Napełnianie oczka wodnego. Jaka woda jest najlepsza i jak ją nalać?

Od tego w jaki sposób nalejesz wodę i jaka to będzie woda w dużej mierze zależy powodzenie uprawy roślin w oczku wodnym i ewentualnej hodowli ryb. Niezależnie czy napełniasz oczko wodą po raz pierwszy po jego zbudowaniu, czy też robisz to wiosną, po zimie, powinieneś przestrzegać kilku zasad. Zobacz jakpowinno wyglądać napełnianie oczka wodnego oraz jaka woda do oczka wodnego jest najlepsza!

napełnianie oczka wodnego
Napełnianie oczka wodnego. Jak nalewać wodę?

Nalewanie wody do oczka wodnego w Twoim ogrodzie może być dla Ciebie bardzo emocjonującą chwilą, szczególnie gdy dopiero zakładasz stawek. Właśnie teraz zobaczysz pełen efekt pracy włożonej w budowę i przygotowanie oczka wodnego. Może się też zdarzyć, w zależności od rozmiarów i użytego materiału na dno oczka wodnego, że ogrodowy stawek będziesz opróżniał co roku przed nadejściem zimy. Napełnianie oczka wodnego będzie zatem corocznym wiosennym obowiązkiem. Warto zatem dowiedzieć się jak najlepiej wykonać tę czynność.

Jaka woda do oczka wodnego?

Najprostrzym sposobem (choć również dość drogim) jest napełnienie oczka wodą wodociągową. Niestety z reguły woda wodociągowa jest silnie chlorowana w celu zabicia znajdujących się w niej bakterii niebezpiecznych dla człowieka. Innym mankamentem tej wody może być nadmierna zawartość fosforu. To z kolei, po wypełnieniu oczka taką wodą, może spowodować intensywny wzrost glonów. A tego na samym początku przygody z oczkiem wodnym na pewno chciał byś uniknąć!

Czy możesz znaleźć tańsze źródło wody do oczka? Oczywiście! Możesz wykorzystać z powodzeniem wodę deszczową. Niestety nie nadaje się ona do oczek bez wcześniejszego jej oczyszczenia, ponieważ zawiera, szczególnie w pobliżu dużych skupisk miejskich, szkodliwe dla ryb i roślin substancje. Z reguły jest też zbyt kwaśna. Dlatego powinno się ją mieszać z wodą z innego źródła.

Kolejnym źródłem wody do oczka wodnego może być studnia. Zanim jednak wodę do studni nalejesz do oczka, sprawdź jej jakość. Zdaża się, że woda ze studni jest przyczyną silnego wykwitu glonów w ogrodowym stawie.

Dla organizmów, które będą zamieszkiwały Twoje oczko wodne (rośliny, ryby, a może i inne zwierzęta wodne) nie bez znaczenia są takie parametry jak kwasowość wody, twardość wody oraz zawartość azotynów i azotanów. Prawidłowe wartości tych parametrów oraz środki, za pomocą których możesz sprawdzić wartości tych parametrów w wodzie, przedstawia tabela.

ParametrWartość korzystna dla organizmów
żyjących w oczku wodnym
Jak sprawdzić
kwasowośćpH od 6,8 do 7,5AquaTest pH
twardość ogólna(GH) 5 - 15°dH AquaTest Tw
twardość węglanowa(KH) 5 - 15°dH AquaTest Tw
zawartość azotynów
(związki trujące dla ryb)
azotyny < 1 mg/l AquaTest NO2
zawartość azotanów
(koncentracja substancji odżywczych)
(KH) azotany < 50 mg/l AquaTest NO3

Jak napełniać oczko wodą?

Napełnianie oczka wodnego nie jest trudną czynnością, jednak od prawidłowego jej wykonania zależy "dobry start" Twojego ogródka wodnego. Przede wszystkim wodę nalewaj bardzo wolno. Najlepiej nie bezpośrednio z węża, gdyż zbyt silny strumień wody może spowodować sporo zniszczeń i uszkodzić dno oczka, wypłukać z dna żwir lub substrat. Najlepiej zatem końcówkę węża umieść we wiadrze (przywiąż wąż do wiadra aby się nie wysunął). Wiadro ustaw na dnie sadzawki w jej najgłębszym miejscu. Teraz możesz już rozpocząć nalewanie wody. Rób to bardzo powoli. Może Ci to zająć cały dzień, a jeżeli zakładasz większy stawek - nawet do kilku dni.

