Stihl Cash Back

Ziemiórki w doniczkach z kwiatami. Jak zwalczyć ekologicznie?

Ziemiórki to małe, czarne muszki często latające wokół kwiatów doniczkowych. Choć widzimy tylko muszki, to prawdziwe szkody roślinom wyrządzają ich larwy żerujące w ziemi. Zwalczanie ziemiórek jest trudne, bo trzeba jednocześnie pozbyć się zarówno dorosłych muszek, ich larw, jak i jaj złożonych w ziemi. Poznaj sprawdzony sposób na ekologiczne zwalczanie ziemiórek w kwiatach doniczkowych, bez stosowania szkodliwej chemii. Podaję sposób sprawdzony i... zawsze skuteczny!

ziemiórki
Ziemiórki to małe czarne muszki latające wokół kwiatów
Fot. depositphotos

Jak rozpoznać ziemiórki?

Ziemiórki to muchówki o czarnym ciele długości kilku mm i przezroczystych skrzydełkach. Często można je spotkać latające wokół doniczek z kwiatami. Szkodliwe dla roślin są jednak przede wszystkim ich larwy żerujące w ziemi. Larwy ziemiórek są beznogie, o przezroczystym ciele (z widocznym wewnątrz przewodem pokarmowym), zakończonym czarną głową. Długość larwy może sięgać do 7 mm. Dorosłe owady, czyli czarne muszki, mogą żyć około tygodnia. W tym czasie samice składają w ziemi jaja, z których po około 4 dniach wykluwają się larwy. Larwy żerują około 2 tygodni, po czym na 3-4 dni przekształcają się w poczwarki, a następnie przeistaczają się w dorosłe muszki.

Ziemiórki nie zawsze muszą być szkodliwe. Gdy ich liczebność jest niewielka, larwy ziemiórek żywią się martwą materią organiczną. Gdy jednak nadmiernie się rozmnożą i tego pokarmu im zabraknie, będą podgryzać korzenie i podstawy łodyg roślin doniczkowych, czyniąc tym samym wiele szkód i przyczyniając się do marnienia naszych kwiatów. A zatem jak pozbyć się ziemiórek z naszych doniczek?

Zwalczanie ziemiórek

Powszechnie polecanym sposobem na zwalczenie ziemiórek jest podlanie roślin środkami chemicznymi, jak np. Decis 2.5 EC. Jednak lepiej unikać stosowania chemicznych środków ochrony roślin w uprawach domowych aby nie truć przy tym siebie samych. Tym bardziej, że ziemiórki można pokonać bez stosowania ogrodowej "chemii". Jeżeli już ktoś zdecyduje się na chemiczne zwalczanie ziemiórek, to na ten czas kwiaty lepiej wynieść na zewnątrz (oczywiście przy ciepłej pogodzie).

Zdecydowanie lepiej jednak sięgnąć po naturalne sposoby eliminacji ziemiórek. Oto 5 najbardziej skutecznych:

1. Umieszczamy pułapki na ziemiórki

Aby skutecznie zwalczyć ziemiórki sposobami naturalnymi, trzeba połączyć kilka metod. Po pierwsze zwalczamy latające muszki, czyli dorosłe owady, poprzez umieszczenie pułapek. Mogą być to żółte tablice lepowe na szkodniki, kupione w sklepie ogrodniczym bądź kwiaciarni, albo też pułapka samodzielnie skonstruowana.

tablice lepowe na ziemiórki

Aby zrobić pułapkę na ziemiórki bierzemy żółty kubeczek lub szklankę i napełniamy w około 2/3 wodą z dodatkiem 1 łyżeczki octu jabłkowego lub winnego oraz 1 łyżeczki płynu do mycia naczyń. Jeśli nie masz żółtego kubka, wodę można też zabarwić na żółto, dodając do niej kurkumę. Żółty kolor i zapach octu przyciągają dorosłe osobniki ziemiórek, które łatwo w płynie się topią.

Zarówno tablice na szkodniki jak i własnej roboty pułapki na owady usuwamy, gdy tylko nazbiera się w nich sporo muszek i od razu umieszczamy nowe przez co najmniej kilka tygodni. Musimy bowiem zwalczać kolejne pokolenia ziemiórek, które będą się wylęgać z jaj złożonych w ziemi.

2. Przesuszamy ziemię w doniczce

Jednocześnie musimy zwalczać larwy ziemiórek żerujące w ziemi. Jeśli nasze rośliny tolerują przesuszenie, wystarczy po prostu podlewać je rzadziej aby ziemia w doniczce przesychała. Ziemiórki lubią wilgoć i przesuszanie ziemi ograniczy ich liczebność. Jeśli jednak nasze kwiaty doniczkowe takiego przesuszania nie zniosą, bezpieczniej będzie podlać je naparem z czosnku.

3. Podlewamy kwiaty naparem z czosnku

Aby przygotować napar z czosnku przeciw ziemiórkom rozgniatamy główkę czosnku i zalewamy 1-2 szklankami wrzątku. Gdy napar ostygnie, przelewamy go do 1,5- lub 2-litrowej butelki i dopełniamy wodą. Takim roztworem podlewamy rośliny doniczkowe.

