Stihl Cash Back

Zakładanie trawnika z siewu. Krok po kroku do pięknej trawy!

Zakładanie trawnika zazwyczaj sprawia wiele przyjemności. Na każdym etapie wykonywanych prac myślimy o pięknej, soczyście zielonej murawie, jaka niebawem pojawi się w ogrodzie. Aby jednak efekt był naprawdę imponujący, a bujna zieleń trawy utrzymywała się przez wiele lat, wszystkie etapy zakładania trawnika trzeba przeprowadzić z należytą starannością. Oto krok po kroku, jak założyć ogrodowy trawnik z siewu!

zakładanie trawnika z siewu
Odpowiednio założony trawnik będzie wizytówką ogrodu

Krok 1 - wybór miejsca na trawnik

Trawnik pełni w ogrodzie zazwyczaj rolę reprezentacyjną, staje się wizytówką naszego ogrodu. Dlatego niezmiernie ważne jest wybranie na trawnik miejsca, w którym trawy będą miały optymalne warunki wzrostu. Przede wszystkim powinno być to miejsce słoneczne, ewentualnie lekko zacienione tylko przez część dnia. W cieniu trawa będzie słabo rosnąć i sprawiać kłopoty. Jeżeli chcemy zadarnić miejsca zacienione, np. pod drzewami, zastanówmy się czy zakładanie trawnika w takich miejscach to dobry pomysł. Być może lepiej wykorzystać tu rośliny okrywowe, preferujące stanowiska cieniste.

Gęsto rosnące trawy, tworzące zwartą darń, mają też duże potrzeby wodne. Jeżeli miejsce wyznaczone pod trawnik bardzo się nagrzewa, a gleba szybko wysycha, zakładanie trawnika warto poprzedzić montażem instalacji nawadniającej. Zaoszczędzi nam to wielu problemów w przyszłości i pozwoli uniknąć konieczności zrywania darni w celu późniejszego montażu nawadniania. To samo dotyczy się montażu instalacji elektrycznej. Jeżeli chcemy aby ogród oświetlały lampy ogrodowe, wszystkie kable trzeba położyć zanim założymy trawnik.

Krok 2 - przygotowanie podłoża

Zanim wysiejemy trawę, musimy także odpowiednio przygotować podłoże. Przygotowując podłoże pod zakładany trawnik należy sprawdzić, czy ma ono warstwę próchniczą, czy też jest jej pozbawione.

W pierwszym wypadku, jeśli np. do niedawna był w tym miejscu warzywnik, ziemię należy jedynie przekopać, usunąć kamienie i starannie odchwaścić. W drugim wypadku, który dotyczy zwłaszcza terenów wokół nowo wybudowanych domów, gdzie wierzchnia warstwa gleby jest tzw. martwicą, należy użyźnić glebę dodając substancje organiczne. W tym celu rozsypuje się kilkucentymetrową warstwą kompost lub torf ogrodniczy.

Do podłoża ciężkiego, gliniastego dobrze jest dodać warstwę piasku, który zwiększy jego przepuszczalność, natomiast na glebach piaszczystych można dodać ziemię z pola ornego.

Kolejną czynnością, jaką trzeba poprzedzić zakładanie trawnika, jest zbadanie odczynu gleby. Trawy generalnie wymagają podłoża lekko kwaśnego. Gdy pH gleby jest poniżej 5,5 powinno się ją zwapnować aby odczyn nieco podnieść, natomiast na glebach o pH powyżej 7,0 należy zastosować nawozy zakwaszające, np. siarczan amonu. Na bardzo ubogich glebach wskazane jest zastosowanie przedsiewnie nawożenia mineralnego. Można zastosować Azofoskę lub mocznik w ilości 3 kg na 100 m² trawnika.

Składniki użyźniające i nawozy należy wymieszać z ziemią na głębokość 5-8 cm. Następnie całą powierzchnie trawnika musimy idealnie wyrównać i ubić. Taki efekt uzyskuje się przez kilkakrotne grabienie i wyrównywanie terenu na przemian z ugniataniem za pomocą najlepiej specjalnego wału o ciężarze ok. 50-70- kg. Gleba jest wystarczająco ubita jeśli nie zapada się pod ciężarem człowieka.

Aby uniknąć usychania trawnika, szczególnie na glebach lekkich, warto przed siewem do gleby dodać również hydrożel. Jest to tzw. doglebowy absorbent wody, czyli substancja magazynująca wodę. Utrzymuje wilgoć wokół korzeni i zapobiega usychaniu trawy.

Krok 3 - wybór nasion traw

Przed przystąpieniem do zakładania trawnika, warto się zastanowić, w jaki sposób będzie on użytkowany, od tego bowiem zależy odpowiedni dobór mieszanki traw. Mieszanki zawierające nasiona traw można podzielić na:

  • ozdobne (dywanowe, gazonowe) - pozwalają uzyskać piękne kompozycje lub odpowiednie tło dla rabat kwiatowych, jest to darń delikatna i miękka, dla pięknego wyglądu wymaga jednak regularnej pielęgnacji, podlewania i częstego koszenia, źle znosi deptanie,
  • uniwersalne - znacznie łatwiejsze w pielęgnacji i bardziej odporne na deptanie, wystarczająco odporne na trawniki przydomowe, stąd najczęściej stosowane w warunkach ogrodów amatorskich,
  • sportowe - łączące w sobie piękno trawnika ozdobnego, z wytrzymałością na intensywną eksploatację, niestety mieszanki sportowe są nieco droższe od uniwersalnych, oraz wymagają bardziej troskliwej pielęgnacji.

Ważne jest aby siać tylko jeden rodzaj mieszanki nasion traw, a istniejący już trawnik dosiewać tym samym gatunkiem. Jeżeli nie możemy kupić tej samej trawy, należy wybrać trawę regeneracyjną lub specjalnę mieszankę trawnikową do dosiewek.

Krok 4 - jak wykonać siew

Optymalny termin na zakładanie trawnika i wysiew traw to okres od połowy kwietnia do czerwca i od połowy sierpnia do października. W okresach tych są sprzyjające warunki dla kiełkowania nasion, związane z ilością wilgoci i temperaturą od 10 - 20°C.

W innych okresach powodzenie zasiewu zależy od tego, czy mamy możliwość sztucznego nawadniania. Aby uzyskać odpowiednio gęstą trawę należy wysiać 1 kg nasion na 30-40 m² powierzchni. Zmniejszenie, jak i zwiększenie ilości wysiewu powoduje pewne konsekwencje. Zbyt mała obsada roślin na m² spowolni zadarnianie się trawnika, a puste miejsca szybko zajmą chwasty, natomiast zbyt duża ilość wysiewu spowoduje, że wiele roślin nie będzie w stanie rosnąć a osłabione mogą być łatwo atakowane przez choroby i wymarzać podczas zimy.

zakładanie trawnika krok po kroku
Zakładanie trawnika krok po kroku

Trawę siejemy ręcznie lub używając specjalnego siewnika. Nasiona dobrze jest podzielić na dwie równe porcje i wykonać wysiew krzyżowo, dwukrotnie pokrywając teren nasionami, co zmniejszy ewentualny błąd nierównomiernego rozmieszczenia nasion.

Następnie należy przykryć nasiona ziemią na głębokość 1 cm przez dość mocne grabienie. Nasiona pozostałe na powierzchni dobrze jest przysypać torfem. Na koniec teren można lekko zwałować, ale nie jest to konieczne przy systematycznym podlewaniu.

Więcej sekretów pielęgnacji trawnika

Jeśli potrzebujesz więcej informacji o tym jak prawidłowo zadbać o trawnik, polecamy fantastyczną książkę "Piękny Trawnik". Cenieni specjaliści od pięknej darni zdradzają w niej wszystkie sekrety zakładania i pielęgnacji trawników. Od prawidłowego przygotowania ziemi pod wysiew trawy, poprzez wybór właściwej mieszanki trawnikowej, po dokładne instrukcje zakładania i pielęgnacji trawnika krok po kroku.

Po przeczytaniu tej książki przekonasz się, że na każdy problem z trawnikiem jest rozwiązanie. Wystarczy zdobyć potrzebą wiedzę w tym zakresie. A wszystko co trzeba wiedzieć, jest w tej książce :-)

Piękny Trawnik Książka

Zobacz także:

Tekst opracowany na podstawie Wielka Encyklopedia Ogrodnictwa, MUZA SA, Warszawa 1994, s.276-290, oraz artykułów zamieszczonych w Dolnośląskim Informatorze Rolniczym, nr 5/2001 i nr 6/2001.