Stihl Cash Back

Byliny na słońce długo kwitnące

Byliny o długim okresie kwitnienia wnoszą mnóstwo koloru do ogrodu i przyciągają pożyteczne owady zapylające. Kwiatów wieloletnich lubiących słońce jest mnóstwo, a zatem jest w czym wybierać. Okres kwitnienia większości bylin z tej listy trwa kilka tygodni, ale niektóre z nich kwitną przez kilka miesięcy. Poznaj najciekawsze byliny długo kwitnące polecane na słoneczne stanowiska!

Byliny na słońce długo kwitnące
Byliny na słońce długo kwitnące
Fot. depositphotos

Floks, płomyk wiechowaty

Floks wiechowaty (Phlox paniculata) jest byliną występującą w wielu ciekawych odmianach. Różowe, fioletowe i białe kwiaty floksa wiechowatego mogą ozdabiać ogród od lipca aż do pierwszych przymrozków. Roślina ma wzniesiony pokrój, tworzy gęste kępy dorastające do 140 cm wysokości. Nieduże kwiaty o pięciu płatkach są zebrane na szczytach pędów w duże, kuliste kwiatostany.

Wspaniale pachnące, miododajne kwiaty floksa przyciągają do ogrodu zapylacze i inne owady pożyteczne. Niskie odmiany floksa można uprawiać w donicach a wysokie na słonecznych rabatach. Ta polecana na słońce bylina poradzi sobie także w półcieniu, w miejscu z dobrą cyrkulacją powietrza. Gleba dla floksa powinna być dość wilgotna i przepuszczalna.

floks wiechowaty
Floks wiechowaty - Phlox paniculata
Fot. pixabay

Goździk kropkowany

Uroczy goździk kropkowany (Dianthus deltoides) występuje naturalnie w Polsce na suchych łąkach i obrzeżach lasów. Pokładające się łodygi goździka tworzą gęstą darń. Na wierzchołkach widlasto rozgałęzionych, wzniesionych łodyg pojawiają się w czerwcu luźne wierzchotki kwiatostanów. Drobne kwiaty mają ząbkowane płatki i pięknie pachną.

goździk kropkowany
Goździk kropkowany - Dianthus deltoides
Fot. pixabay

Ta długo kwitnąca bylina na słońce jest gęsto obsypana kwiatami aż do jesieni. Mało wymagający goździk poradzi sobie na każdym podłożu, byle nie było ono podmokłe. Jest wystarczająco mrozoodporny by zimować na terenie całego kraju.

Jeżówka purpurowa

Jeżówka purpurowa (Echinacea purpura) należąca do rodziny astrowatych (Asteraceae) pochodzi z Ameryki Północnej i doskonale sprawdza się w naszym klimacie. Koszyczkowate, duże kwiatostany jeżówki utrzymują się przez całe lato. Różowe i purpurowe kwiaty przyciągają owady zapylające.

Jeżówka purpurowa
Jeżówka purpurowa - Echinacea purpura
Fot. pixabay

Ta długo kwitnąca bylina preferuje pełne słońce i przepuszczalną glebę, jest także odporna na suszę. Okazałe kępy jeżówek podkreślają klimat ogrodów wiejskich i naturalistycznych.

Kłosowiec ogrodowy

Kłosowiec ogrodowy (Agastache x hybrida) to wyjątkowo długo kwitnąca bylina na słoneczne stanowiska. Roślina ma wzniesiony pokrój i jasnozielone, jajowate liście. Wysoki pęd kwiatostanowy jest zwieńczony gęstym kłosem. Miododajne, niewielkie kwiaty rozwijają się stopniowo.

Kłosowiec
Kłosowiec - Agastache
Fot. pixabay

Kłosowiec ogrodowy preferuje zaciszne, ciepłe miejsca i żyzną, przepuszczalną glebę. Roślina jest wrażliwa na przymrozki, dlatego warto ją zabezpieczać przed mrozem korą, kompostem lub agrowłókniną. Ta długo kwitnąca bylina doskonale wygląda w ogrodach angielskich i naturalistycznych. Ścięte kwiaty kłosowca długo zachowują świeżość.

