Stihl Cash Back

Żółty ogród - rośliny kwitnące na żółto, żółte liście i owoce

Projektujesz i zakładasz swój ogród marzeń i zastanawiasz się jak go urządzić aby był pełen ciepłych kolorów i budził skojarzenia z promieniami słońca? Oto recepta - urządź żółty ogród, w którym posadzisz rośliny kwitnące na żółto. Ich uzupełnieniem będą drzewa i krzewy, które wydają żółte owoce lub mają żółte liście, i to nie tylko jesienią! Zobacz jak urządzić ogród w kolorach słońca, a także jakie inne barwy dobrze zestawiają się z barwą żółtą.

żółty ogród - żółte kwiaty
Żółty ogród - od wczesnej wiosny ozdobią go żółte kwiaty krokusów

Wybór roślin do żółtego ogrodu jest ogromny. Możesz zastosować szereg roślin o żółtych kwiatach, żółtych owocach oraz o żółtych igłach.

Za sprawą roślin cebulowych kwitnących na żółto już od wczesnej wiosny na ogrodowej rabacie mogą pojawić się żółte kwiaty krokusów, narcyzy i tulipanów.

Na bylinowej rabacie od wczesnej wiosny na żółto zakwitną także miłek amurski i miłek wiosenny oraz oczywiście pierwiosnki. Miłośnicy koloru żółtego nie powinni zapominać także o tak bardzo popularnych bratkach, zdobiących często nie tylko ogrodowe rabaty ale też balkony, tarasy i parapety okienne.

Od lata do jesieni rabatę mogą natomiast zdobić żółte kwiaty roślin jednorocznych, np. aksamitek, gazanii i nagietków. Warto wziąć pod uwagę także od niedawna spotykany w naszych ogrodach, bardzo ciekawy kwiat, jakim jest krokosz balwierski.

Spośród kwitnącyh na żółto bylin na stanowisku słonecznym sprawdzi się doskonale słoneczniczek szorstki, zaś na miejsca nieco zacienione warto wybrać języczkę pomarańczową.

Ale rośliny kwitnące na żółto nie muszą być jedynym źródłem tej barwy na rabacie. Warto aby znalazły się tu także odmiany funkii o liściach złotych lub liściach z żółtymi brzegami. Przez cały sezon kwietną kompozycję uzupełniać mogą pstre i żółto obrzeżone liście zimozielonych trzmielin.

żółty ogród - żółte kwiaty
Żółty ogród - kolor żółty zawsze dobrze komponuje się z fioletem

Spośród liściastych drzew i krzewów możesz wybrać także kwitnący na żółto pięciornik, złotlin, złotokap i żarnowiec miotlasty.

Jesienią kompozycję opartą na barwie żółtej uzupełnią przebarwiające się na żółto liście większości drzew i krzewów ozdobnych gubiących liście na zimę. Już od samego początku jesieni wspaniale prezentują się przebarwione na żółto liście miłorzębu japońskiego.

W takim ogrodzie możesz stosować szeroką gamę odcieni koloru żółtego. Kwiaty, owoce i liście mogą mieć różną intensywność zabarwienia, dzięki czemu ogród żółty nie będzie tak monotonny jak np. ogród biały.

Uwaga! przy dobieraniu kompozycji roślinnej w barwie żółtej, zachowaj układ odcieni palety barw tak, aby zimne tonacje żółtej barwy przechodziły stopniowo w tonacje ciepłe. W żadnym wypadku tonacje ciepłe i zimne nie powinny mieszać się ze sobą na przemian!

W przypadku tworzenia rabaty, postaraj się aby gatunki kwitnące najjaśniej stanowiły górne piętro rabaty, zaś rośliny ciemniejsze - piętro dolne.

Spośród odcieni żółtego najbardziej przyciąga wzrok barwa złocista. Aby ją nieco zneutralizować, posadź w sąsiedztwie roślin kwitnących na złoto gatunki o jasnozielonych lub żółtych liściach oraz o kremowych kwiatach. Jeżeli natomiast barwę chcesz zintensyfikować, dodaj rośliny o kwiatach rudych lub o purpurowych liściach. Dzięki temu stworzysz harmonijną kompozycję ciepłych barw.

W wielu ogrodach doskonale sprawdza się kontrastowe zestawienie barwy żółtej z barwą niebieską. Takie zestawienie wzmaga intensywność barwy żółtej i jeszcze silniej budzi skojarzenia z barwami słońca i nieba. Niemniej atrakcyjne jest połączenie barwy żółtej z fioletem. I tak ładną kompozycję na kwietniku stworzymy łącząc żółte kwiaty aksamitek lub nagietków z heliotropem peruwiańskim czy żeniszkiem meksykańskim.

Przeczytaj również:

Ogród niebieski - niebieskie kwiaty, liście i owoceOgród niebieski - niebieskie kwiaty, liście i owoce
Ogród niebieski może wydawać się nieco chłodny ale także bardzo sielankowy, nawiązując do błękitu nieba i wody. Zobacz jak dobrać do ogrodu niebieskie kwiaty, rośliny o niebieskich owocach i liściach. Jakie są wady i zalety ogrodu, w którym dominuje błękit oraz jak z powodzeniem urządzić ogród niebieski? Więcej...

Rośliny pachnące. Jak stworzyć ogród pełen zapachów?Rośliny pachnące. Jak stworzyć ogród pełen zapachów?
Rośliny pachnące to sposób aby ogród wypełnić licznymi aromatami. Zapachy te najczęściej będą pochodzić z kwiatów oraz pachnących liści ziół. Warto odpowiednio dobrać rośliny pachnące do ogrodu, aby powstające zapachy były dla nas przyjemne i pozwalały się zrelaksować w ogrodzie. Zobacz jak stworzyć ogród pełen zapachów i jakie rośliny pachnące wybrać do takiego ogrodu! Więcej...

Ogród wiejski - jak urządzić, rośliny do ogrodu wiejskiegoOgród wiejski - jak urządzić, rośliny do ogrodu wiejskiego
Ogród wiejski charakteryzuje się swojskim, swobodnym klimatem. W swoim stylu jest nieformalny i nawiązuje do dawnych wiejskich ogrodów przydomowych, pełnych wielobarwnych kwiatów, którym towarzyszą aromatyczne zioła, zdrowe warzywa i stare drzewa owocowe. Zobacz jak urządzić ogród wiejski i jak dobrać rośliny do ogrodu wiejskiego. Więcej...

Opracowano na podstawie: Wielka ilustrowana encyklopedia roślin ogrodowych, Reader's Digest Przegląd Sp. z o.o., Warszawa 2004, s. 750-795; E. Taczanowska, Ogród w ulubionym kolorze, Działkowiec, Nr 8/2003, s. 4-7 oraz Jednobarwne rabaty, Mój Piękny Ogród, nr 5/99, s. 78-83.