Stihl Cash Back

Choroby tawuły. Tawuła nie kwitnie, brązowieje i usycha

Tawuły to popularne krzewy liściaste, zazwyczaj pięknie i obficie kwitnące. Czasem jednak efekt dekoracyjny tych krzewów mogą zniweczyć choroby tawuły lub szkodniki atakujące te krzewy. Co robić gdy tawuła nie kwitnie, brązowieje lub usycha? Oto najczęściej spotykane choroby tawuły i ich zwalczanie!

choroby tawuły
Choroby tawuły mogą zniweczyć efekt dekoracyjny tych pięknych krzewów

Błędy w pielęgnacji tawuły

Tawuły lubią słoneczne stanowiska, na których obficie kwitną, oraz żyzną, przepuszczalną glebę. W mocno wilgotnym podłożu tawuła będzie źle rosła. Nie należy zapominać także o prawidłowym cięciu tawuł, ponieważ zapewnia ono gęsty pokrój oraz obfite kwitnienie. Niekiedy tawuła nie kwitnie, bo jest źle przycinana. Tawuły kwitnące wcześnie (np. tawułę szarą) tniemy po kwitnieniu, zaś te kwitnące latem (np. tawułę japońską) tniemy wczesną wiosną .

Osłabiona złą pielęgnacją tawuła jest bardziej podatna na występowanie chorób lub szkodników tawuł. Plamy na liściach, usychające pędy, brak kwiatów to często występujące objawy, które mogą być spowodowane są infekcją.

Tawuła - odmiany, uprawa i pielęgnacja, rozmnażanieTawuła - odmiany, uprawa i pielęgnacja, rozmnażanie
Tawuła to niezbyt duży, mrozoodporny krzew, zrzucający liście na zimę. W czasie kwitnienia licznie obsypany drobnymi gwiazdkowatymi kwiatami, co czyni tawułę niezwykle uroczą. Zobacz, które odmiany tawuły sprawdzą się w Twoim ogrodzie, jak wygląda uprawa i pielęgnacja tawuły oraz czy trudne jest samodzielne rozmnażanie tawuły rosnącej w ogrodzie. Więcej...

Choroby grzybowe tawuły

Chodź z reguły tawuły są odporne na choroby grzybowe, częste opady deszczu, wysoka wilgotność powietrza czy rany po cięciu mogą sprzyjać występowaniu infekcji. Tak jak ze wszystkimi chorobami grzybowymi, tak i w przypadku chorób tawuł bardzo ważna jest profilaktyka oraz szybkie działanie. Grzybobójcze środki ochrony roślin należy stosować dwukrotnie w odstępach 10-14 dniowych, a zarażone pędy usuwać, ścinając je w miejscu gdzie jeszcze jest zdrowa tkanka.

Powodem, przez który tawuła nie kwitnie, brązowieje i usycha może być plamistość liści tawuły. Latem na najmłodszych liściach tawuły pojawiają się niewielkie okrągłe plamy, niekiedy z czerwoną obwódką. Przy dużej ilości plam liście tawuły całkowicie brązowieją, zamierają i usychają. Aby zapobiec tej chorobie należy profilaktycznie grabić i usuwać liście opadające jesienią, a po zauważeniu objawów tej choroby tawuły w okresie wegetacyjnym, opryskać krzew dwukrotnie preparatem Topsin M 500 SC.

Kolejną chorobą tawuły, która często nawiedza te krzewy jest mączniak prawdziwy. W wyniku ataku tej choroby na liściach tawuły pojawiają się białe nieregularne plamki oraz biały mączysty nalot. Początkowo niewielkie plamki, z czasem się powiększają, aż obejmą całą powierzchnię blaszki liściowej. Choroba atakuje też często pąki kwiatowe. Może dojść także do deformacji całych krzewów, zahamowania ich wzrostu i przedwczesnego opadania liści. Zwalczanie tej choroby tawuły jest identyczne jak w przypadku plamistości liści.

