Stihl Cash Back

Róże parkowe - odmiany, uprawa

Róże parkowe są dosyć mocno zróżnicowaną grupą róż. Cechują się przede wszystkim silnym wzrostem oraz obfitym kwitnieniem, a także mają mają niewygórowane wymagania. Doskonale nadają się do sadzenia w parkach i dużych ogrodach. Zobacz, które odmiany róż parkowych najlepiej sprawdzają się w naszym klimacie oraz jak wygląda uprawa róż parkowych w ogrodzie.

Róża parkowa Graham Thomas
Róża parkowa 'Graham Thomas' tworzy kwiaty pełne, barwy żółtej

Róże parkowe - uprawa

Róże parkowe należą do grupy, w której można zauważyć największe zróżnicowanie w wyglądzie kwiatów jak i samych krzewów. Jednak ich wspólną cechą jest silny wzrost oraz obfite kwitnienie. Pędy są sztywne i wzniosłe lub wiotkie i przewieszające się, doskonale się rozgałęziają. Róże te nie wymagają wielu zabiegów, mają niskie wymagania glebowe. Wiele odmian róż parkowych kwitnie raz w sezonie lub słabo powtarza kwitnienie późnym latem. Jedynie nowsze odmiany kwitną całe lato. Ich kwiaty są z reguły duże, pełne lub półpełne.

Róże parkowe ze względu na swe cechy szczególnie nadają się do obsadzania parków i ogrodów. Niektóre z nich mogą być wykorzystywane jako róże pnące. Doskonale prezentują się przy altankach, pergolach, swymi rozmiarami potrafią zasłonić brzydką część ogrodu. Wiele z nich wymaga dodatkowych podpór i podwiązywania pędów. Aby cieszyć się ciągłym kwitnieniem zaleca się systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatów.

Róża parkowa Jubilee Celebration
Róża 'Jubilee Celebration' tworzy rozetowe kwiaty, o uroczej, łososiowo-różowej barwie, ze szczyptą złota na spodniej stronie płatków. Kwiaty, zebrane po kilka na pędzie, wydzielają zapach owocowy z domieszką świeżej cytryny i maliny

Róże parkowe - odmiany

Grupa róż parkowych jest bardzo rozległa i można ją podzielić na kilka podgrup. Należą do nich:

  1. Stare róże ogrodowe oraz niektóre róże dzikie,
  2. Nowoczesne odmiany róż krzewiastych, powstałe w wyniku krzyżowania wielu gatunków rodzicielskich,
  3. Róże historyczne - róże francuskie (R. gallica), róże damasceńskie (R. x damascena), róże białe (R. x alba), róże stulistne (R. x centifolia), róże portlandzkie, róże burbońskie, róże piżmowe
  4. Róże angielskie - powstałe z połączenia róż historycznych i współczesnych.

Róża parkowa Westerland
Róża parkowa 'Westerland' tworzy bardzo duże kwiaty (do 12 cm średnicy) o bardzo ciekawej barwie - morelowe z różowym odcieniem

Róże parkowe, a w szczególności róże historyczne i angielskie cenione są ze względu na swój specyficzny, bardzo intensywny zapach. Wiele gatunków róż historycznych i dzikich wydaje ozdobne owoce, które wraz z płatkami służą do sporządzania różnego rodzaju olejków, naparów, konfitur i nalewek.

Oto szczególnie polecane odmiany róż parkowych: Graham Thomas, Abraham Darby, Mary Rose, Louise Odier, Frühlingsgold, Charles de Mills, Jacques Cartier, Madame Hardy, Mrs John Laing, Westerland, Lichtkönigin Lucia, Jubilee Celebration.

Jeżeli roślinom nie możemy zapewnić w pełni słonecznego stanowiska, to jako róże do cienia i półcienia można wybrać odmiany róż parkowych 'Ballerina', 'F. J. Grootendorst', 'Lichtkönigin Lucia', 'Paganini', 'Port Sunlight'.

Przeczytaj również: