Stihl Cash Back

Przerzedzanie zawiązków owoców

Przerzedzanie zawiązków owoców warto wykonać u jabłoni, grusz, brzoskwiń i śliw. Polega ono na usunięciu części zawiązków, tak aby zmniejszyć liczbę zawiązków owoców pozostających na drzewie. Nie jest to zabieg konieczny, warto go jednak wykonać, gdyż zapobiega on występowaniu kilku niekorzystnych zjawisk. Zobacz jakie efekty przynosi przerzedzanie zawiązków owoców i jak prawidłowo wykonać ten zabieg.

Przerzedzanie zawiązków owoców
Przerzedzanie zawiązków owoców

Pierwszy powód, dla którego warto wykonać przerzedzanie zawiązków owoców, to fakt, iż bardzo często drzewa nie są w stanie wykarmić zbyt dużej ilości owoców na swoich gałęziach. W wyniku tego zbytniego zagęszczenia owoców, są one małe i niesmaczne. Przerzedzając zawiązki uzyskamy mniej owoców, będą one jednak większe i smaczniejsze, czyli uzyskamy plon lepszy jakościowo. Poza tym, drzewa "przemęczone" zbyt obfitym owocowaniem, w następnym roku mogą owocować słabo - występuje zjawisko naprzemiennego obfitego i słabego owocowania. Przerzedzenie zawiązków owoców pomoże zapobiec i temu zjawisku. Ale pamiętajmy też aby z przerzedzaniem nie przesadzać, bo uzyskamy mało owoców.

Dlatego przerzedzanie zawiązków najwygodniej jest wykonać pod koniec czerwca, po tzw. opadzie świętojańskim. Wówczas, jeżeli stwierdzimy, iż w sposób naturalny drzewa owocowe zrzuciły zbyt mało zawiązków, dodatkowo przerzedzamy je ręcznie. W pierwszej kolejności usuwamy zawiązki zniekształcone, małe, oraz z objawami zniszczeń spowodowanych przez choroby lub szkodniki. Pozostawiamy natomiast te najbardziej wyrośnięte i zdrowe. Jeżeli w sadzie mamy sporo drzew, przerzedzanie zawiązków zaczynamy od odmian najwcześniej dojrzewających.

Młode zawiązki są zebrane w pęczki po kilka sztuk. Usuwając je, pozostawiamy po 2 do 3 zawiązków w pęczku, a u drobno- i średnioowocowych odmian jabłoni, takich jak Papierówka, Piros, Early Geneva, Lired czy James Grieve, zostawia się zaledwie po jednym zawiązku w pęczku.

U jabłoni usuwa się zawiązki znajdujące się na obrzeżach pęczka, natomiast u gruszy - zawiązki znajdujące się w środku pęczka. Spośród grusz, przerzedzanie zawiązków jest konieczne u takich odmian jak Lipcówka Kolorowa, Faworytka, Red Faworytka, Konferencja, Dicolor, oraz wszystkich odmian grusz azjatyckich, min. Hosui, Chojuro, Nijisseiki. U brzoskwiń, przerzedzanie jest konieczne przede wszystkim w latach obfitego kwitnienia. Zabieg ten trzeba przeprowadzać u odmian takich jak Reliance, Velvet, Harko, Inka, Iskra, Harrow Beauty.

Zawiązki możemy usuwać ręcznie, przytrzymując pojedynczy zawiązek pomiędzy palcem wskazującym i kciukiem - zaciskamy palce na szypułce, a palcem trzecim strącamy zawiązek. Zawiązki możemy również wycinać sekatorem. Należy to wykonać w taki sposób, aby szypułka pozostała na drzewie.

Warto wiedzieć!
Podczas przerzedzania zawiązków owoców na jabłoniach i gruszach warto im się przyglądać i usuwać te, na których występują oliwkowe lub oliwkowoczarne plamy i skorkowacenia. Te zawiązki są najprawdopodobniej porażone przez groźne choroby grzybowe, jakimi są: parch jabłoni i parch gruszy. Owoce powstałe z porażonych zawiązków i tak nie będą nadawać się do spożycia.

Opracowano na podstawie:
1. L. Grabowska, Dorodne jabłka i gruszki, Twój Ogrodnik, tom 11/2003, s. 22-23;
2. Z. Gruca, Przerzedzanie zawiązków, Działkowiec, nr 6/2004, s. 64-65.

Przeczytaj również:

dlaczego drzewa owocowe nie owocująDlaczego drzewa owocowe nie owocują
Zdarza się, iż mimo zdrowego wzrostu i obfitego kwitnienia, drzewa owocowe nie owocują lub owocują bardzo słabo. Wnikliwie dobieraliśmy odpowiednie odmiany, ostrożnie sadziliśmy i starannie je pielęgnujemy, a jednak nie chcą się odwdzięczyć obfitym owocowaniem. Zobacz dlaczego drzewa owocowe nie owocują i co robić aby w przyszłości zapewnić sobie okazałe plony. Więcej...

wiosenne przymrozki w sadzieWiosenne przymrozki w sadzie
Wiosenne przymrozki w sadzie mogą wyrządzić wiele szkód. Zmarznięte kwiaty lub zawiązki owoców na drzewach owocowych to nierzadki widok. Zobacz kiedy mogą wystąpić przymrozki oraz jak zapobiegać uszkodzeniu roślin sadowniczych przez przymrozek. Oto sprawdzone sposoby na przymrozki w sadzie! Więcej...

wiosenne opryski drzew owocowychWiosenne opryski drzew owocowych
Już na przedwiośniu należy pomyśleć o opryskach drzew owocowych. Niska temperatura, a czasem brak słońca powodują, że rzadko wychodzimy do ogrodu. Tymczasem to właśnie o tej porze roku wykonuje się najważniejsze opryski drzew owocowych, które zapobiegną pojawianiu się chorób i szkodników w okresie wegetacji. Które wiosenne opryski drzew owocowych są najważniejsze i w jaki sposób je wykonać? Więcej...