Stihl Cash Back

Odkurzacze ogrodowe i dmuchawy do liści

Odkurzacze i dmuchawy ogrodowe to urządzenia ułatwiające sprzątanie liści opadłych jesienią z drzew i krzewów. Pozwalają szybko oczyścić trawnik, ścieżki i chodniki oraz inne powierzchnie wokół domu. Typowy odkurzacz ogrodowy może zasysać liście do specjalnego worka, zaś dmuchawa do liści pozwala zgarniać liście w określone miejsce, z którego potem zostaną zabrane. Zobacz jaki odkurzacz ogrodowy kupić do ogrodu przydomowego.

odkurzacze i dmuchawy ogrodowe do liści
Odkurzacz ogrodowy do liści z funkcją dmuchawy

Jeżeli nigdy nie używałeś odkurzacza ogrodowego do sprzątania liści, to być może zadajesz sobie pytanie: po co komukolwiek takie urządzenie? Przecież ogród można wysprzątać za pomocą miotły i grabi! Pozwól zatem, że wyjaśnię ci to na krótkim przykładzie, z życia wziętym.

Otóż wyobraź sobie, że masz wysprzątać swój dom lub mieszkanie za pomocą ściereczki i szczotki. Wszystkie dywany, wykładziny, podłogi. Bez użycia odkurzacza. Prawda, że było by to trudne i bardzo pracochłonne zadanie? Dziś już chyba nikt nie wyobraża sobie sprzątania w domu bez tego urządzenia. Zastanawiamy się jedynie nad wyborem właściwego typu odkurzacza, ale nigdy nad tym, czy w ogóle warto odkurzacz mieć.

Podobnie jest z odkurzaczem ogrodowym. Być może wydaje Ci się że jest to fanaberia, zbytni wydatek. Wydaje się tak, dopóki po raz pierwszy go nie użyjesz...

Po co mi odkurzacz ogrodowy lub dmuchawa do liści

Odkurzacz ogrodowy to doskonały sposób na to aby wysprzątać i uporządkować ogród znacznie szybciej niż tradycyjnymi metodami. Za pomocą odkurzacza ogrodowego możesz sprzątać opadłe z drzew liście, drobne gałązki, ściętą trawę, szyszki, żołędzie, a także piach ze ścieżek, tarasów, podjazdów i posadzek w garażach.

Odkurzacz do liści okaże się szczególnie pomocny, jeżeli samodzielnie dbasz o ogród o większej powierzchni. Wówczas poczujesz wyraźną oszczędność Twojego czasu, a sprzątanie stanie się proste i wygodne. Zassane przez odkurzacz liście i inne odpadki ogrodowe od razu wpadną do worka podczepionego do odkurzacza. Nie trzeba się więc schylać aby je zbierać i wkładać do worków lub pojemników.

Czyszczenie powierzchni utwardzanych, takich jak np. ścieżki w ogrodzie lub tarasy, stanie się nie tylko łatwiejsze i szybsze, ale też bardziej dokładne, niż przy tradycyjnym zamiataniu. Będzie można również zassać liście, resztki roślinne czy piasek z narożników, rowków, szczelin i zakamarków, do których tradycyjną miotłą się nie dostaniemy.

Poza możliwością zasysania liści i innych ogrodowych odpadów, wiele odkurzaczy ogrodowych ma też możliwość rozdrabniania odpadków. Zassane liście, źdźbła trawy i niewielkie gałązki, zanim wpadną do worka, są dokładnie rozdrabniane. Przyniesie Ci to dwie bardzo ważne korzyści. Po pierwsze - rozdrobnione odpadki zajmują w workach znacznie mniej miejsca. Objętość liści po rozdrobnieniu zmniejsza się ponad 10-krotnie! Dzięki temu mniej miejsca przeznaczysz na składowanie odpadów, a podczas ich wywozu na wysypisko możesz sporo zaoszczędzić. Drugą korzyść odczujesz, jeżeli zebranych odpadków nie będziesz wywozić na śmieci, a przeznaczysz je do kompostowania. Otóż z rozdrobnionych liści, źdźbeł trawy i drobnych gałązek, kompost otrzymasz się znacznie szybciej.

