Stihl Cash Back

Cięcie oleandra. Jak i kiedy przycinać oleandry?

Dekoracyjne, pięknie kwitnące oleandry do prawidłowego rozwoju wymagają przycinania pędów. Cięcie oleandra jest niezbędne aby zachować walory dekoracyjne rośliny uprawianej w doniczce. Dowiedz się, jak i kiedy przycinać oleandry, żeby rośliny zachowały odpowiedni, zwarty pokrój oraz obficie kwitły. Oto podstawowe zasady cięcia oleandrów.

oleander pospolity
Cięcie oleandra. Jak i kiedy przycinać oleandry?

Cięcie formujące oleandra

U młodych oleandrów przycina się pędy wierzchołkowe, ponieważ wtedy lepiej się rozgałęziają. W ten sposób formuje się roślinę, nadając jej odpowiedni kształt. Przycina się wierzchołki młodych pędów, pozostawiając pozostałą część, na której zawiążą się pąki kwiatowe (pąki kwiatowe zawiązują się na jednorocznych pędach).

W wyniku takiego cięcia oleandra kwitnienie opóźnia się, ale jest znacznie bardziej obfite. Zabieg ten powinien być wykonywany przez 2-3 lata. Wierzchołki pędów dobrze jest odcinać żyletką. Należy pamiętać, żeby nie była ona zanieczyszczona, ponieważ przenosi się w ten sposób choroby grzybowe i wirusowe.

Cięcie odmładzające oleandra

Starsze oleandry wymagają cięcia odmładzającego co 3-4 lata. Sekatorem wycina się bezlistne, stare pędy. Dzięki temu zabiegowi młode pędy uzyskają dostęp do światła i przestrzeni i będą mogły lepiej się rozwijać. Przekwitłe kwiatostany wycina się na bieżąco. Każdego roku usuwa się też pędy zbyt długie, rozrośnięte.

Kiedy przycinać oleandry?

Przycinanie oleandra najlepiej wykonać na początku wiosny, pod koniec okresu zimowania. Gdy zauważymy zmiany chorobowe w trakcie sezonu wegetacyjnego, zainfekowane pędy, liście i kwiaty usuwa się jak najszybciej.

Uwaga! Sok oleandra jest trujący, dlatego przycinanie najlepiej wykonywać w rękawiczkach, lub po zabiegu bardzo dokładnie umyć ręce. Nie można dotykać ust ani oczu. Należy również umyć narzędzia, które były używane. Ścięte pędy nie powinny służyć do palenia np. w kominku, ponieważ ich dym jest trujący.

Jak nabrać pewności w przycinaniu roślin?

Jeżeli nie masz pewności jak wykonać cięcie lub po prostu boisz się to robić, pomoże Ci fantastyczna książka „Szkoła cięcia”. Dzięki niej nabierzesz pewności w przycinaniu roślin i nauczysz się tak ciąć rośliny, aby rosły zgodnie z Twoimi oczekiwaniami. Po lekturze tej książki prawdopodobnie całkowicie zmieni się Twoje podejście do cięcia roślin!

Szkoła Cięcia



Przeczytaj również:

Oleander pospolity - uprawa, pielęgnacja, zimowanieOleander pospolity - uprawa, pielęgnacja, zimowanie
Uprawa oleandra pospolitego najlepiej udaje się na słonecznych balkonach, tarasach i werandach. Zobacz jak wygląda prawidłowa pielęgnacja oleandra uprawianego w donicy oraz poznaj sposób na zimowanie oleandra pospolitego w warunkach domowych. Więcej...

Choroby oleandra. Dlaczego liście żółkną i opadają?Choroby oleandra. Dlaczego liście żółkną i opadają?
Gdy liście oleandra żółkną i opadają może to wskazywać na nieodpowiednie warunki uprawy, infekcję grzybami chorobotwórczymi lub atak szkodników. Aby poprawnie zidentyfikować przyczynę i dobrać właściwy sposób ratowania rośliny, warto poznać objawy chorób oleandra i nauczyć się je odróżniać. Więcej...

Jak rozmnożyć oleander?Jak rozmnożyć oleander?
Rozmnażanie oleandrów nie jest trudne i może dostarczyć wiele satysfakcji. Istnieją w zasadzie 3 sposoby na rozmnożenie oleandra ale jeden z nich jest wyjątkowo łatwy i idealnie nadaje się do wykonania w warunkach amatorskich. Zobacz jak rozmnożyć oleander aby uzyskać zdrowe sadzonki, które szybko się ukorzenią, rozwiną i wydadzą kwiaty!. Więcej...