nawozy z mczk bazaltow Target

Cięcie jeżyn. Jak i kiedy przycinać jeżynę bezkolcową?

Cięcie jeżyn jest podstawowym zabiegiem agrotechnicznym, od którego zależy wielkość i jakość uzyskiwanych plonów. Celem cięcia jeżyn jest stworzenie roślinom optymalnego dostępu do światła, przewietrzania i co najważniejsze - ich stałe odmładzanie. Zarówno technikę, jak i termin cięcia jeżyn powinniśmy dostosować do odmiany, jaką mamy w ogrodzie. Zobacz jak i kiedy przycinać jeżynę bezkolcową aby rośliny rosły zdrowo i dawały duży plon smacznych owoców!

cięcie jeżyn
Jak i kiedy przycinać jeżynę bezkolcową?

Jeżyna bezkolcowa rośnie dwuetapowo: w pierwszym roku wyrasta, natomiast w drugim roku wydaje owoce. Sposób cięcia krzewów jeżyny zależy od tego, na jakich pędach roślina kwitnie, a następnie owocuje. Aby krzewy owocowe jeżyn dobrze rosły i obficie owocowały, należy je w odpowiedni sposób przycinać.

Uwaga! Cięcie jeżyn przeprowadzamy przy pomocy ostrego sekatora. Zanim przystąpimy do cięcia powinniśmy sprawdzić w jakim stanie są nasze narzędzia do cięcia. Niezbędne jest przygotowanie odpowiedniego środka do ich dezynfekcji. Odkażanie narzędzi ogrodowych zapobiega przenoszeniu chorób.

Cięcie jeżyn po posadzeniu

Jeżyny zaliczamy do krzewów wieloletnich, które owocują na pędach dwuletnich. Ma to ogromne znaczenie, zwłaszcza przy wykonywaniu zabiegu cięcia.

Najlepszym terminem do przeprowadzenia cięcia jeżyn po posadzeniu jest wiosna (marzec). Wówczas przycinamy rośliny na wysokość 30 cm nad ziemią. Wzmocni to ich system korzeniowy, który silniej i szybciej się rozrośnie (roślina nie będzie odżywiała wówczas pędów).

Cięcie jeżyn na owocowanie

Pierwsze cięcie jeżyn plonujących na dwuletnich pędach przeprowadzamy latem. Po osiągnięciu przez pędy długości ok. 2,5 m przeprowadzamy cięcie wierzchołkowe, które pobudza jeżyny do wytworzenia pędów bocznych, z których w następnym roku będziemy zbierać owoce.

Na początku następnego sezonu wegetacyjnego (wiosną) przeprowadzamy cięcie pędu głównego do wysokości ok. 1,5 m, a pędy boczne skracamy do 40 cm nad ziemią. Przycięcie pędów wegetatywnych spowoduje, że cały wzrost naszej jeżyny zostanie skierowany na wytworzenie pędów owoconośnych oraz pąków. Zabieg pozwoli cieszyć się obfitymi plonami.

Cięcie jeżyn po owocowaniu

Kolejne cięcia jeżyn wykonujemy późnym latem po zbiorach i polegają one na usunięciu wszystkich pędów dwuletnich oraz jednorocznych - jeżeli są w nadmiarze. W tym przypadku zabieg cięcia ma na celu zapobieganie zbyt dużemu zagęszczeniu roślin, i tym samym zmniejsza ryzyko porażenia jeżyn przez choroby grzybowe jeżyn, takie jak szara pleśń, i jest czynnością profilaktyczną chroniącą przed szkodnikami jeżyny, tj. przędziorkami, szpecielami i kwieciakiem. Wpływa również na wielkość plonów. Wycinamy również odrosty wyrastające z korzeni jeżyn.

Zabiegi pomocnicze po cięciu jeżyn

Bezpośrednio po wykonaniu cięcia jeżyn powinniśmy pędy, które pozostały nieprzycięte, położyć na ziemi i przykryć słomą w celu zabezpieczenia ich przed spadkami temperatur. Jeżyny uprawiane w naszych warunkach klimatycznych nie mają pełnej mrozoodporności. Przykrycie ich na zimę jest niezbędne, ponieważ jeżyna bezkolcowa źle znosi mrozy i bez ochrony naszego krzewu możemy stracić plony.

Ważne! Jeżyna bezkolcowa owocuje na zeszłorocznych pędach, jednak jeśli mamy ich zbyt dużo, wówczas uzyskany przez nas plon jest słabej jakości. Dlatego oprócz wycinania starych pędów, w razie potrzeby wycinamy także te, które niebawem będą kwitły i owocowały.

Nabierz pewności w przycinaniu roślin owocowych

Jeżeli nie masz pewności jak wykonać cięcie lub po prostu boisz się to robić, pomoże Ci fantastyczna książka „Szkoła cięcia 2” poświęcona przycinaniu drzew i krzewów owocowych.

Jest to druga część bestsellerowej książki „Szkoła cięcia”, w której Autorki Lucyna i Alicja Grabowskie w prosty i jasny sposób wyjaśniały tajniki cięcia roślin ozdobnych. Pierwszą książkę "Szkoła cięcia" za prosty język i wyraźne, dokładne rysunki pokochali posiadacze ogrodów w całej Polsce. Książka szybko stała się bestsellerem - 20 tysięcy sprzedanych egzemplarzy!

„Szkoła Cięcia 2” sprawi, że nabierzesz pewności w przycinaniu drzew i krzewów owocowych i nauczysz się tak ciąć rośliny, aby rosły zgodnie z Twoimi oczekiwaniami oraz obficie owocowały. Po lekturze tej książki prawdopodobnie całkowicie zmieni się Twoje podejście do cięcia roślin!

Szkoła Cięcia 2

Przeczytaj również:

jeżyna bezkolcowaJeżyna bezkolcowa - odmiany, uprawa, przycinanie
Jeżyna bezkolcowa daje niezwykle wartościowe owoce, które warto jest mieć w swoim ogrodzie. Uprawa jeżyny bezkolcowej jest znacznie łatwiejsza dzięki braku kolców, które znacznie utrudniają pielęgnację krzewów. Dowiedz się więcej o bezkolcowych odmianach jeżyny. Przeczytaj o prawidłowej uprawie jeżyny bezkolcowej oraz poznaj tajniki przycinania jeżyny, dzięki którym będziesz cieszyć się obfitym plonem. Więcej...

Jak rozmnożyć jeżynę bezkolcową? 4 sposoby rozmnażania jeżyny!Jak rozmnożyć jeżynę bezkolcową? 4 sposoby rozmnażania jeżyny!
Zanim zdecydujemy się dokupić kilka sadzonek, warto rozważyć samodzielne rozmnażanie jeżyny bezkolcowej. Zwłaszcza, jeśli mamy dostęp do plennego, zdrowego krzewu. Zobacz jak rozmnożyć jeżynę bezkolcową aby uzyskać zdrowe i dorodne sadzonki. Oto 4 sprawdzone sposoby rozmnażania jeżyn! Więcej...