Stihl Cash Back

Stokrotka afrykańska - uprawa, rozmnażanie, zimowanie

Stokrotka afrykańska (Osteospermum ecklonis) od maja do października obsypuje się kwiatami podobnymi do stokrotek, które mogą mieć różną barwę i ciekawy kształt. W naturalnych warunkach jest rośliną wieloletnią, natomiast w naszym klimacie stokrotka afrykańska uprawiana jest zwykle jako roślina jednoroczna. Istnieje jednak sposób, aby zachować stokrotkę afrykańską do następnego roku. Zobacz jak wygląda uprawa stokrotki afrykańskiej w ogrodzie i w donicy oraz jak przeprowadzić zimowanie stokrotki afrykańskiej aby za rok znów cieszyła swoją urodą!

stokrotka afrykańska
Stokrotka afrykańska - Osteospermum ecklonis
Fot. ©Agnieszka Lach

Uprawa stokrotki afrykańskiej

Stokrotkę afrykańską możemy uprawiać zarówno w ogrodzie w gruncie, jak i w pojemnikach na balkonach i tarasach. Rośnie dobrze na każdej glebie, ważne jedynie by ziemia nie była zbyt ciężka i podmokła. Do uprawy stokrotki afrykańskiej w donicach wystarczy uniwersalne podłoże do roślin balkonowych wymieszane z grubym piaskiem (w proporcji 3:1). Do uprawy stokrotki afrykańskiej niezbędne jest stanowisko słoneczne. W cieniu kwiaty zamykają się, a roślina stopniowo przestaje produkować nowe pąki i ginie.

Warto wiedzieć! Kwiaty stokrotki afrykańskiej zamykają się także podczas pochmurnej i deszczowej pogody, co jest zjawiskiem naturalnym.

Stokrotka afrykańska uprawiana w gruncie znosi suszę, jednak posadzona w donicy wymaga systematycznego podlewania. Podczas upałów należy podlewać ją nawet dwa razy dziennie (rano i wieczorem) niewielkimi dawkami wody. Pojemniki powinny posiadać otwory w dnie, aby nadmiar wody mógł swobodnie odpłynąć. Zbyt wilgotne podłoże sprawia, że roślinę łatwo atakują choroby grzybowe, np. mączniak rzekomy.

Stokrotka afrykańska uprawiana w donicach wymaga regularnego nawożenia. Pierwsze nawożenie wykonujemy 2 tygodnie po posadzeniu sadzonek. Nawozimy raz w tygodniu. Możemy wykorzystać uniwersalny nawóz do roślin balkonowych. Bardzo korzystnym rozwiązaniem jest stosowanie nawozów do surfinii i pelargonii, których skład przedłuża kwitnienie stokrotki afrykańskiej i dba o zdrowie i wigor rośliny. Uprawiana w gruncie stokrotka afrykańska nie wymaga nawożenia, ponieważ wystarcza jej zasobność w składniki pokarmowe ogrodowej gleby.

Przekwitające kwiatostany należy regularnie usuwać. W ten sposób sprawimy, że stokrotka afrykańska będzie bujniej i dłużej kwitła (nawet do połowy października).

Warto wiedzieć! Podczas długotrwałych letnich upałów kwitnienie stokrotki afrykańskiej jest zahamowane. Dzieje się tak, ponieważ do zawiązywania pąków kwiatowych roślina ta wymaga chłodnych nocy. Nie należy się tym martwić, ponieważ po chwilowej przerwie roślina wznawia kwitnienie i kwitnie aż do pierwszych przymrozków.

Stokrotka afrykańska - rozmnażanie

Stokrotkę afrykańską możemy rozmnożyć z nasion zebranych z przekwitniętych kwiatów. Nasiona wysiewany na przełomie stycznia i lutego na rozsadnik. Przed wysiewem możemy stratyfikować nasiona w lodówce przez 100 dni lub namaczać w ciepłej wodzie przez 8-12 godzin. Zabiegi te przyśpieszą kiełkowanie nasion. Doniczki okrywamy folią i ustawiamy w ciepłym (18-20°C) i słonecznym miejscu. Uzyskane z nasion sadzonki stokrotki afrykańskiej wysadzamy na miejsce stałe po 15 maja, gdy minie ryzyko przymrozków.

