Susze z warzyw

Podczas wykopywania i składania aromatycznych warzyw zielonych do przechowania na zimę, warto oddzielić młode środkowe liście pietruszki i selera, umyć je i osuszyć z wody. Następnie ostrym nożem, każde warzywo oddzielnie, drobno kroimy i rozsypujemy cienką warstwą na papierze, a następnie podsuszamy. Ususzone liście wkładamy do słoików i szczelnie zamykamy. Przyprawy uzyskane w ten sposób dodawane do potraw - nawet w niewielkich ilościach - ogromnie podnoszą ich smak i wygląd.

W podobny sposób można ususzyć drobny szczypiorek, który w postaci suszu doskonale nadaje się do zimowej jajecznicy, ziemniaczanej sałatki, majonezu lub odsmażanych ziemniaków.

Warzywa aromatyczne

Mniej dorodne korzenie selera lub pietruszki oczyszczamy z ziemi, dokładnie myjemy, a następnie cienko oskrobujemy i ponownie myjemy. Ostrym nożem kroimy na plasterki nieco cieńsze niż 0,5 cm i na krótko zanurzamy we wrzącej wodzie. Na koniec odcedzamy.

Można rozłożyć na blachach wyłożonych tekturą falistą lub pojedyńczą warstwą równo przyciętej słomy. Suszymy w lekko nagrzanym piekarniku.

Można również nawlec bardzo luźno pokrajane kawałki na nitkę i suszyć zawieszone. Susz składa się do słojów, gdy przy rozcieraniu w palcach nie wydziela już wody, ale jeszcze nie łamie się.

Czosnek

Jeżeli podczas zbiorów okaże się, że nie każdy posadzony wiosną czosnek zawiązał dorodne główki, można wówczas wykopany czosnek oczyścić z zewnętrznych liści, umyć, osączyć z wody. Białą część rośliny drobno pokrajać i ususzyć, wsypać do szczelnie zamykanych słoików. Tak przygotowany czosnek, podobnie jak świeży, można wykorzystać do mięsa, żuru czy grochówki. Dajemy po szczypcie suszu.

Sekrety pieknego ogrodu


Dolacz do 67.000 osób, które za darmo
raz w tygodniu otrzymuja na e-mail
porcje aktualnych porad ogrodniczych:


  • Co Robic Aby Twój Ogród Byl Piekny i Zdrowy
  • Sekrety Ukrywane Przez Zawodowych Ogrodników
  • Kupony rabatowe na zakupy w sklepach ogrodniczych

Tak, ja tez chce z tego korzystac!

Uwaga! Na podany adres e-mail otrzymasz wiadomosc z prosba o potwierdzenie przystapienia do biuletynu. Aby zakonczyc rejestracje nacisnij link w otrzymanej wiadomosci.
Twój adres e-mail jest bezpieczny - nikomu go nie udostepnimy i w kazdej chwili mozesz sie wypisac :-)