Stihl Cash Back

Sadzenie iglaków - kiedy i jak sadzić iglaki

Prawidłowe sadzenie iglaków w dużej mierze decyduje o tym czy roślina się przyjmie i jak będzie wyglądał jej wzrost w najbliższych latach. Dlatego warto dowiedzieć się jakie iglaki wybierać do sadzenia i na jakie cechy roślin zwrócić uwagę przed zakupem, jak przygotować miejsce do sadzenia iglaków i jak postępować podczas sadzenia tych roślin. Oto wszystko, co trzeba wiedzieć aby właściwie posadzić iglaki.

sadzenie iglaków - kiedy i jak sadzić iglaki
Sadzenie iglaków - jak kupować, kiedy i jak sadzić iglaki

Jak kupować iglaki

Zanim wybierzesz się do sklepu ogrodniczego, zastanów jakie gatunki i odmiany iglaków będą odpowiednie do Twojego ogrodu. Ułatwi Ci to lektura tekstu iglaki w ogrodzie, w którym opisaliśmy czym się kierować przy wyborze odmian iglaków do swojego ogrodu.

Rośliny iglaste najlepiej kupować w sprawdzonych punktach sprzedaży. Każde drzewko powinno posiadać etykietę z nazwą gatunku i odmiany oraz z informacją o podstawowych wymaganiach. Zwróćmy uwagę czy kupowane drzewko jest zdrowe, ma odpowiednio wybarwione igły, prosty pień i nie uszkodzony wierzchołek.

Ważny jest również stan bryły korzeniowej. Do wyboru mamy iglaki w pojemnikach, balotowane i z odsłoniętymi korzeniami. Iglaki w pojemnikach dają najwięcej pewności, że posadzona roślina się przyjmie. Są jednak droższe od egzemplarzy o odsłoniętych korzeniach czy balotowanych. Jeśli jest to możliwe, to przed zakupem wyjmijmy drzewo z pojemnika i obejrzyjmy w jakim stanie są korzenie - unikajmy egzemplarzy o korzeniach przerośniętych, oplatających ściśle pojemnik i wrastających w otwory drenażowe pojemnika.

Iglaki balotowane, to takie których korzenie są owinięte w płótno, dzięki czemu bryła korzeniowa nie rozpada się i nie przesycha. Możemy też spotkać iglaki z odkrytym korzeniem (kopane z gruntu). W przypadku drzewek o odkrytych korzeniach warto zwrócić uwagę, czy korzenie są rozwinięte równomiernie i rozpostarte na wszystkie strony. Pewną zaletą kupowania iglaków o nagich korzeniach, poza korzystną ceną, jest właśnie możliwość dokładnego przyjrzenia się w jakim stanie są korzenie. Trzeba jednak pamiętać, że rośliny te wymagają szczególnej troski podczas sadzenia, gdyż łatwo uszkodzić ich korzenie.

Kiedy sadzić iglaki

Iglaki w pojemnikach z reguły przyjmują się najłatwiej i można je sadzić przez cały sezon, poza okresami suszy i mrozów. Iglaki sprzedawane z odkrytymi korzeniami lub balotowane powinno się sadzić jedynie w okresie ich spoczynku, czyli wczesną wiosną lub jesienią. Najlepszym jednak terminem na sadzenie iglaków jest późne lato. Dlaczego?

Otóż zimozielone iglaki nawet zimą, w czasie mrozów, wyparowują wodę przez igły. Jeżeli w tym okresie korzenie roślin nie będą w stanie pobierać wody z gleby - roślina uschnie. Dlatego w ich przypadku, zamiast jesiennego, poleca się termin pod koniec lata, kiedy to już spowalnia się ich wzrost, ale po przesadzeniu będzie jeszcze czas aby bryła korzeniowa nieco się zregenerowała przed nadejściem zimy.

Zapamiętaj!
Najlepiej sadzić iglaki w okresie od połowy sierpnia do połowy września. Mokra jesień wspomaga przyjmowanie się roślin na nowym miejscu. Jeżeli jednak jest sucho, posadzone drzewa obficie nawadniamy.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć, iż lepiej przyjmują się egzemplarze młode, dlatego też polecam kupić mniejsze drzewko i poczekać aż nieco podrośnie, niż od razu bardziej wyrośnięte.

Jak sadzić iglaki

Najlepiej zakupione iglaki sadzić od razu po ich nabyciu. Jeżeli jest to niemożliwe, to w przypadku drzewek w pojemnikach i balotowanych, można je przechować nawet do paru tygodni. Drzewka o odkrytych korzeniach musimy w takim przypadku zadołować w zacisznym miejscu i regularnie podlewać aby nie dopuścić do przeschnięcia korzeni.

Ziemia do sadzenia iglaków
Miejsce pod drzewka należy odpowiednio przygotować, jeszcze zanim przystąpimy do sadzenia iglaków. Niezmiernie ważne jest usuwanie chwastów, aby nie przysparzały problemów w przyszłości. Dołek, w który posadzimy drzewko warto zaprawić ziemią kompostową. Do tego celu dobry będzie też torf ogrodniczy lub dobrze rozłożony obornik. Możemy również posłużyć się gotową mieszaknką glebową dla iglaków.

Większość iglaków dla prawidłowego wzrostu wymaga ziemi kwaśnej. Dlatego też przed sadzeniem iglaków zazwyczaj konieczne jest zakwaszenie gleby. Można to uzyskać mieszając ziemię ogrodową z kwaśnym torfem w stosunku 1:1. Do zakwaszania podłoża można również użyć nawozy zakwaszające.

