Stihl Cash Back

Babka zwyczajna - właściwości i zastosowanie lecznicze

Babka zwyczajna (Plantago major), nazywana także babką większą lub szerokolistną, jest bliskim krewniakiem babki lancetowatej. Dla wielu z nas babka zwyczajna jest pospolitym chwastem porastającym przydroża, nieużytki, łąki, a jednak jej właściwości sprawiają, że znana jest z leczniczego zastosowania. Zobacz jak skorzystać z drogocennych właściwości babki zwyczajnej i w pełni wykorzystać jej potencjał.

Babka lancetowata
Babka zwyczajna - Plantago major
Fot. AnRo0002, CC0, Wikimedia Commons

Babka zwyczajna jest byliną o przyziemnej różyczce liści, charakteryzujących się długim ogonkiem i szeroko jajowatą blaszką liściową. Właśnie to charakterystyczne, szerokie liście odznaczają babkę zwyczajną na tle innych gatunków Plantago. Babka zwyczajna tworzy kwiatostan w postaci zbitego kłosa. W lecie obserwujemy obfite pylenie babki zwyczajnej, które dla alergików jest niezwykle dokuczliwe, gdyż jej pyłki należą do silnych alergenów.

Babka zwyczajna - właściwości

Babka zwyczajna wykazuje właściwości lecznicze, m. in. przeciwbakteryjne czy antyoksydacyjne, które wynikają z aktywności jej biologicznie czynnych składników.

Surowcem leczniczym babki zwyczajnej są jej liście. Zawierają one glikozydy irydoidowe oraz flawonoidy, garbniki, liczne kwasy organiczne, substancje śluzowe, pektyny. Roślina jest dobrym źródłem włóknika, zwanego błonnikiem pokarmowym.

Ciekawostką, jest fakt iż z młodych liści babki zwyczajnej można przyrządzać wiosenne sałatki, zawierające stosunkowo dużą ilość witamin. Popularne są także herbatki z babki zwyczajnej, które możemy kupić z sklepie zielarskim w cenie od 6 do 10 zł.

Herbatki z babki zwyczajnej zawierają w porównaniu z herbatą czarną mało wolnych rodników, mają właściwości antyoksydacyjne, jednak znacznie słabsze w porównaniu do liści zielonych, nie poddanych procesowi obróbki.

Babka zwyczajna - zastosowanie lecznicze

Babka zwyczajna jest tradycyjnym surowcem stosowanym od niepamiętnych czasów do dziś w różnych krajach, zarówno Europy jak i Azji. Świeże liście babki zwyczajnej lub sok z tych liści stosuje się na miejsca ukąszeń owadów i otarć skóry.

Babka zwyczajna przydatna jest w leczeniu układu naczyniowego, oddechowego, pokarmowego oraz moczowego, a także w różnorodnych schorzeniach skóry, w chorobach oczu czy nowotworach.

Babka lancetowata
Babka zwyczajna - Plantago major
Fot. AnRo0002, CC0, Wikimedia Commons

Z babki zwyczajnej można przygotowywać wodne ekstrakty, napary i odwary z liści lub ziela. W wielu krajach wodnymi ekstraktami z babki zwyczajnej leczy się nadciśnienie, cukrzycę lub biegunki.

Z liści babki zwyczajnej uzyskuje się preparat zalecamy w nieżytach oraz owrzodzeniach żołądka i dwunastnicy. W polskiej medycynie ludowej liście babki zwyczajnej wykorzystywane są do przyśpieszenia tworzenia naskórka oraz gojenia ran. Z babki zwyczajnej można sporządzić odwar, który stosuje się w nieżytach górnych dróg oddechowych, kaszlu, nieżytach jelit i biegunkach. Do przygotowania odwaru potrzebujemy pół łyżki liści babki zwyczajnej, które zalewamy niecałą szklanką wrzącej wody (około 3/4 szklanki) i gotujemy przez pięć minut. Następnie odwar odstawiamy na piętnaście minut i przecedzamy, po czym pijemy jeszcze ciepły.

Przeczytaj również:

Mniszek lekarski - opis, zastosowanie, właściwości, przepisyMniszek lekarski - opis, zastosowanie, właściwości, przepisy
Mniszek lekarski to roślina przez wielu uważana za chwast. Tymczasem ma on wiele pożytecznych właściwości, które możemy wykorzystać w domu i w ogrodzie. Od lat mniszek lekarski ma szerokie zastosowanie w medycynie i ziołolecznictwie, a ogrodnicy na jego bazie przygotowują preparaty pomocne w ochronie roślin przed szkodnikami. Poznaj sekret jak wykorzystać tę roślinę, która tylko z pozoru jest chwastem! Więcej...

Czarnuszka siewna - uprawa, zastosowanie w kuchni i medycynieCzarnuszka siewna - uprawa, zastosowanie w kuchni i medycynie
Czarnuszka siewna to jednoroczna roślina zielna. Dorasta do ok. 40 cm wysokości, posiada pierzastosieczne liście, białe lub lekko niebieskawe kwiaty oraz ozdobne mieszki zawierające nasiona, cenione ze względu na możliwość wykorzystania w kuchni i medycynie. Więcej...

Rośliny lecznicze i prozdrowotne w Twoim ogrodzie!Rośliny lecznicze i prozdrowotne w Twoim ogrodzie!
Rośliny lecznicze i prozdrowotne są stosowane od setek, a nawet tysięcy lat. Współczesna nauka tylko potwierdziła to, o czym od dawna wiedzieli zielarze, znachorzy i szamani. Doniczka na balkonie albo grządka w ogródku może stać się Twoją własną domową apteką. Oto 5 roślin, które pomogą zadbać o Twoje zdrowie, kondycję i dobry wygląd! Więcej...

Opracowano na podstawie: Andrzejewska-Golec E., Babka zwyczajna - pospolity chwast i roślina lecznicza, w: Panacea, 2/2010.