Szkodniki tawuły

Inną przyczyną, przez którą tawuła nie kwitnie, brązowieje i usycha jest żerowanie szkodnika wzdymacza tawułowego. Najczęściej występuje on na tawule japońskiej i żeruje na spodniej stronie liścia pomiędzy nerwami, co daje wrażenie pomarszczonego liścia. Silne opanowanie powoduje zahamowanie wzrostu tawuły, jej zasychanie i osłabienie kwitnienia. Jeżeli zaobserwowaliśmy objawy żerowania tego szkodnika na tawule należy wykonać oprysk preparatem Karate Zeon 050 CS, a na początku sezonu wegetacyjnego powtórzyć zabieg w celu profilaktycznej ochrony rośliny.

Ten sam preparat będzie pomocny również przy zwalczaniu przędziorków. Tawuły może atakować przędziorek chmielowiec, a objawem jego występowania są mozaikowate plamki o żółtym lub czerwonym zabarwieniu na górnej stronie liści tawuły. Szkodniki żerują zaś od spodu liścia, uszkadzając jego tkankę i wysysając soki z roślin.

W celu zwalczania przędziorków na tawule, poza opryskami środkami przędziorkobójczymi w czasie sezonu wegetacyjnego, warto też na przedwiośniu wykonywać opryski zapobiegawcze środkami olejowymi, których celem jest zniszczenie zimowych jaj przędziorka. Można tu wykorzystać takie preparaty jak Emulpar 940 EC czy Agrocover koncentrat. Te ekologiczne opryski wykonane na przedwiośniu pozwalają uniknąć lub chociaż zmniejszyć użycie środków owadobójczych w sezonie wegetacyjnym.

Tawuł nie omijają także mszyce. Te szkodniki tawuł upodobały sobie głównie tawułę van Houtte’'a oraz tawułę japońską 'Crispa'. Mszyce licznie obsiadają wierzchołki pędów tawuły, pokrywają liście i pędy lepką rosą miodową i hamują wzrost rośliny. Po zauważeniu szkodników wykonujemy oprysk preparatami mszycobójczymi. Poza chemicznymi środkami roślin do zwalczania mszyc na tawułach dobrze sprawdzają się preparaty naturalne jak np. Agrocover Spray, czy wcześniej wymieniony już Emulpar 940 EC.

Przeczytaj również:

Krzewy ozdobne kwitnące od wiosny do jesieniKrzewy ozdobne kwitnące od wiosny do jesieni
Krzewy ozdobne, kwitnące od wiosny do jesieni sprawią, że w Twoim ogrodzie będzie pięknie i kolorowo przez cały sezon ogrodniczy. Warto do ogrodu wybrać szczególnie te łatwe w uprawie, mało wymagające i dobrze sprawdzające się w naszym klimacie. Jeżeli szukasz takich właśnie roślin, koniecznie zobacz nasze zestawienie 7 najlepszych krzewów ozdobnych kwitnących od wiosny do jesieni! Więcej...

cięcie drzew i krzewów ozdobnychCięcie drzew i krzewów ozdobnych
Cięcie drzew i krzewów ozdobnych to jeden z najważniejszych zabiegów w pielęgnacji tych roślin. Jednocześnie budzący wiele kontrowersji i często źle wykonywany. Kiedy, co i jak ciąć? To pytanie jest zadawane przez wielu działkowców i ogrodników. W odpowiedzi można by napisać całą książkę. W krótkim artykule postaramy się jednak nieco przybliżyć tematykę cięcia drzew i krzewów i usystematyzować pojęcia z nią związane. Więcej...

Hortensja ogrodowa - uprawa, pielęgnacja, dlaczego nie kwitnieHortensja ogrodowa - uprawa, pielęgnacja, dlaczego nie kwitnie
Hortensja ogrodowa to krzew ceniony za swoje duże, przepiękne kwiatostany, które możemy podziwiać przez całe lato. Może być sadzona jako soliter lub w kompozycji z innymi roślinami. Zobacz jak wygląda uprawa hortensji w ogrodzie i jak powinna przebiegać pielęgnacja hortensji aby długo kwitła. Wyjaśniamy dlaczego czasem hortensja nie kwitnie i jak zmienić kolor kwiatów hortensji. Więcej...

Opracowano na podstawie: Łabanowski G., Soika G., Orlikowski L., Wojdyła A., Pielęgnacja roślin ogrodowych. Choroby i szkodniki, MULTICO Oficyna Wydawnicza, s. 150-151. Fot. pixabay