Stihl Cash Back

Rozmnażanie storczyków. Jak rozmnożyć storczyki w domu?

Storczyki są bardzo chętnie uprawiane ale już prób ich rozmnożenia podejmuje się niewiele osób. Tymczasem rozmnażanie storczyków nie jest wcale takie trudne i możemy z powodzeniem przeprowadzić je w warunkach domowych. Podpowiadamy jak rozmnożyć storczyki w domu aby uzyskać jak najwięcej pięknie kwitnących roślin. Oto najpopularniejsze sposoby rozmnażania storczyków, dzięki którym szybko powiększysz swoją storczykową kolekcję!

rozmnażanie storczyków
Niektóre storczyki rozmnaża się podczas przesadzania
Fot. depositphotos

Sposoby rozmnażania storczyków

Storczyki można rozmnażać na wiele sposobów ale tylko niektóre z nich można zastosować w warunkach amatorskiej uprawy w domu.

W domowej uprawie storczyki rozmnaża się głównie wegetatywnie, pozyskując sadzonki z już posiadanych roślin - poprzez podział, z pseudobulw, odcinanie fragmentów ukorzenionych pędów, czy z pędów bocznych, tzw. keiki.

Nie jest natomiast możliwe rozmnażanie storczyków z nasion (w uprawie domowej praktycznie nie zawiązują one nasion) ani metodą rozmnażania roślin invitro, którą stosuje się wyłącznie w warunkach laboratoryjnych.

Sposób rozmnażania storczyków trzeba dobrać do rodzaju storczyka jaki chcemy rozmnożyć. I tak np. storczyki sympodialne rozmnaża się przez podział pędów, zaś monopodialne, nie tworzące kłączy ani pseudobulw, przez sadzonki wierzchołkowe lub odrosty. Poniżej omawiamy to dokładniej.

Rozmnażanie storczyków z łodygi

W ten sposób rozmnaża się popularne storczyki z rodzaju Vanda i Phalaenopsis. Kiedy pęd osiągnie co najmniej 30 cm i wytworzy dużą liczbę korzeni powietrznych, odcina się wierzchołek pędu 1 cm poniżej korzeni i wysadza do osobnej doniczki z podłożem, które stanowi rozdrobniona kora sosnowa zmieszana z torfem i piaskiem. Korzeni powietrznych nie przycinamy. Na dolnej części pędu, z kąta pierwszego lub drugiego najwyżej położonego liścia, wybije z czasem nowy pęd.

Uwaga!
Pamiętaj aby do nowego podłoża, do którego przesadzasz odcięte ukorzenione pędy, dać zawsze nieco podłoża od rośliny matecznej. Storczyki do przeżycia wymagają współżycia z grzybami mikoryzowymi, których nie będzie na świeżym podłożu. Dlatego zawsze trzeba dać trochę podłoża spod storczyka już uprawianego.

Rozmnażanie storczyków przez keiki

Storczyki z rodzaju Dendrobium, Epidendrum oraz niektóre gatunki Phalaenopsis i Vanda można rozmnażać przez oddzielenie pędów bocznych wyrastających z pąków śpiących na łodydze lub z pędów odroślowych, czyli tzw. keiki.

Kiedy na pędach tych korzenie powietrzne osiągną długość co najmniej 2,5 cm, można odciąć sadzonkę i wysadzić do doniczki napełnionej wilgotnym podłożem. Sadzonkę należy przywiązać do palika i przytwierdzić do podłoża aby utrzymała się pionowo. Następnie ustawić w rozproszonym świetle i codziennie zraszać utrzymując wilgotne powietrze wokół niej.

Rozmnażanie storczyków przed podział

Wszystkie storczyki o wzroście sympodialnym złożone z większej liczby pseudobulw, jak np. rośliny z rodzaju Dendrobium czy Cymbidium dzieli się na części, pozostawiając w każdej z nich 3-5 zdrowych gładkich pseudobulw z liśćmi. Podziału dobrze rozrośniętych i zdrowych roślin dokonuje się podczas przesadzania storczyków.

Jeśli storczyk ma 6 pseudobulw lub dwa nowe pędy, można go podzielić. Podczas tej czynności nie tylko otrzymujemy nowe rośliny, ale też odmładzamy stare. U niektórych gatunków zbyt obficie tworzących liście, czynność ta może stymulować obfitsze kwitnienie.

Kłącza storczyków dzielimy ostrym nożem lub sekatorem między sąsiadującymi ze sobą pseudobulwami. Następnie bardzo ostrożnie dzielimy roślinę na dwie części, delikatnie rozplątując korzenie.

Rozmnażanie storczyków ze starych pseudobulw

Do rozmnażania storczyków sympodialnych można użyć starych pseudobulw po oddzieleniu ich od zdrowej, żywotnej części rośliny. Bezlistne, zmarszczone pseudobulwy wysadza się do skrzynek w rozstawie 5x10 cm, w podłoże złożone z wilgotnego torfu i perlitu. Podłoża nie należy podlewać, a jedynie tylko 1-2 razy dziennie zamgławiać. Po kilku miesiącach ze śpiących oczek znajdujących się u podstawy pseudobulw zaczną wyrastać nowe pędy, które do normalnych doniczek należy przesadzić dopiero po roku.

Rozmnażanie storczyków z pędu kwiatowego

Stare pędy storczyków z rodzaju Dendrobium, z których opadły liście, jak również stare pędy kwiatostanowe roślin z rodzaju Phalaenopsis, mają zdolność do wytwarzania nowych pędów z pąków bocznych. Stare pędy kwiatostanowe tnie się na odcinki 10-15 cm, tak aby każdy zawierał kilka śpiących oczek.

Sadzonki można umieścić płasko w skrzynkach w podłożu złożonym z wilgotnego torfu zmieszanego z piaskiem. Skrzynki ustawia się na w widnym miejscu, przykrywa szkłem i codziennie zrasza. W takich warunkach z pąków śpiących zaczynają wyrastać stosunkowo szybko nowe pędy i korzenie.

Po dwóch miesiącach, kiedy korzenie osiągną długość około 2,5 cm, małe rośliny należy odciąć od sadzonki i wysadzić do osobnych doniczek.

Przeczytaj również:

Jak dbać o storczyki w doniczce?Jak dbać o storczyki w doniczce?
Storczyki to wciąż jedne z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Aby rośliny te jak najdłużej stanowiły ozdobę naszego domu, trzeba je odpowiednio pielęgnować. Zobacz jak dbać o storczyki w doniczce aby pięknie kwitły i zdrowo rosły! Więcej...

jak podlewać storczykaJak podlewać storczyka
Podlewania storczyków należy się nauczyć ponieważ wcale nie jest to takie proste i oczywiste. Storczyki to rośliny egzotyczne, których nie należy podlewać w taki sam sposób jak większości innych roślin. Przy podlewaniu storczyków trzeba pamiętać o kilku zasadach. Więcej...

dlaczego storczyk nie kwitnieDlaczego storczyk nie kwitnie
Głównymi powodami, dlaczego storczyk nie kwitnie, jest jego zła pielęgnacja oraz błędy w uprawie. Dowiedz się jak pomóc roślinie, by zdobiła Twoje mieszkanie jak najdłużej. Oto 5 najczęstszych powodów dlaczego storczyk nie kwitnie! Więcej...