Stihl Cash Back

Sadzonki półzdrewniałe - jak pobierać, ukorzeniać i sadzić

W okresie od lipca do początku września możemy pobierać z drzew i krzewów sadzonki półzdrewniałe. Sadzonki takie ukorzeniają się nieco trudniej niż sadzonki zielne, ale za to są bardziej wytrzymałe, gdyż ich tkanki są bardziej zdrewniałe (wolniej tracą wodę i nie więdną tak szybko). Sadzonki półzdrewniałe pobieramy gdy pędy są jeszcze świeże i zielone ale u nasady zaczynają już brązowieć. Jest to doskonała metoda rozmnażania zimozielonych krzewów liściastych, a także jaśminowca i krzewuszki oraz pnącej przywarki japońskiej.

Jak pobierać sadzonki półzdrewniałe

Sadzonki pobieramy z jednorocznych pędów, których wierzchołki są jeszcze miękkie, ale części dolne już drewnieją. Na sadzonki wybieramy niekwitnące pędy boczne. Pęd taki utnij tuż nad węzłem, w taki sposób aby sadzonka miała około 15 do 20 cm długości. Następnie oderwij liście z dolnej części odciętego pędu i usuń miękki wierzchołek powyżej liścia. Po tych zabiegach długość sadzonki powinna wynosić około 10 cm.

Jak ukorzeniać i sadzić pobrane sadzonki

Aby ułatwić ukorzenianie sadzonek półzdrewniałych dolne części pędów zanurz w ukorzeniaczu, a następnie posadź je do doniczek wypełnionych drobno zmieloną korą sosnową lub mieszaniną równych części torfu ogrodniczego i gruboziarnistego piasku. Sadzonki umieszczamy w dołkach na głębokości 1/3 długości sadzonki, w takich odległościach pomiędzy sadzonkami, aby ich liście nie stykały się ze sobą. Następnie podłoże ugniatamy i obficie podlewamy. Można użyć wody z roztworem środka przeciwgrzybiczego.

Po posadzeniu sadzonek doniczki nakrywamy folią (najlepiej na drucianym stelażu aby folia nie dotykała bezpośrednio roślin) i ustawiamy w zacisznym i zacienionym miejscu. Sadzonki mogą zimować w szklarni lub zimnym inspekcie (pamiętajmy o zabezpieczeniu ich przed mrozem). Sadzonki ukorzenią się szybciej, jeżeli będą od dołu podgrzewane.

Uwaga! Zaraz po posadzeniu sadzonek zaetykietuj je, abyś wiedział w którym miejscu znajdują się poszczególne gatunki i odmiany.

Pielęgnacja sadzonek półzdrewniałcyh

Gdy sadzonki półzdrewniałe się ukorzenią należy je zahartować (sadzonki spędzające zimę w mnożarce podgrzewanej od spodu powinny się ukorzenić jeszcze zanim nadejdzie wiosna). W tym celu wykonaj po kilka otworów w folii okrywającej sadzonki, aby je nieco przewietrzyć. Tydzień później rozetnij folię na większej powierzchni, a po kolejnym tygodniu usuń ją zupełnie. Ukorzenione sadzonki możesz porozsadzać do oddzielnych doniczek o średnicy około 8 cm. Sadzonki wymagają stałego doglądania. Cały czas musisz pilnować aby podłoże w doniczkach było stale wilgotne. Sadzonki możesz też zasilić nawozem płynnym.

Gdy nadejdzie sezon wegetacyjny i na dworze się ociepli, sadzonki można przesadzić do większych doniczek lub od razu do gruntu (jeżeli jednak sadzonki ukorzeniały się wolniej to z wysadzeniem ich do gruntu trzeba będzie poczekać aż do jesieni).

Zobacz również:

rozmnażanie iglakówRozmnażanie iglaków
Rozmnażanie iglaków może być wykonane na 3 sposoby - z nasion, poprzez sadzonkowanie, odkłady oraz szczepienie. W ten sposób możemy samodzielnie powiększyć kolekcję iglaków w naszym ogrodzie. Dowiedz się która metoda rozmnażania iglaków jest najlepsza, która najłatwiejsza i która daje najlepsze efekty w uprawie amatorskiej. Oto sprawdzone sposoby na rozmnażanie iglaków. Więcej...

rozmnażanie roślin przez odkładyRozmnażanie roślin przez odkłady
Rozmnażanie przez odkłady polega na ukorzenianiu pędów roślin bez oddzielania ich od rośliny matecznej. Jest to dość łatwa i naturalna forma rozmnażania roślin, której mogą spróbować początkujący i niedoświadczeni miłośnicy ogrodnictwa. Zobacz jakie rośliny można rozmnażać przez odkłady, jakie są rodzaje stosowanych odkładów i jak to wykonać - instrukcja krok po kroku. Więcej...

Rozmnażanie bylin przez podziałRozmnażanie bylin przez podział
Rozmnażanie bylin przez podział to jeden ze sposobów na wegetatywne rozmnażanie bylin. Poza podziałem można też stosować rozmnażanie przez odkłady oraz przez sadzonki, przy czym rozmnażanie bylin przez podział wydaje się być metodą najprostszą i dającą szybkie rezultaty. Zobacz kiedy i jak dzielić byliny oraz które gatunki się do tego nadają. Więcej...

Opracowano na podstawie: C. Brickell, Wielka Encyklopedia Ogrodnictwa, MUZA SA, Warszawa 1994, s. 84 oraz 538; Wielka ilustrowana encyklopedia roślin ogrodowych, Reader's Digest Przegląd Sp. z o.o., Warszawa 2004, s. 818 - 819.