Stihl Cash Back

Cięcie wierzby. Jak i kiedy przycinać wierzbę?

Cięcie wierzby jest zabiegiem odpowiedzialnym między innymi za prawidłowy pokrój rośliny i jej zdrowy wzrost. Samo przycinanie wierzby jest zazwyczaj łatwym do wykonania zabiegiem, jednak musimy wiedzieć, że różne gatunki wierzb przycina się nieco inaczej. Dlatego warto omówić dokładnie zasady cięcia poszczególnych rodzajów wierzb. Zobacz jak i kiedy prawidłowo przycinać wierzbę, by wyglądała atrakcyjnie i w pełni zdobiła Twój ogród!

cięcie wierzby
Cięcie wierzby
Fot. depositphotos

Wierzba (Salix) jako rodzaj drzewa liściastego stanowi obszerną grupę gatunków. Aby dobrze zrozumieć temat cięcia wierzby warto gatunki te podzielić na podgrupy. Każda z nich ma inne wymagania co do cięcia i pielęgnacji. Ogólna reguła mówi jednak, że wierzby przycina się po kwitnieniu. Jeśli zrobimy to wcześniej, przed wybijaniem w pędy, wierzby nie wytworzą atrakcyjnych "kotków".

Cięcie wierzb niskich krzewiastych i miniaturowych

W grupie tej znajdują się takie wierzby jak wierzba szwajcarska (Salix helvetica), wierzba wełnista (Salix lanata), czy wierzba oszczepowata (Salix hastata) 'Werhahnii'. Te słabo rosnące wierzby, które osiągają maksymalnie do 1,5 m wysokości, znajdują przede wszystkim zastosowanie w niewielkich ogródkach i na skalniakach. Wierzby te nie wymagają żadnego cięcia po posadzeniu. Ograniczamy się jedynie do usuwania od czasu do czasu starszych pędów. U tych wierzb nie wykonujemy bardzo mocnego cięcia tzw. odmładzającego, ponieważ nie są w stanie zadowalająco się odmłodzić po intensywnym cięciu.

Cięcie wierzb krzewiastych

Do tej grupy możemy zaliczyć wierzbę siwą (Salix elaeagnos) 'Angustifolia' czy wierzbę purpurową (Salix purpurea) 'Nana'. Dorastają one do 3 m wysokości. Cięcie wierzby z tej grupy polega na przycięciu jej o 2/3 tuż po posadzeniu, by następnie pozwolić jej swobodnie rozwijać się przez 2-3 lata. Kolejno po tym czasie, na wiosnę po kwitnieniu, należy przyciąć ją krótko ok. 15-20 cm nad ziemią.

Cięcie wierzb silnie rosnących

Grupę tą tworzą takie gatunki wierzb jak: wierzba siwa (Salix elaeagnos ), wierzba purpurowa(Salix purpurea), wierzba wiciowa (Salix viminalis), wierzba wawrzynkowa (Salix daphnoides) i wierzba iwa (Salix caprea). Są to duże rośliny dorastające do wysokości od 6 do 8 m. Najczęściej sadzone są jako element zazielenienia brzegów rzek i jezior lub jako soliter w ogrodzie.

cięcie wierzby
Wierzba biała (Salix alba) po cięciu odmładzającym
Fot. pixabay

Po posadzeniu tych wierzb zaleca się przeprowadzić cięcie o 2/3 długości pędów. Roślinom tym pozwala się zwykle swobodnie rosnąć, usuwamy jedynie krzyżujące się gałęzie lub te które zakłócają ich pokrój. Po kilku latach można wykonać cięcie odmładzające, gdyż wierzby dobrze się odnawiają. Przed wybijaniem rośliny w pędy należy przyciąć gałęzie na wysokość 1,5-2 m.

Cięcie wierzb o pędach zwisających

Przykładem wierzb o pędach zwisających są odmiany wierzby iwy (Salix carpea) 'Pendula', 'Kilmarnock' czy 'Weeping Sally'. Cięcie wierzby o pędach zwisających po posadzeniu nie jest konieczne, gdyż rośliny często sprzedawane są w pojemnikach, zaszczepione na określonej wysokości. Pierwsze cięcie wierzby płaczącej rozpoczynamy więc po przekwitnięciu roślin i usuwamy wówczas wszystkie słabe pędy, a pozostałe przycinamy o 2/3, żeby krzewy rozwinęły silny, dobrze rozgałęziony szkielet.

cięcie wierzby
Pędy wierzby płaczącej mogą opadać aż do ziemi
Fot. pixabay

Aby zachować parasolowaty pokrój wierzby płaczącej i intensywne kwitnienie, należy co roku po kwitnieniu usunąć około połowę pędów, tak by przyrosty utworzyły luźną, dobrze rozgałęzioną zasłonę, która do końca sezonu wegetacyjnego dosięgnie do samej ziemi.

Podczas przycinania wierzby płaczącej, najpierw dobrze jest zacząć od przerzedzania korony, podkreślając jej parasolowaty pokrój. Prześwietlamy pędy boczne znajdujące się w zewnętrznej części korony. Należy też regularnie usuwać odrosty i pędy wybijające poniżej miejsca szczepienia.

Cięcie wierzb o dekoracyjnych pędach

Wierzba mandżurska (Salix matsudana) 'Tortuosa', wierzba płacząca odmiany argentyńskiej czy wierzba żałobna (Salix x sepulcralis) 'Erytchroflexuosa' o bardziej lub mniej powyginanych gałęziach i korze w kolorze żółtym lub czerwonym, wymagają od czasu do czasu cięcia prześwietlającego, w celu zachowania odznaczającego się na młodych pędach koloru.

rośliny o poskręcanych pędach
Wierzba mandżurska 'Tortuosa' posiada silnie poskręcane pędy i liście

Pierwsze cięcie wierzb z tej grupy wykonujemy tuż po posadzeniu, usuwając wszystkie słabe i cienkie pędy, a pozostałe silne pędy skracamy o 2/3. W kolejnych latach cięcie nie będzie konieczne. Usuwamy jedynie uschnięte i martwe gałęzie. Należy również usuwać te pędy, które ujemnie wpłynęły na pokrój rośliny.

Po około 3-4 latach rozpoczynamy lekkie prześwietlające cięcie wierzby. W tym celu przed wybijaniem rośliny lub też w ciągu lata przycinamy niektóre pędy na wysokości niżej położonych rozgałęzień lub dobrze rozwiniętych pąków. Dzięki temu cięciu uzyskujemy dekoracyjne gałęzie do wazonu. Dalsze zabiegi cięcia są niezbędne tylko wówczas, gdy chcemy ograniczyć szybki rozrost wierzby. Jeżeli chcemy, żeby wierzba osiągnęła najwyżej 3 m wysokości, należy przyciąć pod koniec zimy wszystkie pędy na 60 cm nad powierzchnią ziemi.

Jak nabrać pewności w przycinaniu roślin?

Jeżeli nie masz pewności jak wykonać cięcie lub po prostu boisz się to robić, pomoże Ci fantastyczna książka „Szkoła cięcia”. Dzięki niej nabierzesz pewności w przycinaniu roślin i nauczysz się tak ciąć rośliny, aby rosły zgodnie z Twoimi oczekiwaniami. Po lekturze tej książki prawdopodobnie całkowicie zmieni się Twoje podejście do cięcia roślin!

Szkoła Cięcia

Przeczytaj również: