Stihl Cash Back

Tygrysówka pawia - sadzenie i uprawa

Tygrysówka pawia to roślina cebulowa pochodząca z Gwatemalii i Meksyku. Tygrysówki mogą osiągać do 50 cm wysokości. Każda roślina wytwarza od 3 do 5 mieczowatych liści. Jednak są cenione przede wszystkim dzięki ich atrakcyjnym, żywo ubarwionym kwiatom. Zobacz jak wspaniale prezentują się kwiaty tygrysówki pawiej, jak wykonać sadzenie cebul tygrysówki i poznaj wszystkie sekrety uprawy tygrysówki w ogrodzie!

Tygrysówka pawia
Tygrysówka pawia - Tigrida pavonia

Tygrysówka pawia - kwiat

Kwiaty tygrysóki pawiej (Tigrida pavonia) mogą wyrastać wyprostowane ku górze lub lekko zwisać. Mają po 3 duże płatki na zewnątrz i 3 mniejsze od środka. Średnica kwiatów wynosi od 10 do 15 cm. Hodowcom udało się uzyskać wiele ciekawych odmian tygrysówki o rozmaitym ubarwieniu kwiatów. Dzięki temu możemy cieszyć się zarówno kwiatami białymi, żółtymi i czerwonymi z rozmaitymi plamami i cętkami.

Niestety kwiaty tygrysówek są nietrwałe, kwitnąc jedynie przez jeden dzień. Dlatego też rośliny te zawsze sadź na rabatach w grupie. Wówczas gdy jedne kwiaty przekwitną, pojawią się kolejne z innych roślin. Dzięki temu kwiaty tygrysówek będzie można podziwiać przez całe lato (od lipca do sierpnia). Rośliny te można także uprawiać w pojemnikach.

Tygrysówka pawia - sadzenie

Sadzenie cebul tygrysówki przeprowadza się wiosną, po ustąpieniu przymrozków. Zalecany termin sadzenia tygrysówki wypada od drugiej połowy kwietnia do początku maja. Cebule tygrysówki pawiej sadzimy na głębokości 5 do 7 cm i w rozstawie 10 do 12 cm.

Rośliny te wymagają stanowisk słonecznych i przewiewnych. Ziemia pod uprawę tygrysówki powinna być przepuszczalna i żyzna. Warto zatem przed sadzeniem roślin wzbogacić ziemię stosując dobrze rozłożony kompost lub inny nawóz organiczny. Unikajmy sadzenia tygrysówki pawiej w tych samym miejscu, w którym rosła w poprzednim roku, ze względu na ryzyko przenoszenia chorób.

Tygrysówka pawia - uprawa

Uprawa tygrysówki pawiej w ogrodzie nie jest trudna. Wymaga przestrzegania jedynie kilku prostych zasad co do podlewania, wykopywania cebulek na zimę oraz ich przechowywania do nastęnej wiosny.

Podlewanie tygrysówki pawiej
W okresie wzrostu roślin gleba powinna być stale wilgotna. Szczególnie w okresie suszy należy regularnie podlewać tygrysówkę. Najlepiej podlewać bezpośrednio do ziemi aby nie moczyć liści i kwiatów.

Wykopywanie cebul tygrysówki
Cebule tygrysówki pawiej nie przetrwają mrozów. Dlatego w październiku, gdy zżółkną liście, cebulki trzeba wykopać. Pozostałe liście odcina się kilka centymetrów nad cebulką. Cebulek nie oczyszcza się z resztek ziemi.

Przechowywanie tygrysów przez zimę
Wykopane cebule tygrysówek złóż w skrzyneczkach z torfem lub piaskiem. Skrzyneczki z cebulkami przechowaj przez zimę w miejscu suchym i przewiewnym, w temp. nie niższej niż 5°C.

Jeżeli tygrysówkę uprawiamy w doniczkach, cebulek nie trzeba wykopywać, a po prostu doniczki przenieść do pomieszczenia zabezpieczonego przed mrozem.

Tygrysówka pawia - rozmnażanie

W celu rozmnożenia tygrysówki pawiej, jesienią, zaraz po wykopaniu cebulek, oddziela się cebulki przybyszowe. Rośliny, jakie z nich wyrosną, nie zakwitną jednak w najbliższym roku, a dopiero po 2 do 3 latach. Wiosną można też wysiewać nasiona tygrysówki.

Przeczytaj również:

Kwiaty cebulowe sadzone wiosnąKwiaty cebulowe sadzone wiosną
Kwiaty cebulowe sadzone wiosną stanowią doskonałą ozdobę ogrodu przez całe lato, aż do jesieni. Większość z tych roślin posiada niezwykle bajeczne, przepiękne, wielobarwne kwiatostany, świadczące o ich tropikalnym rodowodzie. To dzięki nim w naszym ogrodzie zapanuje nastrój ciepłego lata, dopełnionego nutką egzotyki. Zobacz jakie kwiaty cebulowe sadzić wiosną i jak przeprowadzić sadzenie, aby rośliny te zachwycały nas aż do jesieni. Więcej...

kamasjaKamasja - uprawa, gatunki i odmiany ogrodowe, rozmnażanie
Choć uprawa roślin cebulowych stała się bardzo popularna, a jesienna oferta cebul kwiatowych jest niezwykle bogata, o uprawie niektórych z nich ciężko znaleźć informacje nawet w katalogach firm specjalistycznych. Do takich rzadkich gatunków należą kamasje, doskonale nadające się do sadzenia w niewielkich grupach wśród ozdobnych traw lub niskich bylin. Więcej...

trytoma groniastaTrytoma groniasta - uprawa ogrodowa, sadzenie, rozmnażanie
Trytoma groniasta pochodzi z Afryki Południowej i Madagaskaru. Uprawa ogrodowa trytomy sprawia nieco kłopotów w naszym kimacie ze względu na duże wymagania cieplne tej rośliny. Jednak niezwykle ciekawy, egzotyczny wygląd trytomy sprawia, że jest coraz chętniej sadzona. Zobacz jak wygląda uprawa ogrodowa trytomy, jakie stanowisko uprawy wybrać i jak odpowiednio pielęgnować trytomę aby co roku wspaniale kwitła. Więcej...

Opracowano na podstawie: Wielka ilustrowana encyklopedia roślin ogrodowych, Reader's Digest Przegląd Sp. z o.o., Warszawa 2004, s. 660. Fot. Sten Porse, zdjęcie na licencji CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/), źródło: Wikimedia Commons.