W pierwszych dniach po założeniu sadzawki zdobądź się na nieco cierpliwości - woda po napełnieniu oczka może okazać się dość mętna. W tej przejściowej fazie nie wolno w żadnym wypadku wymieniać wody! Co najwyżej po dwóch dniach należy usunąć unoszący się na wodzie kożuch. Woda oczyści się sama zgodnie z prawami natury. Wezmą w tym udział rośliny i zwierzęta. Może jednak dość także do zjawisk negatywnych, takich jak np. wykwit glonów, co często się zdarza w płytkich zbiornikach mocno nagrzewanych przez słońce.

Rośliny do oczka wodnego oczyszczające wodęRośliny do oczka wodnego oczyszczające wodę
To bez wątpienia najbardziej naturalna, skuteczna i tania metoda oczyszczania wody, idealna do ogrodowych sadzawek. Oto 5 najlepszych roślin oczyszczających wodę, które z łatwością możesz wprowadzić do oczka wodnego w Twoim ogrodzie. Wypróbuj je, a przekonasz się, że utrzymanie czystej wody w oczku jeszcze nigdy nie było takie proste! Więcej...

Jak poprawić jakość wody w oczku wodnym?

Woda wodociągowa nie nadaje się przede wszystkim dla ryb. Ogólną zasadą jest, że jeżeli chcesz w stawku hodować ryby, to zanim ryby wpuścisz do stawu, po nalaniu wody odczekaj od 1 do 2 tygodni, aby woda się odstała i odparował z niej chlor. Również gdy w późniejszym czasie zajdzie potrzeba uzupełnienia wody w oczku, warto robić to wodą odstałą. Dlatego też warto zbierać deszczówkę np. do beczki.

A co jeżeli rybki już kupiłeś i nie mogą zbyt długo czekać? Z pomocą przyjdą Ci odpowiednie preparaty, które pozwolą poprawić jakość świeżo nalanej wody.

ANTYCHLOR POND - skuteczny, natychmiastowo działający preparat do neutralizacji szkodliwego chloru zawartego w surowej wodzie wodociągowej przeznaczonej do napełniania oczek wodnych. Preparat błyskawicznie wiąże silnie toksyczny chlor i jego trujące związki, używane do dezynfekcji wody wodociągowej, eliminując ich nieprzyjemny i drażniący zapach. Umożliwi Ci szybkie i bezpieczne zarybienie zbiornika bez obawy zatrucia ryb i zniszczenia roślin wodnych. Więcej...

TetraPond AquaSafe i TetraPond Aquafit są przeznaczone do przygotowania krystalicznie czystej i zdrowej dla ryb wody, wolnej od glonów i innych zanieczyszczeń.

TetraPond AquaSafe służy do uzdatniania w ekologiczny i naturalny sposób wody przeznaczonej do stawu ogrodowego. Niezbędny przy zakładaniu stawu, po okresie długotrwałych opadów deszczu i przy każdym dodaniu wody. Wiąże w sposób pewny i długotrwały metale ciężkie, neutralizuje chlor. Więcej...

TetraPond Aquafit to środek uzupełniający zawartość witamin w stawie ogrodowym. Zapewnia dobre samopoczucie, witalność i naturalną intensywność ubarwienia ryb. Dzięki zawartości witamin z grupy B oraz aktywnego jodu aktywizuje wodę w stawie ogrodowym, działa antystresowo oraz tworzy naturalne warunki życia dla ryb. Sprzyja także rozwojowi roślin wodnych. Więcej...

SERA Pondmorena jest biologicznym środkiem do zwalczania glonów. Preparat zabarwia wodę i ogranicza przenikanie przez nią światła, co powoduje zahamowanie rozwoju glonów. Jednocześnie SERA Pondmorena wpływa korzystnie na wzrost roślin wodnych. Więcej...

Biopreparat Trigger-3 to preparat, dzięki któremu w Twoim oczku wodnym szybko ustali się równowaga biologiczna potrzebna do jego dobrego wyglądu. Trigger-3 to preparat, który efekt czystości pozwala uzyskać na drodze biologicznej. Zawiera on wyselekcjonowane bakterie i enzymy. Dzięki temu jest bezpieczny dla ryb i innych stworzeń zamieszkujących ogrodową sadzawkę! Preparat należy stosować profilaktycznie w oczkach "czystych" a także w sytuacji problemowej. Optymalna pora roku to wczesna wiosna lub jesień. Przy występującym zakwicie czy nadmiernej ilości osadów dennych, zastosować preparat bez względu na miesiąc roku. Więcej...

folie do oczek wodnychJak oczyścić oczko wodne z glonów i mułu bez wypompowywania wody i stosowania chemii?
Brudna woda, glony nitkowate i zamulenie dna to częste problemy, z jakimi borykają się posiadacze oczek wodnych w ogrodach. Na szczęście istnieje prosy i skuteczny sposób, który pozwola bardzo szybko oczyścić oczko wodne, bez konieczności wypompowywania wody czy stosowania środków chemicznych! Więcej...

