Stihl Cash Back

Prosty system nawadniania ogrodu - jak zbudować krok po kroku

W wielu ogrodach system nawadniania ogrodu jest koniecznością. Nie sposób własnoręcznie podlewać duży ogród, szczególnie w okresach suszy, gdy nawadniać trzeba codziennie. Zazwyczaj jednak przed montażem systemu nawadniania ogrodu powstrzymuje nas wysoka cena takiej inwestycji. Tymczasem niedrogo możemy samodzielnie zbudować prosty system nawadniania ogrodu, który zaspokoi większość naszych potrzeb.

system nawadniania ogrodu
System nawadniania ogrodu

Jaki powinien być system nawadniania ogrodu

Wielu z nas rokrocznie boryka się z problemem podlewania swojego ogrodu. Podlewanie aby było skuteczne musi być:

  • po pierwsze wystarczająco obfite (ale też nie za bardzo, aby nie zaszkodziło naszym roślinom),
  • po drugie systematyczne,
  • po trzecie tanie

Pierwszego wymogu musimy niestety dopilnować sami aby nasze rośliny dostały odpowiednią ilość wody, a zarazem aby z tą ilością nie przedobrzyć. O ile podczas podlewania trawnika nie ma co się obawiać nadmiaru wody to już rośliny uprawne, szczególnie w fazie kwitnienia lub owocowania na wodę reagują bardzo pozytywnie pod warunkiem, że jest odpowiednio podana.

Drugi wymóg to systematyczność. Nie ma nic gorszego, tak dla roślin jak i dla trawy, jak długie okresy bez wody lub przeciągające się okresy nadmiernego nawodnienia. Roślinom trzeba zapewnić odpowiednią ilość wody podaną w odpowiedni sposób o odpowiedniej porze. Jest to gwarancja soczysto-zielonego trawnika oraz obfitych plonów na naszej działce. System nawadniania ogrodu musi nam więc ułatwiać odpowiednie dawkowanie wody.

Trzecie jest moim zdaniem równie ważne jak dwa pozostałe, a czasami może nawet i ważniejsze. Podlewanie wodą z instalacji wodociągowych jest oczywiście bardzo wygodne, jeśli takie instalacje są, niestety wygoda niesie za sobą również koszty. Tymczasem każdy, kto posiada na swojej działce lub w jej pobliżu jakiekolwiek ujęcie wody, może ją wykorzystać aby zasilić system nawadniania ogrodu. Ci, którzy takiego ujęcia nie posiadają, mogą do podlewania wykorzystać deszczówkę lub w bardziej zaawansowanym rozwiązaniu skusić się na wykopanie małej studni głębinowej.

Jako ciekawostkę powiem, że z przeciętnego domku jednorodzinnego o dwuspadowym dachu (200m² powierzchni) można zebrać w ciągu tych czterech miesięcy około 65 m³ wody.

Deszczówka w ogrodzie. Jak podlewać ogród deszczówką?Deszczówka w ogrodzie. Jak podlewać ogród deszczówką?
Do czego przydaje się deszczówka w ogrodzie, jak zbierać wodę deszczową i jak podlewać nią rośliny? Proste sposoby na podlewanie ogrodu deszczówką, dzięki którym się nie napracujecie, a woda zostanie równomiernie rozprowadzona na wszystkie grządki! Więcej...

System nawadniania dla każdego

Jeśli już mamy alternatywne źródło wody, musimy ją jakoś przetransportować i rozprowadzić po naszym ogrodzie. Będziemy do tego potrzebowali własny system nawadniania ogrodu. Na rynku są dostępne przeróżne instalacje do nawodnień - profesjonalne systemy nawadniania z czujnikami wilgotności i deszczu, instalacje kropelkowe instalacje zraszające itp.

Wspólną ich cechą jest to, że składają się z 3 podstawowych elementów:

  • pompy
  • węży
  • zraszaczy

Najlepiej byłoby oczywiście wykorzystać profesjonalne automatyczne nawadnianie ogrodu zamontowane przez specjalną firmę. Instalacja taka jest wyposażona w czujniki deszczu i wilgotności oraz specjalną centralkę elektroniczną, która sama steruje nawodnieniem i w odpowiednim momencie załącza lub wyłącza cały układ. Jej największym minusem jest jednak cena - po prostu nie każdego na nią stać. Na szczęście przy odrobinie własnej pracy można samodzielnie zbudować prosty system nawadniania ogrodu, dzięki któremu nawadnianie naszego ogrodu z czasów konewki łupanej przeskoczy do epoki pomp, hydroforów i zraszaczy.

Jak wydajny powinien być system nawadniania ogrodu

Czy do podlewania naszego ogrodu wykorzystamy zraszacz ręczny czy może stacjonarne zraszacze ogrodowe? Czy urządzenia te będą pracowały jednocześnie, czy może każde oddzielnie? Znając wydajności tych urządzeń oraz powierzchnię jaką mogą podlewać możemy w uproszczeniu policzyć ile wody jest nam potrzebne aby potem odpowiednio dobrać pompę zasilającą system nawadniania ogrodu.

Powierzchnia i kształt ogrodu zasilanego przez system nawadniania


Na takiej działce powinniśmy ustawić od 6 do 8 zraszaczy.

Włączenie tych wszystkich urządzeń jednocześnie wymagałoby dostarczenia prawie 8000 - 9000 tys. litrów wody na godzinę pod ciśnieniem ok. 4 bar. Pompa o takiej wydajności to już znaczny wydatek!


Rozsądniej, a zarazem znacznie taniej jest zorganizować takie nawadnianie w 3-ech sekcjach po 2 zraszacze pracujące równocześnie.

Zwiększenie kosztu o niezbędny tu rozdzielacz i dodatkowy wąż mimo wszystko pozwoli zaoszczędzić bardzo duże pieniądze na zakupie mniejszej pompy.

W naszym wypadku potrzebujemy więc pompy, która jednocześnie będzie w stanie zasilać dwa zraszacze i może jeszcze dodatkowo ręczny pistolet. Wymagamy aby ciśnienie pracy tej pompy było minimum 2 do 2,2 bar, tak aby zraszacze pracowały i podlewały zaplanowany obszar.

Rury zasilające system nawadniania ogrodu

Pierwsza i najważniejsza zasada to ich grubość. Porównując je do żył, podobnie jak w ludzkim organizmie, najgrubsze i największe powinny być główne magistrale (tętnice), potem zaś przychodzi kolej na cieńsze odcinki (żyły) zasilające zraszacze. Moim zdaniem na magistrale powinno się stosować wąż:

  • 3/4" przy odległości od pompy do rozdzielacza ok. 20m-30 m,
  • 1" przy odległości od pompy do rozdzielacza ok. 30m-50 m,
  • 1,5" dla odległości od pompy do rozdzielacza ponad 50m

Do zasilania zraszaczy czy pistoletów stosujemy wąż 1/2". Druga zasada brzmi: im mniej złączek tym lepiej. Generalnie - w prostocie tkwi siła. Dlatego konstruując system nawadniania ogrodu trzeba się starać o jak najmniejszą liczbę złączy i połączeń.

Przykładowa gotowa instalacja i jej składowe wyglądają tak:

system nawadniania ogrodu

Przeczytaj również:

pompy do nawadniania ogroduPompy do nawadniania ogrodu
Pompy do nawadniania ogrodu są niezbędnym i być może jednym z najważniejszych elementów ogrodowej instalacji nawadniającej. Pompa stanowi niejako serce systemu nawadniania ogrodu. Aby spełniła nasze oczekiwania, musimy wiedzieć czy się kierować przy zakupie pompy do nawadniania ogrodu i na jakie parametry techniczne pomp warto zwrócić uwagę. Oto najważniejsze informacje o pompach do nawadniania ogrodu. Więcej...

zraszacze ogrodoweZraszacze ogrodowe
Dziś już chyba nikt nie podlewa roślin wprost z węża ogrodowego. Do wyboru mamy rozmaite końcówki zraszające z możliwością regulacji strumienia wody, czyli tzw. zraszacze ogrodowe. Są zraszacze ręczne i stacjonarne różnych typów. Inne do podlewania trawników a inne do rabat. Zobacz które zraszacze ogrodowe sprawdzają się w określonych sytuacjach i jak wybrać odpowiedni zraszacz do Twojego ogrodu. Więcej...

oszczędzanie wody w ogrodzieOszczędzanie wody w ogrodzie
Jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych w każdym ogrodzie jest podlewanie. Jednak w ciągu roku na podlewanie średniej wielkości ogrodu można zużyć nawet kilkaset tysięcy litrów wody! Zobacz jak oszczędzić ponad 70% wody zużywanej do podlewania oraz zapobiec usychaniu roślin. Oto najlepsze sposoby na oszczędzanie wody w ogrodzie. Więcej...