Zakwaszanie gleby. Jak i czym zakwasić ziemię w ogrodzieZakwaszanie gleby. Jak i czym zakwasić ziemię w ogrodzie?
Zakwaszanie gleby jest konieczne głównie w przypadku uprawy roślin kwasolubnych, takich borówka amerykańska, iglaki, azalie i różaneczniki, magnolie czy wrzosy. Zobacz jak prawidłowo wykonać zakwaszanie gleby w ogrodzie, a także czym zakwasić glebę aby efekt uzyskać szybko i jednocześnie był on długotrwały! Więcej...

Podczas sadzenia iglaków, szczególnie tych wymagających więcej wilgoci, warto stosować hydrożele. Są to substancje magazynujące wodę. Sprzedawane najczęściej w postaci proszku, który należy wymieszać z ziemią. Hydrożel dodany do ziemi utrzyma wilgoć wokół korzeni i zapobiegnie usychaniu nowo posadzonych iglaczków. Jest to bardzo wygodne, gdy nie możesz regularnie podlewać ogrodu. Jeszcze lepsze efekty uzyskamy stosując TerraCottem, które w swoim składzie zawiera hydrożel ale także nawóz i substancje poprawiające strukturę podłoża.

zamów TerraCottem

Jeżeli chcesz aby Twoje iglaki były naprawdę piękne, zastosuj również podczas sadzenia specjalną szczepionkę mikoryzową dla roślin iglastych. Mikoryza to wzajemnie korzystne współżycie roślin i specyficznych grzybów symbiotycznych, nawiązujących bezpośredni kontakt z korzeniami rośliny. Dzięki zastosowaniu szczepionki mikoryzowej Twoje krzewy i drzewka iglaste znacznie łatwiej się przyjmą, a w przyszłości będą lepiej tolerować niedogodne warunki glebowe i okresy suszy.Więcej na temat korzyści płynących z zastosowania mikoryzy przeczytasz w tekście mikoryza w ogrodzie.

sadzenie iglaków - kiedy i jak sadzić iglaki

Sadzenie iglaków krok po kroku
Iglaki najlepiej jest posadzić na takiej samej głębokości na jakiej rosła w szkółce - szyjka korzeniowa (zgrubienie widoczne na pniu) powinna być ustawiona na równi z powierzchnią gleby. Korzenie rośliny powinny swobodnie zwisać ku dołowi. Jeżeli są zbyt długie, przerośnięte, a ich końcówki są podgniłe, możemy je delikatnie przyciąć sekatorem. Dołek stopniowo zasypujemy, lekko ugniatając glebę. Po zasypaniu dołka roślinę obficie podlewamy. Wokół pnia, szczególnie jeżeli sadzimy jesienią, warto usypać kopczyk, który będzie chronił pień przed przemarznięciem. Warto również wokół drzewka wyściółkować glebę.

Przeczytaj również:

pielęgnacja iglaków - podlewanie, nawożenie, cięciePielęgnacja iglaków - podlewanie, nawożenie, cięcie
Prawidłowa pielęgnacja iglaków w ogrodzie ma ogromny wpływ na zdrowy wzrost i piękny wygląd tych roślin. Zaniedbane iglaki często chorują, słabo rosną i tracą igły. Warto zatem dowiedzieć się czego iglaki potrzebują - jak powinno wyglądać podlewanie iglaków, nawożenie iglaków i cięcie iglaków. Zobacz jak wykonywać te zabiegi pielęgnacyjne aby iglaki były piękne i zdrowe. Więcej...

choroby i szkodniki iglakówChoroby i szkodniki iglaków
Choroby iglaków i szkodniki najczęściej atakują rośliny zaniedbane ale mogą porażać też iglaki właściwie pielęgnowane. Zobacz co zrobić gdy występuje opadanie lub brązowienie igieł, na iglakach pojawiają się przebarwienia lub zniekształcenia pędów, zauważymy szkodniki iglaków takie jak mszyce czy przędziorek. Oto jak rozpoznać i zwalczać najczęściej występujące choroby i szkodniki iglaków. Więcej...

sadzenie iglaków - kiedy i jak sadzić iglakiIglaki na balkon i taras
Balkony i tarasy w miastach są namiastkami ogrodów. Ostatnio coraz bardziej modne staje się sadzenie iglaków w pojemnikach lub donicach i stawianie ich na balkonach czy tarasach. Trudno się dziwić, gdyż zimozielone iglaki na balkonach i tarasach wyglądają efektownie i elegancko, stanowiąc całoroczną ozdobę. Dowiedz się jakie iglaki na balkon i taras są najlepsze oraz jak należy je pielęgnować. Więcej...

Opracowano na podstawie: C. Brickell, Wielka Encyklopedia Ogrodnictwa, Muza SA, Warszawa 1994, s. 38 - 42; A Marosz, Barwny Świat Iglaków, Działkowiec, nr 4/2004, s. 10 - 12; K. Kot, Iglaki z własnej działki - rozmnażanie wegetatywne, Działkowiec, nr 7/2003, s. 22 - 23; T. Bojarczuk, Pielęgnacja iglaków, Działkowiec, nr 5/2003, s. 12 - 13; J. Grąbczewski, Czym się kierować przy wyborze iglastych, Kwiaty, nr 1/1994; O iglakach ciekawostki i porady, Kwiaty, nr 1/1994, s. 4 - 5. Fot. fotolia.com