Sucha rzeka w ogrodzie - jak zbudować suchy strumień

Sucha rzeka, lub inaczej suchy strumień, to bardzo ciekawe rozwiązanie, imitujące koryto prawdziwej rzeki. Sucha rzeka doskonale sprawdza się w ogrodzie silnie nasłonecznionym lub gdy nie ma możliwości doprowadzenia wody do ogrodowego strumyka. Wymaga też znacznie mniej pielęgnacji niż prawdziwy strumyk, pozwalając przy tym jednak sprawić wrażenie wody płynącej w ogrodzie i nadać ogrodowej kompozycji dynamiki. Zobacz jak zbudować suchy strumień w ogrodzie.

suchy strumień, sucha rzeka w ogrodzie
Suchy strumień imituje prawdziwą rzekę płynącą przez ogród. Może wić się między kamieniami, trawnikiem i roślinami. Tu uzyskano efekt, jakby woda wypływała z dużej skały, a w dolnej części strumyka umieszczono kładkę, którą można przejść nad żwirowym strumykiem. Czy naprawdę nie płynie tędy woda?

suchy strumień, sucha rzeka w ogrodzie
Można się też pokusić o wytyczenie dużo większego koryta suchej rzeki. Budując nad nim most, sprawimy wrażenie jakby wody brakło tu tylko na chwilę. Rozwiązanie często stosowane w ogrodach japońskich.

Suchy strumień świetnie sprawdzi się w ogrodzie skalnym, popularnie określanym jako skalniak, często jest też stosowany w ogrodach japońskich i ogrodach w stylu nowoczesnym. W uproszczeniu jest to suche koryto potoku, wysypane żwirem. Oczywiście aby uzyskać efekt imitujący naturalne koryto rzeczne, do budowy suchego strumienia należy użyć odpowiednich materiałów, a także właściwie uformować jego brzegi. Tylko wówczas sucha rzeka będzie prawdziwą ozdobą naszego ogrodu.

Jak zbudować suchy strumień

Aby zbudować suchy strumień trzeba przede wszystkim uformować nieckę i wysypać jej dno żwirem. Warto zastosować otoczaki, takie same jakie występują w naturalnych korytach rzecznych. Dobrze sprawdza się też biały grys. Jego jasna barwa będzie silnie kontrastować z zielenią otaczających roślin. Nawet jeżeli stosujemy grys, warto tu i ówdzie ułożyć otoczaki, a przy brzegach większe kamienie. Ciekawy efekt może też dać kamienna wyspa uformowana na środku suchej rzeki.

Jeżeli suchy strumień będzie graniczyć z trawnikiem, warto zastosować obrzeża z bali lub większe kamienie ułożone jeden przy drugim, by żwir nie rozsypywał się poza obręb strumienia ale też aby trawa nie przerastała na strumyk.

Nie bez znaczenia dla efektu całej kompozycji będzie mieć też dobór odpowiednich gatunków roślin rosnących przy suchym strumieniu, atrakcyjnie kwitnących lub o ozdobnym ulistnieniu. Jeżeli suchy strumień będzie się wić poprzez ogród skalny, warto w szczelinach między kamieniami posadzić typową roślinność skalną - macierzankę, rojniki i rozchodniki. W pobliżu, na nasłonecznionym stanowisku, atrakcyjnie będą się prezentować: karłowa sosna kosodrzewina 'Mops', kępy kwitnącej na różowo tawuły japońskiej czy soczyście zielona, zwarta i kulista, miniaturowa odmiana cyprysika Lawsona 'Green Globe'. Kontrastem dla tych roślin, mogą być posadzone nieopodal gatunki i odmiany klonów japońskich i o czerwonych i purpurowych liściach, perukowiec podolski 'Royal Purple' czy śliwa wiśniona 'Pissardii'.

Na bardziej ocienionych stanowiskach i wilgotnych glebach, ze żwirowym korytem suchego strumienia, ładnie będą się komponować zielone liście funkii oraz czerwonawe lub bordowe liście żurawek.

Suchy strumień w zasadzie nie wymaga żadnej pielęgnacji. Okresowo trzeba tylko sprawdzać czy w wyniku silnych opadów deszczu lub podmuchów wiatru, jego konstrukcja nie została podmyta, lub czy żwir nie rozsypał się poza jego obręb. Z czasem spod kamyków mogą przerastać chwasty. Aby tego uniknąć, dno strumienia wykłada się geowłókniną albo agrowłókniną czarną do ściółkowania, a dopiero na to wysypuje żwir i kamienie. Czarnej folii nie polecam, gdyż nie będzie ona przesiąkliwa i po opadach deszczu w zagłębieniach może gromadzić się woda.

Tak wykonana sucha rzeka w ogrodzie stanie się lementem bardzo dekoracyjnym, a jednocześnie nie wymagającym prawie żadnej pielęgnacji.

Przeczytaj również:

Ścieżki żwirowe w ogrodzie
Żwir jest jednym z materiałów sypkich, z których możemy wykonać ścieżki ogrodowe. Żwir jako materiał na ścieżki ma wiele zalet. Przede wszystkim ścieżki takie w łatwy sposób możemy wykonać samodzielnie i są stosunkowo tanie. Ładnie komponują się z innymi materiałami używanymi w ogrodzie, zarówno z kamieniem, cegłą, drewnem, jak i z zielenią trawnika i otaczających roślin. Więcej...

rabata żwirowa - jak zrobić, jakie rośliny posadzićRabata żwirowa - jak zrobić, jakie rośliny posadzić
Rabata żwirowa to doskonały sposób na zagospodarowanie reprezentacyjnej części ogrodu. Jest stosunkowo łatwa w pielęgnacji, a żwir użyty na rabacie doskonale kontrastuje z zielonymi pędami i liśćmi roślin. Rabatę żwirową zakłada się jednak nieco inaczej niż typową rabatę z kwiatami. Zobacz jak zrobić rabatę żwirową i poznaj najlepsze rośliny na rabatę żwirową. Więcej...

ogród odporny na suszęRośliny odporne na suszę
Jeżeli działkę posiadamy za miastem, odwiedzamy ją tylko w weekendy i brakuje nam czasu na regularną pielęgnację, to okresy suszy podczas lata mogą się okazać dla takiego ogrodu zabójcze. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest wybranie do ogrodu roślin odpornych na suszę i wymagających mniej pielęgnacji. Znajdziemy tu szereg ciekawych gatunków i odmian. Więcej...