Stihl Cash Back

Rozwar wielkokwiatowy - pielęgnacja, uprawa, rozmnażanie

Rozwar wielkokwiatowy (Platycodon grandiflorus) to przepięknie kwitnąca bylina na skalniaki i rabaty kwiatowe, doskonale radząca sobie w naszym klimacie. Zdobią go zarówno w pełni rozwinięte, dzwonkowate kwiaty, jak i pączki kwiatowe, przypominające... baloniki! Jakie jeszcze ma zalety rozwar wielkokwiatowy, co jest najważniejsze w jego uprawie, jakie towarzystwo warto mu zapewnić na ogrodowej rabacie oraz jak przeprowadzić rozmnażanie rozwaru?

rozwar wielkokwiatowy
Rozwar wielkokwiatowy kwitnie od początku lata aż do września

W naszych ogrodach królują rośliny ozdobne znane i popularne jak hortensje, aksamitki, astry, floksy czy róże ogrodowe. Są oczywiście niewątpliwą ozdobą ogrodu, jednak jest też wiele interesujących i pięknych roślin, które nie są zbyt powszechne, a doskonale nadają się do naszego ogrodu i mogą stanowić ciekawy akcent. Taką rośliną jest niewątpliwie urocza kępiasta bylina - rozwar wielkokwiatowy (Platycodon grandiflorus) z rodziny dzwonkowatych.

Rozwar wielkokwiatowy - charakterystyka

Rozwar wielkokwiatowy pochodzi z rejonów wschodniej Azji. Wysokość to ok. 40-80 cm., ale posiada również odm. karłowe o wys. 10 - 20 cm. Doskonale radzi sobie w naszym klimacie i nie ma zbyt dużych wymagań.

Rozwar zakwita na początku lata i kwitnie do września (VII-IX), tworząc kwiaty w postaci pięknych dzwonków na szczytach pędów. Kwiaty osiągają średnicę ok. 5-8 cm., a więc są dość duże. Najczęściej spotykane w kolorze błękitnym, niebieskim, blado różowym oraz białym. Kwiaty są pojedyncze ale bywają też odmiany o ciekawym półpełnym pokroju i falowanych płatkach.

Ciekawie wyglądają również pąki rozwaru wielkokwiatowego, tworzą bowiem zielone, małe baloniki, które pęcznieją i dopiero rozwija się kwiat. Otwiera się całkiem ukształtowany i od razu ostatecznych rozmiarów, stąd polska nazwa - rozwar.

Warto wiedzieć! Kwiatostany rozwaru po przekwitnięciu dobrze jest systematycznie usuwać, gdyż pobudza to roślinę do lepszego wiązania następnych pąków kwiatowych. Warto ten zabieg wykonywać w rękawiczkach, gdyż roślina w miejscu uszkodzenia, wydziela gęsty, biały sok (podobnie jak mlecz). Kwiaty rozwaru nadają się również do wazonu.

Rozwar wielkokwiatowy przybiera pokrój raczej zwarty, pędy są wzniesione i sztywne. Liście jasnozielone, o lekkim niebieskawym odcieniu, lancetowate lub owalne z ząbkowanymi brzegami.

rozwar wielkokwiatowy
Kwiaty rozwaru są pojedyncze ale bywają też odmiany (jak na zdjęciu) o ciekawym półpełnym pokroju i falowanych płatkach

Rozwar - pielęgnacja i wymagania

Rozwar wielkokwiatowy lubi miejsca zarówno nasłonecznione jak i nieco cieniste, zaś słabo radzi sobie w całkowitym cieniu. Platycodon potrzebuje umiarkowanej wilgotności gleby, koniecznie przepuszczalnej o pH najlepiej obojętnym. Przetrzyma lekkie przesuszenie, gdyż posiada mięsisty korzeń magazynujący wodę, co sprawia że pielęgnacja rozwaru jest dość łatwa.

Najgroźniejsza dla rozwaru wielkokwiatowego jest nadmierna wilgoć i ciężkie gleby, na których roślina może po prostu zgnić. Rozwar bardzo nie lubi też przesadzania, gdyż tworzy długi korzeń, który łatwo jest uszkodzić podczas tej czynności. Dlatego najlepiej od razu wybrać dla rozwaru właściwe i ostateczne miejsce w ogrodzie. Na wiosnę z ziemi wychodzi dość późno, dlatego należy uważać przy wiosennych pracach pielęgnacyjnych, aby rośliny nie uszkodzić (najlepiej miejsce oznaczyć jesienią).

Rozwar wielkokwiatowy raczej nie jest atakowana przez szkodniki i choroby. Czasem może okazać się konieczne jedynie zwalczanie ślimaków.

rozwar wielkokwiatowy
Ciekawie wyglądają pąki rozwaru, niczym zielone, małe baloniki, które pęcznieją i dopiero potem rozwija się kwiat

Rozwar - uprawa na rabacie i na balkonie

W jakim towarzystwie rozwar wielkokwiatowy najlepiej się zaprezentuje na rabacie? Nie należy rozwarów sadzić na rabatach, na których królują mocne kolory i wysokie rośliny, gdyż ich subtelny urok zostanie przytłoczony przez inne kwiaty. Doskonale natomiast zaprezentują się w miejscu takim jak skalniak (odmiany karłowe) lub na rabacie, gdzie posadzono głównie rośliny zielone. Można też zastosować go tam, gdzie towarzyszące rośliny nie mają mocnych, intensywnych kolorów kwiatów oraz nie potrzebują do rozwoju dużej ilości wody w podłożu. Na zimę zielone części rośliny zamierają.

Jeśli chcemy ozdobić rozwarem doniczki na balkonach czy tarasach, raczej nie uda się nam przechować go przez zimę, więc albo wysadzamy jesienią roślinę do gruntu, gdzie spokojnie przezimuje albo traktujemy ją jako jednoroczną.

rozwar wielkokwiatowy
Liście rozwaru są jasnozielone z lekkim niebieskawym odcieniem

Rozwar wielkokwiatowy - rozmnażanie

Rozwar wielkokwiatowy można spróbować samodzielnie wysiać z nasion, zebranych jesienią z dojrzałych torebek nasiennych (nasiona są bardzo drobniutkie). Wysiew nasion rozwaru prowadzi się w okresie III-V do ciepłego inspektu. Sadzenie do gruntu we wrześniu. W sklepach ogrodniczych można też nabyć gotowe sadzonki rozwaru w doniczkach.

Warto wiedzieć! Rozwar wielkokwiatowy jest roślina leczniczą, od dawna mającą zastosowanie głównie w medycynie wschodniej. Zawiera substancję o działaniu wykrztuśnym.

Gorąco polecam tą piękną i wdzięczną roślinę, która przez wiele lat będzie cieszyć nasze oczy w ogrodzie, a mając dobre dla siebie warunki, odwdzięczy się nam ślicznymi kwiatami.

Katarzyna Józefowicz

Przeczytaj również:

Rudbekia - odmiany i uprawa
Rudbekia to jedna z bardziej znanych roślin, która co roku cieszy nas swoim wspaniałym wzrostem i kolorem kwiatów. Rudbekie to duże i piękne rośliny, dlatego nie sposób przejść obok nich obojętnie. Nadają się zarówno na rośliny rabatowe jak i do wazonu, są naprawdę szeroko stosowane. Zanim jednak posadzimy rudbekię w ogrodzie warto zapoznać się z jej wymaganiami, a także odmianami rudbekii, których naprawdę jest wiele. Więcej...

begoniaBegonia - odmiany i uprawa
Begonia to roślina niezwykle popularna i doceniana w naszym kraju, ozdoba kwietników, ogrodów, tarasów i balkonów. Begonie występują w różnych gatunkach i odmianach. Od kilku lat ich popularność zdecydowanie rośnie, dzięki czemu dzisiaj ich zróżnicowanie jest o wiele większe. Begonie mogą być uprawiane zarówno w pomieszczaniach jak i ogrodach. Jakie gatunki wybrać do uprawy i co trzeba im zapewnić aby pięknie kwitły? Więcej...

trytoma groniastaTrytoma groniasta - uprawa ogrodowa, sadzenie, rozmnażanie
Trytoma groniasta pochodzi z Afryki Południowej i Madagaskaru. Uprawa ogrodowa trytomy sprawia nieco kłopotów w naszym kimacie ze względu na duże wymagania cieplne tej rośliny. Jednak niezwykle ciekawy, egzotyczny wygląd trytomy sprawia, że jest coraz chętniej sadzona. Zobacz jak wygląda uprawa ogrodowa trytomy, jakie stanowisko uprawy wybrać i jak odpowiednio pielęgnować trytomę aby co roku wspaniale kwitła. Więcej...