Stihl Cash Back

Barbula klandońska - uprawa, cięcie, rozmnażanie

Barbula klandońska to karłowy krzew o pachnących liściach i pięknych kwiatach. Zakwita późnym latem - na przełomie sierpnia i września. Zobacz jak dbać o ten ciekawy krzew, w jaki sposób wykonać cięcie barbuli klandońskiej oraz czy możliwe jest samodzielne rozmnażanie barbuli. Z naszymi radami przekonasz się, że uprawa barbuli klandońskiej w ogrodzie jest bardzo prosta!

barbula klandońska Heavenly Blue
Barbula klandońska 'Heavenly Blue'
Fot. Wouter Hagens, CC0, Wikimedia Commons

Jak wygląda barbula klandońska?

Barbula klandońska (Caryopteris clandonensis), określana też czasem jako kariopterys klandoński, to ozdobny, liściasty krzew zrzucający liście na zimę. Jest krzyzówką barbuli szarej z barbulą mongolską. Krzew ten dorasta do 100 cm wysokości.

Dużym atutem barbuli są gęste, niebieskie kwiaty, pojawiające się późnym latem na przełomie sierpnia i września. Kwiaty barbuli klandońskiej pojawiają się na tegorocznych pędach, a aromatyczne, ciemnozielone, lekko błyszczące liście, dobrze wyglądają w towarzystwie roślin, które mają srebrne zabarwienie np. goździka pierzastego czy kostrzewy sinej.

Na szczególne polecenie zasługuje dmiana barbuli 'Heavenly Blue' (fot. powyżej) ze względu na piękne ciemnogranatowe kwiaty.

Warto wiedzieć!
Nazwą barbula określa się też mchy, z których najbardziej znany to mech Barbula unguiculata. Polska nazwa tego mchu to zwojek sztyletowaty. To podwójne nazewnictwo często powoduje nieporozumienia.

Barbula klandońska - uprawa

Barbula klandońska najlepiej czuje się na słonecznym stanowisku wśród bylin lub w ogrodach skalnych. Barbulę klandońską sadzimy jesienią lub wiosną w przepuszczalnej glebie, zawierającej wapń.

Barbula dobrze znosi suszę, ale nie jest w pełni mrozoodporna (strefa mrozoodporności 7A). Uprawiając barbulę klandońską najlepiej wybrać dla niej stanowisko osłonięte od wiatru. Zimą należy zabezpieczyć krzew przed niskimi temperaturami, zakładając kaptur z agrowłókniny i usypując kopczyk u nasady krzewu z ziemi ogrodowej lub kompostu.

Na początku sezonu wegetacyjnego można zastosować nawóz wieloskładnikowy przeznaczony dla roślin kwitnących, a w upalne lato regularnie podlewać barbulę.

barbula klandońska Caryopteris clandonensis
Barbula klandońska przyciąga owady
Fot. Merghen, forum.PoradnikOgrodniczy.pl

Barbula klandońska - cięcie

Barbula klandyńska wymaga corocznego przycinania zeszłorocznych pędów. Ten zabieg pobudzi roślinę do wypuszczenia nowych pędów, na których rozwiną się kwiaty. Cięcie barbuli wykonujemy na początku sezonu wegetacyjnego oraz w zależności od potrzeby podczas wzrostu krzewu, usuwając pędy chore lub uszkodzone. Wiosną, na przełomie marca i kwietnia, po usunięciu zimowego okrycia krzewu barbuli, kiedy ryzyko przemarznięcia jest już niewielkie, należy nisko przyciąć krzew na wysokość 10-15 cm nad ziemią.

barbula klandońska Caryopteris clandonensis
Kwiaty barbuli klandońskiej
Fot. depositphotos

Barbula klandońska - rozmnażanie

Barbulę klandońską rozmnażamy wegetatywnie pobierając z niej sadzonki pędowe.

Rozmnażanie barbuli klandońskiej za pomocą sadzonek pędowych wykonujemy w czerwcu i polega ono na odcięciu sadzonki zielnej z wierzchołków pędów o długości 8-12 cm. Pobraną sadzonkę moczymy w preparacie przyśpieszającym ukorzenianie, który można kupić w sklepie ogrodniczym i sadzimy w inspekcie do mieszanki piasku z torfem w stosunku 1:1.

Należy pamiętać o regularnym zraszaniu sadzonek wodą, utrzymując wysoką wilgotność i temperaturę 15-18°C. Sadzonki można dodatkowo przykryć dziurkowaną folią i stopniowo w miarę wzrostu odsłaniać. Po ukorzenieniu rośliny przesadzamy ją do doniczki o średnicy 7 cm i pozostawiamy na okres zimy w inspekcie (zapewniając temp. 10-12°C). Wiosną w kwietniu wysadzamy barbulę na rozsadnik.

Opracowano na podstawie: Bärtels A., Encyklopedia roślin ogrodowych od A do Z, Świat Książki, 2001, s. 184; Digest R., Wielka ilustrowana encyklopedia roślin ogrodowych, Reader's Digest Przegląd Sp. z o.o., Warszawa 2004, s. 114.

Przeczytaj również:

Krzewy ozdobne kwitnące od wiosny do jesieniKrzewy ozdobne kwitnące od wiosny do jesieni
Krzewy ozdobne, kwitnące od wiosny do jesieni sprawią, że w Twoim ogrodzie będzie pięknie i kolorowo przez cały sezon ogrodniczy. Warto do ogrodu wybrać szczególnie te łatwe w uprawie, mało wymagające i dobrze sprawdzające się w naszym klimacie. Oto 7 najlepszych krzewów ozdobnych kwitnących od wiosny do jesieni! Więcej...

Byliny wieloletnie długo kwitnące - całe lato i jesieniąByliny wieloletnie długo kwitnące - całe lato i jesienią
Szukając roślin do ogrodu chcemy, by efekt dekoracyjny z ich zastosowaniem był jak najdłuższy, a rośliny nie wymagały wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Oto zestawienie 20 najciekawszych wieloletnich bylin kwitnących całe lato i jesienią! Więcej...

Kwiaty na skalniak długo kwitnąceKwiaty na skalniak długo kwitnące
Chcesz aby Twój skalniak był atrakcyjny cały sezon, od wiosny do jesieni? Oto warte polecenia kwiaty na skalniak długo kwitnące, które zachwycają swą urodą przez wiele miesięcy. Te 10 roślin sprawi, że twój skalniak będzie cały obsypany kwiatami! Więcej...