Stihl Cash Back

Pielęgnacja ogrodu po jego założeniu

Nowo założony ogród wymaga odpowiedniej pielęgnacji, dzięki której zachowa swój urok na długie lata. Właściwa pielęgnacja roślin jest szczególnie ważna w przypadku nowego ogrodu, gdyż dopiero co posadzone rośliny muszą się zregenerować i przyjąć na nowych stanowiskach. Zanim to się stanie, są one bardzo wrażliwe na wszelkie niedobory w pielęgnacji. Zobacz zatem jak zadbać o nowo posadzone rośliny i cały nowo założony ogród!

pielęgnacja ogrodu po jego założeniu
Pielęgnacja ogrodu po jego założeniu

1. Intensywne podlewanie posadzonych roślin, przez pierwsze 3-4 lata, w okresach letniej suszy. Przestawienie systemu nawadniającego na obfitsze podlewanie.

Po posadzeniu roślin i założeniu trawnika należy system nawadniający ustawić na obfite podlewanie. Dotyczy to okresu 3-4 lat, kiedy to rośliny wytwarzają nowe korzenie, rozwijają swój system korzeniowy. Niedobory wody w przypadku nowo posadzonych roślin zwłaszcza w suche lata mogłoby doprowadzić do usychania i wypadania roślin. Aby temu zapobiec należy system irygacyjny przestawić na obfitsze podlewanie.

2. Nawożenie wysadzonych roślin: drzew, krzewów, krzewinek, bylin.

Po upływie roku od momentu posadzenia roślin można przystąpić do ich nawożenia. Zabieg ten należy powtarzać raz do trzech razy w roku wiosną i latem. Jest on niezbędny dla roślin rozwijających się i wchodzących w okres wegetacji. W tym czasie rośliny mają największe potrzeby. Należy wtedy zastosować nawozy wieloskładnikowe granulowane, z odpowiednimi proporcjami makro- i mikroskładników. Nawozy granulowane powoli ulegają rozkładowi uwalniając do gleby składniki mineralne.

3. Usuwanie i przycinanie źle rosnących pędów oraz przekwitłych kwiatów.

Stosowanie, niezbędnego zabiegu, cięcia prześwietlającego, co 1-2 lata i cięcia odmładzającego, co 4-6 lat. Dzielenie bylin, co 2-6 lat, by zachowały swoją żywotność i obficie kwitły. Usuwanie przekwitłych kwiatów.

4. Zabiegi związane z pielęgnacją róż.

Róże jako, że są pięknymi a zarazem delikatnymi roślinami wymagają okrycia na zimę. W tym celu wokół róż wykonuje się kopczyk z ziemi lub obsypuje korą sosnową bądź torfem, do odpowiedniej wysokości. Przycinanie róż jest także zabiegiem niezbędnym. Cięcie wykonuje się wiosną (poł. IV-pocz. V). Co 2-3 lata należy także stosować cięcia prześwietlające.

5. Palikowanie nowo posadzonych drzew.

Aby zapobiec przechylaniu się a wietrze nowo posadzonych drzew, należy je palikować. Paliki zastosowane do tego celu muszą być odporne na łamanie i odpowiedniej długości. Najczęściej stosuje się paliki z bambusa do mniejszych roślin lub z drewna do większych. Roślinę przymocowuje się do palika za pomocą sznurka. Należy go ostrożnie założyć, by nie uszkodzić rośliny. Pamiętać też trzeba, żeby zmieniać długość sznurka, w trakcie przyrostu rośliny na grubość.

6. Koszenie trawnika i odchwaszczanie.

Pierwsze koszenie trawy należy wykonać, gdy osiągnie ona wysokość 8-10 cm. Należy wtedy skrócić źdźbła o 10-15 mm. Zabieg ten należy powtarzać cotygodniowo, po osiągnięciu wysokości źdźbeł 10-14 cm, podczas całego sezonu. Powierzchnie tnące kosiarki muszą być ostre i ustawione prawidłowo na odpowiedniej wysokości.

Po koszeniu należy każdorazowo nawieźć trawnik specjalnymi mieszankami nawozów do trawników. Jest to zabieg niezbędny, bowiem ciągły rozwój liści wyczerpuje zasoby pokarmowe gleby. Na wiosnę, kiedy trawa rozpoczyna swój wzrost, należy stosować nawozy bogate w azot. Później można stosować nawozy bogate w żelazo, dzięki którym trawa będzie intensywnie zielona i mocna. Nawozy należy równomiernie rozrzucić na całej powierzchni trawnika.

Zabiegiem niezbędnym we właściwym utrzymaniu trawnika jest odchwaszczanie. Nawet najbardziej starannie pielęgnowany, jest narażony na chwasty. Tępienie chwastów i mchów trwa wiecznie. Chwasty o delikatnych łodygach i liściach zostaną ścięte w czasie koszenia. Chwasty rosnące w kształcie dużych, wyraźnie widocznych rozet: mniszek, babka lancetowata, oset pielimy ręcznie, jeśli zajęły one niewielkie powierzchnie lub stosujemy jeden z dostępnych na rynku preparatów chwastobójczych, jeśli rozrosły się zbyt mocno.

7. Uzupełnianie co 1-2 lata ściółki z kory do grubości 5-10 cm.

Po upływie 1-2 lat od momentu założenia ogrodu trzeba sprawdzić stan ściółki. Jeśli warstwa kory będzie zbyt cienka, a więc jej grubość wyniesie mniej niż 5 cm i widoczne będą elementy systemu nawadniającego, należy ściółkę uzupełnić do grubości 5-10 cm przekompostowaną korą sosnową.

Przemysław Jakubowski

Przeczytaj również:

jak samemu zaprojektować ogródJak samemu zaprojektować ogród?
Zakładanie ogrodu zaczynamy od wykonania jego projektu. Co jest najważniejsze przy projektowaniu ogrodów? Jak samemu zaprojektować ogród aby spełniał nasze oczekiwania? Czy warto zatrudniać projektantów krajobrazu? Odpowiedzi na te 3 pytania przygotowała dla nas Małgorzata Tylec z krakowskiej pracowni "Sztuka Projektowania Ogrodów". Więcej...

Jak odnowić stary ogródJak odnowić stary ogród?
Ogród - jak i dom - wymaga często gruntownej przebudowy, aby nadać mu funkcjonalności i przede wszystkim sprawić, abyśmy czuli się w nim dobrze. Przypadkowo dobrane detale mogą wprowadzać pewien chaos, burzyć porządek, jednak wystarczy umieścić je w innym miejscu, dopasować kilka nowych elementów i ciekawy efekt gotowy. Oto największe wyzwanie, które stanowi odnowienie istniejącego już ogrodu. Więcej...

Projekt koncepcyjny zagospodarowania terenu ogrodu przydomowegoProjekt koncepcyjny zagospodarowania terenu ogrodu przydomowego
Projekt koncepcyjny ogrodu przedstawia ogólną koncepcję projektową, ukazuje rozmieszczenie, kształt i wzajemne położenie najważniejszych elementów. Prawidłowo wykonany projekt ogrodu przydomowego musi spełniać estetyczne oczekiwania właścicieli posesji, a także uwzględniać specyfikę działki i jej sąsiedztwa. Zobacz jak wykonać projekt koncepcyjny ogrodu przydomowego. Więcej...