Stihl Cash Back

Choroby kalanchoe - żółte liście, plamy, biały nalot

Kwitnące zimą kalanchoe może zapadać na choroby, związane z niewłaściwą pielęgnacją lub atakiem organizmów chorobotwórczych. Zazwyczaj posiadaczy tych kwiatów niepokoją takie objawy jak żółte liście kalanchoe, szpecące roślinę plamy na liściach kalanchoe czy też biały nalot pokrywający różne części rośliny. Zobacz jak zwalczać choroby kalanchoe, na co zwrócić uwagę podczas pielęgnacji roślin i co zrobić, aby kalanchoe znowu wyglądało pięknie.

choroby kalanchoe - plamistość liści
Choroby kalanchoe - plamistość liści

Choroby kalanchoe - żółte liście

Żółknięcie liści kalanchoe jest najczęściej powodowane nadmiernym podlewaniem, prowadzącym do zalania korzeni. W takim przypadku należy ograniczyć podlewanie, szczególnie zimą, i pozwolić ziemi przeschnąć. Kalanchoe nie wymaga dużej ilości wody. Wystarczy zwilżyć ziemię raz na 10-14 dni. Wodę nagromadzoną na podstawce usuwamy po 15 minutach, aby roślina nie stała w wodzie. Nie podlewamy kalanchoe, gdy liście zwisają, ponieważ oznacza to, że ziemia jest zbyt mokra, a nie za sucha, jak mylnie sądzi wiele osób.

Należy też zapewnić odpowiedni drenaż w doniczce. Na dnie pojemnika, w którym będziemy uprawiać kalanchoe, wysypujemy około 2 cm warstwą kamyczki, keramzyt lub kruszonną ceramikę. Ułatwi to odpływ wody, jednocześnie zapobiegając zaleganiu jej w okolicy korzeni kalanchoe.

Nierównomierne podlewanie, tj. długie okresy suszy, a następnie zalewanie dużą ilością wody, która zalega w podstawce, także prowadzi do żółknięcia liści kalanchoe. Jeżeli nie możemy zapewnić naszemu kalanchoe regularnego podlewania, zdecydujmy się na uprawę hydroponiczną. Specjalne do tego celu doniczki wyposażone są w zbiorniki na wodę, z której roślina korzysta w miarę potrzeby. Zamontowane wskaźniki poziomu wody informują nas, kiedy należy uzupełnić jej poziom.

Inna przyczyną żółknięcia liści kalanchoe może być narażenie rośliny na działanie etylenu. Etylen jest gazem znajdującym się w dymie papierosowym i spalinach, jest też wydzielanym przez dojrzewające owoce (szczególnie jabłka). Rozwiązaniem jest wyniesienie doniczki z kalanchoe z pokoju, w którym pali się papierosy lub z kuchni, w której przechowuje się owoce.

Brak składników mineralnych w podłożu również może objawiać się żółknięciem liści kalanchoe. Kalanchoe jest szczególnie wrażliwe na niedobory cynku w glebie. Gdy brakuje tego składnika liście między żyłkami przebarwiają się na żółto, tracą wigor i zniekształcają się. Aby zapobiec niedoborom cynku należy uprawiać kalanchoe w podłożu o pH 6,0-6,5, bogatym w torf i perlit. W kwiaciarniach dostępne są gotowe mieszanki podłoża do uprawy kaktusów i sukulentów, które będą odpowiednie. Interwencyjnie niedobór cynku w roślinie można uzupełnić stosując dolistnie oprysk na niedobory cynku Help Plant Zn.

Błędy w nawożeniu: niedobory makro- i mikroelementów
O niepokojące objawy, jak przebarwienia i plamy na liściach, więdnięcie roślin czy zahamowanie ich wzrostu, zazwyczaj podejrzewamy chorobę grzybową lub szkodnika. Często jednak przyczyną mogą być po prostu błędy w nawożeniu i związane z tym niedobory makro- i mikroelementów. Podpowiadamy jak je rozpoznać i jak pomóc roślinom w takiej sytuacji. Więcej...

