Stihl Cash Back

Zbiór owoców z ogrodu

Koniec lata i jesień jest tym wspaniałym momentem na działce, kiedy możemy przeprowadzić zbiór owoców z większości drzew owocowych. Teraz można się wreszcie nacieszyć przepysznymi owocami, które są ukoronowaniem naszej całorocznej pracy w działkowym sadzie.

Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że zbiór owoców to bardzo prosta, choć na pewno dosyć pracochłonna czynność. Jednak od tego jak przeprowadzimy zbiór, zależeć będzie ile spośród zebranych owoców będzie nadawać się do spożycia oraz do dalszego przechowywania. Warto zatem poznać kilka podstawowych zasad, dzięki którym zbiór będzie łatwiejszy, a owoce smaczniejsze i wolne od uszkodzeń powstałych w czasie zbioru.

Zbiór owoców
Zbiór owoców

Kiedy przeprowadzić zbiór owoców?

Podstawowa sprawa to wybrać właściwy termin zbioru owoców. Większość owoców do bezpośredniego spożycia zbiera się gdy dojrzeją. Natomiast owoce przeznaczone do przechowywania zbieramy nieco wcześniej, gdy są jeszcze twardawe - około 1 do 2 tygodni przed osiągnięciem pełnej dojrzałości zbiorczej.

Pamiętajmy przy tym, że nie wszystkie owoce na drzewie dojrzeją jednocześnie. Dlatego zbieramy je stopniowo, zaczynając od największych i najbardziej dojrzałych.

Pewnym czynnikiem wyznaczającym termin zbioru owoców jest moment, gdy owoce zaczynają samoczynnie spadać z drzew. Aby sprawdzić czy jabłka lub gruszki są już dojrzałe, chwyć owoc pełną dłonią od dołu, lekko unieś i wykręć. Dojrzały owoc powinien z łatwością dać się zerwać. Jeśli nie - pozostawiamy go jeszcze na dwa do trzech dni na drzewie.

Termin zbioru jabłek i gruszek
Jabłka wczesnych odmian zbiera się zanim jeszcze całkowicie dojrzeją, w przeciwnym razie ich miąższ szybko stanie się mączysty. Z odmianami późnymi nie musimy już się tak spieszyć. Termin zbioru jest też ważny u gruszek dojrzewających późnym latem i wczesną jesienią. Gdy gruszki te zbyt długo pozostaną na drzewach, także staną się mączyste, a od środka będą brązowieć. Jesienne odmiany jabłek i gruszek osiągają dojrzałość konsumpcyjną około 2 do 3 tygodni po zbiorze.

Termin zbioru śliwek
Śliwki do bezpośredniego spożycia zbiera się gdy są w pełni dojrzałe. Jeżeli mają być przeznaczone do mrożenia lub na przetwory, zbiór przeprowadzamy minimalnie wcześniej - gdy owoce są już dojrzałe ale jeszcze jędrne.

Zapamiętaj! Na zbiór najlepiej wybrać dzień suchy, gdy pogoda jest ładna. Mokre owoce złożone do skrzynek będą się szybciej psuć. Jeżeli jednak ciągle pada, zbioru nie można też zbytnio opóźniać. Wtedy lepiej zerwać owoce nawet gdy są mokre.

Jak przeprowadzić zbiór owoców?

Przed rozpoczęciem zbioru owoców, przygotuj sobie skrzynki. Skrzynki do zbioru i przechowywania owoców powinny być czyste i bez obcych zapachów. Warto kupić kilka tanich skrzynek plastykowych, o pojemności około 10 kg. Jeżeli używasz skrzynek z poprzednich lat - należy je wymyć i osuszyć. Owoce można też zbierać do wiklinowych koszy lub skrzynek drewnianych (drzazgi mogą jednak ranić skórkę owoców, więc w przypadku skrzynki drewnianej, jej dno warto wyłożyć gazetami).

Podczas zbiorów trzeba uważać, aby owoców nie uszkodzić. Owoce poobijane, z uszkodzoną skórką lub poodrywanymi szypułkami, zaczną się bardzo szybko psuć. Aby uniknąć uszkodzeń skórki, warto przed wybraniem się do ogrodu, krótko obciąć paznokcie.

Zrywany owoc należy delikatnie chwycić całą dłonią (chwytanie samymi koniuszkami palców powoduje zgniecenia i szybsze psucie się owocu tuż pod skórką). Następnie zerwij owoc podnosząc i obracając go jednocześnie. Szypułka powinna pozostać przy owocu. Jeżeli owoc ma długa szypułkę, podczas zrywania przytrzymaj szypułkę palcem, aby się nie złamała.

Dlaczego na szypułki trzeba tak bardzo uważać? Otóż owoc bez szypułki szybciej się psuje (takie owoce trzeba od razu zjeść lub przeznaczyć na przetwory). Natomiast, jeżeli szypułka pęknie w połowie, może łatwo przebić skórkę innego owocu, spoczywającego obok w skrzynce (złamane szypułki są szczególnie ostre u gruszek).

Zbiór owoców zaczynamy od najniższych gałęzi. Poruszamy się od zewnętrznej części korony drzewka, do wewnątrz. Następnie przechodzimy do wyższej partii gałęzi - znowu zrywając owoce od zewnętrznej części korony, do środka. I tak po kolei, aż dotrzemy do czubka drzewa.

Jeżeli drzewo jest zbyt wysokie, korzystamy z drabiny. Na gałęziach nie powinno się opierać, a już na pewno - nie wolno po nich chodzić. W przeciwnym razie ryzykujemy złamanie gałęzi lub uszkodzenie kory, co może sprzyjać wdarciu się infekcji chorobowej.

Zbieranych owoców nie wrzucamy bezpośrednio do skrzynek, gdyż łatwo się poobijają. Zbieramy je do torby przewieszonej przez ramię. Gdy torbę zapełnimy, owoce przesypujemy delikatnie do skrzynki.

Przygotowywanie do przechowywania

Podczas zbioru owoców trzeba mieć kilka skrzynek i od razu sortować owoce. Te z objawami chorób lub żerowania szkodników, trzeba odrzucić. Do przechowywania układamy w skrzynce tylko owoce w doskonałym stanie. Natomiast te z lekko uszkodzoną skórką, poobijane czy też z oberwanymi szypułkami, kładziemy do oddzielnych skrzyneczek. Trzeba je szybko zjeść lub przeznaczyć na przetwory. W przeciwnym razie szybko zaczną się psuć i zarażać inne owoce.

Zobacz również: