Stihl Cash Back

Rośliny doniczkowe o zielonych liściach

Rośliny doniczkowe o zielonych liściach to świetny sposób na szybką zmianę aranżacji wnętrza oraz wprowadzenie kolorów i świeżości. Rośliny doniczkowe potrafią zachwycić nietypowym pokrojem i kształtem liści, ale także wieloma odcieniami zieleni. Poznaj najpopularniejsze rośliny doniczkowe o zielonych liściach, doskonałe do dekorowania zarówno mieszkań, jak i pomieszczeń użytkowych.

Rośliny doniczkowe o zielonych liściach
Rośliny doniczkowe o zielonych liściach
Fot. depositphotos

Alokazja

Alokazja (Alocasia) to rodzaj roślin pochodzących z tropikalnych rejonów Azji. Z podziemnej bulwy na długich ogonkach wyrastają duże strzałkowate, błyszczące ciemnozielone liście. Alokazja lubi jasne, ciepłe stanowiska i temperaturę 18-21°C zimą oraz do 28°C latem. Ta roślina doniczkowa o ozdobnych liściach bardzo lubi zraszanie. Podłoże powinno być podlewane po lekkim przeschnięciu. W czasie okresu wegetacji dokarmiamy alokazję co 2 tygodnie nawozem dla roślin o zielonych liściach.

alokazja amazońska
Alokazja amazońska - Alocasia x amazonica
Fot. pinia01, forum.PoradnikOgrodniczy.pl

Araukaria wyniosła

Araukaria wyniosła (Araucaria heterophylla) jest jednym z nielicznych iglastych drzew do uprawy domowej. Dorasta do 150 cm. Najlepiej rośnie w miejscach jasnych i chłodnych o temperaturze latem 22°C, a zimą 5-10°C. Preferuje wysoką wilgotność powietrza i częste zraszanie. Dokarmiamy araukarię stosując nawóz do rododendronów lub iglaków wiosną i latem co 2 tygodnie, zimą i jesienią co 8 tygodni. Przesadzamy co 3 lata.

Araukaria wyniosła
Araukaria wyniosła
Fot. ©PoradnikOgrodniczy.pl

Asparagus sierpowaty

Asparagus sierpowaty (Asparagus falcatus) dorasta do 150 cm i tworzy gęstwinę cienkich pędów porośniętych jasnozielonymi „liśćmi” o sierpowatym kształcie. Lubi jasne stanowiska i żyzną oraz przepuszczalną ziemię. Asparagus preferuje temperaturę 20-23 °C latem i nieco niższą zimą. Lubi obfite podlewanie oraz zraszanie miękka wodą.

Asparagus sierpowaty
Asparagus sierpowaty
Fot. depositphotos

Bambus

Bambus (Arundinaria) to rodzaj roślin pochodzących z tropikalnej i subtropikalnej części Azji. Do uprawy doniczkowej nadaje się kilka gatunków, wśród nich bardzo atrakcyjnym jest Arundinaria viridistriata o smukłych, fioletowo-zielonych łodygach tworzących pióropusz. Bambusy preferują stanowiska jasne do półcienistych i dobrze czują się w temperaturze pokojowej nie spadającej poniżej 10°C. Wymagają częstego i obfitego podlewania. Utrzymanie odpowiedniej wilgotności ułatwia ustawienie doniczki na podstawce z wilgotnym żwirem. Zasilamy rośliny płynnym nawozem raz na miesiąc w okresie od wiosny do jesieni.

Bananowiec karłowy

Bananowiec karłowy (Musa Acuminata) pochodzi z Azji i dzięki karłowym rozmiarom (dorasta do 200 cm wysokości) nadaje się do uprawy doniczkowej. Jeżeli zapewnimy mu odpowiednie warunki to po 4-5 latach może zakwitnąć i wydać niewielkie, ale jadalne owoce. Roślina kwitnie i owocuje tylko raz, potem obumiera. Wymaga bardzo słonecznego stanowiska i podłoża przepuszczalnego, wilgotnego i lekko kwaśnego. Latem można doniczkę wystawić na zewnątrz, a na zimę umieścić w miejscu, gdzie temperatura nie spada poniżej 15°C. Podlewamy bananowca regularnie dwa razy w tygodniu i nawozimy przez całe lato nawozem dla roślin o ozdobnych liściach.

Bananowiec karłowy
Bananowiec karłowy
Fot. depositphotos

Difenbachia

Difenbachia (Dieffenbachia) to rodzaj roślin pochodzących z Ameryki Południowej o dużych biało lub żółto nakrapianych liściach. W zależności od odmiany dorastają od 20-120 cm. Wymagają stanowisk zacisznych, pełnych rozproszonego światła oraz temperatury latem 20-25°C, zimą 15°C. Rośliny podlewamy regularnie od marca do września raz tygodniu, zimą oszczędniej. Zasilamy raz w tygodniu nawozem dla roślin o ozdobnych liściach.

difenbachia
Difenbachia

Eonium drzewiaste

Eonium drzewiaste (Aeonium arboreum) jest sukulentem z rodziny gruboszowatych o zdrewniałych, rozgałęziających się łodygach i drzewiastym pokroju. Zimą zakwita trąbkowatymi, żółtymi kwiatami zebranymi w stożkowate kwiatostany. Najlepszym miejscem do hodowli eonium jest bardzo słoneczny parapet okienny. Roślina preferuje niską wilgotność powietrza i temperatury latem 20°C, zimą ok. 16°C. Podlewamy ją oszczędnie, po wyschnięciu podłoża, i nawozimy skąpo raz w miesiącu. Przesadzamy co 3 - 4 lata.

eonium drzewiaste aeonium arboreum
Eonium drzewiaste
Fot. ©PoradnikOgrodniczy.pl

Fatsja japońska

Fatsja japońska (Fatsia japonica) jest rośliną o krzewiastym pokroju pochodzącą z Azji, Dorasta do 120 cm wysokości. Charakteryzuje się dużymi, palczastymi liśćmi na długich ogonkach. Ma niewielkie wymagania. Dobrze rośnie w półcieniu, w miejscu zacisznym i temperaturze latem 10-20°C a zimą 10°C. Roślinę podlewamy umiarkowanie, często zraszamy, nawozimy od marca do października raz w tygodniu nawozem dla roślin zielonych. Przesadzamy co 2 lata na wiosnę.

fatsja japońska
Fatsja japońska

Figowiec benjamina

Figowiec benjamina (Ficus benjamina), określany też jako fikus benjamin, to bardzo popularna roślina doniczkowa o zielonych liściach. Występuje też odmiana 'Variegata' o ciekawych, dwubarwnych liściach, które są kremowo-zielone. Roślina przybiera formę dużego krzewu dorastającego do 200 cm. Potrzebuje jasnego, zacisznego miejsca, temp. 15-25°C i wysokiej wilgotności powietrza. Podlewamy fikusa dopiero gdy podłoże przeschnie oraz regularnie zraszamy. Nawozimy wiosną i latem raz w tygodniu, zimą co 6 tygodni. Przesadzamy co 1-2 lata.

fikus benjamin, figowiec benjamiński
Figowiec benjamina
Fot. ©PoradnikOgrodniczy.pl

Figowiec sprężysty

Figowiec sprężysty (Ficus elastica) dorasta do 200 cm i odznacza się dużymi, skórzastymi liśćmi. Wolno rośnie. Wymaga dobrze oświetlonego stanowiska i temperatury ok. 25°C. Podlewamy go oszczędnie raz w tygodniu i zasilamy nawozami dla roślin doniczkowych. Fikus lubi zraszanie liści miękką woda. Liście regularnie czyścimy z kurzu wilgotną szmatką.

Figowiec sprężysty
Figowiec sprężysty
Fot. depositphotos

Filodendron xanadu

Filodendron xanadu (Philodendron Xanadue) dorasta do 150-200 cm wysokości i takiej samej szerokości, wymaga więc dużo miejsca. Osadzone na długich ogonkach duże, błyszczące liście są bardzo mocno powcinane. Filodendron najlepiej rośnie w półcieniu. Preferuje temperaturę 18-25°C od wiosny do jesieni i 15-18°C zimą. W okresie wzrostu rośliny należy regularnie podlewać i nawozić co 2 tygodnie.

Filodendron xanadu
Filodendron xanadu
Fot. depositphotos

Juka doniczkowa

Juka (Yucca) jest rośliną o drzewiastym pokroju i pióropuszu długich, skórzastych liści. Do prawidłowego rozwoju potrzebuje słonecznego i ciepłego stanowiska. Optymalna temperatura dla juki to 22-24 °C od wiosny do jesieni i 15-18°C zimą. Nie lubi dużej wilgotności. Podłoże powinno być przepuszczalne, a podlewanie oszczędne. Do nawożenia stosujemy preparat przeznaczony dla juk, palm i dracen.

Poza jukami do uprawy domowej, istnieją też gatunki mrozoodporne, określane jako juka ogrodowa. Rośliny te nie tworzą pnia, a jedynie rozetę spiczastych, wąskich i ostro zakończonych liści. Latem w ogrodzie pięknie kwitną.

Juka domowa
Juka domowa
Fot. depositphotos

Kalatea

Kalatea (Calathea) to rodzaj roślin pochodzących z brazylijskich tropikalnych dżungli. Dekoracyjne, duże liście ozdobione są plamkami i smugami zielonymi oraz srebrnymi, rzadziej różowymi i purpurowymi. Dla kalatei przeznaczamy miejsce półcieniste. Zapewniamy temperaturę 20-25°C latem i 16-18°C zimą. Kalatea wymaga dużej wilgotności powietrza i podłoża oraz nawożenia co 2 tygodnie nawozami dla roślin o ozdobnych liściach.

kalatea
Kalatea
Fot. ©PoradnikOgrodniczy.pl

Kawa arabska

Kawa arabska (Coffea arabica) to ozdobna roślina o drobnych białych kwiatkach i dekoracyjnych owocach. Po raz pierwszy może zakwitnąć i owocować w drugim roku życia. Ozdobne owoce przebarwiają się z zielonych na czerwone, następnie wysychają pozostając na roślinie jeszcze przez długi okres. Kawa najlepiej sobie radzi w jasnym miejscu i temperaturze 25°C latem i 16-18°C zimą. Wymaga umiarkowanego podlewania, częstego zraszania i nawożenia co 2 tygodnie.

kawa arabska - uprawa w doniczce
Kawa arabska
Fot. ©PoradnikOgrodniczy.pl

Lipka pokojowa

Lipka pokojowa (Sparmannia africana) jest pochodzącym z Afryki niewielkim drzewkiem dorastającym do 150 cm wysokości. Jest hodowana ze względu na ciekawe jasnozielone, omszone liście z wyraźnie widocznym unerwieniem. Latem dodatkową ozdobę mogą stanowić białe kwiaty o żółtych i czerwonych pręcikach. Lipka najlepiej czuje się w miejscu słonecznym, jednak niezbyt ciepłym, o dobrej cyrkulacji. Przez większość roku dobrze toleruje temperaturę pokojową. Zimą wymaga temperatury niższej, lecz nie mniejszej niż 7°C. Lubi niską wilgotność powietrza.

Lipka pokojowa
Lipka pokojowa
Fot. depositphotos

Kluzja różowa

Kluzja różowa (Clusia rosea) pochodzi z tropików, gdzie przybiera formę drzewka. Posiada owalne, błyszczące, ciemnozielone liście oraz kwiaty kielichowate barwy różowej. Niestety w mieszkaniach kwitnie rzadko. Potrzebuje dużo rozproszonego światła, zimą toleruje bezpośrednie nasłonecznienie. Wymaga temperatury 16-18°C zimą i około 21°C w pozostałych porach roku. Podlewamy ją po lekkim przesuszeniu bryły korzeniowej i nawozimy raz w miesiącu.

Kluzja, Clusia rosea
Kluzja różowa
Fot. ©Agnieszka Lach

Pachira wodna

Pachira wodna (Pachira aquatica) to pochodząca z Ameryki Pd. roślina przybierająca postać drzewka. Jej dekoracyjne, zielone, dłoniaste liście tworzą obfitą rozetę. Pachira jest zazwyczaj sprzedawana z łodygami splecionymi w warkocz. Wymaga miejsca jasnego, zacisznego i temperatury 23-25°C latem, oraz 16-20°C zimą. Podlewamy ją umiarkowanie, latem nawet do 2-3 razy w tygodniu i zasilamy co 2 tygodnie.

pachira wodna
Pachira wodna
Fot. depositphotos

Peperomia

Peperomia (Peperomia) to rodzaj niewielkich roślin o mięsistych, owalnych, czasem mocno pomarszczonych liściach (Peperomia caperata). Peperomia wymaga stanowiska jasnego lub półcienistego i temperatury około 18°C. Latem potrzebuje wilgotnego powietrza i częstego zraszania. Peperomię podlewamy dość rzadko - latem raz na tydzień, zimą raz na 2-3 tygodnie. Nawozimy 2 razy w miesiącu.

Peperomia magnoliolistna
Peperomia magnoliolistna
Fot. haliso, forum.PoradnikOgrodniczy.pl

Pilea peperomiowata

Pilea peperomiowata, zwana pieniążkiem (Pilea peperomioides), jest niewielką rośliną, której ozdoba są okrągłe listki na długich ogonkach. Dobrze rośnie w jasnym, przewiewnym miejscu i temperaturze 15-18°C latem i 10°C zimą. Roślinę podlewamy umiarkowanie raz w tygodniu i nawozimy co 2 tygodnie.

kwiat pieniążek pilea peperomiowata
Kwiat pieniążek, pilea peperomiowata
fot. pixabay

Sansewieria gwinejska

Sansewieria gwinejska (Sansevieria trifasciata) pochodzi z tropikalnych rejonów Afryki Zachodniej i charakteryzują ją długie, szablowate liście. Jest niezwykle odporna i mało wymagająca. Poradzi sobie na stanowisku jasny oraz ocienionym. Lubi ciężką ziemią i obfite podlewanie w miesiącach letnich. Temperatura pokojowa jest dla tej rośliny odpowiednia. Nawożenie stosujemy od marca do października co 2 tygodnie.

Sansewieria gwinejska
Sansewieria gwinejska
Fot. Joanna Białowąs

Zamiokulkas zamiolistny

Zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia) jest byliną pochodząca ze strefy klimatu podrównikowego suchego. Osiąga do 100 cm wysokości, a ozdobę stanowią ciemnozielone, mięsiste, błyszczące liście wyrastające z bulwiastego kłącza. Roślina znana jest z odporności na niedogodne warunki uprawy. Wymaga stanowiska półcienistego do cienistego i temperatury 22-25°C. Podłoże powinno być żyzne i próchnicze. Podlewamy zamiokulkasa oszczędnie, a nawozimy co 2 tygodnie nawozami dla roślin doniczkowych.

Zamiokulkas zamiolistny
Zamiokulkas zamiolistny
Fot. pixabay

Zielistka Sternberga

Zielistka Sternberga (Chlorophytum comosum) to roślina pochodząca rejonów tropikalnych, o podłużnych, zielonych lub biało-zielonych liściach. Doskonale oczyszcza powietrze. Preferuje miejsca jasne, słoneczne i temperaturę 10-25°C. Podłoże w uprawie zielistki utrzymujemy stale wilgotne i codziennie zraszamy roślinę miękką wodą. Nawozimy od marca do października raz w tygodniu.

Zielistka Sternberga
Zielistka Sternberga
Fot. depositphotos

Opracowano na podstawie:
1. J. Courtier, G. Clarke G., Kwiaty w domu, Reader’s Digest Przegląd Sp. z o.o., Warszawa, 1998, s. 155, 194, 86-87, 131;
2. F. Bechthold, Rośliny doniczkowe, Wydawnictwo Świat Książki, Warszawa 1998, s. 57, 119, 111, 113, 112;
3. M. Mederska, 500 roślin doniczkowych, Wydawnictwo: SBM, Warszawa 2014, s. 301.

Przeczytaj również:

Rośliny doniczkowe o ozdobnych kwiatachRośliny doniczkowe o ozdobnych kwiatach
Najciekawsze rośliny doniczkowe o ozdobnych kwiatach, które możesz uprawiać w domu. Dowiedz się w jaki sposób o nie dbać by bujnie rosły oraz obficie kwitły! Więcej...

Rośliny doniczkowe o ozdobnych owocachRośliny doniczkowe o ozdobnych owocach
10 najciekawszych roślin o ozdobnych owocach, które możesz uprawiać w domu. Niektóre z ich owoców są też jadalne! Omawiamy wymagania co do uprawy oraz najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne. Więcej...

kwiaty doniczkowe do sypialniKwiaty doniczkowe do sypialni - najzdrowsze, nawilżające i oczyszczające powietrze
Jako kwiaty do sypialni warto wybrać te, które posiadają walory terapeutyczne, nawilżają i oczyszczają powietrze, są korzystne dla naszego zdrowia i samopoczucia. Więcej...