Stihl Cash Back

Iglaki - najładniejsze odmiany ozdobne, gdzie sadzić, uprawa i wymagania

Iglaki w ogrodzie mogą pełnić rozmaite funkcje, stanowiąc główną dekorację bądź też tło rabat, rosnąc jako wyeksponowane solitery lub też tworząc żywopłot. Wśród nich są rośliny o zróżnicowanym tempie wzrostu, kształcie korony oraz barwie igieł. Zobacz, które iglaki ozdobne sprawdzą się w Twoim ogrodzie i dowiedz się jak wybrać najładniejsze odmiany iglaków.

iglaki w ogrodzie
Iglaki w ogrodzie dendrologicznym w Wirtach

Iglaki są bardzo atrakcyjnymi roślinami ozdobnymi, które mogą znaleźć miejsce w niemal każdym ogrodzie. Jako rośliny zimozielone niemal wszystkie iglaki (poza modrzewiami) stanowią ozdobę ogrodu przez cały rok. Wiele z nich ma niewielkie wymagania, jest w pełni mrozoodporna i nie potrzebuje zbyt wiele pielęgnacji. Iglaki w środowisku naturalnym potrafią osiągać ogromne rozmiary, nawet do kilkudziesięciu metrów wysokości.

Na szczęście w ogrodnictwie uprawia się wiele odmian karłowych, wolno rosnących, odmian będących niewielkimi krzewami lub płożących się, dzięki czemu możemy je zastosować dla upiększenia nawet niewielkich skrawków zieleni. Iglaki karłowe doskonale nadają się na skalniak, jako sąsiedztwo oczka wodnego, czy na wrzosowisko. Wiele z nich nadaje się doskonale również do sadzenia do skrzynek. Musimy jednak pamiętać, iż nie ma gatunków uniwersalnych i każda kompozycja wymagać będzie odpowiedniego dobrania roślin, uwzględniając ich wzrost, barwę, pokrój i wymagania co do gleby i stanowiska.

Iglaki ozdobne - najładniejsze odmiany

Iglaki w ogrodzie mają wiele zalet - z reguły są dość łatwe w uprawie, są zimozielone, dzięki czemu zdobią nasz ogród również zimą, a ponadto wykorzystując różnorodność barw roślin iglastych, możemy naszym ogrodom nadawać rozmaity charakter. Drzewa i krzewy iglaste pod względem kolorystyki możemy podzielić na 3 grupy - odmiany o kolorystyce zielonej, odmiany o kolorystyce niebieskiej i odmiany o kolorystyce złocistożółtej.

Iglaki ozdobne zielone są bardzo dobrym tłem zarówno dla kompozycji bylinowych, jak i kompozycji z krzewów liściastych. Można je sadzić na żywopłot, nieformowane szpalery i obwódki. Odmiany o jaśniejszym zabarwieniu, np. świerki białe 'Conica', dobrze się czują w pełnym słońcu, równomierniej rosną, zachowując ładny, regularny pokrój. Te o głębokiej, ciemnozielonej barwie, jak np. cisy, są bardziej cieniolubne. Większość odmian o zielonej barwie igieł wymaga gleb żyznych, lekko wilgotnych i przepuszczalnych.

iglaki o zabarwieniu zielonym

Iglaki ozdobne niebieskie i niebieskosrebrzyste wprowadzają do ogrodowych kompozycji trochę chłodnej, metalicznej kolorystyki. Połyskujący w słońcu błękitny kolor igieł ładnie wygląda w zestawieniu z purpurą i bielą. Szarobłękitną barwę rośliny iglaste zawdzięczają cieniutkiej warstwie wosku powlekającej igły, która chroni przed nadmiernym parowaniem. Dzięki niej tworzy się na powierzchni warstwa powietrza o podwyższonym stężeniu pary wodnej. Niebieskie odmiany iglaków najintensywniejszy kolor mają zimą, w czasie mrozów. Srebrnoigłe gatunki nie są wybredne, zadowolą się przeciętnie żyznym podłożem, ale koniecznie lekkim i przepuszczalnym. Na ciężkich i wilgotnych glebach gniją i przemarzają w okresie chłodów. Warto posadzić je w pełnym słońcu, gdyż w półcieniu mogą stracić swój nietypowy kolor.

iglaki o zabarwieniu niebieskim

Iglaki ozdobne złocistożółte są bardzo mocnym akcentem każdej kompozycji, dobrze jest je zestawić z odmianami ciemnozielonymi i błękitnymi. Iglaki o żółtej barwie igieł powstają w wyniku hodowli. Często się zdarza, że na zielonych roślinach wyrastają zmutowane pędy o żółtym lub białym kolorze, tzw. sporty. Z sadzonek takich pędów hodowcy próbują otrzymać nowe odmiany o żółtej lub złocistej barwie igieł. Złociste odmiany drzew i krzewów iglastych najintensywniejszy odcień mają wiosną, gdy rośliny wypuszczają młode przyrosty. Iglaki o złotych igłach najlepiej wybarwiają się na słońcu, w cieniu przyjmują raczej zielonkawy kolor. Z drugiej jednak strony nadmierne nasłonecznienie może uszkadzać ich delikatne pędy, dlatego żółte iglaki dobrze jest sadzić w kompozycjach z wyższymi roślinami, które częściowo je osłonią.

iglaki o zabarwieniu złocistożółtym

Gdzie sadzić iglaki ozdobne

Przed wyborem odmian iglaków do naszego ogrodu, warto zastanowić się, jaką funkcję będą mają spełniać iglaki. Pod tym względem, iglaki możemy podzielić na pięć podstawowych grup:

  • solitery (samotniki), które sadzimy pojedynczo, w miejscach dobrze eksponowanych, tak aby atrakcyjny pokrój rośliny był dobrze widoczny,
  • iglaki płożące - krzewy niskie, o poziomym, rozłożystym wzroście, używane jako rośliny okrywowe,
  • iglaki żywopłotowe, znoszące gorsze warunki środowiskowe, silne wiatry, słońce, czy też suchą glebę, gdyż często to właśnie żywopłot okalający nasz ogród ma chronić pozostałe rośliny przed niekorzystnym wpływem otoczenia,
  • iglaki do nasadzeń grupowych, mogące być "wypełniaczami" zasłaniającymi niezbyt efektowny fragment ogrodu (np. pryzmę kompostową), a także pozwalające stworzyć barwną plamę o określonych rozmiarach, będącą np. tłem dla rabaty kwiatowej,
  • iglaki do sadzenia w pojemnikach, które doskonale ozdobią nasze balkony i tarasy, a także brukowane dziedzińce, w tym zastosowaniu dobrze zdaje egzamin sosna górska, tuja 'Danica', jałowiec płożący 'Glauca', oraz cis pośredni 'Hillii'.

iglaki na balkon i tarasIglaki na balkon i taras
Zimozielone iglaki na balkonach i tarasach wyglądają efektownie i elegancko, stanowiąc całoroczną ozdobę. Dowiedz się jakie iglaki na balkon i taras są najlepsze oraz jak należy je pielęgnować. Więcej...

Iglaki w ogrodzie - uprawa i wymagania

Poza tym, czego my oczekujemy od roślin iglastych, oczywiście nie możemy zapomnieć o tym, czego iglaki ozdobne będą oczekiwać od nas, czyli o ich wymaganiach uprawowych. Czasem nawet najbardziej troskliwa opieka może nie wystarczyć, jeżeli nie dobraliśmy rośliny w stosunku do warunków panujących w naszym ogrodzie. Dobrze jest wiedzieć, że niektóre odmiany importowane mogą nie mieć szans przetrwania w naszym klimacie, poza zupełnie wyjątkowymi stanowiskami, np. w pasie nadmorskim. Są to min. cyprysowce (Cupressocyparis) oraz cedry. Rośliny te można sadzić do pojemników i wystawiać jako sezonowe iglaki w ogrodzie, na tarasie czy też na balkonie, ale na zimę muszą zostać przeniesione do osłoniętego pomieszczenia.

Nieco ograniczony wybór odmian roślin iglastych mają niestety mieszkańcy Polski wschodniej, gdzie zimą występują szczególnie niskie temperatury, dlatego też przy wyborze iglaków powinni zwracać szczególną uwagę na mrozoodporność danej odmiany a także na wytrzymałość na wysuszające mroźne wiatry.

Kolejną ważną cechą roślin, jaką trzeba wziąć pod uwagę, są ich wymagania glebowe. Jeżeli gleba w naszym ogrodzie jest piaszczysta, musimy wybierać spośród iglaków tolerancyjnych na niedostatki wody. Suche stanowiska dobrze znoszą jałowce (pospolity, pośredni i sabiński), sosna czarna i sosna górska, a także świerk kłujący i świerk serbski.

Szczegółowe opisy odmian wybranych gatunków iglaków:

Opracowano na podstawie:
1. C. Brickell, Wielka Encyklopedia Ogrodnictwa, Muza SA, Warszawa 1994, s. 38 - 42;
2. A Marosz, Barwny Świat Iglaków, Działkowiec, nr 4/2004, s. 10 - 12;
3. K. Kot, Iglaki z własnej działki - rozmnażanie wegetatywne, Działkowiec, nr 7/2003, s. 22 - 23;
4. T. Bojarczuk, Pielęgnacja iglaków, Działkowiec, nr 5/2003, s. 12 - 13;
5. J. Grąbczewski, Czym się kierować przy wyborze iglastych ?, Kwiaty, nr 1/1994;
6. O iglakach ciekawostki i porady, Kwiaty, nr 1/1994, s. 4 - 5.