Hodowane z nasion stokrotki afrykańskie zakwitają dopiero w drugiej połowie czerwca. Niestety rośliny potomne wyhodowane z zebranych przez nas nasion najczęściej nie powtarzają cech roślin matecznych. Nie wszystkie odmiany stokrotki afrykańskiej wydają też nasiona. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest pobranie w sierpniu sadzonek z wierzchołków pędów, które następnie ukorzeniamy w jasnym i chłodnym pomieszczeniu.

stokrotka afrykańska
Stokrotka afrykańska - Osteospermum ecklonis
Fot. ©Agnieszka Lach

Stokrotka afrykańska - zimowanie

Aby przezimować stokrotkę afrykańską do wiosny należy przenieść ją na przełomie września i października do pomieszczenia z temperaturą 9-12°C na okres 2 tygodni. Po tym czasie z wierzchołkowych części pędów odcinamy sadzonki, które umieszczamy w torfie wymieszanym z piaskiem. W temperaturze 18-20°C często zraszane sadzonki ukorzeniają się po około miesiącu. Ukorzenione sadzonki stokrotki afrykańskiej uprawiamy przez zimę na słonecznym oknie, a po 15 maja możemy sadzić je na zewnątrz.

Innym sposobem zimowania stokrotki afrykańskiej jest przeniesienie całej rośliny z doniczką do jasnego i chłodnego (10°C) pomieszczenia. Przedtem skracamy gałązki o 10-15 cm. Przez okres zimowania dbamy o to, aby podłoże w doniczce było cały czas lekko wilgotne. Pod koniec lutego stokrotkę afrykańską przesadzamy do świeżego podłoża i przenosimy do pomieszczenia z wyższą temperaturą, tj. ok. 15°. Od początku maja przez 2 tygodnie hartujemy roślinę, co polega na tym, że wystawiamy ją codziennie na kilka godzin na balkon, aby stopniowo przyzwyczajała się do warunków panujących na zewnątrz. Na stałe na zewnątrz wysadzamy roślinę po 15 maja.

Ten sposób zimowania stokrotki afrykańskiej jest jednak bardzo zawodny i rzadko kończy się sukcesem. Ponadto stokrotka afrykańska najbujniej kwitnie w I roku uprawy. W kolejnych latach kwitnienie jest wyraźnie słabsze. Z tego względu warto się zastanowić, czy jej zimowanie w ogóle ma sens.

W naszym klimacie stokrotka afrykańska nie zimuje w gruncie.



Przeczytaj również:

Dipladenia MandevillaDipladenia, Mandevilla - uprawa, rozmnażanie, zimowanie
Dipladenia lub inaczej Mandewilla to ozdobna roślina pnąca o pięknych kwiatach i błyszczących liściach. Uprawiać Dipladenię można we wnętrzach, na tarasach lub w oranżeriach. Pielęgnacja tej rośliny nie jest trudna, trzeba tylko pamiętać o kilku ważnych zasadach. Dowiedz się jakiego podłoża potrzebuje, jak często trzeba ją podlewać i kiedy należy ją rozmnażać. Oto wszystko co trzeba wiedzieć o uprawie dipladenii. Więcej...

SurfiniaWerbena - uprawa i pielęgnacja
Werbena jest rośliną cenioną za swe walory dekoracyjne, głównie piękne kwiaty. Werbeny idealnie nadają się na rabaty kwiatowe, ale także doskonale czują się w pojemnikach na balkonach i tarasach. Szeroki wachlarz zastosowań sprawił, że werbeny to dzisiaj niezwykle popularne rośliny, dlatego warto zapoznać się bliżej z ich wymaganiami i licznymi gatunkami oraz odmianami. Więcej...

Fuksja - uprawa, pielęgnacja, zimowanie
Fuksja ogrodowa to piękna roślina ozdobna, ceniona za wspaniałe kwiaty. Można ją uprawiać w gruncie, jak i w pojemnikach na tarasach lub balkonach. Jak prawidłowo uprawiać fuksję, aby co roku kwitła? Na czym polega rozmnażanie fuksji i jak prawidłowo przezimować fuksję do następnej wiosny? Oto sekrety uprawy fuksji i najlepsze odmiany fuksji do uprawy na balkonie i w ogrodzie. Więcej...