Choroby kalanchoe - plamy na liściach

1. Korkowatość liści kalanchoe

Wypukłe, jasnobrązowe plamy od spodu liści kalanchoe wskazują na chorobę fizjologiczną - korkowatość liści kalanchoe. Jest ona skutkiem uprawy kalanchoe w warunkach wysokiej temperatury (25°C i więcej) oraz zwiększonej wilgotności powietrza. W takich warunkach kalanchoe zatrzymuje wodę w w swoich tkankach i ogranicza transpirację (wydalania pary wodnej przez aparaty szparkowe). Komórki miękiszu wypełniają się wodą i pęcznieją. Po pewnym czasie napęczniała wodą komórka wybucha, co powoduje powstawanie na dolnej stronie liścia licznych, wypukłych, jasnobrązowych plam. Korkowatość liści kalanchoe na ogół nie ma negatywnego wpływu na zdrowie roślin, ale może znacznie zmniejszyć jej atrakcyjność.

Aby zapobiec powstawaniu takich uszkodzeń nie wolno zraszać rośliny. Latem pomieszczenia, w których uprawiamy kalanchoe, powinny być dobrze wietrzone. Na parapecie nie dopuszczamy do stykania się liści kalanchoe z liśćmi sąsiadujących roślin, szczególnie z tymi zraszanymi i często podlewanymi, takimi jak skrzydłokwiat czy aglaonema.

2. Plamistość liści kalanchoe

Jeżeli po obu stronach liści kalanchoe pojawiają się bardzo liczne drobne (1-3 mm), początkowo żółte plamki, które z czasem brązowieją, może to wskazywać na porażenie przez plamistość liści kalanchoe. Jest to choroba grzybowa kalanchoe, powodowana przez grzyb Stemphylium bolickii.

Obserwowane plamy zwykle przez bardzo długi czas nie zwiększają swoich rozmiarów. Niekiedy jednak zlewają się ze sobą i obejmują znaczną część powierzchni górnej i dolnej strony liścia. Porażone liście kalanchoe stopniowo żółkną i opadają. Na opadłych liściach grzyb nadal się rozwija. W miejscach brązowych plam rozwijają się zarodniki, które przenoszone są przez krople wody (np. w czasie podlewania) lub owady na sąsiednie rośliny.

Rozwojowi plamistości liści kalanchoe sprzyja wilgoć, dlatego należy unikać moczenia liści kalanchoe w trakcie podlewania. Krople wody zalęgające na liściach należy usuwać, używając do tego suchej ściereczki. Doniczkę z kalanchoe ustawiamy w przewiewnym miejscu. Opadłe liście z symptomami choroby należy usuwać i niszczyć. Pozostałe części rośliny opryskujemy 1-2 razy preparatami Biosept Active (rozcieńczamy 0,1 ml preparatu w 200 ml wody) lub Bioczos (5 ml/250 ml wody).

3. Szara pleśń kalanchoe

Szara pleśń, wywoływana przez grzyba Botrytis cinerea, jest jedną z najczęściej występujących chorób grzybowych na roślinach domowych. Atakuje liście, łodygi i kwiaty. Wyjątkowo podatne na porażenie szara pleśnią są osłabione lub przenawożone rośliny.

Najbardziej charakterystycznym objawem jest pylący szarawy nalot grzybni i zarodników, pojawiający się na obumierających częściach kalanchoe. Przed pojawieniem się nalotu z grzybni przy podstawach pędów kalanchoe tworzą się wodniste, brązowe plamy. Część pędu powyżej miejsca infekcji obumiera.

Szara pleśń rozwija się tam, gdzie jest wysoka wilgotność powietrza. Dlatego należy unikać zwilżania liści podczas podlewania. Opadłe liście i kwiaty trzeba systematycznie usuwać z powierzchni ziemi w doniczce, szczególnie gdy jest ona stale wilgotna. To właśnie rozkładające się w wilgotnym środowisku resztki roślinne są źródłem infekcji. Należy ograniczyć podlewanie kalanchoe, szczególnie zimą ? wystarczy raz na 2 tygodnie. W okresie zimy zaleca się podlewanie kalanchoe rano, aby w ciągu dnia zwilżone podczas podlewania części rośliny zdążyły wyschnąć. Jest to ważne, ponieważ grzyb rozwija się nocą.

Porażone przez szarą pleśń kalanchoe opryskujemy 2-krotnie (w odstępie 10 dni), stosując takie preparaty jak: Teldor 500 SC (0,25 ml/250 ml wody), Kaptan zawiesinowy 50 WP (0,5 g/250 ml wody), Miedzian 50 WP (0,6 g/250 ml wody) lub Biosept (0,1 ml/200 ml wody).