Kocimiętka groniasta

Kocimiętka groniasta (Nepeta racemosa) jest atrakcyjną byliną o kępiastym pokroju i szarozielonych, powcinanych liściach. Fioletowe kwiaty kocimiętki tworzą nibyokółki, są zebrane są w kłosy i zdobią roślinę od czerwca aż do sierpnia. Ta długo kwitnąca roślina miododajna intensywnie pachnie, zwłaszcza uprawiana w pełnym słońcu.

Kocimiętka groniasta
Kocimiętka groniasta - Nepeta racemosa
Fot. pixabay

Kocimiętka groniasta nie jest specjalnie wymagająca, urośnie na przeciętniej ziemi zarówno w słońcu, jaki i w półcieniu. Bylina dobrze znosi suszę i mróz. Kocimiętka ma szerokie zastosowanie, dobrze prezentuje się w ogrodach naturalistycznych i skalnych, na rabatach i w pojemnikach.

Kołotocznik wierzbolistny

Kołotocznik wierzbolistny (Buphthalmum salicifolium) to długo kwitnąca bylina, której złocistożółte koszyczki kwiatostanowe utrzymują się od czerwca aż do września. Roślina ma wzniesiony pokrój i dorasta do 60 cm wysokości.

Kołotocznik wierzbolistny
Kołotocznik wierzbolistny - Buphthalmum salicifolium
Fot. Olive Titus, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons

Kołotocznik wierzbolistny jest byliną na słoneczne stanowiska o przeciętnej, wapiennej glebie. Ta interesująca roślina wytrzymuje susze, mrozy i jest odporna na choroby i szkodniki. Kołotocznik wierzbolistny sprawdzi się w ogrodzie naturalistycznym, na rabatach oraz jako kwiat cięty.

Liatra kłosowa

Liatra kłosowa (Liatris spicata) naturalnie występuje w Ameryce Północnej, a w ogrodach jest uprawiana od 1732 r. Jest to długo kwitnąca bylina na słoneczne stanowiska. Efektowna roślina ma wzniesione pędy gęsto porośnięte przez równowąskie, ciemnozielone liście. Na szczytach pędów rozwijają się latem drobne, miododajne kwiaty zebrane w gęste kłosy.

liatra kłosowa
Liatra kłosowa - Liatris spicata
Fot. depositphotos

Liatra preferuje żyzną i umiarkowanie wilgotną glebę, chociaż poradzi sobie na każdej, byle nie była zbyt mokra. Roślinę należy chronić przed gryzoniami, które chętnie zjadają bulwiaste korzenie. Ścięte kwiatostany liatry odznaczają się dużą trwałością, roślina jest także uprawiana na rabatach.

Nachyłek okółkowy

Żółte koszyczki kwiatostanowe kwitnącego nachyłka okółkowego (Coreopsis verticillata) zdobią rabaty ogrodowe przez całe lato. Niewysokie rośliny tworzą gęste kępy dobrze prezentujące się w ogrodach wiejskich, naturalistycznych, na rabatach oraz w pojemnikach.

nachyłek lancetowaty
Nachyłek okółkowy 'Moonbeam' - Coreopsis verticillata
Fot. depositphotos

Ta długo kwitnąca bylina najlepiej rośnie w pełnym słońcu oraz przepuszczalnej glebie. Roślina szybko się rozrasta przy pomocy cienkich, lecz mocno rozgałęzionych kłączy. Nachyłek nie należy do bylin długowiecznych, wskazane jest odmładzanie roślin co 3 lata.

Rozchodnik karpacki

Rozchodnik karpacki (Sedum telephium) to bylina na słońce o wyjątkowo obfitym kwitnieniu. Roślina ma zwarty, gęsty pokrój, a jej wzniesione pędy porastają zielone, jajowate, ząbkowane liście. Liście u odmian mogą mieć także kolor czerwony lub bordowy. Drobne, miododajne kwiaty rozchodnika są zebrane w duże, płaskie baldachy. Różowe lub purpurowe kwiaty tej długo kwitnącej byliny utrzymują się do września.

Rozchodnik karpacki
Rozchodnik karpacki - Sedum telephium
Fot. AnRo0002, CC0, Wikimedia Commons

Rozchodnik karpacki ma niewielkie wymagania glebowe, rośnie na glebach słabych, suchych i kamienistych. Roślina jest w naszych warunkach całkowicie mrozoodporna.

