Stihl Cash Back

Pompy do oczek wodnych

Każdy chyba miłośnik ogrodowych stawów słyszał o pompach do oczek wodnych. Pompy te mogą mieć różne zastosowania i znacznie różnić się pomiędzy sobą ceną i parametrami technicznymi. Aby ułatwić Ci wybór pompy najbardziej odpowiedniej do Twojego oczka wodnego, która spełni Twoje oczekiwania, przedstawiam poniżej najważniejsze informacje dotyczące pomp do oczek wodnych.

pompy do oczek wodnych
Pompa do oczka wodnego Aquamax ECO Premium 6000 12V

Być może zastanawiasz się - do czego w ogóle jest potrzebna pompa w oczku wodnym? Otóż pompa okaże się szczególnie niezbędna jeżeli powierzchnia Twojego ogrodowego stawku nie przekracza 10m², a głębokość - 1 metra. W tak niewielkich zbiornikach dość ciężko jest utrzymać równowagę biologiczną gwarantującą czystość wody. Szczególnie jeżeli w stawku hodujesz również ryby. Woda szybko mętnieje i zbiornik zarasta glonami. Wówczas konieczne staje się wsparcie natury poprzez zastosowanie pompy z filtrem. W małych zbiornikach takie pompy są konieczne. Do większych oczek są natomiast zalecane, gdyż znacznie ułatwiają ich pielęgnację.

Pompy w oczkach wodnych mogą pełnić również inne funkcje. I tak, poza pompami z filtrem, przydatne bywają również pompy fontannowe, a także pompy służące do zasilania kaskad i strumieni. Te pompy okażą się szczególnie przydatne jeżeli lubisz słyszeć szmer przepływającej lub rozbryzgującej się wody. Oczywiście, jeżeli potrzebujesz pompy zarówno w celu podłączenia jej do filtra, jak i zasilenia np. fontanny, nie musisz od razu kupować kilku pomp. W takich przypadkach, Twoje potrzeby zaspokoi jedna pompa uniwersalna, łącząca poszczególne funkcje.

Pompy do filtrów

Podstawową cechą pompy do filtra jest jej przystosowanie do przepompowywania wody brudnej (z drobnymi zanieczyszczeniami). Aby wybrać pompę o odpowiedniej wydajności, najpierw musisz obliczyć objętość Twojego oczka wodnego (m3). Oczywiście oczko wodne może mieć różne kształty i obliczanie objętości nie zawsze da się sprowadzić do wymnożenia wymiarów długość*szerokość*wysokość. Aby znać dokładną objętość zbiornika, najlepiej zapisać ile wody wlaliśmy do oczka, podczas jego pierwszego napełniania. Pompa powinna być w stanie przepompować w ciągu godziny połowę wody z Twojego oczka (wydajność wyrażona w m3/h). Jeżeli głębokość oczka wynosi poniżej 75 cm oraz zbiornik jest w miejscu bardzo nasłonecznionym, co sprzyja szybkiemu rozwojowi glonów w oczku wodnym, pompa powinna mieć wydajność jeszcze większą (nawet do około 25% więcej).

Warto także pamiętać, że wydajność pompy jest tym mniejsza, im na większą wysokość ma być woda wpompowywana (o ile filtr jest wyżej niż pompa). Zatem kolejny parametr, na jaki trzeba zwrócić uwagę, to maksymalna wysokość tłoczenia (przy maksymalnej wysokości tłoczenia, wydajność wyniesie 0). Z reguły producent dołącza do pompy wykres lub tabelę pozwalającą obliczyć wydajność pompy przy danej wysokości tłoczenia.

Do małych zbiorników należy wybrać pompę zatapialną. Taką pompę umieszcza się na dnie zbiornika, najlepiej w najniżej położonym punkcie. Pompa może też znajdować się poza zbiornikiem (np. w suchej studzience obok oczka - może to ułatwić ewentualną konserwację pompy). Najważniejsze jednak, aby pompa znajdowała się poniżej lustra wody.

Filtr natomiast umieszczamy jak najdalej od pompy, aby zapewnić jak najlepszą cyrkulację wody i zminimalizować zasysanie przez pompę wody, która przed chwilą została już przefiltrowana. Z reguły filtr umieszcza się przy brzegu oczka, ukryty między roślinami. Jeżeli filtr umieścisz przy brzegu oczka, będzie Ci również łatwiej go oczyszczać.

Kolejna sprawa to dobór filtra odpowiedniego do danej pompy. Ogólna zasada brzmi: moc pompy powinna być tak dobrana, aby w ciągu minuty przez filtr przepływała maksymalnie 2,5-krotna jego objętość. Wybór pompy "na zapas" o zbyt dużej mocy w stosunku do wielkości filtra jest niewskazany. Spowoduje to za szybki przepływ i woda nie będzie w pełni oczyszczana, a filtr szybko się zapcha. Najlepiej wybierz filtr zalecany przez producenta pompy (ewentualnie inny o podobnej wydajności). Warto też zwrócić uwagę, że zakup kompletu pompa+filtr wyjdzie z reguły taniej niż zakup oddzielnie pompy i filtra.