Szara pleśń - objawy, zwalczanie naturalne, opryskiSzara pleśń - objawy, zwalczanie naturalne, opryski
Szara pleśń to jedna z najczęściej występujących chorób grzybowych roślin. W ogrodzie szara pleśń bardzo szybko się rozprzestrzenia. Dlatego warto wiedzieć jak wygląda zwalczanie szarej pleśni i co robić gdy zobaczymy pierwsze objawy szarej pleśni na naszych roślinach. Poznaj najlepsze naturalne metody zapobiegania tej chorobie roślin oraz dowiedz się jakie opryski przeciw szarej pleśni są najskuteczniejsze. Więcej...

Choroby kalanchoe - biały nalot na liściach

1. Mączniak prawdziwy kalanchoe

Mączniak prawdziwy to pospolita choroba grzybowa wielu roślin. Rozwija się w warunkach ciepłych (21°C) i wilgotnych. Objawem mączniaka prawdziwego jest biały, mączysty nalot pokrywający liście i gałązki kalanchoe. Po obniżeniu wilgotności i temperaturze powyżej 20°C biała grzybnia zanika, a na jej miejscu pojawiają się brązowe plamy z martwej tkanki. Liście kalanchoe zwijają się, wysychają i zamierają. Kwiaty wydawane przez kalanchoe są zniekształcone lub roślina w ogóle nie zakwita. Ta choroba grzybowa kalanchoe może przenosić się na inne rośliny rosnące w pobliżu przez wiatr lub wodę, rozchlapywaną podczas nieostrożnego podlewania.

Mączniakowi prawdziwemu możemy zapobiec dbając o to, aby na liściach kalanchoe nie zalegała woda. Podlewając, starajmy się wlewać wodę bezpośrednio na podłoże, aby nie moczyć liści i łodyg. Powinniśmy zapewnić dobrą wymianę powietrza między roślinami i unikać stłaczania ich np. na parapecie, dzięki czemu mokre liście kalanchoe będą mogły dostatecznie szybko wyschnąć. Gdy zauważymy objawy mączniaka na kalanchoe opryskujemy wszystkie części rośliny 3-4 razy co 7-10 dni fungicydami stosowanymi naprzemiennie. Polecane fungicydy do zwalczania mączniaka prawdziwego kalanchoe to: Substral Saprol Długo Działający (3,75 ml/250 ml wody) i Substral Kwiaty Kompleksowa Ochrona (5 ml/250 ml wody). Alternatywnie możemy wykorzystać do oprysków biopreparaty Biosept Active (0,1 ml/200 ml wody) i Bioczos (5 ml/250 ml wody).

mączniak prawdziwy i rzekomyMączniak prawdziwy i rzekomy - zwalczanie
Wśród chorób, jakie zagrażają roślinom w naszych ogrodach i domach, są takie, które atakują tylko wybraną grupę roślin, ale też i takie, które są bardzo uniwersalne - atakują rośliny wszelkiego rodzaju, bez względu na to, czy rosną w sadzie, warzywniaku, ogrodzie ozdobnym czy na tarasie lub w mieszkaniu. Do tej drugiej grupy chorób niewątpliwie można zaliczyć mączniaka. Oto jak go rozpoznać i skutecznie zwalczać. Więcej...

2. Wełnowce

Wełnowce to często występujące szkodniki roślin doniczkowych. Najbardziej powszechnym jest wełnowiec cytrusowiec (Planococcus citri), mający bardzo szeroki zakres roślin żywicielskich. Zdarza się, że zasiedla również kalanchoe.

Wełnowce są to małe (2-5 mm) owady o płaskim, owalnym i miękkim ciele. Ich ciało jest podzielone na segmenty i pokryte białymi woskowymi łuseczkami. Żerują na pędach i dolnej stronie liści kalanchoe. Powodują osłabienie rośliny, żółknięcie liści, zahamowanie wzrostu i karłowacenie pędów. Żerując zanieczyszczają liście białym wełnistym lub mączystym nalotem, który wygląda jak kępki waty. Podobnie jak mszyce i mączliki, wełnowce wydzielają spadź, która staje się pożywką dla grzybów.