Rudbekia błyskotliwa

Rudbekia błyskotliwa (Rudbeckia fulgida) to popularna roślina o dużych kwiatostanach w kolorze żółtym i pomarańczowych. Koszyczki kwiatowe tej długo kwitnącej byliny utrzymują się od lipca do października. Duże kępy rudbekii dorastają do 90 cm wysokości i doskonale pasują do ogrodów w stylu wiejskim.

Rudbekia błyskotliwa
Rudbekia błyskotliwa - Rudbeckia fulgida
Fot. AnRo0002, CC0, Wikimedia Commons

Ta popularna bylina na słońce preferuje ciepłe stanowiska i dość żyzną oraz umiarkowanie wilgotną glebę.

Trytoma groniasta

Trytoma groniasta (Kniphofia uvaria) jest oryginalną kłączową byliną na słońce. Latem spomiędzy rozety trawiastych liści wyrasta sztywny pęd kwiatostanowy. Pęd jest zwieńczony długim, groniastym kwiatostanem złożonym z niewielkich, rurkowatych kwiatów.

Trytoma groniasta - Kniphofia uvaria
Trytoma groniasta - Kniphofia uvaria

Ta ciepłolubna bylina wymaga zacisznego stanowiska i żyznej, lekko wilgotnej gleby. Na zimę należy zabezpieczyć trytomę słomą, korą lub agrowłókniną.

Zawciąg nadmorski

Zawciąg nadmorski (Armeria maritima) tworzy gęste poduszki obsypujące się już w maju drobnymi, różowymi kwiatami. Ta popularna bylina na słońce długo kwitnie - aż do października.

Zawciąg nadmorski Armeria maritima
Zawciąg nadmorski 'Alba' - Armeria maritima
Fot. Emil, forum.PoradnikOgrodniczy.pl

Zawciąg ma niewielkie wymagania, dobrze rośnie nawet w niezbyt żyznej, piaszczystej glebie. Regularnie przycinana roślina ma gęsty zwarty pokrój i obficie kwitnie. Ze względu na niewielkie wymagania zawciąg jest polecany do obsadzania skalniaków, murków oraz na rabaty.

Złocień wielki

Złocień wielki (Leucanthemum x superbum) to zbiorcza nazwa grupy odmian pochodzących od Chrysanthemum maximum. Rośliny tworzą obfite kępy dorastające do 120 cm wysokości. Na wzniesionych, słabo rozgałęzionych pędach pojawiają się w czerwcu duże, białe koszyczki kwiatostanowe.

Złocień wielki
Złocień wielki - Leucanthemum x superbum
Fot. Public Domain, Wikimedia Commons

Ta długo kwitnąca bylina na słońce najlepiej udaje się na glebach żyznych, przepuszczalnych i umiarkowanie wilgotnych.

Byliny na słońce długo kwitnące

Poznaj wszystkie sekrety uprawy bylin!

Byliny to wspaniałe rośliny wieloletnie o przepięknych kwiatach i kolorowych liściach. Jeżeli chcesz wybrać najpiękniejsze i najciekawsze byliny do swojego ogrodu oraz poznać wszystkie sekrety ich uprawy, koniecznie zajrzyj do książki Cudowny Świat Bylin.

Czytając tę książkę dowiesz się jak stworzyć cudowną, pełną uroku rabatę bylinową, która będzie zachwycać kolorami przez cały rok!

Znajdziesz tu opisy ponad 100 rodzajów bylin, wielu gatunków i odmian, które mogą zamienić Twój ogród w piękny raj pełen kolorowych kwiatów. Dowiesz się jak komponować byliny ze sobą oraz jak dobrać rośliny odpowiednie do gleby i warunków panujących w Twoim ogrodzie.

Ta niezwykła książka łączy w sobie encyklopedię z poradnikiem uprawy bylin. Na 344 stronach znajdziesz setki sprawdzonych rad, napisanych prostym, zrozumiałym językiem, 625 kolorowych zdjęć i aż 187 rysunków, stanowiących doskonałą ilustrację do części poradnikowej.

Spraw, aby rabata bylinowa stała się wizytówką Twojego ogrodu :-)

Cudowny Świat Bylin - książka

Przeczytaj również:

Opracowano na podstawie:
1. P. Czuchaj, Nachyłek okółkowy w Rośliny Ozdobne 12/ 2018;
2. M. Henschke, Letni salon piękności w Działkowiec 6/2014, s. 4-8;
3. J. Marcinkowski, Byliny ogrodowe, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 2002, s. 330, 205, 168.