Stihl Cash Back

Przygotowanie gleby pod sad

Chcesz uzyskać smaczne i zdrowe owoce z Twojej działki? Pamiętaj, że niezmiernie ważne jest odpowiednie przygotowanie gleby pod sad! Od tego w dużej mierze będzie zależeć czy nowo sadzone drzewa i krzewy owocowe się przyjmą , a także jak będą rosły i owocowały w kolejnych latach. Zobacz krok po kroku jak przygotować glebę pod sad.

Przygotowanie gleby pod sad
Przygotowanie gleby pod sad

Wiele osób tuż przed posadzeniem drzewa owocowego zaprawia dołek substratem torfowym, obornikiem lub kompostem. Jest to rozwiązanie dla nas wygodne, niedrogie i łatwe do wykonania ale czy na pewno wystarczające? Otóż, niestety, idąc na taką "łatwiznę" można spodziewać się pewnych problemów w uprawie drzew owocowych. Drzewka posadzone w zaprawionych dołkach przyjmą się wprawdzie dobrze ale w późniejszym okresie uprawy będą rosły słabo. Dlaczego? Korzenie takich roślin rozwijają się tylko w obrębie dołka, mają ograniczony dostęp do wody i składników pokarmowych. Szczególnie będzie to doskwierać roślinom posadzonym na glebach lekkich. Tutaj zaprawienie samego dołka nie wystarczy i warto cienką warstwą rozłożyć torf ogrodniczy lub kompost na całej powierzchni sadu. Poniżej krótka instrukcja: jak przygotować glebę pod sad.

Uwaga! Przy założeniu, że drzewa będziesz sadzić w terminie jesiennym, tj. od połowy października, przygotowywanie gleby pod sad trzeba rozpocząć już na początku sierpnia.

Przygotowanie gleby pod sad. Krok 1 - usuwanie chwastów

Zanim zaczniesz zabiegi związane z "ulepszaniem" gleby, warto pozbyć się intruzów, którzy potem mogą zabierać Twoim roślinom sadowniczym cenne substancje odżywcze. Na niewielkim obszarze działki chwasty usuń poprzez przekopanie gleby (pamiętaj aby powyciągać przy tym wszystkie korzenie mniszka i kłącza perzu). Przy tej czynności przydadzą Ci się tzw. widły amerykańskie. Gdy uznasz że teren Twojego sadu jest zbyt duży i ręczne usuwanie chwastów będzie zbyt pracochłonne, można zastosować jeden z herbicydów, np. Roundup. Pamiętaj aby zrobić to odpowiednio wcześniej, zachowując podany na opakowaniu środka okres karencji. Osobiście jednak odradzam stosowania tego typu środków w uprawach amatorskich. Jeżeli chwasty usuniesz własnoręcznie, wykonasz dobrą pracę z pożytkiem dla otaczającego Cię środowiska naturalnego. Po usunięciu chwastów glebę wyrównaj.

Przygotowanie gleby pod sad. Krok 2 - użyźnianie gleby

Jak już wspomniałem wcześniej, samo zaprawienie dołków pod drzewka owocowe jest niewystarczające. Szczególnie na glebach zbyt lekkich. Po usunięciu chwastów przystąp do "ulepszania" takich gleb poprzez nawożenie fosforem, potasem i azotem. Jeżeli nie masz doświadczenia w stosowaniu i dobieraniu odpowiednich nawozów, to najprościej będzie zastosować nawóz wieloskładnikowy zawierający zbilansowane ilości poszczególnych składników. Rozsyp około 2 garści takiego nawozu na każdy metr kwadratowy powierzchni gleby (najlepiej jednak dokładnie zapoznaj się z instrukcją na opakowaniu wybranego nawozu). Przed nawożeniem warto sprawdzić właściwości gleby oraz jej odczyn pH. Pod uprawę jabłoni i gruszy najlepsza jest gleba lekko kwaśna (pH 6,2 do 6,7). Jeżeli natomiast masz zamiar uprawiać czereśnie lub wiśnie, to gleba powinna mieć odczyn zbliżony do obojętnego (pH 6,8 do 7,4).

Jeżeli pH gleby jest zbyt niskie (gleba kwaśna) to warto glebę także zwapnować. Pamiętajmy jednak aby od wysiania nawozów mineralnych do wapnowania odczekać przynajmniej 2-3 tygodnie. Wapno może wchodzić w reakcje z nawozami mineralnymi, często bardzo niekorzystne, dlatego taki odstęp czasowy między nawożeniem mineralnym, a wapnowaniem jest konieczny.

Wapnowanie gleby. Kiedy, jak i czym wapnować glebę?Wapnowanie gleby. Kiedy, jak i czym wapnować glebę?
Wapnowanie gleby jest ważnym zabiegiem agrotechnicznym pozwalającym podwyższyć odczyn pH gleby zbyt kwaśnej, a także uzupełnić w glebie niedobory wapnia przyswajalnego dla roślin. Zobacz kiedy wapnowanie gleby jest konieczne, a kiedy lepiej zrezygnować z tego zabiegu. Jak i czym wapnować glebę aby uzyskać maksimum korzyści dla uprawianych roślin? Więcej...

Po wysianiu nawozów rozrzuć torf. Pozostawiony na powierzchni gleby torf szybko wysycha i traci swoje właściwości. Aby temu zapobiec, zaraz po rozrzuceniu torfu, przekop go razem z glebą. Tutaj też musimy zwrócić uwagę na rodzaj stosowanego torfu. Torf kwaśmy będzie glebę zakwaszać, dlatego stosujemy go tylko, gdy konieczne jest obniżenie obecnego pH gleby. W przeciwnym razie, stosujmy wyłącznie torf odkwaszony.

Najważniejsze czynności związane z przygotowaniem gleby pod sad masz już za sobą. Jest jeszcze jedna rzecz, o której wielu ogrodników zapomina lub nie wykonuje z czystego lenistwa. Warto jednak się potrudzić aby uzyskać oczekiwany efekt...

Co można sadzić pod drzewami owocowymiCo można sadzić pod drzewami owocowymi?
Właściwe wykorzystanie miejsc pod drzewami owocowymi to nie lada wyzwanie dla wielu ogrodników. Odpowiednio dobrane rośliny do sadzenia pod drzewami owocowymi nie tylko będą w tych miejscach dobrze rosły ale też mogą mieć dobroczynny wpływ na plonowanie drzew owocowych. Poznaj 7 najlepszych roślin do sadzenia pod drzewami owocowymi! Więcej...

Przygotowanie gleby pod sad. Krok 3 - nawozy zielone

Jedną z podstawowych zalet samodzielnej uprawy roślin sadowniczych, może być możliwość otrzymania żywności zdrowszej, bogatszej w składniki odżywcze. Na problem zawartości tych składników w naszej żywności w ciekawy sposób zwrócił uwagę Krzysztof Abramek, autor ebooka Witaminy, minerały i suplementy, który stwierdza, że obecnie:

"...owoce i warzywa zawierają o wiele mniejszą ilość witamin niż jeszcze trzydzieści lat temu. Ilość witamin i związków mineralnych zawartych w 1 kg roślin, które były hodowane 100 lat temu, porównuje się do tego, co dzisiaj jest zawarte w 10 kg. Przykładowo pomidory, które widzisz w supermarkecie, posiadają nawet 90% mniej witaminy C niż ich odpowiedniki, które rosły pod gołym niebem trzydzieści lat temu."

Prawda, że przerażające? Na taki stan rzeczy wpływa wiele przyczyn. Tutaj jednak pragnę zwrócić Twoją uwagę na jedną z nich, którą jest brak składników odżywczych w glebie. Oto jak ujął to autor w/w ebooka:

"Jeżeli do ziemi dostarcza się tylko 3 składniki (NPK), a rośliny rosnąc "wyciągają" z niej kilkadziesiąt, to zaczyna ich brakować. Szacuje się, że ziemie w Polsce wydawały plon ok. 1200 razy i gdy była to uprawa metodami naturalnymi, bilans minerałów się utrzymywał - po wprowadzeniu sztucznego nawożenia ziemia została wyjałowiona."

Dlatego też ważne jest aby, poza nawożeniem organicznym, na terenie przyszłego sadu wysiać także rośliny na tzw. "zielony nawóz". Dzięki temu uzyskasz glebę pulchną i bogatą w składniki pokarmowe, które będą potem dostępne dla nowo posadzonych roślin sadowniczych. Zatem po zastosowaniu nawozów i przekopaniu gleby z torfem, wysiej rośliny na zielony nawóz, np. facelię. Wysiew trzeba przeprowadzić na początku sierpnia. Właśnie ten zabieg warunkuje dość wczesny termin przygotowania gleby pod uprawę owocowych drzewek. Do jesieni facelia nieco podrośnie, a gdy tylko zacznie kwitnąć będzie można przekopać ją z glebą. Aby przyspieszyć rozkład zielonej materii wysyp na facelię nieco nawozu azotowego. Potem rośliny trzeba rozdrobnić i dokładnie przekopać.

Na tak przygotowanym stanowisku z powodzeniem możesz sadzić krzewy i drzewa owocowe.

Przeczytaj również:

zakładanie sadu na działceZakładanie sadu na działce
Zakładanie sadu na działce trzeba poprzedzić odpowiednimi przygotowaniami - wybrać właściwe miejsce pod sad, przygotować glebę, rozplanować nasadzenia i wybrać najlepsze odmiany roślin sadowniczych, takie które mają smaczne owoce, ale także będą dobrze rosły w warunkach jakie będziesz mógł zapewnić im na Twojej działce. Więcej...

Sadzenie drzew i krzewów owocowychSadzenie drzew i krzewów owocowych
Aby mieć pewność, że nowe drzewa i krzewy owocowe po posadzeniu przyjmą się i będą zdrowo rosły, warto dowiedzieć się czym się kierować przy wyborze sadzonek drzew owocowych i krzewów, aby wybrać rośliny zdrowe i zdolne do dalszego wzrostu. Nie bez znaczenia jest też staranne wykonanie samego sadzenia oraz wybór właściwego terminu na wykonanie nowych nasadzeń w sadzie. Oto wszystko o sadzeniu drzew i krzewów owocowych. Więcej...

jakie drzewa owocowe posadzić na działceJakie drzewa owocowe posadzić na działce?
Wczesna wiosna przed rozpoczęciem wegetacji i późna jesień to doskonałe momenty aby posadzić na działce nowe drzewa owocowe. Do nasadzeń na działkach najlepiej wybierać odmiany mało podatne na choroby, wcześnie wchodzące w okres owocowania i tworzące małe korony, przy których łatwo wykonamy wszelkie prace pielęgnacyjne i zbiory owoców. Oto najlepsze propozycje. Więcej...

Opracowano na podstawie: G. Hodun, Z myślą o jesiennym sadzeniu drzew, Działkowiec, Nr 8/2003, s. 35 oraz B. Czarnecki, Dobry początek - połowa sukcesu, Działkowiec, Nr specjalny 4/2004 (Owocowy Ogród), s. 48 - 49. Cytaty pochodzą z ebooka Witaminy, minerały i suplementy.