Jak to jednak bywa - nie każde urządzenie łączy w sobie wszystkie te pozytywne cechy. Jeżeli zatem chcesz w pełni korzystać z możliwości jakie daje użycie ogrodowego odkurzacza, jeżeli prace porządkowe w ogrodzie mają być łatwe i przebiegać szybko i sprawnie, a przy tym wszystkim - zakup ma być jak najtańszy, warto dowiedzieć się na co zwrócić uwagę podczas zakupu takiego sprzętu.

liście jesieniąLiście jesienią

Lato się skończyło, zielone liście zmieniły kolory i od kilku już tygodni dają nam piękny pokaz barw. Jednak krótko po tym zaczynają opadać. Gromadzą się pod drzewami, na trawnikach, ścieżkach, oczkach wodnych, krótko mówiąc zaśmiecają nasze otoczenie. Pozostawione na trawniku powodują choroby grzybowe trawy. Oczywiście należy je usunąć, tylko co dalej? Więcej...

Jaki odkurzacz ogrodowy kupić

Podstawowe parametry odkurzaczy do liści

Moc odkurzacza lub dmuchawy jest podstawowym parametrem, który trzeba dopasować do powierzchni naszego ogrodu. Im większa moc urządzenia, tym szybciej odkurzacz jest w stanie zasysać. A zatem, również szybciej się nim sprząta. Możemy zatem przyjąć zasadę, że im większy ogród, tym większą moc powinien mieć kupowany odkurzacz do liści.

Większą moc mają z reguły odkurzacze spalinowe. Do mniejszych ogrodów wystarczą jednak w zupełności urządzenia elektryczne. Jeżeli wybierasz sprzęt elektryczny, zwróć uwagę czy kupowany odkurzacz do liści wyposażony jest w przeciążeniowy wyłącznik termiczny. Brak takiego zabezpieczenia powoduje, że pracę z urządzeniami o małej mocy (650 W lub mniej) trzeba co jakiś czas przerywać. W przeciwnym razie może dojść do przegrzania lub nawet spalenia silnika.

Waga odkurzacza jest kolejnym parametrem, który warto porównać. Z reguły waha się ona pomiędzy 4 a 6 kg. Większość odkurzaczy posiada pas do przewieszenia przez ramię, a urządzeniem sterujemy trzymając je w dłoniach. Warto zatem wybrać odkurzacz jak najlżejszy, aby mniej się męczyć. Cięższe odkurzacze posiadają też kółka lub są przystosowane do noszenia na plecach (tzw. odkurzacze plecakowe).

Funkcjonalność odkurzaczy ogrodowych

Zastosowanie odkurzacza ogrodowego ma nam ułatwić i przyspieszyć wykonywanie prac porządkowych na działce. Dlatego warto zwrócić uwagę, czy wybierany sprzęt posiada rozwiązania funkcjonalne, które przyczynią się do oczekiwanego uproszczenia pracy.

Pierwszy element to worek na liście, do którego są zbierane odpadki. Z reguły pojemności worków wahają się pomiędzy 25 a 70 litrów. Z jednej strony - nim większy worek, tym rzadziej trzeba przerywać pracę aby go opróżnić. Z drugiej strony - większy worek oznacza też większy ciężar do dźwigania. Dlatego też wielkość worka trzeba dobrać do swoich możliwości fizycznych jak i ilości odpadków zbieranych w ogrodzie. Uśredniając - optymalna wielkość worka to około 45 litrów. Taki worek pozwoli pracować dłuższy czas bez przerw, jednocześnie jest sam w sobie lekki i poręczny (pozwala dość swobodnie się poruszać i manewrować pomiędzy drzewami czy krzewami). Jeżeli komuś będzie zbyt ciężko, nie trzeba przecież za każdym razem wypełniać worka do pełna. Można opróżniać go częściej, gdy tylko poczujemy, że sił zaczyna nam brakować. Aby opróżnianie worka było jak najłatwiejsze, dobrze jest jeżeli od dołu można go rozpiąć suwakiem.

Rozdrabniacz do liści (czasem zwany też siekaczem) to kolejny element, który powinien posiadać dobry i praktyczny odkurzacz ogrodowy. Jak już wcześniej wspomniałem, dzięki funkcji rozdrabniania, możemy znacznie zmniejszyć ilość miejsca zajmowanego przed odpady ogrodowe (tu przypomnę, że objętość liści po rozdrobnieniu zmniejsza się ponad 10-krotnie). Rozdrabnianie liści i odpadków to ślinnych to także doskonały sposób aby przyspieszyć ich kompostowanie. Elementami rozdrabniającymi mogą być wykonane z tworzywa sztucznego łopatki wentylatora, bądź bardziej trwałe noże ze stali hartowanej. Używając funkcji rozdrabniania warto jednak zwrócić uwagę, aby przypadkowo nie wciągnąć do odkurzacza kamieni, gdyż wówczas łatwo o uszkodzenie noży rozdrabniacza.

Bezpieczny włącznik/wyłącznik jest kolejnym ważnym elementem. Siła ssąca większości odkurzaczy ogrodowych jest na tyle duża, że nie powinno się pozostawiać włączonego urządzenia bez kontroli nad nim. Przez chwilę nieuwagi można wciągnąć coś, czego byśmy nie chcieli... Dlatego też dobrym, praktycznym rozwiązaniem stosowanym w wielu ogrodowych odkurzaczach jest włącznik, który trzeba dociskać cały czas podczas pracy. Jest to chyba najbezpieczniejsze rozwiązanie, umożliwiające szybkie wyłączenie urządzenia. Po prostu przestajemy naciskać i urządzenie jest unieruchomione. To daje też gwarancję, że przez zapomnienie nie odłożymy urządzenia włączonego.

Możliwość przełączenia na dmuchawę to kolejna przydatna funkcja odkurzaczy ogrodowych. Dzięki temu odpadki możemy nie tylko zasysać, ale też zdmuchiwać. Podczas zdmuchiwania odkurzacz zastępuje tradycyjną miotłę, ale działa z o wiele większą siłą. Zamiatamy więc szybciej i skuteczniej. Są oczywiśćie urządzenia, które pełnią wyłącznie funkcję dmuchawy ogrodowej. Te ostatnie są ostatnio coraz częściej stosowane przez pracowników zieleni miejskiej.

W zależności od konstrukcji odkurzacza do liści, przełączenie na dmuchawę może wymagać jedynie przesunięcia właściwej dźwigni (rozwiązanie najprostsze, ale też wiążące się z reguły z nieco mniejszą wydajnością urządzenia - polecam do zastosowań amatorskich) lub przemontowania kilku elementów (należy zdjąć worek na liście i w jego miejsce zamontować rurę wydmuchującą powietrze, a także zdjąć rurę zasysającą i otwór po niej zasłonić specjalną pokrywą - trochę pracochłonne ale za to wydajność dmuchawy będzie większa).

jesień w ogrodzie - opadłe liścieJesienne prace w ogrodzie
Jesień w naszych ogrodach i na działkach zadomowiła się już na dobre. Z pozoru może się wydawać, że o tej porze roku prace w ogrodzie ograniczają się tylko do zgrabienia liści. Jednak tak naprawdę jest to tylko jedna z wielu czynności, jakie należy wykonać, by wiosną ogród był znów piękny. Oto jak sprzątać ogród i przygotować rośliny do nadejścia zimowych mrozów. Więcej...

Odkurzacz ogrodowy - elektryczny czy spalinowy

Na koniec rozważmy najczęstszy dylemat, jaki pojawia się przy zakupie sprzętu zmechanizowanego do ogrodu. Jeżeli nie mamy na działce źródła prądu, to w zasadzie pozostajemy bez wyboru - trzeba kupić sprzęt z silnikiem spalinowym. Odkurzacze spalinowe polecam też zdecydowanie posiadaczom większych ogrodów, gdyż lawirowanie z długim kablem pomiędzy drzewami i krzewami było by dość kłopotliwe. Poza tym użycie zbyt długiego kabla zasilającego (powyżej 30 m) wiąże się ze spadkiem mocy.

Odkurzacze ogrodowe spalinowe pozwalają zatem wygodniej się poruszać i dzięki temu szybciej sprzątać. Jednak silniki spalinowe wymagają częstszej konserwacji, emitują spaliny (może być nieprzyjemne przy długotrwałej pracy), a także pracują głośniej niż silniki elektryczne. To ostatnie może przeszkadzać szczególnie naszym sąsiadom.

Dlatego też do niewielkich ogrodów przydomowych, graniczących z innymi posesjami, zdecydowanie polecam odkurzacze elektryczne. Pracują znacznie ciszej, są łatwiejsze w eksploatacji i prawie nie wymagają konserwacji, co jest ogromną zaletą przy użyciu amatorskim.

Jak używać odkurzacza ogrodowego

Aby zasysać liście suche, zalegające na otwartej przestrzeni, poruszamy odkurzaczem ruchem wahadłowym i powolnie przemieszczamy się po ogrodzie.

Gdy liście są mokre lub zalegają w rożnych zakamarkach, bardziej wydajne okaże się użycie funkcji dmuchawy do liści. Za jej pomocą liście podrywamy i przedmuchujemy w stertę na jedno miejsce. Podczas tej czynności liście nieco się osuszą i zassanie do odkurzacza osuszonych liści z jednej sterty będzie już bardzo łatwe.

Gdy liście są wilgotne można bezpiecznie pracować z odkurzaczem spalinowym. Przy użyciu odkurzacza elektrycznego warto jednak pamiętać aby nie używać go po opadach deszczu, gdy zasysane liście będą mokre, a także zachować ostrożność jeżeli mamy oczko wodne.

Mam nadzieję, że dzięki zastosowaniu ogrodowego odkurzacza sprzątanie opadłych liści będzie dla Ciebie łatwiejsze, przyjemniejsze i pozwoli wygospodarować więcej czasu na inne prace porządkowe lub chwilę odpoczynku.

Przeczytaj również:

przygotowanie trawnika do zimyPrzygotowanie trawnika do zimy
Jeżeli chcesz uniknąć niemiłego wczesnowiosennego zaskoczenia, weź sobie do serca treść przysłowia "lepiej zapobiegać niż leczyć". Oto pięć prostych zabiegów jesiennych, które skutecznie zabezpieczą Twój trawnik i zmniejszą prawdopodobieństwo wystąpienia zimowych uszkodzeń darni. Zobacz jak powinno wyglądać przygotowanie trawnika do zimy aby darń ponownie zachwycała swoim wyglądem już od wczesnej wiosny. Więcej...

Oczko wodne jesienią. Przygotowanie oczka wodnego do zimyOczko wodne jesienią. Przygotowanie oczka wodnego do zimy
Oczko wodne jesienią wymaga szeregu prac związanych z utrzymaniem wody w oczku w dobrym stanie. W tym okresie musimy usuwać liście opadające z drzew, które rozkładając się zanieczyszczają wodę w oczku. Trzeba też wykonać prace porządkowe w oczku wodnym i zdecydować jak przygotować oczko wodne do zimy. Sposób zabezpieczenia oczka wodnego na zimę zależy od wielkości i głębokości zbiornika. Więcej...