Chryzantemy doniczkowe

Chryzantemy to jedne z bardziej popularnych kwiatów w doniczkach w sezonie jesiennym. Świetnie wyglądają postawione na balkonie lub przed wejściem do domu. Chryzantemy doniczkowe kwitną do pierwszych mrozów i są łatwe w pielęgnacji. Dowiedz się więcej o uprawie tych jesiennych kwiatów. Oto w jaki sposób można przezimować chryzantemę w doniczce i jakie odmiany najbardziej nadają się do doniczek.

Chryzantemy doniczkowe
Chryzantemy doniczkowe

Rodzaj chryzantema, czyli złocień, obejmuje ponad 200 gatunków i ponad 5000 odmian. Rośliny te charakteryzują się koszyczkowatymi kwiatami wyrastającymi na szczycie pędów. Kwiaty mogą być niemal każdego koloru. Liście chryzantem są zaś ciemnozielone, klapowane i mają charakterystyczny zapach.

Te kwiaty doniczkowe potrzebują dnia krótkiego aby zakwitnąć dlatego też ich termin kwitnienia przypada od września do listopada. W sprzedaży największy wybór chryzantem w doniczkach jest właśnie jesienią, w okresie gdy chryzantemy są w stanie kwitnienia. Warto jednak wiedzieć, że większość z nich będzie stanowiła tylko chwilową ozdobę, a tylko nieliczne odmiany nadają się do dalszej uprawy w ogrodzie lub też w doniczce na balkonie czy tarasie. Jak zatem znaleźć te odpowiednie?

Jak kupować chryzantemy doniczkowe?

Zakup chryzantem do uprawy doniczkowej warto jest dokonać w renomowanej szkółce lub dobrym centrum ogrodniczym, aby sadzonki były najlepszej jakości oraz nie miały żadnych chorób i szkodników. Ważne też aby roślina miała oznaczenie odmiany, bo nie każda będzie właściwa do uprawy doniczkowej. Zazwyczaj na zbyt dobre zimowanie i utrzymanie zwartego pokroju roślin nie można liczyć w przypadku chryzantem sprzedawanych na targowiskach i pod cmentarzami. Często są to rośliny uprawiane w szklarniach, które źle zniosą pozostawienie ich na zewnątrz. Przy uprawie chryzantem doniczkowych warto jest wiedzieć, że szkółkarze aby uzyskać zwarty i okazały pokrój tych kwiatów stosują specjalistyczne środki chemiczne ograniczające wzrost roślin. Proces ten nazywa się skarlaniem. W warunkach domowych nie dałoby się przeprowadzić skarlenia, dlatego wybierać należy odmiany, które ze swojej natury są karłowe.

Jakie kwiaty sadzimy jesieniąJakie kwiaty sadzimy jesienią?
Chłodniejsze dni i spadające liście z drzew, nie muszą oznaczać końca sezonu w naszych ogrodach. Jesienią sadzimy kwiaty stanowiące ozdobę kwiatowych rabat o tej porze roku ale też i wiele roślin, które zakwitną najbliższej wiosny. Zobacz jakie kwiaty sadzimy jesienią i jak o nie zadbać zaraz po posadzeniu, aby przezimowały do wiosny. Więcej...

Uprawa chryzantem doniczkowych

Te kwiaty jesienne lubią zasobne podłoże z wieloma składnikami mineralnymi. Dobre miejsce do uprawy chryzantemy w doniczce jest jasne ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Kwiaty w doniczkach kwitną najdłużej, jeżeli są postawione w chłodnym miejscu, w temp. 13-16°C. Pamiętajmy też o podlewaniu. Przeważnie sadzi się kilka sadzonek chryzantem w jednej doniczce, toteż korzenie szybko przerastają doniczkę. Gleba w doniczce powinna być stale wilgotna ale nie nadmiernie mokra. Nie można dopuścić do przesuszenia ziemi w doniczce. Przy uprawie chryzantem warto jest też pamiętać o regularnym nawożeniu - im szybciej ma rosnąć chryzantema tym intensywniej ją nawozimy.

Co zrobić, żeby chryzantema w doniczce zakwitła?
Jeżeli chcemy, żeby chryzantema w doniczce zakwitła należy zastosować proces zaciemniania. Czyli skracamy dzień i wydłużamy noc. Należy przez 5 dni skrócić dzień do 10h i wydłużyć noc do 14h np. poprzez nakrywanie chryzantemy kartonem (odpowiednio dużym). Po 5 dniach przerywamy proces, uszczykujemy pędy i przez kolejne 3 dni pozwalamy się wzmocnić roślinie i rozkrzewić. Następnie ponownie skracamy dzień i wydłużamy noc do momentu, aż nie pojawią się kolorowe pąki.

Zimowanie chryzantemy w doniczce
Jeżeli chcemy aby te piękne kwiaty w doniczkach przetrzymały zimę, należy po zakończeniu kwitnienia przenieść chryzantemę w doniczce do chłodnego i jasnego pomieszczenia. Miejsce to musi być osłonięte przed mrozem. Podczas zimowania chryzantemy nie należy nawozić. Podlewanie należy też ograniczyć do minimum, podlewać tylko tyle by nie przesuszyć bryły korzeniowej.

Przesadzanie chryzantem
Na wiosnę należy chryzantemę przesadzić do nowej doniczki ze świeżym, dobrze użyźnionym podłożem, najlepiej bogatym w kompost. Przy okazji przesadzania należy też zmniejszyć bryłę korzeniową i jednocześnie przyciąć pędy dla równowagi między częścią nadziemną i podziemną.

Chryzantemy doniczkowe
Chryzantemy doniczkowe

Odmiany chryzantem doniczkowych

Ponieważ chryzantemy to gatunkowo duże rośliny, warto jest pamiętać aby do uprawy tych kwiatów w doniczkach używać odmian karłowych. Takie odmiany utrzymują niewielki rozmiar bez żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Szkółkarze nie muszą stosować się do odmian karłowych ze względu na przeprowadzanie procesu skarlania, co w amatorskiej uprawie nie jest możliwe.

Dużym ułatwieniem jest też wyodrębnienie przez szkółkarzy grupy odmian tzw. chryzantem doniczkowych, które specjalnie hoduje się do uprawy w doniczkach.

Polecane odmiany chryzantem doniczkowych:
Odmiany z grupy 'Amico' - posiadają duże kwiaty, czerwone, fioletowe itp.
'Avalon Red' – bardzo dobra odmiana o czerwonych kwiatach
Odmiany 'Conaco' - różnokolorowe odmiany, kwitnące na początku października
'Elda White' - sprawdzona odmiana, o białych kwiatach
'Etoile d’Or' – to piękne kwiaty w doniczce o cytrynowo-żółtych, pełnych kwiatach
'Mary Wootton' – ta odmiana posiada kwiaty różowe.

Katarzyna Matuszak

Przeczytaj również:

chryzantemy zimujące w gruncieChryzantemy zimujące w gruncie - uprawa, odmiany
Chryzantemy zimujące w gruncie to mrozoodporne odmiany chryzantem, nadające się do uprawy na ogrodowych rabatach. Niestety większość sprzedawanych jesienią chryzantem, szczególnie tych na cmentarzach, nie nadaje się do uprawy gruntowej. Jak zatem wybrać do ogrodu odpowiednie odmiany chryzantem, które z nich najlepiej sprawdzą się na rabacie i jak wygląda uprawa chryzantem zimujących w gruncie? Więcej...

astry jesienneAstry jesienne
Astry jesienne to chyba najbardziej popularne kwiaty, które mogą zdobić ogrodowe rabaty, a także balkony i tarasy, w okresie późnej jesieni, kiedy to wygląd większości roślin nieubłaganie przypomina nam o tym, że ich czas dobiega już końca. Kwitnące jesienią astry są doskonałym sposobem na ożywienie kwiatowych kompozycjiw okresie, gdy barwne lato dawno już za nami. Więcej...

Kwiaty jesienne do ogrodu
Kwiaty jesienne w ogrodzie mogą znacznie poprawić nasz nastrój w chwilach gdy jest coraz mniej słońca, a dni są coraz chłodniejsze. Jeżeli dobrze zaplanujemy rabaty ze wspaniale kwitnącymi kwiatami jesiennymi w ogrodzie, będziemy mogli się jeszcze długo cieszyć ich pięknem. Jesień to nie koniec kwitnienia, a wśród roślin kwitnących jesienią jest naprawdę z czego wybierać. Więcej...

Opracowano na podstawie: Bernd Hertle, Peter Kiermeier, Marion Nickig, Najpiękniej kwitnące kwiaty ogrodów, Delta W-Z, Warszawa 1994, s. 119; Jane Courtier, Graham Clarke, Kwiaty w Domu, Przegląd Ridger’s Digest, Warszawa 1998, s. 60; Halina Heitz, Andrea Kogel, 200 Najpiękniejszych roślin doniczkowych, Świat Książki, Warszawa 1995, s. 61. Fot. fotolia.pl i sxc.hu