Te wszystkie sposoby pozwolą nam znacznie ograniczyć liczebność ziemiórek ale nie zawsze wyeliminują je całkowicie. Dlatego w ostateczności, najlepiej w okresie przesadzania kwiatów doniczkowych, czyli koło marca, warto sięgnąć bo radykalną ale zarazem bardzo skuteczną metodę na ziemiórki. I co ważne - również w pełni naturalną!

4. Kąpiel korzeni przeciwko ziemiórkom

Jeżeli chcemy larw ziemiórek pozbyć się z ziemi w doniczce raz a dobrze, najlepiej po prostu roślinę przesadzić. Aby jednak wraz z pozostałościami ziemi na korzeniach nie przeniosły się jaja i larwy ziemiórek do świeżej ziemi, konieczna jest kąpiel dezynfekcyjna.

Metodę tą podpowiedział Pan Witold Czuksanow w kalendarzu księżycowym ogrodnika (wydanie z roku 2015, strona 26). Otóż roślinę trzeba wyjąć z ziemi, a jej korzenie dokładnie obsypać z resztek ziemi. Starą ziemię trzeba wyrzucić lub wystawić zimą na mróz, co wybije przebywające w niej larwy ziemiórek. Następnie korzenie roślin na 24 godziny zanurzamy w kąpieli dezynfekcyjnej przygotowanej w proporcjach: na litr wody dajemy łyżkę stołową płynnego mydła potasowego (można też rozpuścić kawałek szarego mydła w kostce) oraz łyżkę denaturatu. Aby jeszcze bardziej zwiększyć skuteczność tej kąpieli warto wykorzystać specjalne mydło ogrodnicze o zapachu czosnku, który posiada dodatkowe właściwości dezynfekcyjne i odstrasza ziemiórki. Takie mydło można kupić w sklepie naszego poradnika.

Mydło potasowe ogrodnicze

Po zakończeniu kąpieli rośliny sadzimy do świeżej ziemi i czystych doniczek. Jeżeli nie przesadzamy do doniczek większych, tylko do tych samych co były, trzeba też i doniczki dokładnie umyć, najlepiej właśnie z zastosowaniem szarego mydła.

Po tym zabiegu ziemiórki już raczej nie wrócą, choć dla pewności, na wypadek gdyby pojedyncze dorosłe muszki zaplątały się gdzieś w okolicy, wystawmy koło doniczek z kwiatami wspomniane wcześniej pułapki na ziemiórki lub tablice lepowe. Jeśli w ciągu 2-3 tygodni żadna muszka się w nich nie pojawi, możemy mieć pewność, że z ziemiórkami skończyliśmy raz na zawsze!

5. Podlej rośliny preparatem NeemAzal T/S

To ostatnie i zarazem najwygodniejsze rozwiązanie spośród wszystkich tu wymienionych. Całkiem niedawno w sklepach ogrodniczych pojawił się naturalny i bezpieczny w użyciu preparat NeemAzal T/S przeznaczony do zwalczania ziemiórek.

Naturalnym składnikiem preparatu NeemAzal T/S są związki z grupy limonoidów, które bardzo skutecznie odstraszają owady. Są to związki pochodzenia roślinnego (fitosterole) spotykane głównie w owocach cytrusowych.

Rośliny możesz tym środkiem podlewać lub opryskiwać. Nadaje się on do użycia w uprawie ozdobnych roślin doniczkowych ale też warzyw i ziół. Można go stosować w uprawach ekologicznych.

Do zwalczania ziemiórek preparat NeemAzal T/S stosujemy w ilości 5 ml preparatu na 1 litr wody. Takim roztworem rośliny zarówno podlewamy, jak i opryskujemy.

NeemAzal T/S oprysk na ziemiórki

Przeczytaj również:

szkodniki roślin doniczkowychSzkodniki roślin doniczkowych
Szkodniki roślin doniczkowych mogą atakować wiele różnych kwiatów uprawianych w mieszkaniach. Często szkodniki pojawiają się mimo starannej pielęgnacji roślin i zapewnienia kwiatom idealnych warunków do wzrostu. Skąd się biorą i jaki zniszczeń mogą dokonać? Oto najczęściej występujące szkodniki roślin doniczkowych oraz sprawdzone metody ich zwalczania. Więcej...

muszki w kwiatach doniczkowychMuszki w kwiatach doniczkowych - jak się ich pozbyć, zwalczanie
Podczas podlewania roślin zdarza Ci się dostrzec małe muszki w kwiatach doniczkowych? Drobne, latające owady w pobliżu doniczek to problem, z którym chyba każdy z nas się borykał. Mogą być to zarówno białe jak i czarne muszki w kwiatach doniczkowych. Zobacz skąd się biorą te muszki, czy szkodzą naszym roślinom i poznaj sposoby jak się pozbyć muszek w kwiatach doniczkowych. Więcej...

Białe robaki w ziemi kwiatów doniczkowych - domowe sposoby jak się pozbyćBiałe robaki w ziemi kwiatów doniczkowych - domowe sposoby jak się pozbyć
Białe robaki w ziemi kwiatów doniczkowych to zaskakujący widok, szczególnie w przypadku świeżo zakupionych roślin. Poznaj najprostsze domowe sposoby jak się pozbyć robaków z ziemi kwiatowej, dzięki którym unikniesz stosowania chemicznych środków ochrony roślin w swoim domu. Oto najpopularniejsze 3 gatunki owadów zasiedlających ziemię roślin doniczkowych i sposoby ich zwalczania. Więcej...