Stihl Cash Back

Ostropest plamisty - właściwości, zastosowanie, uprawa

Ostropest plamisty, popularnie zwany "ostem", często traktowany jako chwast. Tymczasem warto docenić lecznicze właściwości ostropestu, które czynią go cennym składnikiem zielarskim. Zobacz jakie zastosowanie ma ostropest plamisty w leczeniu różnych schorzeń, a także przekonaj się jak łatwa jest uprawa ostropestu w ogrodzie, dzięki której można pozyskać sporo tego zioła.

Ostropest plamisty
Ostropest plamisty - Silybum marianum

Ostropest plamisty - właściwości i zastosowanie

Ostropest plamisty (Silybum marianum) to roślina jednoroczna, kolczasta, charakteryzująca się silnym wzrostem. Początkowo wytwarza bujną rozetę sinozielonych liści, a następnie wypuszcza silny rozgałęziony pęd, który może dorastać nawet do 2 m wysokości! Kwitnie od lipca do sierpnia.

Już w starożytności potrafiono docenić lecznicze właściwości ostropestu plamistego. Obecnie służy on przede wszystkim w osłonie i regeneracji wątroby. To dzięki substancji zwanej sylimaryną ostropest plamisty ma tak wiele właściwości leczniczych. Sylimaryna jest zawarta w nasionach i suchych owocach ostropestu. To przede wszystkim dzięki niej, ostropest plamisty jest stosowany w leczeniu wątroby przy chorobie alkoholowej, marskości wątroby, żółtaczce typu A, B i C czy zatruciach np. grzybami.

Właściwości ostropestu plamistego pomagają także w walce z kamicą żółciową czy schorzeniami skórnymi. Substancje zawarte w ostropeście plamistym mają także silne działanie przeciw utleniające, co sprawia że usuwają wolne rodniki z naszego organizmu, a to z kolei pomaga w walce z chorobami nowotworowymi. Ostropest plamisty obniża poziom cholesterolu we krwi, poprawia pamięć i koncentrację. Udowodniono również, iż zastosowanie ostropestu plamistego obniża poziom glukozy we krwi, co pomaga w walce z cukrzycą typu drugiego.

Jeśli chcemy w pełni wykorzystać właściwości ostropestu plamistego należy go odpowiednio dawkować. Jak już wcześniej wspominano, najwięcej sylimaryny zawierają nasiona i to właśnie w nie powinniśmy się zaopatrzyć, jeśli chcemy wprowadzić ostropest do naszej diety. Rekomenduje się kupowanie nasion i samodzielne mielenie ich, wtedy bowiem ostropest plamisty zachowuje swoje walory zdrowotne. Takie zmielone nasiona możemy spożywać w ilości 1-2 łyżeczki dziennie, jedzone bezpośrednio lub dodane do jogurtu, sałatki czy zalane wrzątkiem i wypite jako napar.

Ostropest plamisty - uprawa

Szerokie zastosowanie ostropestu plamistego sprawia, że warto pokusić się o jego samodzielną uprawę. Nie jest to skomplikowane. Stanowisko uprawy ostropestu plamistego powinno być nasłonecznione z przepuszczalną glebą. Ostropest nie lubi zbyt dużej wilgoci w podłożu.

Uprawa ostropestu plamistego zaczyna się od wysiania nasion wprost do gruntu, na głębokość ok. 2-3 cm. Siać należy na wiosnę, w kwietniu. Gdy nasiona wzejdą, należy je przerwać co ok. 50-60 cm. Pamiętajmy, iż jest to duża roślina!

Podczas wzrostu roślin, należy stanowisko regularnie odchwaszczać. Ostropest plamisty bardzo dobrze reaguje na nawożenie fosforem i potasem zatem warto jest stosować nawóz bogaty w te składniki. Do upraw ekologicznych polecamy stosować samodzielnie przygotowany naturalny nawóz ze skórek bananów, który jest bogaty właśnie w fosfor i potas.

Zbiór ostropestu należy przeprowadzić, gdy rośliny wytworzą nasiona. Wtedy to kosimy wysokie pędy, zostawiamy do przeschnięcia na kilka dni i na koniec pozyskujemy wysuszone nasiona.



Przeczytaj również:

rumianek pospolityRumianek pospolity - uprawa, zastosowanie, właściwości lecznicze
Rumianek pospolity to niezwykle pożyteczna roślina, kwitnąca na biało od wiosny do końca lata. Może rosnąć jako chwast lub roślina uprawna. Rumianek jest łatwy w uprawie i często wykorzystywany w zielarstwie. Posiada bardzo szerokie zastosowanie i ceniony jest za swoje właściwości lecznicze. Poznaj zalety rumianku i dowiedz się jak uprawiać go w ogrodzie. Więcej...

Mniszek lekarski - opis, zastosowanie, właściwości, przepisyMniszek lekarski - opis, zastosowanie, właściwości, przepisy
Mniszek lekarski to roślina przez wielu uważana za chwast. Tymczasem ma on wiele pożytecznych właściwości, które możemy wykorzystać w domu i w ogrodzie. Od lat mniszek lekarski ma szerokie zastosowanie w medycynie i ziołolecznictwie, a ogrodnicy na jego bazie przygotowują preparaty pomocne w ochronie roślin przed szkodnikami. Poznaj sekret jak wykorzystać tę roślinę, która tylko z pozoru jest chwastem! Więcej...

Zioła na obniżenie cholesteroluZioła na obniżenie cholesterolu
Zioła na obniżenie cholesterolu to doskonała alternatywa dla tradycyjnych leków stosowanych przez osoby z podwyższonym poziomem cholesterolu lub problemami z układem krążenia. Oto 6 najlepszych ziół na obniżenie cholesterolu i dwa wspaniałe przepisy na herbatki z ziół obniżających poziom cholesterolu! Więcej...

Opracowano na podstawie: Polowa uprawa ziół, dr Grażyna Hołubicz-Kliza, Wydawnictwo Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa, Puławy 2012, s. 283-291; Księga ziół, Caroline Foley, Jill Nice i Marcus A. Webb, Wydawnistwo MUZA SA, Warszawa 2003, s. 98. Fot. pixabay