Stihl Cash Back

Budowa skalniaka - krok po kroku

Pełen urokliwych, kwitnących roślin skalnych ogródek wśród kamieni jest marzeniem niejednego ogrodnika rozpoczynającego przygodę z roślinami. Jednak budowa skalniaka od podstaw często nastręcza wiele problemów. Nie wystarczy przecież usypanie góry z kamieni, gruzu i ziemi oraz posadzenie przypadkowych roślin, jeżeli chcemy aby budowany skalniak był pełen uroku i mało kłopotliwy w utrzymaniu. Zobacz jak wygląda budowa skalniaka krok po kroku, od czego zacząć i jak wykonywać poszczególne etapy budowy skalniaka oraz na co zwrócić szczególną uwagę.

budowa skalniaka
Budowa skalniaka

Krok 1 - wytyczenie miejsca pod skalniak

Budowę skalniaka, czyli inaczej ogrodu skalnego, powinniśmy rozpocząć od wytyczenia miejsca w ogrodzie. Powinno być ono na tyle słoneczne, aby choć część naszego skalniaka znajdowała się w przyszłości w pełnym słońcu. W takich warunkach najlepiej rośnie większość roślin skalnych.

Krok 2 - budujemy skarpę pod skalniak

Przygotowując miejsce usuwamy chwasty, na ziemi kładziemy drenaż w postaci 20 cm warstwy grubego żwiru. Możemy też wykorzystać gruz, który pozostał nam po budowie domu - zasypany później ziemią przykrytą malowniczymi skałami nie będzie widoczny, a stworzy roślinom skalnym idealne warunki w podłożu. Na warstwę żwiru ustabilizowaną kamieniami lub gruzem układamy mieszankę żyznej ziemi ogrodowej wymieszanej z piaskiem i niewielką ilością torfu lub żwiru. W ten sposób usypujemy skalniak na pożądaną wysokość.

Krok 3 - układanie kamieni na skalniaku

W tak przygotowanym podłożu zagłębiamy właściwe, ozdobne kamienie - wspaniale nadają się kwarcyty, piaskowce, łupki i wapienie - nadadzą naszemu ogrodowi skalnemu prawdziwego, iście alpejskiego uroku. Pamiętajmy tylko, aby do budowy całego skalniaka używać tego samego rodzaju kamieni. Nie mieszajmy skał różnych rodzajów - stworzymy wtedy wrażenie sztuczności, którego przecież nie chcemy - w końcu mamy w naszym nowym ogródku naśladować naturalne środowisko górskie. Kamienie zagłębiamy zawsze na 1/3 ich wysokości w podłoże - dzięki temu nasz skalniak uzyska stabilność i nie spłynie waz z pierwszym deszczem.

Krok 4 - sadzenie roślin na skalniaku

Zawsze starajmy się od początku zaplanować jaką naturę chcemy naśladować. Możemy przecież stworzyć w naszym ogrodzie miniaturę tak górskiego lasu jak i alpejskiej łąki. Do najpiękniejszych roślin skalnych należy gęsiówka kaukaska - jej odmiana 'La Fraicheur' okrywa się na przełomie kwietnia i maja chmurką różowych, pachnących miodem kwiatów. Kwitnie długo i tworzy rozetki filcowatych liści ozdobnych wtedy, gdy kwiaty przekwitną.

budowa skalniaka
Budowa skalniaka - sadzenie roślin

Piękną pastelową kompozycję stworzymy sadząc obok jeden z najpiękniej pachnących goździków - goździk Alwooda. Ta skalna roślina o różowych kwiatach tworzy poduchy podłużnych, niebieskawych listków, ozdobne przez cały rok. Kwitnie w maju, a piękny zapach rozchodzi się po całym ogrodzie. Równie piękne zapachy wprowadzimy do ogrodu sadząc aromatyczne bylice. Poleciłbym piękną, karłową bylicę Schmidta lub trochę wyższą bylicę Stellera. Obie mają piękne postrzępione, srebrzyste liście i nieduże żółte, pachnące kwiaty latem. Są prawdziwą ozdobą zwłaszcza wśród roślin o ciemniejszych liściach. Wspaniałą kompozycję stworzymy jeśli obok bylicy znajdzie się żurawka 'Palace Purple' o ciemnopurpurowych liściach i wspaniałych, delikatnie pachnących jasnoróżowych kwiatach. Na skalniaku w każdym stylu wspaniale prezentują się lawendy. Zwłaszcza odmiana 'Rosea' o pięknym, równym, kulistym pokroju.

