy skracaniu pędów róż wielkokwiatowych, z tą różnicą, że zostawiamy na każdym pędzie przynajmniej 6 do 7 pąków. Liczba pędów tworzących krzew w tym przypadku może się wahać między 5 a 10.

Jak przycinać róże pnące?

Róże pnące, to piękne rośliny znajdujące szerokie zastosowanie na działkach. Właściciele ogrodów używają ich jako osłon nieestetycznych miejsc, parawanów dzielących przestrzeń lub żywych ogrodzeń tworząc z nich żywopłoty. W tej grupie odmian występuje kolejny wewnętrzny podział na odmiany nie powtarzające kwitnienia (tzw. ramblersy) oraz odmiany dające kwiaty powtórnie późnym latem.

przycinanie róż
Róża, która nie jest przycinana, nadmiernie się zagęszcza i słabo kwitnie
Fot. pixabay

Róże pnące nie powtarzające kwitnienia przycinamy silnie co roku, usuwając przekwitnięte pędy oraz całą masę cienkich długich gałązek wyrastających u podstawy krzewu. Dla pobudzenia rozkrzewiania się możemy część pędów dwuletnich jedynie skrócić o połowę, co spowoduje zapełnienie luki po pozostałych wyciętych pędach. Silne cięcie w dolnych partiach jest konieczne w przypadku niektórych odmian (np. 'Dorothy Perkins') ponieważ są one bardzo podatne na mączniaka prawdziwego. Ta choroba grzybowa róż rozwija się szczególnie szybko, gdy liście pozostają przez dłuższy czas wilgotne.

Odmiany róż pnących powtarzające kwitnienie nie wymagają aż tak silnego cięcia. Wystarczy co 2 lub 3 lata usunąć najstarsze lub zbyt cienkie pędy nadmiernie zagęszczające krzew. Pędy przemarznięte lub z objawami choroby warto jednak usuwać każdej wiosny. Dbamy w ten sposób o dobrą zdrowotność roślin.

Jak przycinać róże parkowe?

Róże parkowe przycina się zależnie od pochodzenia danej odmiany. Jeśli uprawiamy w ogrodzie stare odmiany róż parkowych, powtarzające kwitnienie, pochodzące od róż piżmowych lub burbońskich, to wiosną skracamy pędy o 1/3 lub o 2/3. Ma to na celu ich rozkrzewienie oraz zapewnienie długotrwałego kwitnienia w późniejszym czasie. Róże angielskie oraz odmiany nowoczesne, powtarzające kwitnienie, skracamy tylko o 1/3 długości oraz usuwamy pędy chore i przemarznięte.

U odmian kwitnących raz w roku, po kwitnieniu przeprowadzamy jedynie cięcie formujące oraz raz na 2 - 3 lata cięcie odmładzające, które ma pobudzić rośliny do tworzenia młodych, silnych pędów. Poza tym usuwamy wszystkie pędy uszkodzone, zmarznięte i chore.

Pielęgnacja roż po przycięciu

Przede wszystkim pamiętajmy o zabezpieczeniu ran po cięciu róż, o czym dokładniej napisaliśmy w pierwszej części artykułu (zasady ogólne przycinania). W przypadku wszystkich odmian róże po przycięciu warto zasilić nawozem wieloskładnikowym ze zwiększoną zawartością azotu, co wpłynie na powstawanie silnych, młodych pędów, oraz systematycznie podlewać. Po zakończeniu prac związanych z cięciem róż, sekator ogrodowy należy dokładnie umyć, odkazić w alkoholu lub roztworze środka grzybobójczego, a po osuszeniu dobrze naostrzyć i zakonserwować do czasu kolejnego użycia.

Życzę Ci drogi Czytelniku by różane krzewy cieszyły Cię swoimi kwiatami, a rośliny stały się prawdziwą ozdobą Twojego ogrodu!

Jak nabrać pewności w przycinaniu roślin?

Jeżeli nie masz pewności jak wykonać cięcie lub po prostu boisz się to robić, pomoże Ci fantastyczna książka „Szkoła cięcia”. Dzięki niej nabierzesz pewności w przycinaniu roślin i nauczysz się tak ciąć rośliny, aby rosły zgodnie z Twoimi oczekiwaniami. Po lekturze tej książki prawdopodobnie całkowicie zmieni się Twoje podejście do cięcia roślin!

Szkoła Cięcia

Przeczytaj również: