Stihl Cash Back

Podlewanie kwiatów podczas urlopu

W okresie wakacji letnich wielu miłośników uprawy roślin w mieszkaniu staje przed dylematem - co zrobić aby w czasie naszej nieobecności rośliny doniczkowe nie uschły? Ten problem rzadziej będzie występował zimą, gdyż wówczas zapotrzebowanie większości roślin na wodę jest znacznie mniejsze i bez problemu zniosą one nawet 2 lub 3 tygodniową przerwę w podlewaniu. No ale przecież większość z nas wyjeżdża na urlopy latem. Oto 7 sprawdzonych sposobów na podlewanie roślin w czasie urlopu!

podlewanie kwiatów podczas urlopu
Podlewanie kwiatów podczas urlopu
Fot. depositphotos

Najprostszym sposobem na podlewanie kwiatów podczas urlopu, który się nasuwa, jest poproszenie kogoś bliskiego aby doglądał naszych roślin co kilka dni. Nie zawsze jednak taka możliwość istnieje i wówczas sami musimy zapewnić roślinom dobre warunki do czasu naszego powrotu.

Jak dostosować podlewanie do potrzeb kwiatów?

Zanim omówię najpopularniejsze sposoby na podlewanie kwiatów podczas urlopu, zwróć proszę uwagę na zapotrzebowanie wodne poszczególnych roślin, które posiadasz. Jeżeli masz kolekcję kaktusów i innych sukulentów, to problem podlewania w czasie kilkunastodniowego urlopu w zasadzie nie istnieje, bo roślin tych nie należy podlewać zbyt często. Wystarczy zatem podlać je przed wyjazdem a potem dopiero po powrocie.

Dozując porcje wody na czas urlopu dla poszczególnych roślin pamiętaj także, iż dla niektórych z nich kilkudniowa susza może być mniej szkodliwa niż długotrwały nadmiar wody w glebie. Pamiętaj zatem, aby w swojej trosce o podlewanie kwiatów podczas urlopu, nie przesadzać. Dlatego też nalanie dużej ilości wody "na zapas" do doniczek nie wchodzi w grę, gdyż w ten sposób możesz doprowadzić do gnicia korzeni. Roślinom trzeba zapewnić zapas wody, z którego będą korzystać stopniowo.

7 sposobów na podlewanie kwiatów podczas urlopu

1. Ogranicz straty wody

Przede wszystkim ogranicz utraty wody zagrażające roślinom. Być może wówczas nawet nie będzie konieczne podlewanie kwiatów podczas urlopu, szczególnie niezbyt długiego. W tym celu nie pozostawiaj roślin bezpośrednio na parapetach i przy mocno nasłonecznionych oknach, gdzie temperatura może mocno wzrastać i woda z gleby wyparuje szybciej. Przestaw rośliny do pomieszczeń ocienionych lub przynajmniej z dala od okna. Pomyśl także o cyrkulacji powietrza. Temperatura może wzrastać szczególnie w nasłonecznionych pomieszczeniach, które nie są wietrzone. Nie namawiam Cię do pozostawienia uchylonego okna, gdyż przy dużym wietrze i silnych opadach deszczu ten pomysł może okazać się opłakany w skutkach. Pamiętaj jednak aby pozostawić otwarte drzwi do pomieszczeń, w których są otwory wentylacyjne (najczęściej jest to kuchnia i łazienka).

2. Zastosuj TerraCottem

Z glebą w doniczkach warto wymieszać specjalny preparat o nazwie TerraCottem. Zawiera on w swoim składzie hydrożel - substancję magazynującą wodę w glebie. Preparat ten wchłania nadmiar wody po podlaniu i potem stopniowo oddaje ją roślinom. Dzięki temu pozwala znacznie zwiększyć odstępy czasu pomiędzy kolejnymi podlewaniami, a ziemia pozostaje cały czas lekko wilgotna. Bardzo ważną cechą tego preparatu jest to, że oddaje wodę stopniowo, dzięki czemu nie ma ryzyka przelania roślin. Gleba będzie wilgotna tylko na tyle, ile potrzeba.


Wsyp TerraCottem do doniczki i wymieszaj je z ziemią
Fot. ©PoradnikOgrodniczy.pl

Ponadto TerraCottem zawiera też startową dawkę nawozów dla nowo sadzonych roślin i kawałeczki skały wulkanicznej, która rozluźnia ziemię w doniczce i przeciwdziała jej zbrylaniu się. TerraCottem jest zatem kompletnym dodatkiem do ziemi dla kwiatów doniczkowych, dzięki któremu uzyskamy podłoże najlepszej jakości i jednocześnie zapewnimy wilgoć przez długi czas.

Oczywiście TerraCottem najlepiej wymieszać z ziemią przed sadzeniem roślin lub ich wiosennym przesadzaniem. Jeśli jednak tego nie zrobiliśmy, nic straconego! Można ziemię dookoła rośliny delikatnie podkopać i dosypać TerraCottem tak aby znalazło się na głębokości co najmniej kilku cm pod ziemią. Ja w takich sytuacjach często po prostu podważam łopatką ziemię na brzegach doniczki i w tak utworzone otwory dosypuję TerraCottem.

W podobny sposób za pomocą TerraCottem możemy pomóc roślinom w ogrodzie, na balkonie lub tarasie :-)

3. Nawadnie z butelki po wodzie

Możesz także posłużyć się butelką po wodzie mineralnej. Napełnij ją wodą (ale nie do pełna), zamknij nie dokręcając nakrętki do końca (tak aby skapywała woda) i umieść w ziemi dnem do góry. Takie rozwiązanie pozwoli stopniowo uwalniać wodę do ziemi. Można także zakręcić korek do końca i przebić w nim małe dziurki ostrym narzędziem (np. szpilką ogrzaną nad zapalniczką). Warto to jednak przetestować przez jakiś czas przed wyjazdem, aby woda przez nakrętkę nie wyciekała zbyt szybko lub zbyt wolno. Taką próbę wykonaj koniecznie, bo niestety ryzyko przelania kwiatów podczas urlopu jest bardzo wysokie!


Podlewanie z butelki po wodzie mineralnej
Fot. ©PoradnikOgrodniczy.pl

4. Kule do nawadniania kwiatów

Stosunkowo tanim i praktycznym rozwiązaniem są kule nawadniające do kwiatów. Coraz łatwiej je kupić w różnych sklepach ogrodniczych i kwiaciarniach. To ozdobne kule z kolorowego szkła tworzywa sztucznego z rurką doprowadzającą wodę, reklamowane jako doskonały sposób na podlewanie kwiatów podczas urlopu.


Wlej wodę do kuli i umieść je w doniczce
Fot. ©PoradnikOgrodniczy.pl

Po napełnieniu kuli wodą, rurkę wsuwamy w ziemię w doniczce, a zgromadzona w kuli woda powoli wypływa do gleby. Aby ziemia nie zapchała otworu wylotowego, należy najpierw w ziemi wykonać otwór za pomocą ołówka lub patyczka i dopiero w taki otwór wsunać rurkę odchodzącą od kuli. Kule są tak wykonane aby wodę dostarczać stopniowo, we właściwych ilościach. W ten sposób możesz zapewnić roślinom zapas wody nawet na 1-2 tygodni i spokojnie odpoczywać na wakacyjnym wyjeździe.

5. Automatyczne nawadnianie domowej roboty

Kolejny sposób to zgromadzenie wszystkich roślin w jednym miejscu i ustawienie ich poniżej źródła wody np. zlewu czy miski napełnionej wodą. Między donicą z rośliną, a źródłem wody należy rozciągnąć i przymocować z obu stron wężyk, przez który będzie przesiąkać woda. Wykonać go można z grubej wełnianej nici, flaneli albo tkaniny. Pamiętaj, że aby woda spływała ze źródła wody do doniczek, źródło wody musi być umieszczone wyżej niż doniczki z roślinami. Im większa różnica wysokości, tym woda będzie przesiąkać szybciej. Ten sposób trzeba niestety również wypróbować wcześniej, aby się upewnić że np. woda zamiast do doniczek, gdzieś "po drodze" nie skapuje na podłogę. Szkoda by było przecież po powrocie do domu zamiast bujnie rosnących roślin zastać "powódź" w pokoju...

6. Przeprowadzka roślin do wanny

Dla roślin wymagających stale wilgotnej gleby, korzystne może okazać się umieszczenie doniczek w wannie lub płaskim naczyniu o dużej powierzchni (ważne aby doniczki miały w dnie otwory). Następnie naczynie wypełniamy wodą do głębokości 1 do 2 cm. Woda będzie przesiąkać do gleby przez otwory w dnie doniczki.

Nad roślinami wymagającymi dużej wilgotności powietrza można też rozciągnąć przezroczystą folię, która, podobnie jak szklarnia, pomoże utrzymać odpowiedni poziom wilgotności. Wokół doniczek warto też umieścić dodatkowe płaskie pojemniki z wodą, która będzie stopniowo wyparowywać nawilżając powietrze.

7. Stojak na rośliny z automatycznym nawadnianiem

Ostatnim, najbardziej zaawansowanym rozwiązaniem, jest stojak na rośliny wyposażony w system automatycznego nawadniania. Posiada on aż 20 doniczek na rośliny (5 półek po 4 doniczki) oraz wbudowany regulator nawadniania, dzięki któremu dostosujesz ilość podawanej wody do potrzeb Twoich roślin.


Stojak na rośliny z automatycznym nawadnianiem

Zestaw ten pozwala na stworzenie zielonej ściany (ogrodu wertykalnego) w domu, na balkonie lub tarasie. Przede wszystkim jednak zapewni odpowiednią wilgotność ziemi przez wiele dni bez konieczności Twojej ingerencji. Doskonale nadaje się do uprawy niewielkich warzyw, sałat, ziół oraz kwiatów.

Przeczytaj również:

Jaką wodą podlewać kwiaty doniczkowe i balkonowe?Jaką wodą podlewać kwiaty doniczkowe i balkonowe?
Większość roślin lubi miękką wodę bez zawartości soli wapnia i magnezu oraz chloru. Z tego artykułu dowiesz się jaką wodą podlewać kwiaty doniczkowe i balkonowe oraz jak zmiękczyć wodę do podlewania roślin. Więcej...

Skrzynki balkonowe z nawadnianiem
Skrzynki balkonowe z nawadnianiem to niezwykle wygodne i praktyczne rozwiązanie dla tych wszystkich, którzy chcą cieszyć się pięknymi kwiatami bez konieczności codziennego podlewania ich. Zobacz jak działają skrzynki balkonowe z nawadnianiem oraz na co zwrócić uwagę, wybierając skrzynkę balkonową z nawadnianiem na swój balkon lub taras. Która skrzynka spełni nasze oczekiwania i zapewni właściwe nawadnianie roślin? Więcej...

Nawadnianie kropelkowe Gardena Micro Drip SystemNawadnianie kropelkowe Gardena Micro Drip System
Nawadnianie kropelkowe Gardena Micro-Drip-System pozwala na bardzo precyzyjne nawadnianie roślin, dostarczając im wodę kropla po kropli, tyle ile potrzeba. Może być wykorzystane do nawadniania zarówno krzewów ozdobnych, rabat kwiatowych, delikatnych roślin w szklarni oraz kwiatów na balkonach i tarasach. Więcej...