Pielęgnacja ogrodu po jego założeniu


zobacz powiększenie

1. Intensywne podlewanie posadzonych roślin, przez pierwsze 3-4 lata, w okresach letniej suszy. Przestawienie systemu nawadniającego na obfitsze podlewanie.

Po posadzeniu roślin i założeniu trawnika należy system nawadniający ustawić na obfite podlewanie. Dotyczy to okresu 3-4 lat, kiedy to rośliny wytwarzają nowe korzenie, rozwijają swój system korzeniowy. Niedobory wody w przypadku nowo posadzonych roślin zwłaszcza w suche lata mogłoby doprowadzić do usychania i wypadania roślin. Aby temu zapobiec należy system irygacyjny przestawić na obfitsze podlewanie.

2. Nawożenie wysadzonych roślin: drzew, krzewów, krzewinek, bylin.

Po upływie roku od momentu posadzenia roślin można przystąpić do ich nawożenia. Zabieg ten należy powtarzać raz do trzech razy w roku wiosną i latem. Jest on niezbędny dla roślin rozwijających się i wchodzących w okres wegetacji. W tym czasie rośliny mają największe potrzeby. Należy wtedy zastosować nawozy wieloskładnikowe granulowane, z odpowiednimi proporcjami makro- i mikroskładników. Nawozy granulowane powoli ulegają rozkładowi uwalniając do gleby składniki mineralne.

3. Usuwanie i przycinanie źle rosnących pędów oraz przekwitłych kwiatów.

Stosowanie, niezbędnego zabiegu, cięcia prześwietlającego, co 1-2 lata i cięcia odmładzającego, co 4-6 lat. Dzielenie bylin, co 2-6 lat, by zachowały swoją żywotność i obficie kwitły. Usuwanie przekwitłych kwiatów.

4. Zabiegi związane z pielęgnacją róż.

Róże jako, że są pięknymi a zarazem delikatnymi roślinami wymagają okrycia na zimę. W tym celu wokół róż wykonuje się kopczyk z ziemi lub obsypuje korą sosnową bądź torfem, do odpowiedniej wysokości. Przycinanie róż jest także zabiegiem niezbędnym. Cięcie wykonuje się wiosną (poł. IV-pocz. V). Co 2-3 lata należy także stosować cięcia prześwietlające.

5. Palikowanie nowo posadzonych drzew.

Aby zapobiec przechylaniu się a wietrze nowo posadzonych drzew, należy je palikować. Paliki zastosowane do tego celu muszą być odporne na łamanie i odpowiedniej długości. Najczęściej stosuje się paliki z bambusa do mniejszych roślin lub z drewna do większych. Roślinę przymocowuje się do palika za pomocą sznurka. Należy go ostrożnie założyć, by nie uszkodzić rośliny. Pamiętać też trzeba, żeby zmieniać długość sznurka, w trakcie przyrostu rośliny na grubość.

6. Koszenie trawnika i odchwaszczanie.

Pierwsze koszenie trawy należy wykonać, gdy osiągnie ona wysokość 8-10 cm. Należy wtedy skrócić źdźbła o 10-15 mm. Zabieg ten należy powtarzać cotygodniowo, po osiągnięciu wysokości źdźbeł 10-14 cm, podczas całego sezonu. Powierzchnie tnące kosiarki muszą być ostre i ustawione prawidłowo na odpowiedniej wysokości.

Po koszeniu należy każdorazowo nawieźć trawnik specjalnymi mieszankami nawozów do trawników. Jest to zabieg niezbędny, bowiem ciągły rozwój liści wyczerpuje zasoby pokarmowe gleby. Na wiosnę, kiedy trawa rozpoczyna swój wzrost, należy stosować nawozy bogate w azot. Później można stosować nawozy bogate w żelazo, dzięki którym trawa będzie intensywnie zielona i mocna. Nawozy należy równomiernie rozrzucić na całej powierzchni trawnika.

Zabiegiem niezbędnym we właściwym utrzymaniu trawnika jest odchwaszczanie. Nawet najbardziej starannie pielęgnowany, jest narażony na chwasty. Tępienie chwastów i mchów trwa wiecznie. Chwasty o delikatnych łodygach i liściach zostaną ścięte w czasie koszenia. Chwasty rosnące w kształcie dużych, wyraźnie widocznych rozet: mniszek, babka lancetowata, oset pielimy ręcznie, jeśli zajęły one niewielkie powierzchnie lub stosujemy jeden z dostępnych na rynku preparatów chwastobójczych, jeśli rozrosły się zbyt mocno.

7. Uzupełnianie, co 1-2 lata ściółki z kory do grubości 5-10 cm.

Po upływie 1-2 lat od momentu założenia ogrodu trzeba sprawdzić stan ściółki. Jeśli warstwa kory będzie zbyt cienka, a więc jej grubość wyniesie mniej niż 5 cm i widoczne będą elementy systemu nawadniającego, należy ściółkę uzupełnić do grubości 5-10 cm przekompostowaną korą sosnową.

Przemysław Jakubowski