Pompy fontannowe

Pompa do fontanny, w odróżnieniu od pompy do filtra, musi zasysać wodę czystą. Dlaczego? Otóż w przeciwnym razie zapchają się dysze fontanny. Aby zagwarantować, że pompa zasysa tylko wodę czystą, na jej wlocie jest z reguły umieszczona gąbka lub drobna siatka zatrzymująca zanieczyszczenia. Ale to nie wszystko. Ty także musisz pomóc pompie fontannowej w zasysaniu wyłącznie czystej wody. W tym celu pompę umieszcza się na podwyższeniu (aby nie stała na samym dnie gdzie jest najwięcej mułu) lub doprowadza do niej wodę, która przeszła przez, poprzedzający pompę, filtr oczyszczający. Innym rozwiązaniem jest użycie pompy pływającej na powierzchni wody.

W zależności od oczekiwanej wysokości strumienia fontanny i rodzaju użytych dysz fontannowych, trzeba dobrać pompę o odpowiedniej wysokości podnoszenia wody oraz wydajności. Pamiętaj tutaj, aby nie przesadzać z "efektami" fontannowymi. Woda wyrzucana z fontanny zbyt wysoko, ze zbyt dużym ciśnieniem, może być rozwiewana poza oczko, a także powodować zbyt duży szum.

fontanny ogrodowe z kamieniaFontanny ogrodowe z kamienia
Fontanny ogrodowe z kamienia wyglądają bardzo naturalnie i pozwalają wodę w ogrodowej sadzawce wprowadzić w ruch. Kamień, jako materiał naturalny, dobrze wkomponuje się niemal w każde oczko wodne czy inny fragment ogrodu, w którym chcemy mieć pluskającą wodę, a przy tym jest bardzo trwały. Niewielkie fontanny ogrodowe z kamienia, połączone z miniaturowym oczkiem wodnym, zmieszczą się nawet na tarasie czy balkonie. Więcej...

Pompa do kaskady lub strumienia

Do "napędzania" kaskad i strumieni używa się pomp o dużej wydajności, zdolnych zasysać brudną wodę. Jako pompy do strumienia można też użyć pompy do filtra lub pompy fontannowej, ale w przypadku tej drugiej trzeba usunąć gąbkę filtracyjną, aby nie ograniczać przepływu wody. Możesz także użyć pompy z gąbką filtracyjną do zasilenia jednocześnie fontanny i strumienia, w tym wypadku jednak wydajność pompy znacznie się obniży.

Inne parametry pomp do oczek wodnych

Większość pomp jest zasilana napięciem 230V. Możesz też znaleźć pompy niskonapięciowe (12 lub 24V) z transformatorem. Te ostatnie mogą być zasilane z sieci lub baterią słoneczną (niestety bateria słoneczna, choć ekologiczna, to jednak niestety zbyt droga, aby zakup był opłacalny). Warto zwrócić uwagę na zużycie energii, szczególnie jeżeli kupujesz pompę do filtra, która będzie pracowała przecież przez całą dobę.

Zastanów się również czy wystarczy Ci pompa sterowana ręcznie, czy też konieczny będzie programator. Dla wymagających są pompy sterowane pilotem - wówczas aby włączyć lub wyłączyć pompę w przydomowym ogrodzie, nie będzie trzeba nawet wychodzić z domu :)

Przeczytaj również:

kaskady wodne w ogrodzieKaskady wodne w ogrodzie
Kaskady wodne to doskonały sposób aby wodę w ogrodowym oczku wodnym wprawić w ruch. Wypoczynek w takim miejscu może być bardzo relaksujący, szczególnie dla osób lubiących szum wody. Zobacz jak zrobić kaskadę wodną w ogrodzie oraz jak zbudować wodospad lub wodogrzmot nad oczkiem wodnym i jakiej pompy użyć do zasilania takiej konstrukcji. Więcej...

Jak zrobić strumyk w ogrodzieJak zrobić strumyk w ogrodzie
Przy aranżacji ogrodu na zróżnicowanym, pochyłym terenie warto szukać rozwiązań nietypowych i nieoczywistych, pozwalających uzyskać dodatkowy efekt zaskoczenia, jak również umożliwiających uzyskanie przestrzeni jedynej w swoim rodzaju. Jednym z nich jest strumyk w ogrodzie. Więcej...

Pompy do brudnej wody GardenaPompy do brudnej wody Gardena
Pompy do brudnej wody mają wiele zastosowań. Okażą się pomocne, gdy trzeba wypompować wodę z zalanej piwnicy, opróżnić ogrodowe oczko wodne lub basen, czy też uruchomić instalację nawadniającą ogród ze zbiornika na deszczówkę. Zobacz jakie są rodzaje pomp do brudnej wody, kiedy jeszcze takie pompy mogą okazać się przydatne oraz które są najlepsze! Więcej...