Babiana ogrodowa - sadzenie, uprawa, zimowanie
Babiana ogrodowa to wyjątkowa roślina cebulowa, pochodząca z południowej Afryki. Jest ceniona za kolorowe kwiaty przypominające frezje, które pojawiają się latem. Zobacz jak wygląda sadzenie, uprawa i zimowanie babiany ogrodowej. Podpowiadamy też sprawdzone sposoby na rozmnażanie babiany.
Babiana ogrodowa - Babiana stricta
Fot. pixabay
Jak wygląda babiana ogrodowa?
Babiana ogrodowa (Babiana stricta) to wieloletnia roślina cebulowa należąca do rodziny kosaćcowatych (Iridaceae) pochodząca z Afryki Południowej. Jest znana także jako "kwiat pawiana" ponieważ jej cebule stanowią przysmak tych małp. To dekoracyjna bylina bulwiasta osiąga 30 cm wysokości. Wiosną rozwijają się wąskie, lancetowate ciemnozielone liście tworzące gęstą rozetę, na tle której pięknie prezentują się jaskrawe kwiaty babiany.
Kiedy kwitnie babiana ogrodowa?
Babiana kwitnie latem - od czerwca do lipca. Na szczytach pędów kwiatostanowych rozwijają się dzwonkowate kwiaty zebrane w niewielkie grona. Kwiaty babiany ogrodowej występują w wielu kolorach, od jaskrawych odcieni niebieskiego i lawendy, po głęboki róż.
Babiana ogrodowa - Babiana stricta
Fot. pixabay
Babiana - gatunki i odmiany polecane do ogrodów
Babiana idealnie nadaje się na rabaty i skalniaki, ale może być także uprawiana w pojemnikach na balkonach i tarasach. Rodzaj babiana obejmuje kilkadziesiąt gatunków, z których najbardziej popularne to:
- Babiana ogrodowa (Babiana stricta) - najczęściej uprawiany gatunek dorastający do 30 cm wysokości, o kwiatach w różnych odcieniach niebieskiego, fioletowego i różowego;
- Babiana x hybrida - to liczne odmiany mieszańcowe o zróżnicowanej barwie kwiatów, w tym białe, żółte i wielokolorowe. W sprzedaży znajduje się babiana 'Kew Hybrids' - mieszanka kwiatów w odcienia fioletu i różu;
- Babiana rubrocyanea - dorasta do 15 cm wysokości i charakteryzuje się jaskrawoczerwonymi kwiatami z niebieskim środkiem;
- Babiana villosa - osiąga do 20 cm wysokości, a jej kwiaty mają intensywnie fioletowy lub purpurowy kolor.
Babiana ogrodowa - Babiana stricta
Fot. pixabay
Babiana ogrodowa - uprawa i wymagania
Babiana ogrodowa najlepiej rośnie w miejscach słonecznych, ciepłych i zacisznych. Preferuje gleby próchnicze, żyzne, przepuszczalne i zasobne w składniki pokarmowe. O jakość gleby dla babiany warto zadbać jeszcze przed sadzeniem cebul. W tym celu należy ziemię przekopać i odchwaścić a także nawieźć dojrzałym obornikiem, kompostem lub wieloskładnikowym nawozem mineralnym w ilości 80 g/m².
Podczas wzrostu i kwitnienia konieczne jest regularne podlewanie babiany oraz usuwanie chwastów wyrastających w pobliżu rośliny. Gdy zbliża się pora kwitnienia, należy zapewnić roślinom odpowiednie nawodnienie, pamiętając przy tym, żeby ich nie przelać. Babiana łatwiej zniesie krótkotrwałą suszę niż nadmiar wody.
Babiana ogrodowa - Babiana stricta
Fot. pixabay
Żeby rośliny obficie kwitły, warto na bieżąco usuwać przekwitłe kwiaty oraz co 2-3 tygodnie nawozić nawozem dla roślin kwitnących.
Jeżeli babiana nie kwitnie, zwykle jest to spowodowane brakiem słońca, przelaniem lub zbyt niską temperaturą powietrza lub gleby. Roślinom uprawianym w pojemnikach możemy łatwiej zapewnić warunki niezbędne do kwitnięcia.
Babiana ogrodowa - sadzenie
Cebule babiany należy sadzić do gruntu na przełomie IV i VI na głębokość 8-10 cm. Sadzimy je w rozstawie 5-8 cm ostrym końcem do góry.
Babiana ogrodowa - zimowanie
Babiana ogrodowa jest rośliną ciepłolubną, wytrzymuje spadki temperatury zaledwie do -2°C, dlatego w naszych warunkach klimatycznych nie zimuje w gruncie. Po przekwitnięciu roślin pozostawiamy je w dotychczasowym miejscu nie usuwając liści, ponieważ za sprawą fotosyntezy jeszcze przez kilka miesięcy cebule gromadzą substancje odżywcze. Dopiero we wrześniu lub październiku można wykopywać cebule babiany ogrodowej i przechowywać je przez zimę przysypane piaskiem w chłodnych pomieszczeniach w temperaturze około 10°C.
Babiana ogrodowa - rozmnażanie
Babianę ogrodową łatwo można rozmnożyć oddzielając cebulki przybyszowe, które powstają u podstawy cebuli matecznej. Wykopujemy je jesienią, osuszamy i przechowujemy do wiosny, a następnie sadzimy w nowym miejscu.
Przeczytaj również:
- Kwiaty ogrodowe łatwe w uprawie
- Kwiaty cebulowe sadzone wiosną
- Byliny wieloletnie długo kwitnące - całe lato i jesienią
Opracowano na podstawie:
1. K. Heimberger-Preisler, Rośliny cebulowe, Hachette Livre Polska Sp. z o.o., Warszawa 2004, s.22-34;
2. J. Krauze, Cebulowe non stop, Działkowiec 3/2014, s. 5-8.