Sprawdzony sposób na czystą wodę w oczku

Preparaty powinno się dobierać w zależności od wyniku wykonanych testów. Można jednak w przybliżeniu zaproponować rozwiązanie uniwersalne.

Staw napełnij wodą do 2/3 jego pojemności (zużytą ilość wody zapisz sobie gdyż przyda się w przyszłości do obliczania dawek preparatów!). Możesz teraz dodać do wody jedną dawkę preparatu TetraPond AquaSafe lub TetraPond Aquafit i dawkę preparatu SERA Pondmorena. Wymagane ilości preparatów można wyliczyć na podstawie zapisanej ilości wody zużytej do napełnienia stawu. Jeżeli dno oczka wykładałeś folią to teraz folia pod ciężarem nalanej wody ułoży się i naciągnie. Możesz teraz przystąpić do urządzania górnych tarasów dla roślin. Po wyłożeniu ich piaskiem lub mieszaniną piasku i gliny napełnij staw wodą całkowicie.

Zużytą teraz ilość znowu zapisz i dodaj do ilości zużytej wcześniej. Następnie uzupełnij ilości preparatów poprawiających jakość wody.

Dodatkowo, dla poprawienia jakości wody i ułatwienia pielęgnacji stawu możesz zastosować wkład torfowy do oczka FILTUS HUMOS GARDEN 5L. Filtrujące światło działanie produktu SERA Pondmorena zostanie w ten sposób jeszcze wzmocnione. Wkład torfowy jest pakowany w dwie torebki filtracyjne po 2,5 L, nadające się do bezpośredniego użycia. Każda torebka wystarcza na 2500 L wody. Zawarte w torfie kwasy humusowe przenikają do wody powoli i stale, co zapewnia długotrwałe działanie. Po około dwóch miesiącach warto wymienić wkład torfowy na odpowiednią ilość nowego materiału.

Zastosowanie powyższej kombinacji preparatów zapewni "dobry start" dla Twojego oczka. Nie wyklucza jednak pojawienia się problemów z jakością wody i jej czystością w przyszłości. Dlatego też o czystość wody w ogrodowym stawku trzeba dbać cały czas.

Przeczytaj również:

Oczko wodne po zimie - wiosenne prace w oczku wodnymOczko wodne po zimie - wiosenne prace w oczku wodnym
Oczko wodne po zimie zazwyczaj nie wygląda najlepiej. Aby znów było atrakcyjną ozdobą naszego ogrodu, powinniśmy należycie przygotować je do nadchodzącego sezonu. Część prac pielęgnacyjnych dobrze jest przeprowadzić jeszcze przed nastaniem okresu wegetacji. Wiosenne prace w oczku wodnym proponujemy rozpocząć od sprawdzenia szczelności zbiornika. Więcej...

ryby w oczku wodnymRyby w oczku wodnym
Ryby w oczku wodnym to doskonały pomysł aby urozmaicić życie w ogrodowej sadzawce. Aby mogły tam zamieszkać trzeba jednak stworzyć dla nich odpowiednie warunki. Oto najważniejsze elementy, które trzeba wziąć pod uwagę, przy tworzeniu oczka wodnego przystosowanego do hodowlii ryb. Jakie oczko wodne będzie odpowiednie dla ryb i jak dbać o ryby w oczku wodnym? Więcej...

Czysta woda w basenie ogrodowymCzysta woda w basenie ogrodowym - sprawdzone sposoby
Baseny ogrodowe stanowią doskonałą przestrzeń do aktywnej zabawy i wypoczynku. Jednak na ich wygląd i bezpieczeństwo kąpieli wpływa wiele czynników, dlatego też musimy dbać o nie w szczególny sposób. Szczególnie ważne jest utrzymanie czystej wody w basenie. Więcej...

Opracowano na podstawie: T. Helberg, Ogrody Wodne, Delta W-Z, s. 64 - 65, oraz materiały informacyjne producentów testów i preparatów poprawiających jakość wody.

Sekrety pieknego ogrodu


Dolacz do 67.000 osób, które za darmo
raz w tygodniu otrzymuja na e-mail
porcje aktualnych porad ogrodniczych:


  • Co Robic Aby Twój Ogród Byl Piekny i Zdrowy
  • Sekrety Ukrywane Przez Zawodowych Ogrodników
  • Kupony rabatowe na zakupy w sklepach ogrodniczych

Tak, ja tez chce z tego korzystac!

Uwaga! Na podany adres e-mail otrzymasz wiadomosc z prosba o potwierdzenie przystapienia do biuletynu. Aby zakonczyc rejestracje nacisnij link w otrzymanej wiadomosci.
Twój adres e-mail jest bezpieczny - nikomu go nie udostepnimy i w kazdej chwili mozesz sie wypisac :-)