nawozy z m¹czk¹ bazaltow¹ Target

Rozmnażanie iglaków

Rozmnażanie iglaków może być wykonane na 4 sposoby: z nasion, poprzez sadzonkowanie, odkłady oraz szczepienie. W ten sposób możemy samodzielnie powiększyć kolekcję iglaków w naszym ogrodzie. Dowiedz się która metoda rozmnażania iglaków jest najlepsza, która najłatwiejsza i która daje najlepsze efekty w uprawie amatorskiej. Oto sprawdzone sposoby na rozmnażanie iglaków!

rozmnażanie iglaków przez sadzonki
Rozmnażanie iglaków - samodzielnie uzyskane sadzonki
Fot. depositphotos

Rozmnażanie iglaków przez sadzonki

Gatunki i odmiany cisów, cyprysików, metasekwoi chińskiej, jałowców, żywotników oraz karłowych i płożących form jodły, modrzewia sosny i świerka możemy rozmnażać przez sadzonkowanie.

Najdogodniejszy termin rozmnażania iglaków przez sadzonki to sierpień i wrzesień. O tej porze roku pędy są twardsze i bardziej sprężyste niż wiosną, a jednocześnie dostatecznie elastyczne, by można było je przycinać.

Ponieważ gałązki zdrewniałe ciężko się ukorzeniają, do rozmnażania wybieramy jedynie jednoroczne wierzchołki pędów. Należy jednak zachować ostrożność, gdyż zbyt młode pędy będą łatwo atakowane przez choroby (rys. 1).

Młode pędy można pobrać z pędu głównego za pomocą ostrego noża. Bardziej polecaną metodą jest jednak energiczne oderwanie pędów. Na pobranej w ten sposób sadzonce musi znajdować się fragment starszego pędu - piętka i języczek (rys. 2). Sadzonki powinny mieć długość od 6 do 10 cm. Jeżeli są dłuższe, należy przyciąć im wierzchołek.

rozmnażanie iglaków przez sadzonki
Rozmnażanie iglaków przez sadzonki: 1. pobranie pędu na sadzonkę, 2. usunięcie dolnych gałązek, 3. zanurzenie w ukorzeniaczu

Zanim posadzimy tak przygotowane sadzonki iglaków, należy z ich dolnej części usunąć wszystkie łuski i igły, oraz zanurzyć je w ukorzeniaczu (rys. 3). Rany powstałej po oderwaniu nie wolno dotykać dłonią, gdyż ułatwia to przedostanie się chorób. Aby zmniejszyć ryzyko infekcji, pod sadzonki należy użyć dobrej jakościowo ziemi.

Po posadzeniu w ziemi, sadzonki iglaków przetrzymujemy w ciepłych i wilgotnych warunkach. Wykształcenie korzeni następuje w temperaturze od 18 do 22°C. U gatunków, które łatwo dają się rozmnażać (np. u żywotników i jałowców), pierwsze korzenie pojawiają się po około sześciu do ośmiu tygodniach. Może to jednak potrwać znacznie dłużej.

Jak zrobić sadzonki tujiJak zrobić sadzonki tui
Pobranie sadzonek, to bardzo dobry sposób na rozmnażanie tui. W ten sposób tanio możemy pozyskać większą liczbę roślin potrzebnych np. na żywopłot. Rozmnażanie tui z sadzonek jest dość łatwe, dlatego każdy może sam tego spróbować. Zobacz kiedy i jak pobierać sadzonki tui, jak je sadzić i jak o nie dbać aby się ukorzeniły. Oto instrukcja rozmnażania tui z sadzonek - krok po kroku. Więcej...

Rozmnażanie iglaków przez odkłady

Przydatną metodą rozmnażania iglaków w warunkach uprawy amatorskiej jest rozmnażanie przez odkłady, szczególnie jeśli uprawiamy formy płożące się, których pędy mają naturalną tendencję do wypuszczania korzeni w miejscach stykania się z ziemią. W tym przypadku na początku jesieni sprawdzamy, czy w miejscach rozgałęzień nie powstały już młode korzenie. Jeżeli okaże się że fragmenty pędów wrosły już w podłoże, odcinamy ukorzeniony pęd i delikatnie, aby nie uszkodzić korzeni, wykopujemy ukorzenioną sadzonkę, którą możemy posadzić w innym miejscu. Ukorzenianie możemy przyspieszyć podsypując nasady pędów mieloną korą lub torfem, utrzymując jednocześnie wyższą wilgotność gleby.

