Róże miniaturowe - odmiany, pielęgnacja

Róże miniaturowe doniczkowe to jedne z nowinek, które nie tak dawno pojawiły się w naszych domach. Urzekają swą delikatnością oraz mnóstwem kwiatów w czerwonym, różowym, białym lub żółtym kolorze. Mogą być uprawiane zarówno w mieszkaniu, jak i na balkonie, tarasie oraz w ogrodzie. Oto jak powinna wyglądać pielęgnacja róż miniaturowych oraz jakie odmany tych róż są najciekawsze.

Róże miniaturowe - pielęgnacja


Rosa chinensis minima - przodek
róż miniaturowych, które możemy
uprawiać w mieszkaniach

Róże miniaturowe, z racji tego, że są sprzedawane w doniczkach i zabierane do mieszkań, trzeba pielęgnować nieco inaczej niż róże ogrodowe. W mieszkaniu róże miniaturowe wymagają stanowiska jasnego, dobrze oświetlonego, ale bez palącego słońca. W okresie letnim śmiało mogą być wykorzystywane jako ozdoby balkonów i tarasów. Miniaturowa róża doniczkowa powinna mieć umiarkowanie wilgotne podłoże oraz często zraszane liście, co zapobiega ich opadaniu oraz przedłuża kwitnienie rośliny. Nawożenie powinno mieć miejsce raz w tygodniu w okresie od marca do sierpnia. Po opadnięciu liści roślina przechodzi w stan spoczynku. Wówczas powinna znajdować się w miejscu chłodnym, o temp. od 6 do 8°C. W lutym przenosimy ją do pomieszczenia o temp. do 15°C, a po wznowieniu wzrostu stopniowo przyzwyczajamy do normalnej temp. pokojowej.

W tym okresie, tj. przed rozpoczęciem wegetacji, różę warto przesadzić. Powinno się to robić co 2 lata. Przesadzamy do doniczki niewiele większej od poprzedniej, wypełnionej doniczkową ziemią kompostową z dodatkiem gliny.

Róża miniaturowa w mieszkaniu może przebywać tylko kilka miesięcy, po których trzeba ją wysadzić do ogródka. Najlepiej to zrobić w połowie maja - wysadzana wiosną zakwitnie kilkakrotnie. Doskonale będzie się prezentować w ogródku skalnym, w kąciku rekreacyjnym lub na tarasie. Zawsze powinno być to miejsce nasłonecznione i zaciszne.

W połowie października roślinę zabieramy z powrotem do mieszkania albo starannie zabezpieczając przed śniegiem i mrozem pozostawiamy w ogródku. Przenosząc do mieszkania musimy zapewnić jej odpowiedniej wielkości doniczkę oraz nie dopuścić do zasuszenia pąków, a wówczas możemy liczyć na jej ponowne kwitnienie.

Rozmnażanie róży miniaturki jest niezwykle proste i nie sprawia na ogół żadnych kłopotów nawet amatorom. W tym celu od marca do maja pobieramy sadzonki wierzchołkowe z jednym liściem i sadzimy w wilgotnej mieszance torfu z piaskiem. Doniczki z sadzonkami stawiamy w zaciemnionym miejscu o dużej wilgotności powietrza.


Róża miniaturowa może być doskonałym prezentem dla miłośnika kwiatów.

Róża jest kwiatem dość łatwym w uprawie, a odpowiednio pielęgnowana odwdzięczy nam się bogactwem kwiatów przez wiele lat.

Róże miniaturowe - odmiany

Oto najczęściej pojawiające się odmiany róż miniaturowych:

Valencia - kwiaty dość duże, barwy starego złota,
Amorosa - kwiaty duże, jasnoróżowe,
Alexandra - kwiaty także duże, kremowe,
Amber, Champagner - kwiaty barwy żółtej,
Lilly - kwiaty średniej wielkości, ciemny mutant znanej odmiany 'Lulu', od której różni się intensywniejszym, czerwonym kolorem kwiatów.

Przeczytaj także:

róże - chorobyRóże - choroby
Róże to wspaniale kwitnące krzewy, bardzo chętnie uprawiane w ogrodach. Najczęściej spotykane są róże rabatowe i wielkokwiatowe, którym zagrażają głównie dwie choroby - mączniak prawdziwy i czarna plamistość róży. Ale lista chorób atakujących róże jest o wiele dłuższa. Zobacz jak rozpoznawać choroby róż oraz jak wyleczyć niedomagające rośliny. Więcej...

azalia w doniczceAzalia w doniczce
Azalia kupiona w kwiaciarni jest kuzynką azalii japońskich rosnących w gruncie, ale jej miejsce jest w domu i nie możesz bezkarnie przesadzić jej na stałe do ogrodu, gdyż nie wytrzyma zimy. Nie oznacza to, że jej żywot ma się zakończyć wraz z przekwitnięciem ostatnich kwiatów. Możesz ją mieć przez wiele lat, musisz tylko spełnić kilka warunków dotyczących jej uprawy. Więcej...

hortensja w doniczceHortensja w doniczce
Hortensje, za sprawą swoich kulistych, wytwornych kwiatostanów stanowią wspaniałą ozdobę ogrodowych rabat. Ale krzewy te z powodzeniem można uprawiać w donicach na balkonach, tarasach czy w ogrodach typu patio, gdzie stanowią silny akcent kompozycji. Jakiej pielęgnacji potrzebuje hortensja w doniczce aby kwitła tak samo, jak ta rosnąca na rabacie? Więcej...

Roma Krajnik

Opracowano na podstawie: M. Schubert, R. Herwig, Mieszkamy wśród kwiatów, PWRiL, Warszawa 1986, s. 326, oraz H. Wiśniewska-Grzeszkiewicz, Róże doniczkowe w domu i w ogrodzie, Kwiaty, nr 1/1991, s. 6 -7.

Sekrety pieknego ogrodu


Dolacz do 67.000 osób, które za darmo
raz w tygodniu otrzymuja na e-mail
porcje aktualnych porad ogrodniczych:


  • Co Robic Aby Twój Ogród Byl Piekny i Zdrowy
  • Sekrety Ukrywane Przez Zawodowych Ogrodników
  • Kupony rabatowe na zakupy w sklepach ogrodniczych

Tak, ja tez chce z tego korzystac!

Uwaga! Na podany adres e-mail otrzymasz wiadomosc z prosba o potwierdzenie przystapienia do biuletynu. Aby zakonczyc rejestracje nacisnij link w otrzymanej wiadomosci.
Twój adres e-mail jest bezpieczny - nikomu go nie udostepnimy i w kazdej chwili mozesz sie wypisac :-)