Szczególnie często spotykanymi roślinami skalnymi są rojniki i rozchodniki.

Budując skalniak nie możemy zapominać o trawach ozdobnych. Zestawione z lawendą sesleria skalna czy strzęplica sina stworzą nam klimat górskiego zbocza nad morzem śródziemnym, a turzyca Buchanana posadzona wraz z aromatyczną macierzanką cytrynową 'Silver Queen' stworzy nam kompozycję niczym ze szlachetnego angielskiego ogrodu.

Skalniak w donicy na balkonieSkalniak w donicy na balkonie
Skalniak w donicy na balkonie to doskonała propozycja dla wszystkich miłośników roślin skalnych, którzy nie mają do dyspozycji własnego ogrodu. Zobacz jak zrobić skalniak w donicy na balkonie, jak dobrać odpowiednie rośliny na skalniak w donicy oraz jak pielęgnować skalniak na balkonie aby długo zachwycał swoim pięknem! Więcej...

Piękny ogród skalny znajdujący się obok oczka wodnego czy kaskady wodnej wspaniale ozdobimy karmnikiem ościstym. Ta rozrastająca się szeroko, niewielka roślinka przypominająca mech stwarza wrażenie jakby skalniak istniał nieprzerwanie od wielu dziesięcioleci. Latem pokrywa się masą drobniutkich białych kwiatków. Stwarza wrażenie czystej natury sama w sobie, a zestawiona z naturalnymi kamieniami wygląda malowniczo. Jeśli mamy ciemne kamienie- możemy dodać trochę koloru sadząc odmianę karmnika ościstego 'Aurea'. Doda koloru każdemu ciemnemu zakątkowi skalniaka i wspaniale pokryje złotymi poduszeczkami każde podłoże. Do kompozycji z karmnikiem dobierajmy równie niskie rośliny. Proponuję Pierwiosnek gruziński 'Wanda' o cudnych różowych kwiatach i niewielki głodek mrzygłód o żółtych wiosennych kwiatach.

Trochę jasnych żółtych akcentów dodamy sadząc tuż nad wodą tojeść rozesłaną o kielichowatych kwiatach, pojawiających się od wiosny do późnego lata. Większość roślin skalnych to rośliny zimozielone, więc efekt zimowej ozdoby mamy zapewniony.

Warto wiedzieć!
Rośliny skalne z reguły sprzedawane są w doniczkach. Kupione rośliny najpierw ustaw na skalniaku aby zobaczyć jak się ze sobą komponują. To czas aby jeszcze wprowadzić jakieś zmiany. Dopiero, gdy wszystko dobrze wygląda, wyjmij rośliny z doniczek i rozpocznij ich sadzenie.

Mam nadzieję, że dzięki tym wskazówkom budowa skalniaka przyjdzie Wam z łatwoscią, a osiągnięty efekt sprawi wiele satysfakcji.

Przeczytaj również:

Skalniak w ogrodzie - jak zrobić, rośliny na skalniak
Jako ogród skalny wyobrażamy sobie z reguły niewielki, dobrze nasłoneczniony i bardzo ozdobny fragment ogrodu, obsadzony głównie roślinami wysokogórskimi. Podczas zakładania ogrodu skalnego musimy uwzględnić specyficzne wymagania środowiskowe roślin skalnych, a także we właściwy sposób dobrać gatunki aby uzyskać odpowiedni efekt ozdobny. Więcej...

ogród na skarpieOgród na skarpie
Często w przydomowych ogrodach możemy spotkać pozornie trudne do zagospodarowania fragmenty terenu, które właściciele próbują przekształcić w standardowy, często nudny, płaski zakątek z soczyście zielonym trawnikiem i kilkoma iglakami. Myślę tutaj o bardziej lub mniej stromych skarpach, pagórkach, wzniesieniach. Ale czy nie było by lepiej dostosować nasadzenia roślinne do naturalnego ukształtowania terenu, na którym leży ogród? Więcej...

rabata żwirowa - jak zrobić, jakie rośliny posadzićRabata żwirowa - jak zrobić, jakie rośliny posadzić
Rabata żwirowa to doskonały sposób na zagospodarowanie reprezentacyjnej części ogrodu. Jest stosunkowo łatwa w pielęgnacji, a żwir użyty na rabacie doskonale kontrastuje z zielonymi pędami i liśćmi roślin. Rabatę żwirową zakłada się jednak nieco inaczej niż typową rabatę z kwiatami. Zobacz jak zrobić rabatę żwirową i poznaj najlepsze rośliny na rabatę żwirową. Więcej...