Jak zwalczyć wełnowce? 3 domowe sposoby!Jak zwalczyć wełnowce? 3 domowe sposoby!
Wełnowce potrafią być prawdziwą zmorą dla posiadaczy storczyków i sukulentów. Okres grzewczy, to czas, gdy te uciążliwe szkodniki występują szczególnie licznie i szybko przenoszą się z jednej rośliny na drugą. Jak je zwalczyć domowymi sposobami? Więcej...

Zwalczanie wełnowców na kalanchoe nie jest trudne. Usuwamy je mechanicznie z liści przy pomocy pędzelka zwolżonego denaturatem. Można również zebrać je przy pomocy szczoteczki do zębów, a następnie przetrzeć liście i pędy kalanchoe wacikiem nasączonym wodą z dodatkiem szarego mydła. Innym sposobem aby pozbyć się wełnowców z liści kalanchoe jest wykonanie oprysku preparatem z oleju rzepakowego. Taki preparat możemy szybko przygotować we własnej kuchni ? 5 ml oleju rzepakowego rozcieńczamy w 250 ml wody (1 szklanka), możemy uzupełnić roztwór 2 kroplami szarego mydła w płynie, aby preparat lepiej trzymał się powierzchni liścia i za szybko z niej nie spływał. Oprysk wykonujemy 3-krotnie w odstępie 1-2 dniowym.

Zapamiętaj! Po wykonaniu oprysku ustaw doniczkę z kalanchoe w przewiewnym miejscu, aby liście szybko wyschły i nie zalegały na nich krople wody.



Przeczytaj również:

Dlaczego kalanchoe nie kwitnieDlaczego kalanchoe nie kwitnie?
Piękne, jaskrawo ubarwione kwiaty kalanchoe są ozdobą naszych mieszkań od zimy do początku wiosny, gdy inne rośliny nie kwapią się do kwitnienia. Niestety po jakimś czasie bujne kwiaty giną, a kalanchoe nie kwitnie ponownie. Zobacz dlaczego kalanchoe nie kwitnie, jakie są najczęściej popełniane błędy w pielęgnacji kalanchoe oraz poznaj prosty trik jak przedłużyć kwitnienie kalanchoe uprawianego w mieszkaniu! Więcej...

Kalanchoe - pielęgnacja w domu, rozmnażanie, odmianyKalanchoe - pielęgnacja w domu, rozmnażanie, odmiany
Kalanchoe jest atrakcyjną rośliną doniczkową, o pięknie zabarwionych kwiatach pojawiających się... zimą! Zobacz jak wygląda prawidłowa pielęgnacja kalanchoe, jakie są najlepsze odmiany tej rośliny i czy możliwe jest amatorskie rozmnażanie kalanchoe w domu. Oto sposoby, dzięki którym Twoje kalanchoe będzie zdrowo rosło i obficie kwitło przez długi czas! Więcej...

Kwiaty doniczkowe kwitnące zimąKwiaty doniczkowe kwitnące zimą
Zimową porą, gdy większość czasu spędzamy w mieszkaniu, a za oknem niewiele roślin kwitnie, pojawia się alternatywa w postaci kwitnących zimą kwiatów doniczkowych. Niektóre z nich właśnie zimową porą wiodą prym i swoją oryginalnością przykuwają wzrok. Oto 7 wspaniałych roślin, które wypełnią Twój dom kolorowymi kwiatami w zimie! Więcej...

Opracowano na podstawie: G. Łabanowski, L. Orlikowski, A. Wojdyła, Jak pielęgnować rośliny doniczkowe, Oficyna Wydawnicza MULTICO, Warszawa 2010, str. 40, 109-110; D. i P. Baumjohann, Biologiczna ochrona roślin domowych, w ogrodzie zimowym i na balkonie, Galaktyka, Łódź 2002, str. 123, 161-162; A. Jarecka Boncela, A. Saniewska, J. Góraj, M. Saniewski, The possible causes of leaf spotting of kalanchoe blossfeldiana: metabolic and potential methods of their control. Przyczyny plamistości liści kalanchoe blossfeldiana: zmiany metaboliczne i możliwości ochrony, Prog. Plant Prot./Post. Ochr. Roślin 52 (3): 629-633; Fot. Akos Kokai, zdjęcie na licencji CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/), źródło : Wikimedia Commons.