Rozmnażanie iglaków z nasion

Najbardziej cierpliwi mogą spróbować rozmnażania iglaków z nasion. Trzeba jednak pamiętać, iż otrzymane rośliny często nie powtarzają cech rośliny matecznej. Można w ten sposób rozmnażać sam gatunek ale nie jego odmiany, gdyż nie powtórzą one cech otrzymanych często dzięki specjalnym zabiegom szkółkarzy. Musimy także pamiętać, że rozmnażanie drzew z nasion wymaga najwięcej cierpliwości.

Rozmnażanie iglaków przez szczepienie

Rozmnażanie iglaków przez szczepienie jest najważniejszą metodą rozmnażania, spośród stosowanych w szkółkarstwie, lecz niestety dość skomplikowaną do zastosowania w amatorskiej uprawie na działce. Warto jednak spróbować samodzielnie zaszczepić choć kilka roślin aby uzyskać np. ciekawe formy szczepione na pniu. Jeśli się uda, satysfakcja będzie ogromna!

Szczepienie może być wykonywane na kilka sposobów ale najczęściej spotykany rodzaj polega na połączeniu ze sobą zrazu (części szlachetnej rośliny o atrakcyjnym zabarwieniu igieł, kształcie czy innych wyjątkowych cechach) z podkładką (rośliną, która będzie stanowiła podstawę dla rozwoju nowego drzewka lub krzewu). Na podkładki pod iglaki wybiera się rośliny 2- lub lub 3-letnie, grubsze od zrazów. Cięć dokonuje się za pomocą specjalnego noża, tzw. okulizaka. Zraz i podkładkę można łączyć na wiele sposobów, ale najlepiej użyć specjalistycznej taśmy do szczepień.

W naszym klimacie szczepienie iglaków wykonuje się w następujących terminach:

  • luty - zimowe szczepienie sosen,
  • poczÄ…tek marca (kiedy dni sÄ… jeszcze krótkie, a temperatura waha siÄ™ w okolicach 0°C) - szczepienie Å›wierków, jaÅ‚owców, jodeÅ‚ i modrzewiów
  • przeÅ‚om sierpnia i wrzeÅ›nia - najczęściej szczepi siÄ™ wtedy Å›wierki, cyprysy i tuje

Opracowano na podstawie:
1. C. Brickell, Wielka Encyklopedia Ogrodnictwa, Muza SA, Warszawa 1994, s. 38 - 42;
2. A Marosz, Barwny Świat Iglaków, Działkowiec, nr 4/2004, s. 10 - 12;
3. K. Kot, Iglaki z własnej działki - rozmnażanie wegetatywne, Działkowiec, nr 7/2003, s. 22 - 23;
4. T. Bojarczuk, Pielęgnacja iglaków, Działkowiec, nr 5/2003, s. 12 - 13;
5. J. Grąbczewski, Czym się kierować przy wyborze iglastych ?, Kwiaty, nr 1/1994;
5. O iglakach ciekawostki i porady, Kwiaty, nr 1/1994, s. 4 - 5;
6. Mój Piękny Ogród, nr 8/99, s.32.

Przeczytaj również:

sadzenie iglaków - kiedy i jak sadzić iglakiSadzenie iglaków - kiedy i jak sadzić iglaki
Prawidłowe sadzenie iglaków w dużej mierze decyduje o tym czy roślina się przyjmie i jak będzie wyglądał jej wzrost w najbliższych latach. Dlatego warto dowiedzieć się jakie iglaki wybierać do sadzenia i na jakie cechy roślin zwrócić uwagę przed zakupem, jak przygotować miejsce do sadzenia iglaków i jak postępować podczas sadzenia tych roślin. Oto wszystko, co trzeba wiedzieć aby właściwie posadzić iglaki. Więcej...

pielęgnacja iglaków - podlewanie, nawożenie, cięciePielęgnacja iglaków - podlewanie, nawożenie, cięcie
Prawidłowa pielęgnacja iglaków w ogrodzie ma ogromny wpływ na zdrowy wzrost i piękny wygląd tych roślin. Zaniedbane iglaki często chorują, słabo rosną i tracą igły. Warto zatem dowiedzieć się czego iglaki potrzebują - jak powinno wyglądać podlewanie iglaków, nawożenie iglaków i cięcie iglaków. Zobacz jak wykonywać te zabiegi pielęgnacyjne aby iglaki były piękne i zdrowe. Więcej...

Iglaki w ogrodzie
Iglaki w ogrodzie mogą pełnić rozmaite funkcje, stanowiąc główną dekorację bądź też tło rabat, rosnąc jako wyeksponowane solitery lub też tworząc żywopłot. Wśród nich są rośliny o zróżnicowanym tempie wzrostu, kształcie korony oraz barwie igieł. Zobacz, które iglaki ozdobne sprawdzą się w Twoim ogrodzie i dowiedz się jak wybrać najładniejsze odmiany iglaków. Więcej...