Stihl Cash Back

Glebogryzarka ogrodowa - co to jest, jaką kupić

Glebogryzarka ogrodowa to narzędzie znacznie mniej popularne niż np. kosiarka, czy ręczne narzędzia jak łopaty i grabie. Warto jednak dowiedzieć się co to jest glebogryzarka, do czego służy i jaką glebogryzarkę kupić. Szczególnie, jeżeli uprawa gleby w ogrodzie wymaga od nas znacznego wysiłku. Masz już dosyć żmudnego przekopywania i ręcznego spulchniania gleby? Przygotowanie gleby pod większy trawnik wydaje się przerażająco pracochłonne? Użyj glebogryzarki! Oto dostępne rodzaje glebogryzarek, ich wady i zalety oraz poradnik jak używać glebogryzarki w ogrodzie.

glebogryzarka ogrodowa
Glebogryzarka ogrodowa doskonale sprawdzi się podczas przygotowywania gleby pod uprawę różnych roślin, prac sezonowych i zakładania trawnika. Fot. Husqvarna

Glebogryzarka - co to jest

Glebogryzarka ogrodowa jest maszyną przydatną podczas uprawy gleby w ogrodzie i na polu. Sprawdza się podczas spulchniania i wyrównania (po uprzednim przekopaniu) dużych powierzchni gleby. Doskonale odchwaszcza i napowietrza glebę. Niektóre glebogryzarki pomogą też rozprowadzić kompost lub torf.

Glebogryzarka ogrodowa doskonale sprawdzi się podczas przygotowywania gleby pod uprawę różnych roślin, prac sezonowych, ułatwi też zakładanie trawnika.

Glebogryzarki mogą być napędzane mechanicznie (pchane ręcznie) lub z silnikiem elektrycznym bądź spalinowym. Mogą mieć różną szerokość pracy oraz moc silnika.

Glebogryzarka ogrodowa - jaką kupić

W glebogryzarkach pchanych ręcznie zęby spulchniające, pełniące również rolę napędu, są umieszczone w przedniej części korpusu. Waga takich urządzeń nie przekracza z reguły 8 kg, a maksymalna szerokość pracy nie przekracza 50 cm (inaczej ciężko było by je pchać). Niestety praca z nimi i tak wymaga sporego wysiłku z naszej strony. Jeżeli zatem poszukujemy większego komfortu pracy, to trzeba zdecydować się na glebogryzarkę elektryczną lub spalinową.

Wybierając właściwy typ glebogryzarki ogrodowej trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę powierzchnię ziemi, na jakiej będziemy pracować urządzeniem. W ogrodzie o powierzchni do 500m kw. poradzimy sobie glebogryzarką o szerokości pracy do 35 cm, napędzaną ręcznie lub z silnikiem elektrycznym o mocy 200 do 500W. Oczywiście, jak wspomniałem przed chwilą, ze sprzętem napędzanym elektrycznie praca będzie o wiele łatwiejsza.

Jeżeli ogród jest większy, konieczna będzie glebogryzarka ogrodowa o szerokości pracy powyżej 35 cm, z napędem elektrycznym (o mocy co najmniej 600W) lub spalinowym. Oczywiście trzeba pamiętać, że urządzenia spalinowe pracują znacznie głośniej niż elektryczne ale za to nie trzeba mieć źródła energii elektrycznej, rozwijać kabla zasilającego, no i silniki spalinowe z reguły osiągają większą moc. Glebogryzarka spalinowa może być zatem idealnym rozwiązaniem na większej działce za miastem.

W niewielkich ogrodach przydomowych zdecydowanie jednak lepiej sprawdzą się glebogryzarki z napędem elektrycznym. W domu przecież każdy ma źródło prądu, osiągane moce silników elektrycznych w zupełności wystarczą, a ciszej pracujący silnik i brak wydzielania spalin to komfort nie tylko dla nas ale i dla naszych sąsiadów.

Jednak powierzchnia ogrodu nie jest jedynym wyznacznikiem przy wyborze glebogryzarki o danej szerokości pracy i mocy silnika. Jeżeli jest dużo chwastów, ogród dopiero zakładamy na nowym gruncie (a więc gleba nie była wcześniej przekopywana i rozluźniana, jest twarda i zbita) lub jest to gleba ciężka, gliniasta - przyda się glebogryzarka o większej mocy silnika i z zębami wykonanymi z bardzo trwałego materiału. Przydatną funkcją będzie wówczas także regulowana głębokość pracy glebogryzarki.

Przeczytaj również: