Cebula zwyczajna. Właściwości i uprawa na działce

Cebula zwyczajna (Allium cepa) jest rośliną dwuletnią, przeważnie jednak uprawianą jako jednoroczna. Jest jedną z najstarszych znanych ludzkości roślin uprawnych, uprawianą i spożywaną od ponad 5 tysięcy lat. Ma cenne właściwości lecznicze i wartości kulinarne. Zobacz jak wygląda uprawa cebuli na działce i co jest najważniejsze, jeśli chcemy mieć smaczną i zdrową cebulę.

cebula zwyczajna
Cebula zwyczajna jest warzywem chętnie uprawianym w ogrodach działkowych i mającym szerokie zastosowanie w kuchni. Swoją popularność zawdzięcza wysokim walorom smakowym i dietetycznym oraz właściwościom leczniczym

Cebula zwyczajna - właściwości lecznicze i kulinarne

Obecnie cebula zwyczajna jest powszechnie znana i ceniona na całym świecie. Swoją popularność zawdzięcza wysokim walorom smakowym i dietetycznym oraz właściwościom leczniczym. W naszej diecie stanowi doskonałe źródło soli mineralnych, potasu, fosforu, wapnia, sodu, magnezu, żelaza, cynku i witamin B1, B2, PP, B6.

Cebula zwyczajna zawiera też cenne flawonoidy, silne antyutleniacze, zmniejszające ryzyko nowotworów i chorób serca. Najwięcej substancji odżywczych znajdziemy w cebuli świeżej i krótko przechowywanej. Można ją też gotować, smażyć, zamrażać, suszyć oraz wykorzystywać na przetwory.

Właściwości lecznicze cebuli możemy wykorzystać przygotowując syrop z cebuli z dodatkiem miodu i cytryny. W tym celu 2 cebule drobno siekamy i zalewamy miodem (ok. 10 łyżek miodu) z dodatkiem soku wyciśniętego z cytryny. Na dobę trzeba to odstawić i potem przecedzić przez sitko.

Taki syrop z cebuli można pić, gdy łapie nas przeziębienie. Zazwyczaj daje się jedną łyżkę na pół szklanki letniej wody i tak wypija. Co ciekawe, dzięki wysokiej zawartości żelaza, syrop z cebuli pomoże też leczyć anemię.

Jak sadzić cebulę na szczypiorek w doniczce?Jak sadzić cebulę na szczypiorek w doniczce?
Sadzenie cebuli na szczypiorek do doniczek to sprawdzony sposób aby o dowolnej porze roku mieć świeży, zdrowy szczypiorek z własnej uprawy. Czy jednak każda cebula się do tego nadaje? W jakiej ziemi i do jakiej doniczki posadzić cebulę aby szybko doczekać się świeżego szczypioru? Już za chwilę wszystkiego się dowiesz. Więcej...

Uprawa cebuli na działce

Cebulę zwyczajną można uprawiać na stanowiskach słonecznych, na glebach dobrze przepuszczalnych, żyznych i bogatych w próchnicę. Duże znaczenie dla powodzenia uprawy cebuli ma odczyn gleby, dlatego koniecznie przed rozpoczęciem uprawy sprawdźmy pH gleby choćby najprostszym pH-metrem. Cebula najlepiej rośnie w glebie o pH pomiędzy 6,5 do 7,0. Glebę o odczynie pH poniżej 6,0 należy koniecznie zwapnować. Wymagania nawozowe cebuli są dość wysokie z wyjątkiem azotu, którego potrzebuje niewiele. Dlatego uprawia się ją na glebach nawożonych obornikiem jesienią poprzedniego roku. Nie wolno nawozić obornikiem wiosną, tuż przed siewem. Bardzo dobrze cebula reaguje na nawożenie kompostem, który powinien stanowić podstawę naszego nawożenia na działce.

cebula zwyczajna
Odmiany cebuli różnią się kolorem, wielkością i smakiem. Odmiany czerwone mają z reguły smak dość łagodny. Są doskonałe do gotowania oraz jako dodatek do surówek i sałatek

W amatorskiej uprawie cebuli na działce, gdzie staramy się unikać stosowania chemicznych środków ochrony roślin. Problemy w uprawie cebuli mogą sprawiać choroby i szkodniki atakujące to warzywo. Aby ograniczyć ryzyko porażenia chorobami odglebowymi, zaleca się uprawę cebuli w systemie płodozmianowym. Dobrym przedplonem dla cebuli są ogórki i fasola szparagowa. Nie powinniśmy jej natomiast uprawiać po burakach, ziemniakach, selerze i marchwi.

Choroby cebuli i ich zwalczanieChoroby cebuli i ich zwalczanie
Choroby cebuli wpływają znacznie na jakość i ilość plonu. Zlekceważone objawy chorobowe na cebuli mogą doprowadzić do utarty całej uprawy, a także i przechowywanych zbiorów. Aby zapobiec stratom, warto nauczyć się szybko diagnozować choroby cebuli oraz poznać sposoby ich zwalczania. Oto 3 najgroźniejsze choroby cebuli i ich zwalczanie w ogrodach działkowych. Więcej...

Cebulę można uprawiać z siewu wiosennego, z siewu jesiennego na wczesny zbiór następnego roku, z rozsady oraz z dymki. W uprawach rolniczych dominuje uprawa z siewu wiosennego wprost do gruntu. Jednak ze względu na małą konkurencyjność kiełkującej w polu cebuli w stosunku do chwastów, wymagane jest użycie herbicydów. Z tego względu w ogrodach działkowych oraz w gospodarstwach ekologicznych zaleca się uprawę cebuli z rozsady lub z dymki.

Uprawa cebuli z rozsady ułatwia walkę z chwastami, a także pozwala przyspieszyć zbiór o 3 do 4 tygodnie. Rozsadę możemy produkować w szklarni, tunelu foliowym lub inspekcie, wysiewając nasiona do skrzyneczek wypełnionych mieszanką ziemi kompostowej i odkwaszonego torfu. Nasiona wysiewamy wczesną wiosną (przeważnie w marcu) na głębokość 1 cm. Zaleca się siew rzędowy, w rzędach oddalonych od siebie o 5 - 10 cm, w ilości 20 do 30 g nasion/m² powierzchni. Siewki przerywamy w miarę ich wzrostu. Wysadzamy na grządkę, gdy rośliny mają po 3 - 4 liście. Przeważnie wypada to pod koniec kwietnia lub na początku maja. Na około tydzień przed wysadzeniem trzeba rozpocząć hartowanie rozsady.

Znacznie łatwiejsza jest uprawa cebuli z dymki. Dymka to małe cebulki, gotowe do wysadzenia, które możemy kupić w sklepach ogrodniczych. Cały proces uprawy z dymki polega na przygotowaniu przez producentów małych cebul dymek w pierwszym roku uprawy, a następnie dalszej uprawie, kontynuowanej w kolejnym roku już przez nas na działce, w celu uzyskania dużych cebul, nadających się do spożycia.

Cebula dymka - uprawa, sadzenie, nawożenieCebula dymka - uprawa, sadzenie, nawożenie
Cebula dymka to sprawdzony sposób na zdrową i dorodną cebulę z własnej działki lub ogrodu przydomowego. Zobacz co to jest dymka, dlaczego uprawa cebuli z dymki jest łatwiejsza, jaki jest najlepszy termin na sadzenie cebuli dymki. Być może zaskoczy Cię jak duży wpływ ma odpowiednie nawożenie takiej uprawy oraz dobór sąsiedztwa innych warzyw, korzystnych dla zdrowego wzrostu cebuli. Już za chwilę poznasz moje sekrety jak poprawić plonowanie, wzrost i smak cebuli z dymki! Więcej...

Zakupioną dymkę wysadzamy wczesną wiosną, od marca. Sadzimy na takiej głębokości, aby wierzchołek znajdował się na poziomie gruntu. Można sadzić w rzędach, zachowując pomiędzy roślinami odległość 5 do 8 cm.

Niezależnie od tego czy uprawiamy cebulę z dymki, czy z rozsady, po wysadzeniu na grządki, pielęgnacja jest podobna. Przede wszystkim spulchniamy glebę pomiędzy rzędami i usuwamy chwasty. W miarę potrzeb nawozimy pogłównie i podlewamy, pamiętając że cebula korzeni się płytko i jest dość wrażliwa na niedobory wody. Nawadnianie jest konieczne szczególnie w okresach suszy. Nieco mniej wrażliwa na niedobory wody jest cebula uprawiana z dymki.

cebula zwyczajna
Zebraną cebulę przechowujemy w miejscu chłodnym i suchym, ułożoną w skrzyneczkach, powieszoną w siatkach lub zaplecioną w warkocze

Zbiór i przechowywanie cebuli

Do zbiorów cebuli możemy przystąpić gdy ponad połowa szczypioru na grządce jest załamana. Za idealny termin uważa się moment gdy 70 - 80% roślin na grządkach ma załamany szczypior ale na każdej roślinie są jeszcze 3 - 4 liście zielone. Przeczekanie ze zbiorem dłużej znacznie skróci możliwy okres przechowywania.

Po wykopaniu cebuli trzeba ją dosuszyć. Najlepiej zbiór przeprowadzić w dni pogodne, aby cebula mogła doschnąć na świeżym powietrzu. Cebula przeznaczona do przechowywania powinna mieć liście i zewnętrzne łuski zupełnie suche. Wybierając cebule do przechowywania odrzucamy te z widocznymi uszkodzeniami oraz z grubą szyjką. Składujemy w chłodnym i suchym pomieszczeniu ułożoną w skrzyneczkach, powieszoną w siatkach lub zaplecioną w warkocze.

Przeczytaj również:

Pędzenie cebuli na szczypiorPędzenie cebuli na szczypior - niecodzienny sposób!
Nawet w środku zimy możemy mieć świeży szczypiorek z własnej uprawy, doskonały dodatek do kanapek, jajek czy twarogu. Aby go uzyskać prowadzi się pędzenie cebuli na szczypior. Zobacz jak pędzić cebulę na szczypior, gdzie najlepiej ustawić doniczki z pędzoną cebulą oraz jaka cebula jest najlepsza do pędzenia na szczypior. Więcej...

cebula szalotka - uprawa, zastosowanieCebula szalotka - uprawa, zastosowanie
Szalotka to cebula gniazdowa, tworząca gniazdo podłużnie-jajowatych drobnych cebul potomnych, z których można ją rozmnażać wegetatywnie. W Europie największymi jej producentami są: Francja, Włochy, Belgia i Holandia. W Polsce jest uprawiana głównie amatorsko, w ogrodach działkowych i przydomowych. Warta zainteresowania, gdyż posiada liczne walory smakowe, zdrowotne i doskonale się sprawdza w uprawie amatorskiej. Więcej...

Czosnek - sadzenie, uprawa na działce, choroby
Czosnek to jedno z popularniejszych warzyw cebulowych, cenione za swój smak i wartości odżywcze, a także właściwości lecznicze. Ogrodnikowi przydaje się też do przygotowywania naturalnych preparatów przeciw chorobom i szkodnikom roślin. Nic dziwnego więc, że tak wiele osób chce uprawiać czosnek na działce. Zobacz jak wygląda sadzenie i uprawa czosnku na działce oraz jakie choroby czosnku mogą zagrażać Twoim uprawom. Więcej...

Opracowano na podstawie: C. Brickell, Wielka Encyklopedia Ogrodnictwa, Muza SA, Warszawa 1994, s. 345; Wielka ilustrowana encyklopedia roślin ogrodowych, praca zbiorowa, Reader's Digest Przegląd Sp. z o.o., Warszawa 2004, s. 734 - 735; Mój Ogród, Delta W-Z, Warszawa 1993, s. 396 - 397; Ekologiczne metody uprawy cebuli, praca zbiorowa pod red. dr J. Babika, GP RCDRRiOW w Radomiu, Radom 2004.