Cięcie pęcherznicy. Jak i kiedy przycinać pęcherznice?

Cięcie pęcherznicy powinno się wykonywać co roku. Krzew ten dobrze znosi przycinanie, o ile wykonamy je we właściwym terminie. Prawidłowo wykonane cięcie sprawi, że pęcherznica ładnie się rozkrzewi i obficie zakwitnie. Wyjaśniamy zatem jak i kiedy przycinać pęcherznice aby roślina uzyskała ładny pokrój oraz wytworzyła jak najwięcej kwiatów!

jak i kiedy przycinać pęcherznice
Jak i kiedy przycinać pęcherznice?
Fot. pixabay.com

Kiedy przycinać pęcherznice?

Najpopularniejszym gatunkiem pęcherznicy uprawianym w naszym kraju jest pęcherznica kalinolistna. Roślina ta kwitnie na pąkach zeszłorocznych. Z tego względu nie powinno się przycinać pęcherznicy wiosną, co jest niestety często popełnianym błędem!

Przycinając pęcherznicę wiosną usuniemy pędy z pąkami i pęcherznica nie zakwitnie (lub kwitnienie będzie bardzo słabe). Poza tym podczas wiosennego cięcia pęcherznicy występuje silny wyciek soków, co bardzo osłabia roślinę i stwarza duże ryzyko infekcji chorobowych.

Najlepszym terminem cięcia pęcherznicy jest okres tuż po kwitnieniu, czyli w sierpniu. Przycięcie pęcherznicy w tym okresie sprawi, że roślina nie będzie tracić sił na zawiązywanie owoców. Wypuści natomiast dużo nowych pędów, na których zakwitnie w przyszłym roku.

Dopuszczalne jest też przycinanie pęcherznicy jesienią ale zabieg ten nie daje już tak dobrych efektów jak cięcie letnie, zaraz po kwitnieniu. Zazwyczaj cięcie jesienne jest korzystne w przypadku krzewów pęcherznicy formowanych na żywopłot, które mogą dla zachowania regularnego kształtu wymagać przycinania 2 razy w roku. Wówczas tniemy je latem zaraz po kwitnieniu i drugi raz jesienią.

Jak przycinać pęcherznicę?

Aby cięcie pęcherznicy przyniosło jak najlepsze efekty, pamiętajmy, że krzew ten najobficiej kwitnie na pędach 2 i 3-letnich.

Dlatego najstarsze pędy (czyli te najgrubsze i najmocniej rozgałęzione) przycina się tuż nad ziemią. Całkowicie wycinamy też pędy uszkodzone i porażone przez choroby. W sumie powinnyśmy usunąć około 1/4 wszystkich pędów posiadanych przez krzew, co go znacznie rozluźni.

Pędy młode, które kwitły w bieżącym roku, skracamy o około 1/3 ich długości. Pamiętajmy przy tym aby cięcie wykonywać tuż nad rozgałęzieniem, z którego wychodzi silny pęd lub tuż nad pąkiem bocznym skierowanym na zewnątrz krzewu. Sprzyja to wyrastaniu nowych pędów na zewnątrz krzewu i zapobiega jego nadmiernemu zagęszczaniu do wnętrza korony.

Jednocześnie uważajmy aby nie ścinać najmłodszych pędów tegorocznych, które są jeszcze bardzo delikatne (łatwo o infekcje po cięciu) i to one najobficiej zakwitną w roku następnym.

Czym przycinać pęcherznice?

Do przycinania pęcherznicy najlepiej nadaje się sekator ogrodowy przeznaczony do cięcia gałęzi. Przy wycinaniu najgrubszych pędów może przydać się sekator na wydłużonych ramionach, dzięki którym zwiększa się siła cięcia. W przypadku cięcia pęcherznicy na formowany żywopłot, pracę znacznie przyspieszymy stosując elektryczne nożyce do żywopłotu.

Warto zabezpieczyć rany po cięciu maścią ogrodniczą (szczególnie grubsze przycięte gałęzie) lub całe krzewy opryskać środkiem grzybobójczym. Jeśli nie chcemy nadużywać środków chemicznych, dobrym pomysłem będzie wykonanie oprysku naturalnym preparatem Biosept Active. Środek ten uodparnia rośliny na choroby i stymuluje ich wzrost, zaś zawarty w nim ekstrakt z grejpfruta posiada działanie bakterio- i grzybobójcze.

Jak nabrać pewności w przycinaniu roślin?

Jeżeli nie masz pewności jak wykonać cięcie lub po prostu boisz się to robić, pomoże Ci fantastyczna książka „Szkoła cięcia”. Dzięki niej nabierzesz pewności w przycinaniu roślin i nauczysz się tak ciąć rośliny, aby rosły zgodnie z Twoimi oczekiwaniami. Po lekturze tej książki prawdopodobnie całkowicie zmieni się Twoje podejście do cięcia roślin!

Szkoła Cięcia

Przeczytaj również:

Dlaczego pęcherznica nie kwitnieDlaczego pęcherznica nie kwitnie?
Pęcherznica kalinolistna ma ciekawe ozdobne liście i delikatne kwiaty, które ukazują się latem. Czasem jednak pęcherznica nie kwitnie w ogóle lub kwitnie bardzo słabo. Oto 4 najważniejsze powody dlaczego pęcherznica nie kwitnie oraz podpowiedzi co robić aby krzew wreszcie wspaniale zakwitł! Więcej...

cięcie drzew i krzewów ozdobnychCięcie drzew i krzewów ozdobnych
Cięcie drzew i krzewów ozdobnych to jeden z najważniejszych zabiegów w pielęgnacji tych roślin. Jednocześnie budzący wiele kontrowersji i często źle wykonywany. Kiedy, co i jak ciąć? Poznaj podstawowe zasady przycinania poszczególnych gatunków drzew i krzewów! Więcej...

narzędzia do cięcia drzew i krzewówNarzędzia do cięcia drzew i krzewów
Prawidłowa technika cięcia to jeszcze nie wszystko. Oczekiwanego efektu nie osiągniesz bez dobrych narzędzi do cięcia. Zdobycie właściwego sprzętu na szczęście nie jest trudne. Zobacz jak wybrać najlepsze narzędzia do cięcia drzew i krzewów. Więcej...